ελληνική μουσική
    522 online   ·  210.840 μέλη

    Απορίες για service οργάνων

    Tormentor
    04.06.2010, 23:16

    Χαιρετω ολα τα παιδια στο forum,

     

    Εχω καποιες αποριες για το service που χρειαζεται ενα οργανο

    1ον: Πειραζουν τιποτα στα ηλεκτρονικα του οργανου?

    2ον: Ελεγχουν τιποτα ετσι ωστε να μην τασταρει το οραγανο ( ειδακα για τα μπασσα )???

    Γιατι εγω καθαριζω πολυ συχνα το οργανο μου αλλα ακομα τασταρει ( απο τοτε που το πειρα τασταρε αλλα οσο περναεια ο καιρος χωρις service η κατασταση επιδεινονετε )

     

    Ευχαριστω ολους πρωκαταβολικα.

     


    takispag
    04.06.2010, 23:33

    1) Κάνουν καθαρισμό στα ηλεκτρικά, για να μην έχει το όργανο θορύβουςόταν πειράζεις τα ποντεσιόμετρα, και γενικά για να καθαρίζει απ'τη σκ'ονη που έχει κάτσει με τον καιρό. Ένα σωστό service περιλαμβάνει οπωσδήποτε κάτι τέτοιο.

    2) Θα εξηγήσεις πως ακριβώς το θες σεταρισμένο, γιατί και ο μάστορας δεν μπορεί να ξέρει ούτε τι παίζεις, ούτε τι ήχο θες, ούτε και αν το χέρι σου είναι ''βαρύ'' ή ''ελαφρύ'' στο παίξιμο. Και τη στιγμή που θα πας για να παραλάβεις να το δοκιμάσεις επι τόπου, μήπως και κάτι δεν σ'αρέσει για να καταλάβει καλύτερα τι σου φταίει. Μετά από 2-3 μήνες μπορεί να μην θυμάται...

    Το ταστάρισμα λογικά δεν είναι τίποτα, μια απλή ρύθμση στο μπράτσο...


    Giorgossx
    05.06.2010, 20:43

    κατ' αρχην δεν μας λες τι οργανο ειναι,τι μαρκα ειναι και απο που το πηρες!!γιατι αν το πηρες απο μαγαζι δεν ειναι λογικο να εχει προβλημα!!!

    επειδη ειδα οτι εισαι απο θεσσαλονικη ενας καλος μαστορας που μπορω να προτεινω στα εγχορδα!δες αυτο!!

    http://www.theartofwood.gr/index.php

     


    Tormentor
    06.06.2010, 10:59

    Φιλε Giorgossx,

    Εχω μπασσο, ειναι μαρκας epiphone και το πηρα απο το thomann.


    Giorgossx
    06.06.2010, 14:19

    ετσι ειναι οταν ψωνιζεις απο το internet,το φθηνο μετα σου βγαινει πιο ακριβο!πηγαινε το σε εναν καλο μαστορα!οσο για τα ηλεκτρικα μην φοβασαι δεν εχει και κανα συστημα φοβερο,μαγνητες ειναι δεν παθαινει τιποτα!


    delta66
    06.06.2010, 23:36

    Παράθεση:

    Το μέλος Tormentor στις 04-06-2010 στις 23:16 έγραψε...

    Χαιρετω ολα τα παιδια στο forum,

     

    Εχω καποιες αποριες για το service που χρειαζεται ενα οργανο

    1ον: Πειραζουν τιποτα στα ηλεκτρονικα του οργανου?

    2ον: Ελεγχουν τιποτα ετσι ωστε να μην τασταρει το οραγανο ( ειδακα για τα μπασσα )???

    Γιατι εγω καθαριζω πολυ συχνα το οργανο μου αλλα ακομα τασταρει ( απο τοτε που το πειρα τασταρε αλλα οσο περναεια ο καιρος χωρις service η κατασταση επιδεινονετε )

     

    Ευχαριστω ολους πρωκαταβολικα.

     



    1. Αναλογα τι εχεις /συμφωνησει ή ζητησει να ελεγχθει/επισκευασθει

    2. Η ρυθμιση αυτη ειναι must για ολα τα εγχορδα.

    Δεν παιζει ρολο το καθαρισμα για το προβλημα σου.

    Πρεπει να πας το οργανο σε καποιο υπευθυνο καταστημα με καλο μαστορα, ασχετα απο που το πηρες.