ελληνική μουσική
    490 online   ·  210.823 μέλη

    Πρόβλημα με νούμερο χορδών

    montechristos-ole
    06.02.2010, 15:27

    Γεια σας παιδια! Λοιπον... Εχω ενα θεμα, αλλα δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω... Παιζω ρυθμικη και κιθαρα, και οπως "επιβαλλεται" η κιθαρα μου φοραει 10αρες χορδες... Ομως εχω παρατηρησει πως οι 9αρες με βολευουν πιο πολυ και μου κρατανε περισσοτερο... Το θεμα ομως ειναι οτι στα ρυθμικα που παιζω δεν βγαζουν τον ογκο που θα ηθελα και τσιτωνω... Εχω καταληξει σε μια μαρκα της οποιας οι 10αρες  μου αρεσουν αρκετα, αλλα και παλι δεν θα ελεγα οτι ελυσα το πεοβλημα... Τι να κανω?


    montechristos-ole
    06.02.2010, 16:24

    Ποιο απο ολα? Λοιπον... Το γεγονος ειναι πως σιγουρα με τις 9αρες χανω σε ογκο... Δεν ειναι ιδεα μου... Το παρατηρησαν και τα παιδια... Απο την αλλη, οι 10αρες χανουν την ελαστικοτητα τους πολυ πιο γρηγορα και αναγκαζομαι να τις αλλαζω πολυ πιο συχνα... Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο... Δεν το εχω παρατηρησει σε αλλους αυτο το προβλημα... Ισως ειναι ο τροπος που παιζω, γιατι δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως... Η κιθαρα ειναι σχετικα καινουργια, σεταρισμενη και το προβλημα δεν εχει να κανει μαζι της... Μηπως αν επαιρνα τιποτα καθαριστικα για χορδες θα ελυνα το θεμα? Δεν ειμαι κανενας καυλωμενος με αυτα, αλλα επειδη ο κομπος εφτασε στο χτενι και καθε μια βδομαδα θελω χορδες γιατι οι παλιες σκουριασαν ή εχασαν ολη την ελαστικοτητα τους, αποφασισα να ανοιξω θεμα μηπως και παρω καμια σοβαρη απαντηση - χωρις να θελω να σε προσβαλω φιλε harmonizer η απαντηση σου δεν ηταν σοβαρη σε καμια περιπτωση...


    -----------------
    SOSτε τα FREEκια

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : montechristos-ole στις 06-02-2010 16:25 ]


    djmetronomos
    06.02.2010, 16:58

    Κι εγώ παίζω ρυθμική κιθάρα, είχα πρώτα 10αρες, εδώ κι ένα χρόνο βάζω 11αρες. Έχω μια Fender Stratocaster (made in USA, 80's) και οι 11αρες ταίριαξαν αμέσως, δεν χρειάστηκε ν' αλλάξω σετάρισμα, το intonation είναι άψογο. Στο μυαλό μου έχω τον ήχο ενός Lou Reed, Neil Young και οι 11αρες έχουν δώσει όγκο στον ήχο μου. Μπροστά σε κάτι Pete Townshend και Stevie Ray Vaughan που έβαζαν 13αρες, μάλλον λεπτές είναι! Αναφέρω classic ονόματα διότι μ' αυτούς μεγάλωσα...
    Τώρα, αν θέλεις να κάνεις πολλά bend, ίσως οι δικές σου να βολεύουν καλύτερα. Και μην τρελαίνεσαι να τις αλλάζεις κάθε τόσο και λίγο. Μέχρι να "κάτσουν" και να μην ξεκουρντίζονται, χρειάζεσαι λίγο χρόνο... Δεν πιστεύω στα spray, αρκεί να έχεις καθαρά χέρια όταν πιάνεις την κιθάρα και στο τέλος να περνάς το μπράτσο μ' ένα πανάκι. Εκτός κι αν είσαι session μουσικός και μπαινοβγαίνεις κάθε μέρα στα στούντιο. Εμένα προσωπικά μου αρέσει ο ήχος όταν παλιώνουν λίγο οι χορδές, να βρωμίζει να μην "λάμπει" τόσο ο ήχος...


    montechristos-ole
    06.02.2010, 18:53

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 06-02-2010 στις 16:54 έγραψε...

    1. O Tony Iommi δε δείχνει να έχει πρόβλημα όγκου.

    Αληθεια, τι χορδες φοραει ο Iommi?9αρες?

    2. Αυτό που συμβαίνει σε μία εβδομάδα είναι ότι οι χορδές αποκτούν σταθερή τάση, που φυσικά στις 10s αντιστοιχεί σε μειωμένη ελαστικότητα.

    Δεν με προβληματιζει τοσο η μειωση της ελαστικοτητας οπως την εννοεις...Απλα ειναι τοσο εντονη που καποιες φορες δεν μου επιτρεπει να κανω hummer up και τετοια...

    3. Για να προλάβουν να σκουριάσουν σε μία εβδομάδα πρέπει να βρίσκονται σε ιδιαίτερα οξειδωτικό περιβάλλον, οπότε σύντομα θα σκουριάσουν και τα υπόλοιπα μεταλλικά μέρη.

    Αυτο σκεφτηκα και εγω στην αρχη, αλλα εκανα λαθος... Την εχω στο δωματιο μαζι με 2-3 ακομη ενχορδα και σε καλες συνθηκες υγρασιας κλπ... Και οσο αναφορα στα υπολοιπα μεταλικα της μερη δεν αντιμετωπιζω προβληματα...

    4. Τα "παιδιά" είναι γενικός όρος που δεν παραπέμπει σε ειδικούς στις συχνοτικές διαφορές.

    Τα "παιδια" ειναι απο την μπαντα μου και οχι μονο και επειδη εχουμε βρει τον ηχο μας και εχουμε κανει αρκετους πειραματισμους πανω σε αυτα, η παρατηρηση αυτη ηταν αμεση... Δεν λεω οτι ειμαστε ειδικοι, αλλα νομιζω πως ειμαστε σε θεση να καταλαβουμε κατι τετοιο, εφοσον ειναι εντονο κατ' εμας...

    5. Καμία χορδή δεν αντικαθιστά ένα stomp box ή το σωστό equalization.

    Τι μου προτεινεις να κανω δλδ, γιατι δεν εχω ψαξει ειναι η αληθεια τπτ πανω σε αυτο το θεμα...

    Οπότε το πρόβλημα είναι όντως στο μυαλό σου (όπως και το 90% των αντίστοιχων προβλημάτων).




    Xoris-Nickname
    07.02.2010, 07:02
    Να μαθεις να παιζεις με το σετ που προτεινει ο κατασκευαστης ! Σιγουρα τα πιο μικρα νουμερα 09, 08 , ειναι πιο "Ευκολα" στο παιξιμο ..... ομως οπως ειδες ..... χανουν σε ογκο ! Λογικο δεν ειναι ? Αφου εχουν μικροτερη διαμετρο ! Κατι διαβασα περι Tomy Iommi κ τετοια για το Σετ που εχει .. Λογικο ειναι ο ανθρωπος να παιζει με οσο πιο μαλακες γινεται κ ο λογος ειναι απλος ! Του λειπουν 2 δαχτυλα ! Φοραει προσθετα μαιμού δαχτυλα οποτε για να μην επιβαρυνει το ολο πραμα εκανε το εξης παμπονηρο ! Για να κερδισει τον ογκο που εχασε απο το μικροτερο νουμερο στο σετ Χορδων που εχει , ξεκουρδισε την κιθαρα 1 τονο κ μερικες φορες 2 τονους ....κ αυτος ειναι κ ο λογος της μπασαδουρας στον ηχο των Σαμπαθ ! Φυσικα χωρις να το καταλαβει δημιουργησε ΣΧΟΛΗ ! Οι Θρασομεταλαδες ,Ντεθαδες κ οτιδηποτε σε "..αδες" (εκτος απο Κουραδες..) παιζαν με κουρδισμα ενα τονο χαμηλοτερα για να εχουν περισσοτερο ογκο ! Ωσπου εσκασε ενα αλανι κ εβαλε εξτρα χορδη κ επαιζε με 7χορδη για να κατεβαινει ακομα πιο κατω η κιθαρα ! Steve Vai τον λεγενε ;) !!! Τσακω κ 2 ονοματακια δωρο... που παιζουν τελευταια αποκλειστικα με 7χορδες κιθαρες ! Rusty Colley (Outworld) Stephan Forte (Adagio) Καλημερα
    montechristos-ole
    07.02.2010, 14:46

    Οταν ειχα αγορασει την κιθαρα μου, ο πωλητης - τον οποιο εμπιστευομαι πολυ και μακαρι να ηταν ολοι τοσο γαματοι τυποι- μου ειπε πως η εταιρια βγαζει την κιθαρα αυτη με 10αρες χορδες και ακουγεται καλυτερα απο οποιοδηποτε αλλο παχος χορδων, αλλα ειναι στο χερι μου να βαλω ο,τι χορδες θελω... Τον ακουσα και ετσι κανω... Για να γινω πιο συγκεκριμμενος ειναι μια epiphone les paul std της ταξης των 700+ ευρω...


    takispag
    08.02.2010, 10:54

    Όταν λες ότι οι 10άρες κρατάνε λίγο, πόσες ώρες περίπου εννοείς? Συμβάνει το εξής : οι χορδές είναι φτιαγμένες να αντέχουν συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Αν παίζεις αρκετά είναι γύρω στις 20-30 ώρες. Αν δεν παίξεις ούτε μια ώρα, στο τρίμηνο πάλι θέλουν αλλάγή. Το οποίο σημαίνει ότι παίζουν ρόλο 2 παράγοντες (σε πρώτη φάση). Χρόνος παιξίματος και χρόνος πάνω στο όργανο (επηρεάζονται απ'τον αέρα και οξειδώνονται).

    Βέβαια, ρόλο παίζουν και δευτερογενείς παράγοντες, όπως : αν έχει υγρασία ο χώρος που την έχεις, αν αλλάζει συχνά περιβάλλον, αν ιδρώνουν πολύ ή λίγο τα δάχτυλα σου(ακόμα κι αν δεν το καταλαβαίνεις εσύ συμβαίνει), αν παίζεις με καθαρά χέρια συνήθως, αν σκουπίζεις τις χορδές μετά από κάθε παίξιμο. Στο μέτρο που μπορούν να γίνονται όλα αυτά...

    Τώρα, οι 9άρες με τις 10άρες έχουν άλλη αντίδραση όταν παλιώνουν. Και οι δυο σκληραίνουν, αλλά την 9άρα δεν την καταλαβαίνεις εύκολα. Αν βάλεις το χέρι κάτω απ'τη χορδή όμως καταλαβαίνεις ότι έχει ''χαρακιές'' εκεί που είναι τα τάστα. Οι 10άρες απ'την άλλη σκληραίνουν αισθητά και σε προειδοποιούν ότι θέλουν αλλαγή.

    Αν λοιπόν τηρείς κάποια απ'αυτά, και πάλι έχεις θέμα, νομίζω ότι πρέπει να αρχίσεις να ψάχνεις με τι ήχο παίζεις (πετάλια κλπ) όπως σου είπανε παραπάνω.

    Ά, οι Les Paul είναι όντως κατασκευασμένες με προδιαγραφές για 10άρες (έτσι τις μετράνε και τις ακούνε στο εργοστάσιο), και νομίζω πως έχουν καλύτερη απόδοση μ'αυτές.


    montechristos-ole
    08.02.2010, 12:43

    Λοιπον... Παιζω αρκετα καθε μερα... Μπορει να παιξω 1-2 ωρες, αλλα μπορει να υπαρχουν καποιες μερες μεσα στην εβδομαδα που να φτασω τις 4... Επισης, ο χωρος δεν εχει μεγαλα ποσοστα υγρασιας, δεν της αλλαζω συχνα - σχεδον ποτε - περιβαλλον, αλλα ειναι γεγονος οτι τα δαχτυλα μου ιδρωνουν πολυ και με απασχολει αυτο... Δεν ξερω τι μπορω να κανω για να το σταματησω...  Τελος δεν εχω δωσει σημασια στο αν οταν [αιζω εχω καθαρα χερια, αλλα αν συνυπολογισεις πως κατα κυριο λογο τον τελευταια καιρο την παιζω μεσα στο σπιτι, δεν νομιζω τα χερια μου να μην ειναι καθαρα σε γενικη βαση... Τελος, δεν σκουπιζω τις χορδες μετα απο καθε παιξιμο, μονο ανα διαστηματα οταν καταλαβω πως εχουν συσσωρευτει στο κατω μερος των χορδων υπολειμματα, προφανως απο το δερμα μου... 


    takispag
    08.02.2010, 13:35

    Δοκίμασε να αλλάζεις πιο συχνά χορδές. Αν αλλάζεις κάθε 3 βδομάδες περίπου, νομίζω θα είναι οκ. Επίσης, για τα χέρια δεν μπορεις να κάνεις τίποτα απ'όσο ξέρω, αλλά αν τα πλένεις πριν παίξεις και όπωσδήποτε σκουπίζεις τις χορδές αμέσως μετά από κάθε παίξιμο, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.Να τις σκουπίζεις και από κάτω γιατί εκεί κάθεται πιο εύκολα ο ιδρώτας. 

    Όταν φτάσεις να δεις υπολείματα του ιδρώτα κάτω απ'τη χορδή, σημαίνει ότι έχει ''ψοφήσει' αρκετά πριν. Και αυτό το κάτω μέρος γίνεται σαν μαχαιράκι, και πλέον κάνει ζημιά στα τάστα της κιθάρας. Τα οποία αν φθαρούν κοστίζουν αρκετά για αλλαγή.

    Σε γενικές γραμμές, δεν χρειάζεται να σου γίνει ''αρρώστια'' η καθαριότητα της κιθάρας, αλλά με λίγη προσοχή θα το ευχαριστιέσαι κι εσύ παραπάνω, και θα δεις ότι θα αντέχουν περισσότερο και οι χορδές. Δοκίμασε το, και πες μου αν όντως έχει αποτέλεσμα.

    Υ.Γ. Επειδή ο ιδρώτας κάθεται και πάνω στο ξύλο της ταστιέρας, και μετά πάει στις καινούριες χορδές, δοκίμασε στην αλλαγή (αν δεν βαριέσαι), να τρίψεις με ένα πανί και αυτό. Θα βοηθήσει ακόμα καλύτερα.