ελληνική μουσική
    998 online   ·  210.857 μέλη

    Απανταχου κιθαριστες, ζητω βοηθεια-γνωμη!

    Giorgos_arazei
    09.02.2010, 21:06

    Παιδια, ευχαριστω για τον χρονο σας, μπαινω στο ψητο.

     

    Θελω να αγορασω αυτη τη κιθαρα http://www.thomann.de/gr/cort_pw_360m.htm

    Επειτα απο ερευνα, ειδα οτι γενικα στην Ελλαδα και στο εξωτερικο (οχι τοσο σιγουρος για το δευτερο), η κιθαρα εχει εξαντληθει στις πωλησεις. Με λιγα λογια δεν την βρισκω.

    Επειτα απο αρκετο ψαξιμο την βρηκα σε ενα μαγαζι στην Αθηνα, οπου απο 700 ευρω, μου την δινουν 590 (!), με ενα "προβλημα" ομως. Ειναι η κιθαρα της βιτρινας. Δεν υπαρχει αλλη στις αποθηκες του μαγαζιου. Την τεσταρα, την ειδα, και δεν ειδα καποιο ορατο προβλημα στα 10 λεπτα που την περιεργαστηκα. Και ειμαι σε μεγαλο διλημα. Θα την αγοραζατε ή οχι? Σημειωνω πως ρωτησα για την παραγγειλω, αλλα θα ναι διαθεσιμη μετα απο 3 μηνες και γω χρειαζομαι αμεσα οργανο. Και κακως ή καλως εχω κολησει με τον ηχο της συγκεκριμενης.

    Τελος, σημειωνω πως η κιθαρα ειναι απο κατασκευης "open pore" δηλαδη χωρις βερνικι, και ισως την κανει και πιο ευαισθητη στην υγρασια. Δεν εχω ιδεα απο ποτε ειναι κρεμασμενη εκει.

    Η βοηθεια σας και οι παρατηρησεις σας, μου ειναι πολυτιμες.  Σας ευχαριστω.


    tago
    09.02.2010, 21:21

    Φίλε μου δεν την έχω ξανά συναντήσει αυτή τη κιθάρα. Ωστόσο για να είναι σε αυτή τη τσιμπημένη τιμή σημαίνει πως έχει καλά «ηλεκτρικά» και ξύλα. Στη θέση σου θα διάλεγα κάτι πιο οικονομικό. {#emotions_dlg.beer}

     


    montechristos-ole
    09.02.2010, 22:37

    Φιλε μου εγω προσωπικα θα την επαιρνα... Και τι παει να πει πως ηταν κρεμασμενη στην βιτρινα? Αν εχεις εμπιστοσυνη σε αυτον που στην πουλαει, τοτε να μη το συζητας καν... Καθε μουσικος οικος της προκοπης, δεν αφηνει τις κιθαρες και τα υπολοιπα οργανα του ετσι... Εχουν ρυθμισμενα ποσοστα υγρασιας και λοιπων συνθηκων μεσα στα μαγαζια τους... Αν παιζοντας την δεν διαπιστωσες καποιο προβλημα, θα σε συμβουλευα να την χτυπησεις... Μην ξεχνας πως ειναι σε χαμηλη τιμη....

    * Ενας φιλος ειχε παρει μια κιθαρα στο ετσι και του την αφησαν αρκετα πιο φθηνα... Πανε τωρα 6-7 χρονια απο τοτε και η κιθαρα ειναι ακομη σε πολυ καλη κατασταση...

    Αν ειναι τοσο μεγαλο το θεμα για σενα, ζητησε να σου επιβεβαιωσουν απο το καταστημα πως ειναι ενταξει. Ουτως ή αλλως θα σου δωσουν εγγυηση... Τωρα βεβαια το θεμα γινεται πιο βαθυ, με το σκεπτικο οτι μπορει να σου εμφανισει προβληματα που οφειλωνται στην εκθεση αυτη της βιτρινας, αφου ληξει η εγγυηση... Κλεινω γιατι κουραστικα και κουρασα και σενα λεγοντας πως εγω θα την χτυπουσα... Καλη επιλογη...


    stelios15
    10.02.2010, 01:42
    Να σας ροτήσω και εγώ κάτι... Ψήνομε να πάρω μια καινούργεια ηλεκτρική κιθάρα την οποία την έχει στο μαγαζί κρεμασμένη στον τοίχο για πολύ καιρό (κοντα 2 χρόνια) οι χορδές να φανταστίτε έχουνε ψιλοσκουργιάσει...βέβαια μου είπε οτι αμα την πάρω θα αλάξυμε κατευθίαν τις χορδές....εξωτερικά εκτός απο τις χορδές δεν είδα κάποιο άλο ελάτωμα...υπάρχει περίπτωση απο τον τόσο πολύ καιρό που είναι κρεμασμένη να έχει "σκευρώσει" καθώς είναι και λίγο βαριά σε σχέση με κάποιες άλες και στηρίζετε στον "αέρα" και κρατίέται μόνο απο το συνιθισμένο σημείο (εκεί κοντά στα κλειδιά).... Μου κάνει και εμένα καλύτερη τιμή...απο 340 μου τη δίνει 290 (γιατι είμαι και χρόνια πελάτης του) Η κιθάρα είναι Feder Stratocaster (κάπως έτσι)...δε κράτησα το μοντέλο,αλα με βολεύει και μου αρέσει πολύ... Με συμβουλεύετε να την αγφοράσω η υπάρχει και η περίπτωση να έχει "σκευρώση" μετά απο τόσο καιρό που είναι κρεμασμένη ή να έχει πάθει τίποτε άλο;
    Athws
    10.02.2010, 12:55

    πολλές κιθάρες πουλιούνται από βιτρίνα. είναι αδύνατον να τις έχουν όλες στοκ και στην αποθήκη (όπου μη νομίζετε ότι οι συνθήκες φύλαξης είναι καλύτερες). τουλάχιστον της βιτρίνας είναι και συνήθως σεταρισμένες. ελέγξε τις και αν οκ διαπραγματευθήτε και παρτε τις.


    Giorgos_arazei
    10.02.2010, 20:55

    παιδια ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας.

    Βρηκα την κιθαρα που ψαχνω σ αυτο το e-shophttp://en.woodbrass.com/PARKWOOD+PW-360MOP+ACOUSTIC+ELECTRIC+GUITAR+-+GIG+BAG+INCLUDED

    και μαλιστα 560 ευρω! Το θεμα ειναι οτι ρωτησα εναν φιλο και μου ειπε οτι ειναι ρισκο, γιατι μπορει να εχει διαφορετικο ηχο κι ας ειναι η ιδια μαρκα, μ αυτη που τεσταρα εγω εγω, εδω στην Αθηνα. Κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο?

    ΥΓ. Το γνωριζετε το παραπανω μαγαζι?


    Athws
    11.02.2010, 08:06

    663 είναι η τιμή.


    Niktaz
    11.02.2010, 12:45

    Αυτό που σου είπε ο φίλος σου στάνταρ ισχύει.στις ακουστικές και κλασσικές κιθάρες.Μπορεί να ειναι ιδιας μαρκας και ιδιο μοντελο και ομως να χουν διαφορά στον ηχο οπως και στο παιξιμο.Προσωπικά εγω δε θα αγοραζα ακουστικη χωρις να παιξω και να την ακουσω.