ελληνική μουσική
    665 online   ·  210.827 μέλη

    Συμβουλή για μια πεταλιέρα...

    pantsos7
    21.11.2009, 12:36

    Γεια σας, έχω μια κιθάρα ηλεκτρική εδώ και καιρό και αποφάσισα να πάρω μια πεταλιέρα. Συγκεκριμένα την Zoom G2.1u, έχω τον Roland Micro Cube ενισχυτή. Κάπου διάβασα να λέει ότι χρειάζεται Cabinets να συνδέσω στον ενισχυτή για να δουλέψει. Αν μπορείτε απαντήστε μου αν γίνετε να δουλέψει μόνο με τον ενισχυτή χωρίς να αγοράζω ηχεία.

     

    Ευχαριστώ..


    starg
    21.11.2009, 13:20

    Καλημέρα.
    Να βάλουμε μια σειρά;
    Κατ'αρχάς η πεταλιέρα δεν χρειάζεται τίποτε για να δουλέψει... ένα σετ ακουστικά και τελείωσες...
    Μια και όπως αντιλαμβάνομαι, το συγκεκριμένο ενισχυτάκι το έχεις για μελέτη (μια και αυτή είναι η ουσιαστική χρησιμότητα του με 2 watt output), θα συνδέσεις την πεταλιέρα σου στο line-in και θα μελετάς χωρίς ακουστικά.
    Απο κει και πέρα ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν έχει δυνατότητα υποστήριξης cabinets  (φαντάζομαι εννοείς καμπίνα ηχείων), μια και έχει μικρή ένταση εξόδου, και συν τοις άλλοις δεν έχει και external speaker output.
    Οπότε;
    Η πεταλιέρα έναι μια χαρά (για τα λεφτα της), ο ενισχυτής επίσης (για μελετη μονο), και τις καμπίνες τις ξεχνάς...
    Για live θα χρειαστείς κάτι μεγαλύτερο σε ενισχυτή.


    pantsos7
    21.11.2009, 14:25
    Ευχαριστώ, αλλά δεν ήθελα να αγοράσω καμπίνες, για αυτό άνοιξα το θέμα!!!!!!! Ευχαριστώ και πάλι!!! (Αααα Για μελέτη το έχω απλά με την πεταλιέρα η πώρωση φτάνει στο αποκορύφωμα!!!)