ελληνική μουσική
    640 online   ·  210.830 μέλη

    Μπάινει Floyd Rose tremolo σε ESP LTD EC-256;

    Eruntalon
    10.02.2009, 16:46

    Έχω μια ESP LTD EC-256 και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να της βάλω πάνω ένα Floyd Rose tremolo..

    δλδ έχω αυτήν:

    και δεν ξέρω αν μπορώ να την κάνω να μοιάζει με αυτήν:

    λοιπόν γίνετε;;


    inkve
    11.02.2009, 02:44

    ναι φιλε μου....γινεται αυτο που θες..

    αγοραζεις ενα floyd rose(προτιμαται αυθεντικο φυσικα)το πας σε εναν τεχνικο και στο βαζει...

     αλλα γιατι να το κανεις?

    σκεψου το καλυτερα....

    σου ειναι τοσο απαραιτητο το floyd rose στο παιξιμο σου ωστε να δωσεις τοσα λεφτα(250-300 ευρω στα σιγουρα) για να κανεις τετοια πατεντα?

    μονο και μονο για θεμα εμφανισης θα ηταν ανοητο να το επιχειρησεις...ετσι δεν ειναι?

    απο την αλλη αν θες να κανεις το οργανο σου να μοιασει στο αλλο...ειναι καλυτερα να δωσεις αυτα τα χρηματα και να βαλεις καλυτερους μαγνητες....Wink

    το να μοιαζει στον ηχο ειναι πολυ καλυτερο και θα γουσταρεις και περισσοτερο απο οτι ενα floyd rose...{#emotions_dlg.yes}

    οπως επισης θα σου προτεινα να αραξεις εκει που εισαι,να μαζεψεις τα φραγκακια σου και να βαλεις στοχο ενα καλυτερο οργανο....

     

    {#emotions_dlg.beer}


    Eruntalon
    11.02.2009, 03:14

    Δεν διαφωνώ και ήδη έχω βάλει στόχο να πάρω την κάτω κιθάρα για 2η κιθάρα..απλά αντί να δώσω 1300 για να την αποκτήσω,ρώτησα για να ξέρω αν γίνετε...δεν το χρειάζομαι άμεσα(2 βδομάδες έχει που ξεκίνησα).Για ενημερωτικούς κυρίως λόγους την έκανα την ερώτηση...Ευχαριστώ πάντως για την γρήγορη ανταπόκρισή σου..


    Eruntalon
    11.02.2009, 03:18

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 11-02-2009 στις 03:11 έγραψε...

    Θεωρητικά γίνεται. Πρακτικά δε συμφέρει από πολλές απόψεις.



    δλδ γιατί δεν συμφέρει;;Πέρα απο τον λόγω του κόστους-χρησιμότητας που ανέφερε ο φίlος inkve...


    purplehaze
    11.02.2009, 12:51

    Γίνεται να βάλεις floyd rose αν η απόσταση της γέφυρας και της tunomatic είναι ακριβώς 43mm ,; όσο το πλάτος της βάσης του floyd rose . Διαφορετικά θα φαίνονται οι τρύπες από την υπάρχουσα γέφυρα. Και φυσικά μη περιμένεις γιά

    φτηνή και απλή δουλειά. Στη καλύτερη των περιπτώσεων 150 ευρώ γιά το τρέμολο , και αυτός που θα σου σκάψει το μισό  σώμα της κιθάρας και θα φτιάξει

    πατούρα πίσω γιά να μπεί πλαστικό cover ειλικρινά δεν ξέρω πόσα θα σου πάρει και αν μουσικοί οίκοι αναλαβάνουν τέτοιες δουλειές . Βέβαια αξίζει το

    κόπο και θα αναβαθμίσεις τη κιθάρα σου  .


    Eruntalon
    11.02.2009, 18:34

    Παράθεση:

    Το μέλος purplehaze στις 11-02-2009 στις 12:51 έγραψε...

    Γίνεται να βάλεις floyd rose αν η απόσταση της γέφυρας και της tunomatic είναι ακριβώς 43mm ,; όσο το πλάτος της βάσης του floyd rose . Διαφορετικά θα φαίνονται οι τρύπες από την υπάρχουσα γέφυρα. Και φυσικά μη περιμένεις γιά

    φτηνή και απλή δουλειά. Στη καλύτερη των περιπτώσεων 150 ευρώ γιά το τρέμολο , και αυτός που θα σου σκάψει το μισό  σώμα της κιθάρας και θα φτιάξει

    πατούρα πίσω γιά να μπεί πλαστικό cover ειλικρινά δεν ξέρω πόσα θα σου πάρει και αν μουσικοί οίκοι αναλαβάνουν τέτοιες δουλειές . Βέβαια αξίζει το

    κόπο και θα αναβαθμίσεις τη κιθάρα σου  .



    φαντάζομαι αν πάω την κιθάρα σε μαγαζί θα ξέρουν σίγουρα να μου πουν..είχα ρωτήσει για tremolo γενικά και μου είχαν πει πως αναλάμβαναν να βάλουν bigsby αλλα δεν μου άρεσε η ιδέα και το παρουσιαστικό της κιθάρα με αυτού του είδους το tremolo κι έτσι σκέφτηκα το Floyd Rose..


    purplehaze
    13.02.2009, 12:45

    Παράθεση:

    Το μέλος Eruntalon στις 11-02-2009 στις 18:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος purplehaze στις 11-02-2009 στις 12:51 έγραψε...

    Γίνεται να βάλεις floyd rose αν η απόσταση της γέφυρας και της tunomatic είναι ακριβώς 43mm ,; όσο το πλάτος της βάσης του floyd rose . Διαφορετικά θα φαίνονται οι τρύπες από την υπάρχουσα γέφυρα. Και φυσικά μη περιμένεις γιά

    φτηνή και απλή δουλειά. Στη καλύτερη των περιπτώσεων 150 ευρώ γιά το τρέμολο , και αυτός που θα σου σκάψει το μισό  σώμα της κιθάρας και θα φτιάξει

    πατούρα πίσω γιά να μπεί πλαστικό cover ειλικρινά δεν ξέρω πόσα θα σου πάρει και αν μουσικοί οίκοι αναλαβάνουν τέτοιες δουλειές . Βέβαια αξίζει το

    κόπο και θα αναβαθμίσεις τη κιθάρα σου  .



    φαντάζομαι αν πάω την κιθάρα σε μαγαζί θα ξέρουν σίγουρα να μου πουν..είχα ρωτήσει για tremolo γενικά και μου είχαν πει πως αναλάμβαναν να βάλουν bigsby αλλα δεν μου άρεσε η ιδέα και το παρουσιαστικό της κιθάρα με αυτού του είδους το tremolo κι έτσι σκέφτηκα το Floyd Rose..



    Aλλο bigsby άλλο floyd rose φίλε μου. Και γιατί να μην το αναλάβουν πανεύκολη δουλειά.

    Στη κάνω και εγώ αρκεί να κεράσεις τις μπύρες ένα απόγευμα. Το bigsby μπαίνει ανοίγωντας 4 τρύπες και καλύπτει άνετα τις 2 τρύπες της παλιάς γέφυρας , ενώ η tunomatic bridge θα παραμείνει. Ενώ στο floyd rose σου εξήγησα θέλει σκάψιμο το

    μισό σώμα της κιθάρας σου . και όπως σου είπα δεν είμαι σίγουρος αν το floyd rose είναι

    αρκετό γιά να σου καλύψει τις 4 τρύπες από τις γέφυρες. Βέβαια όσο και ποιό ταιριαστό

    σε αυτές τις κιθάρες είναι το bigsby , και εγώ floyd rose θα έβαζα. Δες αυτό

      
    https://www.youtube.com/watch?v=DwjuHk__Src

    Link
    >
    Eruntalon
    13.02.2009, 21:22

    Παράθεση:

    Το μέλος purplehaze στις 13-02-2009 στις 12:45 έγραψε...

    Δες αυτό

      
    https://www.youtube.com/watch?v=DwjuHk__SrcLink>



    φανταστικό βιντεάκι..τις είχα δει στο Θωμά αλλά ήταν απλησίαστες..1800 περιπου έκαναν...και ειδικά το τέλοσστο βίντεο είναι φιλοσοφία.."Όλοι όσοι ασχολούνται πρέπει να έχουν μια Gibson!!!"