ελληνική μουσική
    823 online   ·  210.851 μέλη

    Που μπορώ να βρώ σχέδια για να κατασκευάσω Σαντούρι?

    nikos097
    10.01.2009, 01:07

    Μήπως μπορείτε να μου πείτε, που μπορώ να βρώ σχέδια ή κάποια άλλη βοήθεια για να κατασκευάσω ένα Σαντούρι???

    Το λατρεύω αυτό το μουσικό όργανο και θα' θελα να το φτιάξω απ' την αρχή μόνος μου...!!!!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos097 στις 11-01-2009 16:03 ]


    santourman
    11.01.2009, 13:29

    Φίλε μου το θεωρώ αρκετά δύσκολο να κατασκευάσεις ένα σαντούρι από την αρχή μόνος σου, χωρίς να έχεις εκ των προτέρων κάποια εμπειρία.

    Το έχεις δει από κοντά πώς είναι ;

    Ξέρεις πώς είναι κατασκευασμένο εσωτερικά ;

    `Ασε τα εργαλεία και τα παρεμφερή που χρειάζονται (π.χ. κλειδιά)

    Γι'αυτό καλύτερα (μεταξύ σοβαρού κι αστείου) αν έβρισκες κάπου κάποιο για πέταμα, ώστε να το ανοίξεις και να το επεξεργαστείς και να έχεις μια εικόνα... Από κει και πέρα μπορείς να ρωτήσεις κανέναν κατασκευαστή.


    nikos097
    11.01.2009, 15:58

    Ευχαριστώ φίλε μου Μπάμπη, μα αυτό είναι το ζητούμενο, να μη χρειαστώ την βοήθεια κάποιου ο οποίος να το κατασκευάσει για μένα αλλά να το φτιάξω, σύμφωνα με κάποια αναλυτικά σχέδια, οπου να αναφέρεται π.χ. το μήκος των σανίδων ή του μετάλλου της τάδε πλευράς ή το μήκος των χορδών για τις τάδε νότες κλπ.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos097 στις 11-01-2009 16:01 ]


    santourman
    12.01.2009, 00:47

    Η γνώμη μου είναι, χωρίς να το έχω ψάξει κιόλας, ότι δε θα βρεις αυτό που ζητάς. Κι αυτό γιατί οι κατασκευαστές σαντουριών είναι μετρημένοι στα δάχτυλα (κι ακόμα λιγότεροι μπορώ να πω), και δε θα κάτσει κάποιος από αυτούς να δώσει πληροφορίες στο ίντερνετ ή σε κάποιο βιβλίο για την κατασκευή του οργάνου αναλυτικά. Δεν είναι δηλαδή όπως στις συνταγές που γράφεις τα υλικά και την εκτέλεση και μετά καλή μας όρεξη...!

    Υπάρχουν και αρκετά μυστικά, υπάρχουν και διαφοροποιήσεις στην κατασκευή μεταξύ των κατασκευαστών, υπάρχουν και οι λεπτομέρειες στην κατασκευή που κάποια φορά δοκιμαστικά τις αλλάζεις και βλέπεις ότι έχεις καλύτερη ή χειρότερη ποιότητα/απόδοση/αντοχή. Το σαντούρι είναι αρκετά σύνθετο και χρονοβόρο στην κατασκευή του, από τα ξύλα στην αρχή μέχρι να στεγνώσουν, τα 'νερά' των ξύλων για το καπάκι, τους ντάκους εσωτερικά, οι χορδές (υλικό, πάχος κλπ), η ακριβής τοποθέτηση των κλειδιών .... και αρκετά ακόμα που δεν τα ξέρω. Δες εδώ μερικά πράγματα στη σελίδα του κατασκευαστή Μαμάη.

    Εγώ λοιπόν θα σου πρότεινα, αφού δεν θα πας σε κατασκευαστή, και αφού σου αρέσει τόσο πολύ το όργανο, να ασχοληθείς με την εκμάθησή του. Αν μπορείς να βρεις έναν καθηγητή ή ένα ωδείο και να αρχίσεις να μαθαίνεις. Να αποκτήσεις δηλ με αυτόν τον τρόπο μια πρώτη επαφή, και μετά αν έχεις ακόμα την επιθυμία για κατασκευή του, όλα γίνονται !


    nikos097
    12.01.2009, 02:36

    Ok, Ευχαριστώ πολύ !!!


    irodotos77
    12.01.2009, 14:46

    ξεκινα ...μονος..δεν θα φτιαξεις το τελειο οργανο..αλλα θα μαθαινεις...βρες τα υλικα..και προχωρα...μην νομιζεις..ελλαδα ειμασται πολυ πισω στην κατασκευη σαντουριον....μελετα το οργανο....ακομα καθεσαι.....


    nikos097
    12.01.2009, 17:27

    Ευχαριστώ πολύ φίλτατε για την προτροπή...!!!


    INTHEFOREST
    12.01.2009, 21:26

    Παράθεση:

    Το μέλος nikos097 στις 10-01-2009 στις 01:07 έγραψε...

    Μήπως μπορείτε να μου πείτε, που μπορώ να βρώ σχέδια ή κάποια άλλη βοήθεια για να κατασκευάσω ένα Σαντούρι???

    Το λατρεύω αυτό το μουσικό όργανο και θα' θελα να το φτιάξω απ' την αρχή μόνος μου...!!!!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos097 στις 11-01-2009 16:03 ]



    Στον Κορυδαλλο.Ξερει ο Χριστοφορος Ξηρος χαχαχαχαχα{#emotions_dlg.lol}


    gantsa
    10.10.2009, 12:51

    Απο εργαλέια χρειάζεσαι τα βασικά ξυλογλυπτικής-ξυλουργικής (με 100e περίπου έχει όλα τα βασικά και με άλλα 50-100 παίρνεις και ηλεκτρικά εργαλεία για να ξεμπερδέψεις μια ώρα αρχήτερ) .

    ξύλα για το σαντούρι θα σου πάνε καμιά 80ααρ με 100e αν τα πάρεις απο οργανοποιείο και περίπου τα μισά αν τα πάρεις απο αποθήκη ξυλείας (τα ξύλα είναι ψημένα σε μηχάνημα και η ηχητικές τους ιδιότητες να είναι μειωμένες) . Βέβαια παίζει να πέσεις και σε οργανοποιό που θα σου πουλήσει ξύλα που δε κάνουν ούτε για μπιζουτιέρα και να σου πεί οτι είναι τρομέρο και παλιό κτλ..

    Για σαντούρι βρήκα κάτι σχέδια εδώ http://www.luth.org/plans/pl56.jpg

    Αρχική: http://www.luth.org/plans/dulcimers.htm

     

     

    Γενικά ισχύει οτι είτε το αγοράσεις έτοιμο(γύρω στα 800e) είτε πάρεις τα ξύλα και τα υλικά απο ελλάδα τελικά το σαντούρι θα σου κοστίσει πολύ περισσότερο αποτι να πάς να πάρεις μόνος σου ένα καλό σαντούρι με 250-300e από Ιράν ή Τουρκία.

     

    Το ελληνικό σαντούρι είναι αρκετά πιο περίπλοκο να φτιαχτέι και έτοιμο κοστίζει πολύ περισσότερα απο το πέρσικο.


    -----------------
    $&$%&@#(%*$# $^$^ #^ #^#

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gantsa στις 10-10-2009 12:52 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gantsa στις 10-10-2009 12:54 ]


    gantsa
    18.11.2009, 21:42

    ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ -ΠΕΡΣΙΚΟΥ ΣΑΝΤΟΥΡΙΟΥ

     

     

    http://www.kofteros.gr/files/construction_gr.htm





    επισυναπτόμενα: 7MvoIuqIPn.jpg 
    nikos097
    19.11.2009, 01:40

    Παράθεση:

    Το μέλος gantsa στις 18-11-2009 στις 21:42 έγραψε...

    ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ -ΠΕΡΣΙΚΟΥ ΣΑΝΤΟΥΡΙΟΥ

     

     

    http://www.kofteros.gr/files/construction_gr.htm





    Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!