ελληνική μουσική
    612 online   ·  211.119 μέλη

    οι φιλοι μας οι τουρκοι

    ssakiss1
    15.01.2005, 23:27
    Διαφορετικά "είδε" η Αγκυρα το χθεσινό περιστατικό στα Ίμια, όταν μετά από τέσσερις ώρες δυο τουρκικές ακταιωροί αποφάσισαν να αποχωρήσουν από τα Ίμια. Όπως υποστήριξε ο εκπρόσωπος του υπουργείου Εξωτερικών Ναμίκ Ταν, τα πλοία της τουρκικής ακτοφυλακής αναγκάστηκαν να παρέμβουν για να απομακρύνουν ένα ελληνικό αλιευτικό που είχε μπει στα τουρκικά χωρικά ύδατα. "Τα πλοία της τουρκικής ακτοφυλακής συνεχίζουν τη συνήθη δραστηριότητα τους στην περιοχή των Ιμίων" είπε χαρακτηριστικά. Το χθεσινό περιστατικό σχολιάστηκε στο σημερινό Briefing από τον αναπληρωτή κυβερνητικό εκπρόσωπο. "Η συμπεριφορά της Τουρκίας απάδει από την προσπάθειά της να γίνει πλήρες μέλος της Ευρωπαϊκής Ενωσης" τόνισε ο Ευάγγελος Αντώναρος , υπογραμμίζοντας ότι η συμπεριφορά της Αγκυρας παρακολουθείται και καταγράφεται από την Αθήνα και την Ε.Ε. Την ίδια ώρα, πάντως οι τουρκικές προκλήσεις συνεχίστηκαν και σήμερα από την πολεμική αεροπορία των γειτόνων μας.
    Επτά σχηματισμοί τουρκικών αεροσκαφών και ένα μεμονωμένο διείσδυσαν στο Αιγαίο χωρίς να καταθέσουν σχέδιο πτήσεως.

    Όπως έγινε γνωστό τρία τουρκικά αεροσκάφη έφεραν όπλα. Επίσης, δύο αεροσκάφη ήταν φωτογραφικά "Φάντομ" και ένα ναυτικής συνεργασίας.
    το 1996 χασαμε 3 αντρες της πολεμικης αεροποριας στη βραχονησιδα ιμια. αυτα για να μην ξεχναμε.
    vouliakis
    16.01.2005, 01:16
    Σάκη, επειδή αυτή τη στιγμή βλέπω από το μπαλκόνι μου τα Ίμια, σκοτεινά και ήσυχα -με τόσο κρύο ούτε τα φώτα των ψαράδων με τα γρι γρι δεν φάνηκαν- σου αφιερώνω αυτό το τραγούδι:



    Μες του Bοσπόρου τα στενά

    ο Γιάννης κλαίει τα δειλινά

    και ο Μεμέτης πλάι του

    πίνει και τραγουδάει του



    Τούρκος εγώ και συ Ρωμιός

    και γω λαός και συ λαός

    Εσύ Χριστό και γω Αλλάχ

    όμως κι οι δυο μας αχ και βαχ...


    Με λίγη αγάπη και κρασί

    μεθάω εγώ, μεθάς και συ

    Πιες λίγο από το τάσι μου

    αδέρφι και καρντάση μου



    ssakiss1
    21.01.2005, 00:42
    νασε καλα παναγιωτη.
    ssakiss1
    21.01.2005, 00:43
    Πρωτοφανής τουρκική πρόκληση είδε σήμερα το φως της δημοσιότητας. Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Έθνος", δυο τουρκικές κανονιοφόροι και ένα αντιτορπιλικό προσέγγισαν την περασμένη Πέμπτη, τη βραχονησίδα Ζουράφα, 6 ναυτικά μίλια ανοιχτά της Σαμοθράκης. Η κυβέρνηση επιβεβαίωσε το περιστατικό δια στόματος του αναπληρωτή κυβερνητικού εκπροσώπου. "Οι ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις παρακολούθησαν το συμβάν καθ όλη την εξέλιξή του" δήλωσε ο Ευάγγελος Αντώναρος, τονίζοντας ότι δεν υπήρξε επεισόδιο και ότι "όσες ενέργειες έπρεπε να γίνουν, γίνονται".