ελληνική μουσική
    460 online   ·  210.905 μέλη
    dessypris
    16.10.2008, 09:43
    Κάποιες φορές, σε unplugged "παιξίματα" με 2-3 ακουστικές, θα ήθελα ένα drum machine να κρατάει την βάση... Έχετε να μου συστήσετε κάποιο, όχι περίπλοκο, με ευκολία γρήγορου χειρισμού στα preset του για live?
    Hastaroth
    17.10.2008, 11:52

    Μπορώ νά σού προτείνω τό RY30 τής Yamaha (τό έχω κι'εγώ) που έχει αρκετά preset rythm patterns,εύκολο στο χειρισμό καί μέ πολύ καλούς ήχους.Είναι επίσης και προγραμματιζόμενο (μπορείς νά φτιαξης ακόμα και ολόκληρο το τραγούδι) ,άν και φαντάζομαι οτι δέν σέ ενδιαφέρει να κάθεσαι να προγραμματίζης δικά σου patterns αλλά να χρησιμοποιής τά έτοιμα.

    Μόνη μου επιφύλαξη,δέν ξέρω άν κυκλοφορεί ακόμα το συγκεκριμένο μοντέλο (είναι κάπως παλιό) αλλά άν ρωτήσης στον Νάκα θά ξέρουν σίγουρα.Επίσης σέ περίπτωση που δέν βγαίνει πλέον,θά σού προτείνουν κάποιο παρόμοιο (γενικά τό software τών Yamaha είναι αρκετά εύχρηστο).

     


    noizreduction
    17.10.2008, 12:14

    To RY30 ειναι πραγματικα εκπληκτικο μηχανημα. Ισως απο τα καλυτερα Drum Machine που εβγαλε η Yamaha στα 90s. Ειναι ομως αρκετα σπανιο. Το ειχα δει σε στουντιο να το δουλευουν για παραγωγη pop κομματιου και ειχα μεινει εκπληκτος ποσο διαχρονικο ηχο εχει.

     

    Ισως και το R8 της Roland να ειναι μια καλη λυση, εξισου ομως παλια ( παλι κυκλοφορησε στα 90s, με τελικο μοντελο Mκ2 το 1992 ) και ισως δυσευρετη!


    dessypris
    17.10.2008, 14:26

    Ευχαριστώ και τους δύο, αλλά είναι κομάτια out of stock πλέον..

    (Και noizreduction, το Roland το είχα και πραγματικά ήταν καταπληκτικό...Αλβέρτο, όντως δεν πρόκειται να κάτσω να φτιάξω ήχους...Στα live μου- όπως και στους δίσκους μου- συνεργάζομαι και "χρησιμοποιώ" μόνον drummer, αλλά αυτό, όπως προείπα, το θέλω απλώς να μας "κρατάει" σε unplugged).

    Κάποιος άλλος κάτι νεώτερο?


    billyidol
    13.11.2008, 13:39

    Παράθεση:

    Το μέλος dessypris στις 16-10-2008 στις 09:43 έγραψε...

    Κάποιες φορές, σε unplugged "παιξίματα" με 2-3 ακουστικές, θα ήθελα ένα drum machine να κρατάει την βάση... Έχετε να μου συστήσετε κάποιο, όχι περίπλοκο, με ευκολία γρήγορου χειρισμού στα preset του για live?

    Πάρε drummer καλύτερα. Ακούγονται ψεύτικα