ελληνική μουσική
    470 online   ·  210.848 μέλη

    Ασφάλιση μουσικού με ΑΠΥ στο ΙΚΑ - πως γίνεται?

    xristostsak
    29.01.2009, 14:55

    Καλησπέρα, εχώ μία απορία. Ενας μουσικός οταν εκδίδει ΑΠΥ πώς πλήρώνει τα ένσημα του στο ΙΚΑ και ποιο είναι το ποσοστιαίο ασφάλιστρο του?
    Του γίνονται κρατήσεις οι οποίες αναγράφονται στην ΑΠΥ και στη συνέχεια τις αποδίδει ο τρίτος στο ΙΚΑ (κι αν είναι ιδιώτης)?
    Ή πληρώνει μόνος του? Στη δευτερη περιπτωση, κάθε πότε πάει στο ΙΚΑ (μήνα ή τριμηνο)?

    Ευχαριστώ


    valadaki
    03.05.2009, 03:29

    Αν και λίγο καθυστερημένα, λέω να σου απαντήσω...

    Πρώτα από όλα, το κύριο επάγγελμά μου είναι οικονομικός σύμβουλος.

    Εχω όμως πτυχία μουσικής οπότε ασχολούμαι με αυτή, σαν χόμπι πλέον...

    Για να έχεις Παροχής Υπηρεσιών, πρέπει να κάνεις έναρξη στο Επαγγλεματικό Επιμελητήριο που ανήκει η περιοχή σου πράγμα που σημαίνει ότι θα είσαι ελεύθερος επαγγελματίας.

    Οι ελεύθεροι επαγγελματίες υπάγονται στο ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ) και πληρώνουν κάθε 2 μήνες σε αυτό το ταμείο για ένσυμα και νοσοκομειακή περίθαλψη.

    Αν θες να είσαι και σε ωδείο με ΙΚΑ, απλά επιλέγεις ποιο ταμείο θα σου καλύπτει τα ένσυμα για σύνταξη. Σε αυτή την περίπτωση, το ποσό που πληρώνεις στο ΟΑΕΕ είναι χαμηλότερο.

    Ελπίζω να σε κάλυψα.


    djmetronomos
    03.05.2009, 18:39

    Δε βάζω το χέρι στο Ευαγγέλιο... αλλά την έναρξη επαγγέλματος ο μουσικός την κάνει στην Εφορία όπου υπάγεται. Στη συνέχεια του δίνουν διάτρητο μπλοκάκι (ΑΠΥ) και βιβλίο Εσόδων/Εξόδων Β' κατηγορίας. Όταν κόβει απόδειξη, παρακρατείται το 20% (φόρος), συν το ΙΚΑ.  Δε νομίζω να μπλέκεται το ΤΕΒΕ - πιθανόν για άλλου είδους ελεύθερους επαγγελματίες...


    liopesiotis
    04.05.2009, 17:39

    Ρώτα και έναν λογιστή, δεν είναι κακό.


    oscarpeterson
    13.05.2009, 20:35

    Ένας μουσικός ο οποιος εργάζεται ως εκτελεστής μουσικών έργων και όχι ως δάσκαλος, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΕΒΕ ΟΤΑΝ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ. Προσοχή πρέπει να επισημανθεί στον εκάστοτε υπάλληλο ότι ο τίτλος "εκτελεστής μουσικών έργων" είναι αυτό που πρέπει να ψάξει ο υπάλληλος στην νομοθεσία για να δει τί γίνεται, αν δεν ξέρει.

    Η έναρξη επαγγέλματος γίνεται πάντα και για όλους στην εφορία όπου υπάγονται.

    Όπως πολύ σωστά γράφει ο djmetronomos κατά την πληρωμή του μουσικού, παρακρατείται φόρος 20% καθώς αναγράφεται στην ΑΠΥ και η εισφορά στο ΙΚΑ.

    Δηλαδή, αν το πληρωτέο ποσό του μουσικού είναι 751.10 €, τότε το ΙΚΑ θα είναι 241.27 € και η παρακράτηση φόρου 258.09€.  Ο μουσικός σε αυτήν την περίπτωση θα κόψει απόδειξη για το σύνολο του ποσού, δηλ. 1240.46 €.

    Το ποιός από τους δύο συμβαλλόμενους πληρώνει το ΙΚΑ και δίνει την παρακράτηση φόρου εξαρτάται από την συμφωνία που έχει κάνει ο μουσικός.

    Για τα παραπάνω ειμαι απολύτως βέβαιος.


    ntadis
    02.01.2011, 15:54

    Καλή χρονιά...

    EDIT: Μετεφερα σε καινουριο θεμα την απορια μου για να μην παραπλανει ο τιτλος

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?mop=modload&name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=23533&forum=43

    -----------------
    look closer

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ntadis στις 02-01-2011 15:56 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ntadis στις 02-01-2011 16:07 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ntadis στις 02-01-2011 16:20 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ntadis στις 02-01-2011 16:21 ]


    delta66
    03.01.2011, 22:16

    Αν εχεις κολλησει ενσημα ηδη στο ΙΚΑ, συνεχιζεις εκει και αφου βγαλεις μπλοκακι (το δηλωνεις κατα την αιτηση για εναρξη)

    Στα κολλαει ο εργοδοτης που θα του κοψεις αποδειξη. (ειναι η κρατηση 13% που αναφερθηκε)

     

    Απο τον Ιουλιο του 2009 οι μουσικοι που κοβουν ΑΠΥ, εκτος απο 20% φορο εχουν και 11% ΦΠΑ που πρεπει να αποδιδουν καθε τριμηνο στην εφορια (κοψουν δεν κοψουν αποδειξη, με μηδενικη αποδοση στη 2η περιπτωση).

    Αν δεν παρουσιαστει σοβαρος λογος να κοβεις αποδειξεις μην κανεις εναρξη.

     

    Αν ηρθε και περαιωση σε μουσικους με μπλοκακι με μαζεμενα χρεη για ολα τα ετη που εχουν μπλοκ, μην ανησυχησουν.

    Για τα ματια του ΔΝΤ εγινε.

    Πηγαινετε στην εφορια και ξεκαθαριστε οτι εχουν κανει "λαθος".


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 03-01-2011 22:17 ]