ελληνική μουσική
    768 online   ·  210.833 μέλη

    Gibson Les Paul (Studio ή Standard) ?

    KokkinaXalia
    08.01.2009, 00:20

    Ποιές είναι διαφορές τους? Υπάρχουν διαφορές στον ήχο ή μονο στην εμφάνιση?

    Λαμβάνοντας υπόψη τη χρηματική διαφορά τους, ποιά αξίζει?


    inkve
    08.01.2009, 13:57

    Παράθεση:

    Το μέλος KokkinaXalia στις 08-01-2009 στις 00:20 έγραψε...

    Ποιές είναι διαφορές τους? Υπάρχουν διαφορές στον ήχο ή μονο στην εμφάνιση?

    Λαμβάνοντας υπόψη τη χρηματική διαφορά τους, ποιά αξίζει?



    υπαρχουν διαφορες ναι...

    καλυτερη επιλογη στα ξυλα...καλυτερα ηλεκτρικα...καλυτερο hardware(κλειδια,μαγνητες καβαλαρηδες)...

    γενικα πιο καλοστημενο και ποιοτικο οργανο η standard....για ολα αυτα αλλωστε και η διαφορα στην τιμη...ειναι λογικο...

    τωρα θα μου πεις υπαρχουν και περιπτωσεις που μια studio εχει τυχει οντως να ακουγεται και να ειναι καλυτερη απο μια standard...ενταξει...ειναι οι εξαιρεσεις που εβιβεβαιωνουν τον κανονα...

    ολα αυτα δεν σημαινουν οτι η studio δεν αξιζει τα λεφτα της οκ??

    τα αξιζει και πολυ μαλιστα...

    στα λεφτα της δηλαδη η studio ειναι απο τις καλυτερες επιλογες...και χαρακτηρα εχει σαν οργανο....θα το ευχαριστηθεις δηλαδη....και αν γουσταρεις αργοτερα τις αλλαζεις και κανεναν μαγνητη και το οργανο θα παιξει ακομα καλυτερα...και μεταπωλητικη αξια εχει...

    και και και...αυτα ποτε δεν τελειωνουν...

    δεν μπορεις να κρινεις ποια κιθαρα αξιζει τα λεφτα της πιο πολυ γιατι οπως και να χει εχουνε και καποιες διαφορες που η μια ειναι καπως καλυτερη απο την αλλη...

    να σου πω τι θα εκανα εγω??

    θα επαιρνα τους δρομους...θα δοκιμαζα κιθαρες....ειτε απο αγγελιες(ακομα καλυτερα αν θες τη γνωμη μου)ειτε σε μαγαζια....

    και αναλογως θα εκριναWink

     


    rivera
    08.01.2009, 21:04

    Βασικα εχω gibson les paul πανω απο 15 χρονια....τωρα εχω 2....μια classic και μια deluxe και κατηγορηματικα σου λεω μην παρεις studio......μην παρεις faded μοντελο,και να δεις ποιο στυλ μπρατσο κανει καλυτερα για τα χερια σου,το 50's neck profile ή το 60's neck profile


    MICK
    09.01.2009, 09:29

    ΦΙΛΕ RIVERA ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...ΕΧΩ ΜΙΑ GIBSON LES PAUL STUDIO 1994 ANΝIVERSARY ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΧΙ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ STANDARD KAI CLASIC ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ......!!!ΦΥΣΙΚΑ Ο ΗΧΟΣ ΚΑΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ LES PAUL STUDIO ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ...ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΟΡΓΑΝΩΝ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ...ΣΤΑ ΥΛΙΚΑ-ΣΤΟΝ ΗΧΟ ΚΛΠ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    Les Paul Studio anniversary 1994
    � Carved Maple top
    � Mahogany back
    � Mahogany neck
    � '59 rounded Les Paul neck profile
    � Rosewood fingerboard
    � Pearloid trapezoid Inlay
    � Tune-o-matic bridge with stop-bar tailpiece
    � 490R Alnico magnet humbucker
    � 498T Alnico magnet humbucker

    List Price    Manufacturer    US price $ 1898.00


    rivera
    09.01.2009, 09:52

    Σε μια βδομαδα σπιτι σου.....

    http://www.dv247.com/invt/36762/

    http://www.dv247.com/invt/36779/

    Παντως επειμενω για standard......εχω παιξει με studio δεν ειναι αρχηστες απλα δεν ειναι το touch της gibson


    MICK
    09.01.2009, 10:16

    ΠΑΙΞΕ ΜΕ 90'S STUDIO ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ...ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ LINKS ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΗΣ STUDIO...KAMIA ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΙΘΑΡΑ.

    MΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΙΘΑΡΑ ΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ FLAT ΡΥΘΜΙΣΗ ΕΔΩ...

    />-----------------
    www.myspace.com/michalisskolarikis

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MICK στις 09-01-2009 10:22 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MICK στις 09-01-2009 10:35 ]


    kostas-5150
    09.01.2009, 12:05
    deathminor88
    09.01.2009, 13:09

    PRS {#emotions_dlg.biggrin}


    inkve
    10.01.2009, 12:37

    Παράθεση:

    Το μέλος rivera στις 08-01-2009 στις 21:04 έγραψε...

    Βασικα εχω gibson les paul πανω απο 15 χρονια....τωρα εχω 2....μια classic και μια deluxe και κατηγορηματικα σου λεω μην παρεις studio......μην παρεις faded μοντελο,και να δεις ποιο στυλ μπρατσο κανει καλυτερα για τα χερια σου,το 50's neck profile ή το 60's neck profile



    η classic τι μπρατσο εχει??50ies η 60ies??

    η εχουν κυκλοφορησει και με τα δυο?