ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Κούρδισμα κλασικής κιθάρας

    Vesperus
    27.10.2008, 23:03

    Καλησπέρα. Μετά από δυο δεκαετίες αποφάσισα να δώσω μια τελευταία ευκαιρία στον εαυτό μου και να ξανασυνδεθώ με τα τέσσερα χρόνια κλασικής κιθάρας που κάποτε τα κλώτσησα. Αντιμετωπίζω, όμως, σοβαρό πρόβλημα στο κούρδισμα γιατί το αυτί μου δεν διακρίνει καλά τις διαφορές. Τι με συμβουλεύετε για να μην τρέχω από δω και από κει; Υπάρχουν ηλεκτρονικά μαραφέτια που μπορούν να βοηθήσουν;


    kynegeiros
    28.10.2008, 11:19

    Φίλε καλημέρα. Αρχικά πρέπει να σου πω πως είμαι ένας άσχετος μουσικά. Απλά προσπαθώ εδώ και μερικους μήνες να μάθω λίγη κιθαρίτσα. Το κόλλησα από τον γιό μου που τον στέλνω σε ένα ωδείο από πέρισυ. Εγω την κλασσική την κουρντίζω με ένα απλό μαραφέτι όπως λες των 10 €. Δεν μου φαίνεται δύσκολο. Ίσως να μην είναι το τέλειο κούρντισμα αλλά εγώ μια χαρά το ακούω και συχνά πυκνά το επαναλαμβάνω και ο ήχος της κιθάρας είναι αρκετά καλός. Υπάρχουν και στο διαδίκτυο όμως εφαρμογές που με software και ένα μικρόφωνο σου δίνουν λύση στο πρόβλημα(θα ψάξεις για free download guitar tuner for windows). Εγώ πάντως αγόρασα από τον Νακα κι ένα άλλο κουρντιστήρι (27 €) που έχει και μετρονόμο ενσωματωμένο. Το ίδιο επίσης κουρντιστήρι θα διατίθεται και στο LIDL από την Δευτέρα 3 Νοεμβρίου στην τιμή των 12,99 €. Άντε και καλά αρπίσματα.


    kynegeiros
    28.10.2008, 11:19

    Φίλε καλημέρα. Αρχικά πρέπει να σου πω πως είμαι ένας άσχετος μουσικά. Απλά προσπαθώ εδώ και μερικους μήνες να μάθω λίγη κιθαρίτσα. Το κόλλησα από τον γιό μου που τον στέλνω σε ένα ωδείο από πέρισυ. Εγω την κλασσική την κουρντίζω με ένα απλό μαραφέτι όπως λες των 10 €. Δεν μου φαίνεται δύσκολο. Ίσως να μην είναι το τέλειο κούρντισμα αλλά εγώ μια χαρά το ακούω και συχνά πυκνά το επαναλαμβάνω και ο ήχος της κιθάρας είναι αρκετά καλός. Υπάρχουν και στο διαδίκτυο όμως εφαρμογές που με software και ένα μικρόφωνο σου δίνουν λύση στο πρόβλημα(θα ψάξεις για free download guitar tuner for windows). Εγώ πάντως αγόρασα από τον Νακα κι ένα άλλο κουρντιστήρι (27 €) που έχει και μετρονόμο ενσωματωμένο. Το ίδιο επίσης κουρντιστήρι θα διατίθεται και στο LIDL από την Δευτέρα 3 Νοεμβρίου στην τιμή των 12,99 €. Άντε και καλά αρπίσματα.


    margot
    28.10.2008, 21:23

    Όπως είπε και ο προηγούμενος φίλος το πιο εύκολο είναι ένα ηλεκτρονικό κουρδιστήρι. Ανάλογα με τη μάρκα έχει και πολλές επιλογές στο κούρδισμα - το δικό μου πχ δείχνει και την χορδή την οποία χτυπάς. Σε οποιονδήποτε μουσικό οίκο και αν πας και ζητήσεις ένα κουρδιστήρι για κλασσική κιθάρα θα σου δώσουν και είναι εύκολο μετα να μάθεις τον τρόπο.


    stistis
    28.10.2008, 22:49

    Kαλησπερα!Εγω εχω yamaha κουρδιστιρι & ειναι πολυ καλο & σημαντικοτερο το εχω 6 χρονια & δουλευει μια χαρα.Ειναι λιγακι πιο ακριβο αλλα σιγουρο.Θα στο συνηστουσα ανεπιφυλακτα!


    Vesperus
    29.10.2008, 21:26

    Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και τις πληροφορίες. Θα το παλέψω. Πάντως, όσοι έχετε παιδιά (εγώ έχω 3) και θέλετε να ασχοληθούν με κάποιο όργανο, προσέξτε να είναι κάτι που πραγματικά το θέλουν και τους ταιριάζει (όσο μπορούν να ξέρουν σ'αυτήν την ηλικία). Εγώ έφαγα 4 χρόνια σ'ένα γυάλινο οξυζενέ ωδείο με θεωρητικά και σολφέζ του 1939, για να προσπαθώ τώρα να δώσω στον εαυτό μου μια τελευταία ίσως ευκαιρία να ασχοληθεί με κάτι που του αρέσει μέσα από ένα όργανο που ποτέ πραγματικά δεν αγάπησε.