ελληνική μουσική
    557 online   ·  210.840 μέλη

    Βοήθεια στην αγορά ηλ. μπάσου

    gbass
    25.10.2008, 17:33

    Γειά σας,

    Είναι το πρώτο μου ποστ εδώ και πιστεύω πως μπορείτε να με βοηθήσετε. Εδώ και έξι μήνες έχω ξεκινήσει να μαθαίνω ηλεκτρικό μπάσο(μόνος μου προς το παρόν γιατί πηγαίνω 2α Λυκείου και ο ελ. χρόνος ειναι περιορισμένος). 'Εχω ενα Yamaha RBX-170(http://www.thomann.de/gr/yamaha_rbx170bl.htm)και σκέφτομαι τώρα που έχω βελτιωθεί αρκετά να το αλλάξω. Παίζω κυρίως ροκ κ' μέταλ αλλά δεν θέλω να πάρω κάτι που αποκλείει και τα υπόλοιπα είδη. Ψάχνοντας και εδώ στο φόρουμ και αλλού και είδα οτι γενικώς προτείνεται το Precision Bass αλλά δεν ξέρω αν είναι εύελικτο ως προς τον ήχο του. Αν όντως είναι, θα μπορούσατε να μου λινκάρετε ενδεικτίκα κάποια μοντέλα του(γιατί δεν έχω καταλάβει τη διαφορά μεταξύ Standard P-bass και Upgrade P-bass) και αν όχι να μου πείτε ενδεικτίκα προς ποια αλλα μπάσα να κινηθώ; Μπορώ να διαθέσω γύρω στα 500 ευρώ. Ευχαριστώ προκαταβολικά.


    blackdragon
    27.10.2008, 15:31

    Καλησπέρα gbass,

     

    πιστεύω πως το όργανο που έχεις είναι πολύ καλό, μια κ είναι ακόμα η αρχή. Κ εγώ squier έχω. Υπεραρκετό για μία αρχή. Καλύτερα να μαζέψεις άλλα τόσα χρήματα, έτσι ώστε σε λίγο καιρό που θα έχεις βελτιωθεί να πάρεις ένα καλό μπάσσο, κάτι τέτοιο :

    http://www.thomann.de/gr/fender_deluxe_pbass_special_rw_nbm.htm

     

    ,ώστε να μπορείς να παίξεις τόσο rock, όσο και blues και jazz κομμάτια (βέβαια για jazz θα πρέπει να περάσουν και 3-4 χρόνια ωδείο).

    Άντε, καλή μας συνέχεια{#emotions_dlg.beer}


    ogyon21
    01.11.2008, 08:23

    εαν δεν εισαι σιγουρος οτι θες τον ηχο της Fender , εγω δεν θα την αγγιζα.. Γιατι τελικα αυτο που χαρακτηριζει τα μπασα της ειναι η ΜΗ ευελιξια του ηχου τους.. Στην θεση σου θα επαιρνα καποια μικροτερης εταιρεις (που στην Ελλαδα αυτες οι εταιριες σνομπαρονται.. "Σιγα να μην παρω Cort, δεν παιρνω ενα Squier που ειναι και γνωστο..?"...) Π.χ με 500ε  παιρνεις σιγουρα το Β4 της Cort, το οποιο εχω ακουσει απο διαφορους που δεν το εχουν αγγιξει, οτι δεν τους αρεσει και δεν το εμπιστευονται, μα υστερα απο 4 χρονια που το εχω. δεν μου εχει παει καρδια ακομη να το σουταρω για κατι "ανωτερο"

    Οπως και να εχει, να κοιταξεις παντως το μπασο που θα τσιμπησεις να εχει καλο EQ πανω. Θα σε βοηθησει πολυ στο

    να γινεις ευελικτος ο ιδιος κατι τετοιο. Τα παρα περα μια καλη πεταλιερα στα λυνει οσον αφορα τον ηχο

    Δηλαδη , τελικα κοιτα να εχει ωραια ξυλα, και δυνατους μαγνητες, και τα αλλα στρωνουν..

     

    τεσπα..!


    CapoDiMonde
    07.11.2008, 10:59

    O ήχος του Fender είναι λίγο "ξύλινος"

    Δες 2 πράγματα:

    1. Πως στέκεται στα χέρια σου το όργανο αν δε βολεύει το σκάφος και η ταστιέρα του

    2. Αν ο ήχος είναι αυτός που θές.

     

    Πχ τα warwick είναι μουντά όργανα αλλά έχουν ωραίο πιάσιμο

    Τα cort προσωπικά μου αρέσουν και αξίζουν τα χρήμητά τους.

    Επίσης κοίτα ανάλογα τα λεφτά που διαθέτεις να ακούσεις πριν αγοράσεις κάτι.

    Εχει και η φάση της αναζήτησης τη γλύκα της.

     


    pluton
    07.11.2008, 23:22

    Συμφωνώ πως αν δεν είσαι σίγουρος, μη πας για Fender.

    Εγώ έχω ένα action bass της Cort εδώ και αρκετά χρόνια και είμαι αρκετά ικανοποιημένος

    Δες εδώ


    sakoulias
    28.11.2008, 03:22

    Καλησπέρα.Βασικά θα αναφερθώ στα παλικάρια που λένε την άποψή τους για τα μπάσσα.και ρωτάω λοιπόν.Γιατί όλοι οι μπασίστες είναι πορομένοι με cort και fender?παίζω εδώ και έξι χρόνια μπουζουκι.το πώς γύρισα στο rock είναι μεγάλη ιστορία.Εγώ έχω ένα rock bass Vampyre 5-χορδο.Το αγόρασα 555 ευρώ.Με αυτό ξεκίνησα.Είμαι αρκετά ευχαριστημένος σε σχέση με κάποια άλλα μπάασα που έχω παίξει όπως IBANEZ SD, CORT SX.Το καλό με την εταιρεία IBANEZ είναι ότι μπορεί να βγάλει πολύ καλό μπάασο μόνο με  600 ευρώ.Κατα την άποψή μου καμία σχέση το rockbass με το warwick.Μπορεί να τα φτιάχνει η ίδια η εταιρεία αλλά παρουσιάζουν μεγάλη διαφορά.Για μένα μπάσσο που αξίζει να βάλει κάποιος στο χέρι του είναι το esp ax series ,και το Warwick The Stryker.


    george368
    03.12.2008, 02:07

    Παράθεση:

    Το μέλος ogyon21 στις 01-11-2008 στις 08:23 έγραψε...

    εαν δεν εισαι σιγουρος οτι θες τον ηχο της Fender , εγω δεν θα την αγγιζα.. Γιατι τελικα αυτο που χαρακτηριζει τα μπασα της ειναι η ΜΗ ευελιξια του ηχου τους.. Στην θεση σου θα επαιρνα καποια μικροτερης εταιρεις (που στην Ελλαδα αυτες οι εταιριες σνομπαρονται.. "Σιγα να μην παρω Cort, δεν παιρνω ενα Squier που ειναι και γνωστο..?"...) Π.χ με 500ε  παιρνεις σιγουρα το Β4 της Cort, το οποιο εχω ακουσει απο διαφορους που δεν το εχουν αγγιξει, οτι δεν τους αρεσει και δεν το εμπιστευονται, μα υστερα απο 4 χρονια που το εχω. δεν μου εχει παει καρδια ακομη να το σουταρω για κατι "ανωτερο"

    Οπως και να εχει, να κοιταξεις παντως το μπασο που θα τσιμπησεις να εχει καλο EQ πανω. Θα σε βοηθησει πολυ στο

    να γινεις ευελικτος ο ιδιος κατι τετοιο. Τα παρα περα μια καλη πεταλιερα στα λυνει οσον αφορα τον ηχο

    Δηλαδη , τελικα κοιτα να εχει ωραια ξυλα, και δυνατους μαγνητες, και τα αλλα στρωνουν..

     

    τεσπα..!



    λοιπον θα συμφωνησω με τον φιλο μ, εχω ενα cort curbow και μπορω να πω οτι σε ηχο ειναι παρα πολυ ικανοποιητικο,δν ειναι απαραιτιτο οτι επειδη κατι ειναι γνωστο ειναι και καλο, παντος και ο σακουλιας εχει δικιο για το esp (αξιζει)αλλα ειναι αναλογα και το τι σε βολευει και τι σου αρεσει.......