ελληνική μουσική
    422 online   ·  210.905 μέλη

    Pdp 805 ή sonor 3007;;;;

    Skyliner
    07.01.2009, 21:09

    το 805 ειναι full birch και το 3007 ειναι full maple. τι ιδιαιτεροτητες εχουν στον ηχο και ποιο προτεινετε απτα 2?? το 805 εχει κατι χρωματα πολυ ωραια αλλα δεν θελω να την πατησω γτ ο ηχος πανω απο ολα γιαυτο αλλωστε ρωταω.


    Hastaroth
    07.01.2009, 22:09

    1.Εξαρτάται από τό τί ήχο θέλεις εσύ.

    2.Οταν αγοράζεις μουσικά όργανα,αυτό που μετράει είναι ο ήχος.Τά χρώματα δέν έχουν σημασία.

    3.Καί τά δύο μοντέλα είναι καλά.Θά σού πρότεινα νά τά ακούσης καί νά αποφασίσης μόνος σου,ανάλογα μέ το αισθητήριό σου.Προσωπικά,θά προσπαθούσα να πάρω καί τά δύο,ώστε να έχω ποικιλία στούς ήχους μου.Ωστόσο,επειδή οι τσέπες αυτόν τόν καιρό δέν είναι φουσκωμένες,θά έθετα σάν προτεραιότητα τό sonor,λόγω ελαφρώς μεγαλύτερης εμπιστοσύνης στον συγκεκριμένο κατασκευαστή (που σημαίνει οτι άν μετά εύρισκα κάτι σέ full birch από την sonor θά ακολουθούσε αυτό αντί γιά το pdp,αλλά οτι ελλείψει αυτού,δέν θά μέ πείραζε να πάρω και το pdp).

     


    Skyliner
    08.01.2009, 13:19

    ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας και θα ηθελα να κανω αλλη μια ερωτηση. ποια ειναι τα χαρακτηριστικα στον ηχο του maple και ποια του birch;; δλδ ποιο εχει ποιο γλυκο ηχο κτλ. ξερω βεβαια οτι μεγαλο ρολο παιζουν τα δερματα και εγω προτιμω παντα τα λευκα coated. γιαυτο  θα ηθελα να με κατατοπισετε λιγο καλυτερα σαν φθασμενος που ειστε. ευχαριστω πολυ


    drumaddict
    11.01.2009, 00:27

    Θα σου πρότεινα να ακούσεις τα τύμπανα πριν τα πάρεις,και να μην βάλεις πρώτο κριτήριο το χρώμα.Πολυ σωστά είπες ότι παίζουν ρόλο και τα δέρματα όταν ακούς  ένα σετ,και το κούρδισμα.Πάντως προσωπικά θα έπερνα PDP,η θυγατρική της DW είναι ανερχόμενη δύναμη,και ένα σετ που έπαιζα στο Ji Ni στούντιο στο Μοσχάτο ήταν καταπληκτικό.Happy Drumming!