ελληνική μουσική
    531 online   ·  210.833 μέλη

    Θέλω να μάθω κιθάρα

    angelita8l8
    06.05.2009, 19:31

    Θέλω να μάθω κιθάρα... Θα μπορούσα χωρίς δασκαλό? Τι μου προτίνετε??{#emotions_dlg.confused1}


    rory166
    06.05.2009, 21:35

    Γεια σου!
    Λοιπον,

    μπορεις να μαθεις κιθαρα και χωρις δασκαλο.Κι εγω χωρις δασκαλο εμαθα,αλλα καλο θα ηταν να βρεις καποιον να σου δωσει ας πουμε μια πορεια,να σου δειξει τι πρεπει να κανεις τι βιβλιο να παρεις κλπ για να τα εφαρμοσεις αυτα μονη και σιγα σιγα με ορεξη και εξασκηση να φτασεις σε ενα ικανοποιητικο επιπεδοSmile

    Αν το ικανοποιητικο επιπεδο δε σου φτανει και θες κατι παραπανω καλο θα ηταν ξεκινησεις κανονικα μαθηματα με δασκαλο


    izlice
    07.05.2009, 10:49

    Κοιτα ξερω ενα παιδι που εχει μαθει μονος του και παιζει τα απαντα στη κιθαρα του και εγω παω 1,5 χρονο σε σχολη μουσικης και δεν μπορω να πιξω σαν αυτον ειναι το ποσο ασχολησε αυτος επαιζε στις αρχες ενα 5ωρο...!!αλλα ειχε κι ενα φιλο του που του εδειχνε τα πιασιματα θελω να σου πω πως ανετα μπορεις να μαθεις μονη σου αρκει να εχεις εναν διπλα σου να σου δειχνει καπιοα πραγματα....ασε που υπαρχουν πολλα site  με παρτιτουρες απο τραγουδια και σου δειχνουν και τα σολο και αυτο το κανει πιο ευκολο!!!{#emotions_dlg.rockon}ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ!!!


    angelita8l8
    07.05.2009, 12:00

    παιδιά σας ευχαριστώ πολυ.

    η αλήθεια είναι οτι δεν γνωρίζω κάποιον που να παίζει κιθάρα και με τίποτα δεν μπόρω να κάνω μαθήματα τώρα γιατί μόλις τέλειωσα την Β λυκείου και δεν θα έχω χρόνο τους επόμενους μήνες (καταλαβαίνετε... θα πέσει χοντρο διάβασμα)....... αλλά θα το παλέψω μόνη μου. θα αγοράσω βιβλία και θα ψάχνω στο internet. κι αν δω οτι μου παει, μετα το λυκειο θα ασχοληθώ περισσοτερο!

    μήπως μπορείτε να μου προτίνετε κάποιο βιβλίο για αρχάριους και κάποιο μοντέλο κιθάρας? θα προτιμούσα για την κιθάρα να μη δώσω πάνω από 100€ γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο να τα παρατήσω...{#emotions_dlg.blush}

    ευχαριστώ και πάλι.


    guitarteacher
    07.05.2009, 12:47

    Παράθεση:

    Το μέλος izlice στις 07-05-2009 στις 10:49 έγραψε...

    Κοιτα ξερω ενα παιδι που εχει μαθει μονος του και παιζει τα απαντα στη κιθαρα του και εγω παω 1,5 χρονο σε σχολη μουσικης και δεν μπορω να πιξω σαν αυτον ειναι το ποσο ασχολησε αυτος επαιζε στις αρχες ενα 5ωρο...!!αλλα ειχε κι ενα φιλο του που του εδειχνε τα πιασιματα θελω να σου πω πως ανετα μπορεις να μαθεις μονη σου αρκει να εχεις εναν διπλα σου να σου δειχνει καπιοα πραγματα....ασε που υπαρχουν πολλα site  με παρτιτουρες απο τραγουδια και σου δειχνουν και τα σολο και αυτο το κανει πιο ευκολο!!!{#emotions_dlg.rockon}ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ!!!



    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Σχετικά με αυτά που ανέφερες φίλτατε izlice,

    1. Όταν σου δείχνει κάποιος τότε δεν νοείτε ότι μαθαίνεις κάτι μόνος σου...Και στο σχολείο αν δεν πάς, να μιλάς, να γράφεις & να διαβάζεις μπορείς να μάθεις, άν κάποιος σου δείξει...Όλα είναι σχετικά σ'αυτή τη ζωή..!
    2. Το να ασχολείτε κάποιος 5 ώρες με την μελέτη ενός οργάνου, χωρίς τον προγραμματισμό της μελέτης από τον Δάσκαλο, αυτό σημαίνει χάσιμο χρόνου...& εγκυμωνεί & κινδύνους..."τραυματισμού"...

    Άν κάποιος αφιέρωνε 1 1/2 ώρα την ημέρα σε συγκεκριμένη καθοδηγούμενη μελέτη, & δεν έχανε πολύ χρόνο στο "ψάξιμο", θα γλύτωνε πολύ χρόνο!!!

    Χωρίς να το ψάξεις & μόνος σου δεν γίνετε τίποτα...εννοείται!!!Δεν κάνουν οι Δάσκαλοι θαύματα...Σωστή καθοδήγηση & προγραμματισμό - βαθμοτή αύξηση δυσκολίας...πράγματα που κάποιος που ασχολείτε Ερασιτεχνικά δεν τα γνωρζει ούτε "Εξ' αποστάσεως..."

    Αυτά απο μένα{#emotions_dlg.smartass}

    Επανέρχομαι με πρόταση Οργάνου για την φίλη μας angelita8l8,

    φιλικα,

     


    guitarteacher
    07.05.2009, 12:54

    Φίλτατη angelita8l8,

    Επανήλθα δριμήτερος{#emotions_dlg.smartass}

    Δες το ακόλουθο link

    http://musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=6767&pcode=H002_I006767

    Είναι μια κιθαρούλα αξιόλογη για τα λεφτά της...

    Φιλικά,

    Καλή αρχή & keep walking{#emotions_dlg.thumbup}

     


    guitarteacher
    07.05.2009, 12:56

    "Στον Τιτανικό: Τα πάντα χάνονταν γύρω τους... κι όμως η ορχίστρα συνέχιζε να παιζει... Ίσως γιατί όσο άσχημα κ αν είναι να φτάνεις στον πάτο, είναι καλύτερα να φτάνεις με μουσική..."

    All the money...{#emotions_dlg.rockon}


    angelita8l8
    07.05.2009, 13:25

    αγαπητέ guitarteacher

    αν κατάλαβα καλά, μου προτίνεις να παρω κλασική κιθάρα?? εγω σκεφτόμουν ακουστική, αν και δεν είμαι σίγουρη πως εχω καταλάβει ποια είναι η διαφορά τους.........


    guitarteacher
    07.05.2009, 14:45

    Παράθεση:

    Το μέλος angelita8l8 στις 07-05-2009 στις 13:25 έγραψε...

    αγαπητέ guitarteacher

    αν κατάλαβα καλά, μου προτίνεις να παρω κλασική κιθάρα?? εγω σκεφτόμουν ακουστική, αν και δεν είμαι σίγουρη πως εχω καταλάβει ποια είναι η διαφορά τους.........



    ....Καλά κατάλαβες αγαπητή angelita8l8{#emotions_dlg.smartass}

    Η διαφορά των 2 τύπων κιθάρας έγκειται κατά το 90% στην χροιά του ήχου που παράγουν...

    Η κλασική κιθάρα, έχοντας τις 3 πρώτες χορδές από Νάϋλον & τα μπάσσα Μεταλλικά, έχει πιό "ζεστό- γλυκό" ήχο εν συγκρίση με την Ακουστική, η οποία διαθέτει 6 μεταλλικές χορδές...

    Απο κεί και πέρα...

    Η κλασική είναι πολύ ποιό "ξεκούραστη" και "ευγενική" με τα δάχτυλα του αριστερού χεριού...λόγο της υφής των χορδών της...Και δεδομένου ότι όσο ποιό ακριβή Ακουστική κιθάρα τόσο και ποιό "μαλακή", φαντάσου τί θα συμβεί εάν αγοράσεις Ακουστική με 100euros...υπολογίζοντας πως μια σχετικά "καλή" κοστίζει 350++euros...

    Κατά τ'άλλα, για τον σκοπό που θέλεις να εξυπηρετήσει το όργανο, θεωρώ πως είναι μια χαρά η κιθαρούλα που σου πρότεινα...{#emotions_dlg.yes}

    Άν έχεις την δυνατότητα να κάνεις αγορά στα 140-150euros, προτείνω Juan Martinez...

    Ψάξε & Δοκίμασε πρίν αγοράσεις...Ό,τι απορία έχεις μπορείς να με ρωτήσεις...

    Ελπίζω να σε βοήθεισαSmile

    Φιλικά, 


    rory166
    07.05.2009, 15:01

    εμενα παντως που κανεις δεν μου εδειξε σχεδον τιποτα και για κανα χρονο ασχολιομουν 5 ωρες τη μερα (και βαλε μη σου πω) δε νιωθω οτι εχανα το χρονο μου Innocent

    ισως επειδη το γουσταρα ασχημα{#emotions_dlg.biggrin}


    guitarteacher
    07.05.2009, 15:29

    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 07-05-2009 στις 15:01 έγραψε...

    εμενα παντως που κανεις δεν μου εδειξε σχεδον τιποτα και για κανα χρονο ασχολιομουν 5 ωρες τη μερα (και βαλε μη σου πω) δε νιωθω οτι εχανα το χρονο μου Innocent

    ισως επειδη το γουσταρα ασχημα{#emotions_dlg.biggrin}



    Φίλτατε rory166,

    Δεν μίλησε κανείς για "χάσιμο χρόνου", αλλά "θα γλύτωνε πολύ χρόνο!!!"{#emotions_dlg.smartass}

    Κανείς δεν χάνει το χρόνο του όταν ασχολείτε με την μουσική{#emotions_dlg.yes}

    Φιλικά,

     

     


    rory166
    07.05.2009, 15:35

    ναι σιγουρα,

    αμα ειχα μια στοιχειωδη καθοδηγηση θα ημουν  σε υψηλοτερο επιπεδο τωρα φανταζομαι.


    guitarteacher
    07.05.2009, 15:37

    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 07-05-2009 στις 15:35 έγραψε...

    ναι σιγουρα,

    αμα ειχα μια στοιχειωδη καθοδηγηση θα ημουν  σε υψηλοτερο επιπεδο τωρα φανταζομαι.



    Αναμφίβολλα{#emotions_dlg.rockon}


    alex99
    03.06.2009, 14:19

    Μαγκες καλησπερα.εχω αρχισει και ψιλοασχολουμε παλι με ηλεκτρικη κιθαρα υστερα απο πολλα χρονια.Πηγα στην συναυλια της απιστευτης αυτης μπάντα που καλειται AC DC και πραγματικα ανατριχιασα με αυτον τον ανθρωπο που λεγεται Angus Young.Ο τυπος δεν παιζεται ειναι απιστευτος.Λοιπον ομως διαπιστωσα οτι δεν θυμαμαι και πολλα πραγματα.Θελω να μου πει ενας γνωστης αν πρεπει να ξεκινησω μαθαινοντας παλι πρωτα ολα τα chords τελεια?Εχω ενα αρκετα καλο βιβλιο αλλα δεχομαι και συστασεις για καλυτερο.Το μονο μου καλο ειναι οτι εχω πολυ καλο αυτι και μπορω να ψιλοβγαλω κομματια μονος μου και οτι εχω τρελη υπομονη.. Δευτερον να μου πει αν ισχυει οτι το διαδικτυο βοηθαει πολυ πλεον με καποια σαιντσς ειδικα εμενα που δεν ειμαι τελειως ασχετος (ξερω τουλαχιστον να την κραταω!!)Σας ευχαριστω εκ των πρωτέρων.                 ΥΓ.(το thunderstruck παντως το βγαζω χαχαχαχαχαχαχαχα)!!!!


    Crazy-Heart
    04.06.2009, 16:42

    Μπορείς να βρεις τα άπαντα από ξένα τραγούδια εδώ http://www.ultimate-guitar.com/

    και για να θυμηθείς τα ακόρντα δες εδώ http://www.8notes.com/guitar_chord_chart/Gm.asp


    alex99
    04.06.2009, 23:03

    Σε ευχαριστώ πολύ crazy-heart ηταν πολυ σημαντικές οι πληροφορίες σου.Τωρα με περιμενει σκληρη δουλεια.Thanks.