ελληνική μουσική
    760 online   ·  210.833 μέλη

    Χάνω την ταχύτητα μου!!! Βοήθεια!!!

    Tormentor
    09.01.2010, 19:51

    Χαιρετω ολα τα παιδια στο forum. Πριν απο 5 μερες παρατιρισσα οτι τα δαχτυλα μου δν ειχαν τη συνιθισμενη τους ταχυτητα οταν επαιζα μπασσο. Μεσα στις γιορτες επαιζα περιπου 5 ωρες την ημερα (χωρις υπερβολες) αλλα απο την πρωτοχρονια κ μετα που αποφασισα να αρχιζω να διαβαζω κ ασχολιομουν καμια ωριτσα το πολυ την ημερα, η ταχητυτα μου ελαττονεται διαρκως. Τι φταιει για αυτο??? Ειναι οτι τα χερια μου κουραστικαν την περιοδο των γιορτων η εχουν κανει "κοιλια" επειδη δν εξασκουμε τοσο πια??? Για αυτο ζηταω τη βοηθεια σας για το προβλημα μου.

     

     

    Ευχαριστω εκ τον προτερον.

     

    Υ.Γ.: Εχς βγαλει κ κτ φουσκαλες στα δαχτυλα του δεξιου χεριου αλλα δν με ενοχλουν οταν αγγιζω τις χορδες.


    mariam
    09.01.2010, 20:18

    Γεια χαρα,

    Να σου πω εκ τω προτερων πως δεν παιζω μπασσο..

    Επειδη λοιπον το ιδιο ειχα παθει παιζοντας πιανο, συνηθως αυτο συμβαινει (τουλαχιστον σε εμενα) οταν υστερα απο πολυ διαβασμα, τα δακτυλα μου κουραζονται και τα νιωθω και αδυναμα και ταχυτητα δεν εχω. Θεωρω πως αυτο που εχεις παθει ειναι υπερκοπωση παρολο που πριν διαβαζες 5 ωρες οπως λες. Γνωμη μου ειναι να σταματησεις για λιγο το διαβασμα, να κανεις αποθεραπεια και υστερα απο λιγο καιρο θα εισαι μια χαρα. Με το να πιεζεις τον εαυτο σου και δη τα δακτυλα σου στο να ππαιζεις με ταχυτητα αυτο μονο αρνητικα αποτελεσματα μπορει να επιφερει παρα καλα.

    Εαν βεβαια δεν ειναι υπερκοπωση τι να πω..το πιο λογικο αυτο φαινεται απο τα συμφραζομενα να ειναι.

    μαριαμ


    Tormentor
    10.01.2010, 18:23
    Ευχαριστω για τη συμβουλη mariam. Ομως αν κανω "αποθεραπεια" οπως λες για λιγες μερες, δν υπαρχει περιπτωση να χειροτερεψει η κατασταση???
    Tormentor
    10.01.2010, 18:30
    Δηλαδη να χαλαροσουν οι μυες του χεριου κ μετα να ειναι πιο δυσκολο να βρω παλι την ταχυτητα μου?
    pluton
    10.01.2010, 22:28

    Αρχικά για να σε "ηρεμήσω", δε νομίζω να χάσεις τη ταχύτητά σου. Είναι λογικό όταν μελετάς κομμάτια και δη κλασσικά που έχουν άλλες απαιτήσεις, τα δάκτυλά σου να αρχίζουν να "σκουριάζουν". Όμως γυμνάζονται, δυναμώνουν και μετά από λίγο καιρό, όχι μόνο θα βρεις τη ταχύτητα που θες, αλλά θα έχεις και διάρκεια.

    Καλό θα ήταν να κάνεις ένα μικρό διάλειμμα για να ηρεμήσουν τα χέρια σου. επίσης πολύ σημαντικό, μη παραλείψεις να χρησιμοποιείς μετρονόμο. Από χαμηλές ταχύτητες και ανεβαίνοντας σιγά σιγά. Με τον τρόπο αυτό τα δάκτυλά σου θα συνηθίσουν ευκολότερα τις μεγάλες ταχύτητες


    mariam
    11.01.2010, 00:05

    Γεια χαρα,

    Μην αγχωνεσαι καθολου για αυτο! Δεν υπαρχει περιπτωση να χασεις την ταχυτητα σου οπως ειπε και παραπανω ο φιλος pluton. Χρειαζεται η αποθεραπεια, ειναι οπως η ενταση και η χαλαρωση!

    Στο διαβασμα παντα αυτο συμβαινει...οταν διαβαζεις συστηματικα, φθανεις σε καποια στιγμη που δεν μπορεις να παιξεις καλα, νοιωθεις αδυναμια στα χερια, αυτο οπως προανεφερα συμβαινει λογω υπερκοπωσης των τεντονων, οποτε επιβαλλεται κατα τη γνωμη μου το να σταματησεις για λιγο, να χαλαρωσεις, να ωριμασει στο μυαλο σου το διαβασμα που εκανες προηγουμενα, γιατι και η ωριμανση του μυαλου ειναι και αυτη σημαντικη διαδικασια στην εκμαθηση ,οχι μονο των δακτυλων.

    Ηρεμησε, οσο σκεφτεσαι αρνητικα τοσο χειροτερα ειναι, χαλαρωσε και ολα θα ερθουν, η μουσικη ειναι ωραια, για να μας γαληνευει, οχι για να μας βασανιζει!Smile

    μαριαμ.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariam στις 11-01-2010 00:08 ]