ελληνική μουσική
    585 online   ·  210.844 μέλη

    Ζημιά μεγάλη η κιθάρα μου έπαθε...

    giorth
    07.02.2009, 17:20

    Χαιρετώ το συμπαθητικό φόρουμ! Χθες το απογευματάκι η ηλεκτρική μου κιθάρα έπαθε ένα ατυχηματάκι (!). Έπεσε από κάποιο ύψος κατακόρυφα και τα αποτελέσματα τα βλέπετε εδώ. Πριν την παω σε κάποιο τεχνικό θα ήθελα να ρωτήσω τους συνφορουμίτες πόσο κοστίζει η επιδιόρθωση. Δεν θα ήθελα δηλαδή να εκμεταλλευτεί κανείς την σχετική άγνοια μου επί του θέματος!

    Επίσης, θα ήθελα να μάθω αν πρόκειται να σκευρωθεί η κιθάρα ή οτιδήποτε άλλο αν την αφήσω έτσι. Γιατί είναι ακόμα λειτουργική και δεν με νοιάζει και τόσο το αισθητικό μέρος....

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


    inkve
    08.02.2009, 01:39

    δεν ειναι καμια φοβερη ζημια και ουτε προκειται να σου κοστισει τιποτα σοβαρο...

    αλλα οταν ενα οργανο πεφτει(και δεν εχει σημασια απο ποσο ψηλα)ξερυθμιζεται...

    εσυ μπορει να μην το καταλαβαινεις αλλα εχει ηδη συμβει,,,

    οποτε αφου θα την πας σε τεχνικο ετσι κι αλλιως....το καλυτερο θα ητανε να της κανει και ενα service να εισαι ησυχος...

     

    για το αν η κιθαρα θα σκευρωσει αυτο μονο αν το ελεγξεις θα το καταλαβεις....παντως για να εσπασε σε εκεινο το σημειο πρεπει να εφαγε γερη βουτια το οργανο...οποτε και το μπρατσο εφαγε το ζορι τουWink

    πηγαινε λοιπον σε εναν τεχνικο....και θα εισαι οκ....

     

    δεν ξερω τις τιμες στην θεσσαλονικη αλλα δε νομιζω να σου παει πανω απο 40-45ευρω(συμπεριλαμβανομενου και του service)....Wink


    giorth
    08.02.2009, 02:14

    Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση σου και το ενδιαφέρον σου.
    Θέλω να σταθώ σ'αυτήν σου την φραση:

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 08-02-2009 στις 01:39 έγραψε...
    δεν ειναι καμια φοβερη ζημια και ουτε προκειται να σου κοστισει τιποτα σοβαρο...

    Είδες σίγουρα τις φώτο έτσι; :) Γιατί εμένα μου κάνε για πολύ τραγική ζημιά...εννοώ, έχει ανοίξει τρύπα 1 ενός εκατοστού!!! Ελπίζω να είναι όπως τα λες! Ευχαριστώ πολύ και πάλι.


    inkve
    08.02.2009, 03:08

    δεν χρειαζεται να ευχαριστεις φιλε μου...δεν σου ειπα και κανενα κρυφο μυστικοSmile

     

    εχω πεσει με την μηχανη(με την κιθαρα στην πλατη)και εσπασε το headstock...την πηγα σε τεχνικο και το οργανο ειναι μια χαρα...

    θα επιδιορθωθει η ζημια σου μη φοβασαι...{#emotions_dlg.thumbup}


    purplehaze
    09.02.2009, 14:17

    H ζημιά που έχει η κιθάρα σου είναι αρκετά απλή αν δεν ενδιαφέρεσαι γιά το πως θα φαίνεται μετά από ένα απλό κόλλημα στο ξύλο που βασικά μπορείς να το κάνεις και μόνος

    με μιά καλή ξυλόκολλα βγάζοντας το ποντεσιόμετρο γιά να προσαρμόστεί ακριβώς. Αν όμως

    θέλεις και να βαφτεί και να φαίνεται σα καινούργια νομίζω πως θα σου στοιχίσει αρκετά και

    δεν νομίζω αν είναι φτηνή κιθάρα να αξίζει το κόπο. Το βάψιμο σε μιά κιθάρα είναι μιά επίπονη και χρονοβόρα δουλειά που δεν θα την αναλάμβανε κάποιος γιά 50ευρώ . Ούτε βάφεται τοπικά το συγκεκριμένο σημείο .Αν ήσουν Αθήνα ευχαρίστως να σε βοηθούσα. Ασχολούμε με τα όργανα (κατασκευές) σαν hobby . Το άλλο που μπορείς να κάνεις να αγοράσεις ένα φτηνό σώμα έτοιμο ,δεν μπορώ να καταλάβω τη μάρκα κιθάρας είναι γιά

    να σου προτείνω κάτι και πόσο και από που . Αν ενδιαφέρεσαι πέσμου τι μάρκα είναι η στείλε μου φωτό.


    giorth
    09.02.2009, 15:20

    Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση καθώς και για την προσφορά βοηθείας!!

    Η κιθάρα κάνει 250€ οπότε αυτό μεταφράζεται πως είναι φτηνή κιθάρα οπότε ούτε καν το σκέφτομαι να την βάψω, να αλλάξω το σώμα κτλ....

    Όσον αφορά την ξυλουργική εργασία που μου προτείνεις δηλώνω τελείος άσχετος αλλά μαθαίνω γρήγορα!!

    Ερώτηση 1η: Τι εννοείς βγάζω το ποντεσιόμετρο; Το επαναφέρω στην αρχική του θέση; Θα το κρατάω δηλαδή στην αρχική του θέση και μετά θα βάλω την ξυλόκολλα;

    Ερώτηση 2η: Μήπως αν την πήγαινα σε έναν ξυλουργό; Φαντάζομαι πως θα έπαιρνε λιγότερα χρήματα!!


    StavmanR
    09.02.2009, 15:57

    Προσωπικά μου έκανε αίσθηση η σύνταξη του τίτλου, καθώς η ορθή σύνταξη έχει ως εξής:

    κιθάρα μου έπαθε μεγάλη ζημιά"

    ή ακόμη και σύμφωνα με το πρώτο πόστ:

    κιθάρα μου έπαθε μεγάλη ζημιά;"

     

    Παραβλέπω το ποιητικό μέρος του ποστ λοιπόν, και εύχομαι να επανορθωθεί γρήγορα το κακό, αλλα και σε συμβουλεύω να είσαι πιο προσεκτικός με μουσικά όργανα των οποίων η ποιότητα υποβαθμίζεται εύκολα με μικρές αλλοιώσεις της μορφής ή κατασκευής. Εύχομαι ταχεία επαναφορά λοιπόν στο καλλιτεχνικό στερέωμα. {#emotions_dlg.rockon}

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 09-02-2009 15:58 ]


    inkve
    09.02.2009, 23:54

    Παράθεση:

    Το μέλος giorth στις 09-02-2009 στις 15:20 έγραψε...

    Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση καθώς και για την προσφορά βοηθείας!!

    Η κιθάρα κάνει 250€ οπότε αυτό μεταφράζεται πως είναι φτηνή κιθάρα οπότε ούτε καν το σκέφτομαι να την βάψω, να αλλάξω το σώμα κτλ....

    Όσον αφορά την ξυλουργική εργασία που μου προτείνεις δηλώνω τελείος άσχετος αλλά μαθαίνω γρήγορα!!

    Ερώτηση 1η: Τι εννοείς βγάζω το ποντεσιόμετρο; Το επαναφέρω στην αρχική του θέση; Θα το κρατάω δηλαδή στην αρχική του θέση και μετά θα βάλω την ξυλόκολλα;

    Ερώτηση 2η: Μήπως αν την πήγαινα σε έναν ξυλουργό; Φαντάζομαι πως θα έπαιρνε λιγότερα χρήματα!!



    θα σου απαντησω εγω στις ερωτησεις σου...

    θα παρεις την κιθαρα στην πλατη....

    και θα την πας σε εναν τεχνικο...

    λογος 1)το πιθανοτερο ειναι οτι ενω θα βγαζεις το ποτενσιομετρο ολο και καπου θα σου αναψει η περιεργεια και θα σκαλισεις περισσοτερο την κιθαρα...με κακα αποτελεσματα...

    λογος 2)κανωντας το παραπανω την κιθαρα σιγουρα θα την πας σε εναν τεχνικο αργοτερα και εκει θα πληρωσεις περισσοτερα γιατι θα πρεπει να διορθωσει και αυτα που εσυ εκανες...

    λογος 3)το οργανο σου χρειαζεται ετσι κι αλλιως ενα ρυθμισμα μετα απο το ατυχημα...

    ασε τους πειραματισμους για αργοτερα....οταν θα αγορασεις μια δευτερη κιθαρα....μεχρι τοτε προσεχε αυτη που εχεις γιατι ειναι και η μοναδικη σου...

    μπορει να σου φαινομαι κακος με οτι σου λεω,αλλα προς το παρων ειναι η καλυτερη επιλογη σου,παρα να πηγαινεις στα τυφλα και με φοβο μη χειροτερεψει η καταστασηWink


    purplehaze
    11.02.2009, 13:36

    Παράθεση:

    Το μέλος giorth στις 09-02-2009 στις 15:20 έγραψε...

    Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση καθώς και για την προσφορά βοηθείας!!

    Η κιθάρα κάνει 250€ οπότε αυτό μεταφράζεται πως είναι φτηνή κιθάρα οπότε ούτε καν το σκέφτομαι να την βάψω, να αλλάξω το σώμα κτλ....

    Όσον αφορά την ξυλουργική εργασία που μου προτείνεις δηλώνω τελείος άσχετος αλλά μαθαίνω γρήγορα!!

    Ερώτηση 1η: Τι εννοείς βγάζω το ποντεσιόμετρο; Το επαναφέρω στην αρχική του θέση; Θα το κρατάω δηλαδή στην αρχική του θέση και μετά θα βάλω την ξυλόκολλα;

    Ερώτηση 2η: Μήπως αν την πήγαινα σε έναν ξυλουργό; Φαντάζομαι πως θα έπαιρνε λιγότερα χρήματα!!



    Φίλε μου είναι τόσο απλό που ούτε ξυλουργούς χρειάζεσαι ούτε τίποτα

    1)Αγοράζεις durostick ξυλόκολλα από το χρωματοπωλείο.

    2)Βγάζεις το ποντεσιόμετρο γιατί όταν είναι νερουλή η κόλλα προσθέτει βάρος μαζι με τη καλωδίωση και θα ξεκολλήσει.

    3) βάζεις κόλλα στο κομμάτι γύρω γύρω και προσπαθείς να το προσαρμόσεις ακριβώς στη ρωγμή .

    4) Οτι κόλλα βγεί πάνω στην επιφάνεια του πάνου μέρους τι σκουπίζεις με ένα πανί και λίγο

    ασετόν(?) ίσως γιά να μη μείνει λεκές.

    5) Αστην γιά μιά δυό μέρες να στεγνώσει και βάλε τα συμπράκαλα πίσω .

    Τόσο απλό , καλή επιτυχία.{#emotions_dlg.thumbup}