ελληνική μουσική
    800 online   ·  210.850 μέλη

    Που κάνετε εξάσκηση?

    alexpi77
    15.03.2009, 15:54

    Το θέμα βέβαια σχετίζεται με την ένταση πολλών πνευστών, στην περίπτωση μου το soprano τρομπόνι.

    Στην πολυκατοικία μου δεν μου επιτρέπεται να παίζω καμμία ώρα.

    Τα έχω παρατήσει πρως το παρόν.


    paradisefox
    27.03.2009, 11:56

    Oι σουρντίνες δεν κάνουν τίποτα?Πάντως αν τηρείς τις ώρες κοινής ησυχίας όπως αυτές καθορίζονται από την αστυνομία, δεν νομίζω ότι μπορούν να επεμβαίνουν οι γείτονες -ας βάλουν ωτασπίδες{#emotions_dlg.biggrin}.


    fritz91
    31.03.2009, 11:46

    O paradisefox exei apolyto dikio!!! As fwnazoun as kanoun oti theloun...... an den einai wres koinis isixias mporeis sto tromponi na valeis mikrofwna kai enisxytes kai na akougesai mexri ti Rwsia!!!!!{#emotions_dlg.rockon}


    alexpi77
    01.04.2009, 21:44

    Με σουρντίνα γίνεται πολύ δύσκολο, και είμαι αρχάριος ακόμα!

    Η πολυκατοικία έχει χάλια μόνωση και ακούγονται τα πάντα...

     


    paradisefox
    06.04.2009, 17:02

    Παράθεση:

    Το μέλος alexpi77 στις 01-04-2009 στις 21:44 έγραψε...

    Με σουρντίνα γίνεται πολύ δύσκολο, και είμαι αρχάριος ακόμα!

    Η πολυκατοικία έχει χάλια μόνωση και ακούγονται τα πάντα...

     



    Όταν έπαιζες ήσουν σε κάποιο ωδείο?Γιατί συνήθως επιτρέπουν στους μαθητές να πηγαίνουν να μελετάνε.Η αν είσαι φοιτητής (ή έχεις κάποιο φίλο φοιτητή) μήπως το κανόνιζες να πήγαινες να παίζεις στους χώρους που κάνουν πρόβες οι μουσικές ομάδες.(αν δε σε δείρουν τα συγκροτήματα βέβαια{#emotions_dlg.whistling}) Πάντως οι περισσότερες ελληνικές πολυκατοικίες έχουν χάλια μόνωση.Τελικά νομίζω ότι είναι θέμα τύχης να μην έχεις πρόβλημα με τους γείτονες...


    paradisefox
    06.04.2009, 17:05

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 06-04-2009 17:06 ]


    BilloukosGR
    13.05.2009, 05:03

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BilloukosGR, 31-10-2020 14:03 ]


    pa___
    14.05.2009, 01:46

    Ανέβα ταράτσα φίλε να σε ακούει όλη η γειτονιά, όχι μόνο η πολυκατοικία. Αν δεν είναι ώρες κοινής ησυχίας απλά άστους να χτυπιούνται.


    nicos00
    14.05.2009, 11:20

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:40 ]


    Liza32
    15.05.2009, 18:26

    Σπίτι μου! Απλά επειδή παίζω αρμόνιο, και έχει υποδοχή για ακουστικά, τα χρησιμοποιώ όταν κάνω εξάσκηση, οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά!


    BilloukosGR
    17.05.2009, 05:27

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BilloukosGR, 31-10-2020 14:07 ]


    darbukaboy
    17.05.2009, 12:38

    Εγω μελεταω νταουλι και διαφορα αλλα κρουστα εκτος ορων κοινης ησυχιας.Εχει τυχει βεβαια να παιξω και 3 η ωρα το μεσημερι νταουλι και να μην μου κανουν παρατηρηση(μαλλον θα ελειπαν...)!Μια αλλη φορα ειχε φτασει 2:30 τη νυχτα και επαιζα σαζι(το οποιο ολως περιεργως ακουγεται πολυ λογω κακης μονωσης)αλλα παλι δεν μου εκαναν παρατηρηση!Η μονη φορα που ενοχλησα ηταν ενα μεσημερι που κοπαναγαν οι απο πανω με τη σκουπα για να σταματησω αλλα εγω ειχα βαλει ακουστικα!

    Γενικα λοιπον ας τηρουμε τις ωρες κοινης ησυχιας και ενδιαμεσα ας παιζουμε και λιγο μαλακα δεν πειραζει,καλο στα οργανα κανουμε....


    alexpi77
    17.05.2009, 17:21

    Μεγάλο πρόβλημα είναι το οτι είμαι αρχάριος, και δεν προσφέρω και καμμιά μουσική απόλαυση στους γείτονες...

    Το πρωί πάντως κανείς δεν ενοχλείται, οι νοικοκυρές είναι ανεκτικές φαίνεται!

    Για τις ώρες κοινής ησυχίας εννοείται ότι είναι καφρίλα(!), αλλά με τις δουλειές που κάνει ο κόσμος αντε βρές άκρη με τα ωράρια..

     

    Πάντως όταν μάθαινα πιάνο δεν με ενόχλησε κανείς ποτέ, φαίνεται οτι τα πνευστά είναι ποιό ενοχλητικά!


    merser
    09.07.2010, 01:27

    εγω παιζω φυσαρμονικα και μια μερα ενας φιλος μου μου δανεισε κατι ηχεια με μικροφονο και μου ηρθε η ιδεα να ανεβω στην ταρατσα και να με ακουσει ολη η γειτονια και το εκανα τα αισθηματα μου απεριγραπτα αυτο κρατησε για 3 μερες μονο με τα αλλαξαν την κλειδαρια μετα συνεχισα στο σπιτι μου υστερα φωναξαν την αστηνομια και μου πηραν τα ηχεια υστερα επαιζα μονο με τη φυσαρμονικα αλλα παλι με επρηξαν και αρχισαν να με απειλουνε οτι θα με διωξουν τωρα εχω μετακομισει και κανω προβες στη πλατεια...


    delta66
    09.07.2010, 06:56

    Καλοκαιρακι ειναι, παρε το οργανο και βουρ σε κανενα παρκο.

    Φτιαξε το απαραιτητο δεμα με νερακι, κατι να φας κλπ


    caterina08
    09.07.2010, 14:23

    καλα ειναι σοβαροι???? ως τι σου απαγορευσαν να παιζεις....?????? με την ιδια λογικη απαγορευσε τους κι εσυ να βαζουν πληντυριο..... αν ειναι δυνατον.... εφοσων δεν παιζεις σε ωρες κοινης ησυχιας αν τολμησουν και μονο να κανουν καταγγελια δεν θα τους παρουν στα σοβαρα...!!!!! μην αγχωνεσαι λοιπον, απλα καποιος κακοπροαιρετος παει να σε ψαρωσει, πιθανως ο συζυγος καποιας καλης νοικοκυρας απ αυτες που δεν εχουν προβλημα.... ακου κει δε σου επιτρεπεται...... οσο αυτοι εξωθουν τα πραγματα στα ακρα δεν μπορεις να συνεννοηθεις οποτε περιοριζεσαι στις νομιμες ωρες... αν καποια στιγμη υπαρξει κινηση καλης θελησης μπορεις κι εσυ να συμβιβαστεις και να υποχωρισεις λιγουλακι με καποιες ωρες οπως ειπε και ο Nicos00


    oulion
    27.10.2010, 23:01

    Εγώ κατά κανόνα μελετάω στο ωδείο μου. Σπάνια και στο σπίτι...Προτιμώ όμως το ωδείο γιατί μαζευόμαστε αρκετοί και στα διαλείμματά μας είμαστε μαζί.


    glefas
    27.01.2011, 16:29

    μπα εγώ παίζω τρομπέτα κανονικά στο σπίτι μου σε ώρες μη κοινής ησυχίας πάντα και δεν έχω κάποιο θέμα αλλά εδώ και λίγο καιρό έχω μπει στις τενουτες οπότε καταλαβαίνετε τι γίνετε στην γειτονιά...