ελληνική μουσική
    930 online   ·  210.853 μέλη

    Σταματάει το Λογοτέχνημα της Ημέρας

    jorge
    05.07.2009, 23:32

    Μετά από 6,5 χρόνια, το Λογοτέχνημα της Ημέρας μάλλον σταματά τη λειτουργία του. Ο λόγος είναι οτι υπάρχει ελάχιστο ενδιαφέρον από "συγγραφείς" (βγαίνει δε βγαίνει ο Ιούλιος με βάση τα κείμενα που υπάρχουν τώρα).

    Νομίζω οτι το κενό δεν είναι μεγάλο, μια και υπάρχουν blogs που φιλοξενούν ποιήματα και λογοτεχνικά κείμενα με καλύτερο τρόπο. Επίσης, είμαστε ένα μουσικό site και είναι λογικό η ποίηση να μην έχει μεγάλη ανταπόκριση.

    Η στήλη θα παραμείνει ενεργή και τα ποιήματα θα παραμείνουν διαθέσιμα. Απλά δε θα υπάρχει δυνατότητα αποστολής.

    Για την ιστορία, η στήλη έχει αυτή τη στιγμή 888 ποιήματα/κείμενα.

    Εκ μέρους της κοινότητας, ευχαριστώ όλα τα μέλη που έστειλαν τους στίχους, τα ποιήματα και τα κείμενά τους.


    nowaveband
    06.07.2009, 13:47

    {#emotions_dlg.sad}


    rockou
    08.08.2009, 20:35

    Θα σταματήσει η λειτουργία του? Μάλλον ή σιγουρα?!?{#emotions_dlg.wacko}


    freddieKrueger
    09.08.2009, 05:04

    Και που ειμαστε μουσικο σαιτ?{#emotions_dlg.confused1} Τι μ αυτο?

    Μουσικη και ποιηση ειναι αρρηκτα δεμενες εννοιες!Η μουσικη ζωντανευει τους στιχους ενος ποιηματος-τραγουδιου ,οπως το φως αναδυκνειει τα χρωματα σε ενα πινακα ζωγραφικης...Μα κι οι στιχοι δινουν αξια και νοημα στη μουσικη οπως ενας πινακας ζωγραφικης δινει σαν εικονα κατι παραπανω απο λευκο φως οταν αυτο τον φωτισει!

    Ειναι και ηταν η αγαπημενη μου στηλη στο σαιτ!Κριμα που θα κλεισει!{#emotions_dlg.sad} 


    tetraktis
    17.08.2009, 15:29

    Έχω πάρα πολύ καιρό να μπω στο site, σήμερα μπήκα τυχαία από τη δουλεία, λυπούμαι βεβαίως που αυτή η ωραία στήλη σταματά, όμως και το έχω ξαναπεί of the record, ήταν επόμενο να μην υπάρχουν καταθέσεις έργων με τα στήθη της κάθε πολλά υποσχόμενης κάτω από τις καταθέσεις της ψυχής του κάθε γράφοντος.

    Παράλληλα προσωπική μου επιθυμία θα ήταν -εάν είναι εφικτό- και να εξαφανιστούν τα προσωπικά μου κείμενα-ποιήματα ή όπως αλλιώς τυχόν θα χαρακτηρίζονταν αυτά, από τη στήλη, διότι με ντροπιάζει να αναγιγνώσκονται άνωθεν των προσόντων της κάθε τυχάρπαστης θυληκής υπάρξεως. 

    Το ζητώ με παραγματική αίσθηση πικρίας, παρακαλώ τον Jorje να σβήσει τα έργα μου εάν κάτι τέτοιο είναι δυνατόν.

    Ευχαριστώ!!!!!!


    LIONO
    26.08.2009, 13:20

      Θέλω να εκφράσω τη διαφωνία μου για το "κλείσιμο" της στήλης... Θα μπορούσε να μένει για μέρες το τελευταίο λογοτέχνημα. Αν μη τι άλλο δε νομίζω πως χαλάει την εικόνα της σελίδας. Υπάρχουν κάποια άλλα στοιχεία που θα μπορούσαν να απομακρυνθούν και όχι αυτό που στο κάτω κάτω έχει να κάνει με έκφραση, τέχνη και συναίσθημα.

                                                                  Ειλικρινώς ...


    jorge
    26.08.2009, 18:36

    Δυστυχώς δεν έχουμε λογοτεχνήματα. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 4. Ακόμα και 3 μέρες να τα αφήσουμε, δεν ξεπερνάμε τις 15 μέρες...


    TRAVELOGUE
    18.09.2009, 13:38

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 05-07-2009 στις 23:32 έγραψε...

    Μετά από 6,5 χρόνια, το Λογοτέχνημα της Ημέρας μάλλον σταματά τη λειτουργία του. Ο λόγος είναι οτι υπάρχει ελάχιστο ενδιαφέρον από "συγγραφείς" (βγαίνει δε βγαίνει ο Ιούλιος με βάση τα κείμενα που υπάρχουν τώρα).

    Νομίζω οτι το κενό δεν είναι μεγάλο, μια και υπάρχουν blogs που φιλοξενούν ποιήματα και λογοτεχνικά κείμενα με καλύτερο τρόπο. Επίσης, είμαστε ένα μουσικό site και είναι λογικό η ποίηση να μην έχει μεγάλη ανταπόκριση.

    Η στήλη θα παραμείνει ενεργή και τα ποιήματα θα παραμείνουν διαθέσιμα. Απλά δε θα υπάρχει δυνατότητα αποστολής.

    Για την ιστορία, η στήλη έχει αυτή τη στιγμή 888 ποιήματα/κείμενα.

    Εκ μέρους της κοινότητας, ευχαριστώ όλα τα μέλη που έστειλαν τους στίχους, τα ποιήματα και τα κείμενά τους.



     

    Καλησπέρα!

     

    Τώρα τυχαία το είδα αυτό σχετικά με το λογοτέχνημα της ημέρας! Έστειλα προχτές ένα στίχο, και το έβαλα στην κατηγορία "Άλλα". Να υποθέσω ότι δεν θα δημοσιευτεί καθόλου; Απλώς θέλω να ξέρω για να ετοιμάσω την επόμενη δημοσίευσή μου σχετικά με μουσική.


    jorge
    18.09.2009, 14:58

    Ναι, δεν μπορεί πια να δημοσιευθεί ποιημα - στίχος...


    paperino
    21.09.2009, 18:27

    κρίμα που κλείνει αυτή η σταθερή αξία της κοινότητας η οποία μας συντρόφευε καθημερινά....ελπίζω κάποτε να επιστρέψει δρυμήτερη...


    fantasma
    22.09.2009, 00:29

    Καταννοώ πως αυτό το θέμα ανοίχτηκε με σκοπό την ενημέρωση και όχι τόσο πολύ το σχολιασμό του...

    Επίσης ξέρω -όσο άσχημα κι αν ακουστεί αυτό- πως τα λόγια μου παρεξηγούνται πολύ εύκολα εδώ μέσα...

    Ένα πράγμα θα ήθελα να πω, και δεν πρόκειται να κάνω διάλογο ιστότοπου..., είναι το ότι φτάσανε να μην υπάρχουν μέλη που να ενδιαφέρονται να στείλουν δημοσίευση για το "λογοτέχνημα της ημέρας" κάτι σημαίνει αυτό... που ίσως να πρέπει να ταρακουνήσει λίγο... τη κοινότητα...

    Να θυμήσω παλιά μου αντίδραση για τη φράση "στείλε λογοτέχνημα της ημέρας ----αν αξίζει".....

    Τελικά μερικά πράγματα αξίζει να τα αφήνουμε στην κρίση των άλλων και όχι στον παρορμητισμό μας...

    Για να βρω το θάρρος και να στείλω κάτι το οποίο θα το διαβάσουν μερικές δεκάδες άτομα, σημαίνει πως για μένα αυτό αξίζει...

    Τελος πάντων δε βγάζει πουθενά αυτό τώρα, περα από προσωπικές συγκρούσεις.

    Μερικά πράγματα που κανουμε στο βάθος του χρόνου μας δείχνουν και το αντίκτυπό τους....

     

    Φιλικά, καλή συνέχεια.... 

    ΥΓ Μπορει να σταματησει αυτή η στήλη, αλλα δε θα ήταν κακο να μπορουμενα την "ξεφυλλίζουμε" σαν αρχείο βρίσκοντάς την κάπου σε μια γωνίτσα στην κεντρική σελίδα...


    jorge
    22.09.2009, 01:07

    Αρκετά ποιήματα ήταν - προσωπική γνώμη, όχι του διαχειριστή, αλλά του αναγνώστη - κάτω του μετρίου. Έπαιξε κι αυτό το ρόλο του.

    Αρκετά μέλη σταμάτησαν να διαβάζουν τη στήλη μια και το μέτριο επίπεδο τους είχε εκνευρίσει. Έστειλαν και μηνύματα σχετικά μ' αυτό και ζητούσαν αξιολόγηση πριν τη δημοσίευση.

    Προτιμούσαν να μπαίνουν σε άλλα ηλεκτρονικό περιοδικά ή blogs, οπου τα ποιήματα πέρναγαν από κάποιο φίλτρο, όπου  αυτά που δημοσιεύονταν είχαν να προσφέρουν αυτό που η ποίηση και η λογοτεχνία πρέπει να προσφέρουν (άλλο κεφάλαιο...)