ελληνική μουσική
    665 online   ·  210.828 μέλη

    Χρειάζομαι βοήθεια για τεχνική βιολιού

    paradisefox
    08.12.2008, 12:36

    Χρειάζομαι βοήθεια για θέματα όπως  ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να πιάσεις το δοξάρι ,ποια ειναι η σωστή κίνηση του δεξιού χεριού ,σωστή στάση σώματος ,συμβουλές για σωστό τρόπο μελέτης .

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 01-02-2009 10:48 ]


    Bosey
    09.12.2008, 09:17

    Παράθεση:

    Το μέλος paradisefox στις 08-12-2008 στις 12:36 έγραψε...

    Χρειάζομαι βοήθεια για θέματα όπως  ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να πιάσεις το δοξάρι ,ποια ειναι η σωστή κίνηση του δεξιού χεριού ,σωστή στάση σώματος ,συμβουλές για σωστό τρόπο μελέτης ,ώστε νααποφύγω τραυματισμούς.Παιδιά βοήθεια γιατί έχω πελαγώσει!!



     

    Πιστεύω ότι για την εκμάθηση ενός τόσο δύσκολου όργανου όπως το βιολί, "η αρχή είναι το ήμιση του παντός" (και όχι μόνο για το βιολί...).

    Σου προτείνω λοιπόν να κάνεις μερικά μαθήματα με κάποιο σοβαρό δάσκαλο αν ενδιαφέρεσε σοβαρά.Wink


    paradisefox
    09.12.2008, 11:49

    Αυτό είναι εύκολο στα λόγια.Δυστυχώς μένω επαρχία και δεν έχω επιλογές.Διαφορετικά γιατί να έψαχνα λύση στο internet? Πάντως σίγουρα όχι από τσιγγουνιά!


    Bosey
    09.12.2008, 13:17

    Παράθεση:

    Το μέλος paradisefox στις 09-12-2008 στις 11:49 έγραψε...

    Αυτό είναι εύκολο στα λόγια.Δυστυχώς μένω επαρχία και δεν έχω επιλογές.Διαφορετικά γιατί να έψαχνα λύση στο internet? Πάντως σίγουρα όχι από τσιγγουνιά!



     

    Αν δεν υπάρχει δυνατότητα για δάσκαλο, τότε πάρε κάποια μέθοδο εκμάθησης με video-μαθήματα ή ψάξε στο youtube για σχετικά video...


    Barbarella
    13.12.2008, 09:47

    {#emotions_dlg.biggrin}

    Είχα κι εγώ τις ίδιες απορίες ή μάλλον ακόμα τις έχω...τουλάχιστον για τον τροπο εξάσκησης στο σπίτι βρήκα αυτές τις πολύ χρήσιμες συμβουλές. Το site, που σου παραθέτω περιέχει και πολλές άλλες πληροφορίες, αλλά γενικώς ανταλλάσσονται πολλές στο ίντερνετ έτσι κι αλλιώς. Προσωπικά δεν θα βασιζόμουν σε φωτογραφίες για το κράτημα του οργάνου ή του δοξαριού. Ο καθένας έλεγε τα δικά του. To youtube ίσως όντως να βοηθήσει, αλλά καλύτερα θα ήταν με δάσκαλο.

    Καλή τύχη!


    paradisefox
    13.12.2008, 23:16

    SmileΕυχαριστώ πολύ για την απάντηση!!Mήπως ξέρεις με ποιο τρόπο κατεβαίνουν τα videos από το youtube?Δυστυχώς ΚΑΙ στους καθηγητές κυκλοφορούν πολλές απόψεις.(τουλάχιστον αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 14-12-2008 12:47 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 07-01-2009 12:03 ]