ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.905 μέλη
    Johny
    12.06.2009, 21:17

    Γεια σε όλους!!

    Έχω ένα σετ της Ashton που είχε ένα crash μαζι και θέλω να προσθέσω ένα πιατίνι ακόμα.

    Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι να προτιμίσω ένα Splash ή ένα China?? Η μουσική που παίζω είναι κυρίως heavy metal και fusion.

    Να αναφέρετε επίσης ποιο είναι πιο οικονομικό....

     

    Ευχαριστώ!!


    djmetronomos
    14.06.2009, 04:23

    Στη θέση σου, θα ξεκινούσα με το China. Εάν έπαιζες reggae, θα σου πρότεινα το splash (άκου πώς το χρησιμοποιεί ο Stewart Copeland στους Police)... Ένα καλό μέγεθος είναι 18". Απαραίτητα επίσης είναι 2 crash, ένα 18" κι ένα 16"...


    Johny
    14.06.2009, 13:08

    Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δυστυχώς υπάρχει έλλειψη χώρου οπότε δεν μπορώ ναέχω 2 crash κι ένα china για αυτό άλλωστε μου έθεσα αυτό το δίλλημα αλλιώς θα είχα πάρει ήδη ένα 2ο crash.

    Ευχαριστώ πολύ πάντως!!!

     

    Α και μου είπες china. Πόσων ιντσών 14 16 ή 18???


    peacemaker79
    14.06.2009, 20:31

    Σου είπε 18”. Αλλά μην πάρεις china πάρε 2o crash.


    djmetronomos
    15.06.2009, 03:32

    Αυτό το "έλλειψη χώρου" με μπερδεύει λιγάκι... Τι εννοείς? Έχεις στήσει τα ντραμς σ' ένα μικρό δωμάτιο και με περισσότερα πιατίνια (και βάσεις) θα στριμωχτείς?  Και με το πιο βασικό σετ να παίζεις (μια κάσα, ένα τομ, ένα βαθύ), τα πολλά πιατίνια είναι απαραίτητα. Το κάθε ένα έχει το ρόλο του... Ride για μέτρημα. crash για σκασίματα, κλπ... Σου πρότεινα China 18" το οποίο, όπως και το Crash ίδιου μεγέθους, καλύπτει πολλαπλές ανάγκες στο παίξιμο σου... Και σκασίματα (δοκίμασε το ταυτόχρονα με το ταμπούρο) αλλά και μέτρημα για 'βρώμικο' παίξιμο... Ο peacemaker έχει δίκιο πάντως. Δύο crash είναι απαραίτητα! Ένα 16 κι ένα 18", το ένα δίπλα στο βαθύ, το άλλο κοντά στο hi-hat...


    Johny
    16.06.2009, 15:02

    Έχω ένα ride και ένα crash. Το crash το έχω πάνω από το μικρό τομ και ride δίπλα στο βαθύ.

    Και λέω ότι δεν υπάρχει χώρος γιατί το μόνο που μπορώ να προσθέσω είναι ένα άλλο πιατίνι πάνω από το τομ 2 άν κατάλαβες τη θέση. Γι αυτό άλωστε έκανα και αυτό το τόπικ.

     

    Tελικά crash ή china??

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Johny στις 16-06-2009 15:03 ]


    peacemaker79
    16.06.2009, 23:54

    Το δεύτερο crash μπορεί άνετα να το βάλεις πάνω από το hihat. Ούτως ή άλλως δεν μπορώ να φανταστώ πώς είναι δυνατόν να μην μπορείς να χωρέσεις σε ένα σετ 2 crash και ένα china. Από εκεί και πέρα αν απλά ψάχνεις μια ξέρη απάντηση στο ερώτημα σου, ο djmetronomos σου έχει απαντήσει, πάρε ένα china 18”.


    Johny
    18.06.2009, 18:36

    Φίλε μου δυστυχώς δεν μπορώ να το βάλω ούτ εκεί γιατι εκει πέρα έχω βάλει το αναλόγιο!! Τέλος πάντων ευχαριστώ για τις απαντίσεις!!