ελληνική μουσική
    803 online   ·  210.883 μέλη

    Επιλογή σωστής κάρτας ήχου

    GTunes
    22.12.2008, 18:55

    Γεια σας, όπως λέει και ο τίτλος του θέματος αναζητώ κάποιους ''ειδικούς'' πάνω στο θέμα επιλογής σωστής κάρτας ίχου (εξετερική) χρησιμοποιώ ένα Apple iMac 20'' και όσοι ξέρουν απο mac ξέρουν επίσης ότι τα imac δεν μπορούν τα πάρουν εσωτερική κάρτα ίχου, γι' αυτό λοιπόν τον τελευταίο καιρό έχω ''πέσει με τα μούτρα'' στην σωστή αναζήτηση εξωτερικής κάρτας ίχου, μιας και δεν έχω κάποια προηγούμενη εμπειρία με studio hardware, σαν πρώτη επιλογή ηχείων σκέφτομαι αυτά: http://www.thomann.de/gr/yamaha_hs50m.htm (εάν κάποιος έχει κάποιες άλλες ιδεές...ευπρόσδεκτες!) και για κάρτα ίχου σκέφτομαι αυτή: http://www.thomann.de/gr/motu_ultralite_mkiii.htm όμως η τιμή δεν βοηθάει και πολύ πρώτον και δεύτερον θα ήθελα μια καλύτερη γνώμη απο κάποιον που ξέρει 5 πράγματα παραπάνω...παρεπιπτώντος αν θεωρείτε κάποια άλλη κάρτα ίχου εξίσου καλή και φθινή θα σας ήμουν ευγνώμων!!

    Υ.Σ ξέχασα να σας αναγέρω ότι στην κάρτα ήχου που ενδιαφέρομαι θέλω να υποστηρίζει και είσοδο για μικρόφωνο ώστε μελοντικά να μην χρειάζομαι κάποιον έπιπλεον εξοπλισμό!

     

    Σας ευχαριστώ για όποια βοήθεια.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GTunes στις 22-12-2008 19:35 ]


    noizreduction
    22.12.2008, 19:13

    Τα monitor που επελεξες ειναι αρκετα καλα, ομως να εχεις κατα νου πως η τιμη που βλεπεις ειναι ανα κομματι κι οχι ανα ζευγαρι. Δηλαδη θα πληρωσεις 155x2= 310Ε και για τα δυο.

     

    Τωρα, οσον αφορα την καρτα, θα μπορουσαμε να μαθουμε ποσα δινεις επιπλεον;

     

    Προσωπικη προταση σε οσους εχουν MAC ειναι η σειρα της Apogee. Η πιο φτηνη της ειναι η Apogee Duet. Σου δινει 2 καναλια με την καλυτερη προενισχυση που υπαρχει καθως και τους καλυτερους μετατροπεις A/D ( analog/digital ). Εξαρταται βεβαια και τι ακριβως θες να ηχογραφησεις. 


    GTunes
    22.12.2008, 19:41

    ε γύρω στα 300 ευρώ περίπου... τώρα αν χρειαστεί και παραπάνω το βλέπουμε απλά δεν θα έχω τόσο άμεσα αυτά τα λεφτά, παρεπιπτώντος ξέχασα να αναφέρω ότι στην κάρτα ήχου που θέλω ένδιαφέρομαι να υποστιρίζει και είσοδο για μικρόφωνο ώστε μελλοντικά να μην χρειαστεί να αγοράσω κάποιον extra εξοπλισμό, τώρα όσον αφορά το τι θέλω να ηχογραφήσω, θέλω απλά μια κάρτα ήχου για να συνδέσω τα ηχεία που ανέφερα πιο πάνω και αν είναι και δυνατόν να υποστηρίζει και μικρόφων, αλλά φυσικά να μου δίνει και έναν καλό ήχο. Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό αλλά γράφω μουσική house, electro, techno, progressive house.

     

     


    noizreduction
    22.12.2008, 19:48

    Η Apogee Duet που σου προτεινα πιο πανω ειναι η καλυτερη λυση. Ειναι καρτα αποκλειστικα για MAC, εχει τους καλυτερους προενισχυτες και convertors της αγορας και ειναι κοντα στη τιμη που θες. Στη συστηνω ανεπιφυλακτα. Θα απογειωσει την ποιοτητα του ηχου σου.


    GTunes
    22.12.2008, 20:39

    ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια φίλε noizreduction :)


    GTunes
    27.12.2008, 01:00

    φίλε noizreduction θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα, η συγκεκριμένη κάρτα ήχου που μου πρότεινες συνδέεται με τα παραπάνω ηχεία που σας δείχνω ? το λέω αυτό επειδή είδα κάποια video αναφερόμενα στην συγκεκριμένη κάρτα ήχου και δεν είδα κάτι σχετικά για το αν μπορείς να συνδέσεις ηχεία!! (τα ηχεία που θέλω να συνδέσω στην κάρτα είναι αυτά: http://www.thomann.de/gr/yamaha_hs50m.htm)>

     

     


    noizreduction
    27.12.2008, 02:08

    1) Μην περιμενεις απο το youtube να δεις σε πληρη εφαρμογη την καρτα ή τα monitors που θα παρεις. Αυτο ειναι ενα λαθος αγορας που κανουμε παρα πολλοι ( μεχρι προσφατα κι εγω ). ΜΕσα απο συμπιεσμενη εικονα και ηχο δεν θα μπορεσεις ποτε να κρινεις απολυτα μηχανηματα που εχουν σχεση με τον ηχο. Ιδιαιτερα οταν ειναι οσο το δυνατον πιο ακριβα και καλα στο τομεα τους.

    2) Ολες οι καρτες ειναι συμβατες με τα monitors. Υπαρχουν 4 τροποι συνδεσης σε καταναλωτικο επιπεδο. RCA/JACK/XLR/Digital... Και τα περισσοτερα monitor ειναι συμβατα με αυτα τα προτυπα.


    GTunes
    27.12.2008, 14:36

    συμφωνώ εν μέρει με αυτά που λες σίγουρα δεν μπορείς νε έχεις μια πλήρη εικόνα από αυτό που θες μέσα από ένα video, απλά εγώ προσπάθησα να δω πως συνδέεται η συγκεκριμένη κάρτα να δω κατ' αρχάς τι καλώδια έχει πρώτον και δεύτερον αν υποστηρίζει την σύνδεση studio monitors, αλλά δυστηχώς κανένα από τα video που είδα δεν έδειχνε να συνδέονται ηχεία πάνω σε αυτή την κάρτα γι' αυτό και σε ρώτησα...αφού λές ότι μπορούν να συνδεθούν τα συγκεκριμένα ηχεία αν δεν σου κάνει κάποιο κόπο θα ήταν εύκολο να μου εξιγήσεις λίγο πως συνδέονται γιατί όπως καταλαβαίνεις είμαι πρωτάρης και δεν έχω ασχοληθεί πάλι με studio hardware {#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.clap}


    noizreduction
    27.12.2008, 19:56

    Πολλες απο τις αποριες σου θα λυθουν οταν κρατησεις στα χερια σου τα 2 προϊοντα τα οποια εχεις επιλεξει.

    Ενδεικτικα αναφερω πως η καρτα εχει 2 unbalanced jack 1/4" για εξοδους, ενω τα monitors σου εχουν το καθενα απο μια Jack 1/4" εισοδο..Επομενως μπορεις να καταλαβεις πως θα συνδεθουν.

     

    Ξερω πως ακουγομαι κακος, ομως καλο θα ηταν εφοσον εισαι πρωταρης να αναζητησεις και μονος σου μερικα πραγματα. Δεν ειναι θεμα κουρασης να σε βοηθησουμε σε καποια θεματα, ομως εαν δεν ψαξεις μονος σου δεν θα μπορεσεις ποτε να μαθεις πραγματα τα οποια εμεις δε θα σου λεγαμε ποτε! Κανε ενα, δυο, τρια λαθη για αρχη, οπως ολοι μας...Με το δυσκολο τροπο μαθαινεις καλυτερα στο τι θα προσεξεις και τι οχι.


    GTunes
    28.12.2008, 01:30

    ευχαριστώ άλλη μια φορά για την βοήθεια φίλε και ξέρω ότι κάποια πράγματα πρέπει να τα ψάχνουμε από μόνοι μας, απλά ζήτησα αυτή τη συγκεκριμένη βοήθεια επειδή εάν επιλέξω λάθος ηχεία ή κάρτα ήχου είναι ένα λάθος που κοστίζει... ελπίζω να με καταλαβαίνεις τι εννοώ {#emotions_dlg.rolleyes}


    noizreduction
    28.12.2008, 01:39

    Απολυτως..Μιλας με τον ανθρωπο που εχει ακομα πολλα λαθη που του..κοστισαν αρκετα! Ομως παραλληλα βρεθηκαν μικρες και φτηνες λυσεις να καλυψουν αυτα τα λαθη και τελικα, μετα απο 8 χρονια ενασχολησης, να συνδυαστουν ολα οσο το δυνατον πιο αρμονικα.

     

    Καλη αρχη λοιπον.