ελληνική μουσική
    445 online   ·  210.817 μέλη

    Οι 10 χειρότεροι μουσικοί όλων των εποχών!

    linkin-fan
    06.06.2010, 12:26

    ποιοι είναι ;


    TheDarkSideOfTheMoon
    06.06.2010, 14:54

    Ο Καρβέλας (αν μπορεί αυτό το πράγμα να θεωρηθεί μουσικός).Για μένα είναι άθλιος!!!


    gjb94
    06.06.2010, 21:09

    TheDarkSideOfTheMoon

    ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     

     

    Δεν θα βάλω τον εαυτό μου μέσα γιατί σίγουρα θα υπάρχει όλο και κάποιος αθλιότερος μουσικός από μένα ....Ελα !!! πλάκα κάνω!!! μην ξεθαρεύουμεεε...!!!

    χαχα

    Λοιπόν .!Σίγουρα είναι ο Καρβέλας .Και ένας συνθέτης που έβαλε σε ένα σκυλαδικο τραγούδι εισαγωγή με κανονάκι!!!!!{#emotions_dlg.wacko}Δεν θυμάμαι το όνομά του να τον κράξω δημοσίως!!!!

     

    {#emotions_dlg.biggrin}


    apostolis55
    06.06.2010, 21:29

    .

    [ τροποποιήθηκε από τον/την apostolis55, 27-09-2016 03:27 ]


    musichell
    06.06.2010, 22:58

    δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά τον Καρβέλα εγω τον εκτιμώ,,,έχει γράψει πολύ καλά τραγούδια,,,φυσικά  έχει γράψει και αρκετές βλακείες,,,

    η καλή περίοδος του είναι αυτή,,,που 'εγραφε τραγούδια σε τέτοιο στυλ:

     

     

    για να επανέλθω στο θέμα μας κάποιοι απο τους χειρότερους μουσικούς είναι αυτόι που διασκευάζουν το τραγούδι αυτό:


    kwstasagas
    06.06.2010, 23:44

    Δύσκολο ερώτημα να απαντηθεί ....άλλωστε, ο χειρότερος μουσικός είναι πάντα καλύτερος από αυτόν που δεν ξέρει να παίζει κανένα μουσικό όργανο .....


    linkin-fan
    08.06.2010, 10:40

    Για μένα είναι οι τραγουδιστές/τραγουδίστριες της συνωμοταξίας της Τζούλιας Αλεξανδράτου που αποφάσισαν να πιάσουν την καλή χωρίς ίχνος φωνής και ταλέντου.


    -----------------
    Η ζωή δεν είναι αγώνας ταχύτητας. Γι' αυτό χαλάρωσε. Άκου την μουσική. Πριν τελειώσει το τραγούδι. blogs.musicheaven.gr/linkin-fan

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : linkin-fan στις 08-06-2010 10:41 ]


    G-makis
    11.06.2010, 21:46

    Καλα το final countdown τα εδωσε ολα!!!!! Να σαι καλα!!!{#emotions_dlg.biggrin}


    kwstasagas
    11.06.2010, 23:43

    Ποιο final countdown .... Αν είχε μείνει "οπτικό ντοκουμέντο" από τη σχολική γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου το 1985, όπου με τη σχολική μπάντα είχαμε παίξει το "Γελαστό Παιδί", και το ανέβαζα στο YouTube .... εκεί να δείτε γέλιο !!! Το τραγούδι στην κυριολεξία το "είχαμε εκτελέσει" .... Εγώ, θυμάμαι, έπαιζα μπουζούκι και .... δεν έπιασα ούτε μία νότα σωστή !!! Και στο τέλος .... ο Γυμνασιάρχης μάς κάλεσε στο γραφείο του και μας κατσάδιασε για τα καλά που "χαλάσαμε τη σχολική γιορτή" {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}........

     

    Όταν συνέβη αυτό, ήμασταν στην ίδια, περίπου, ηλικία με τα παιδάκια του βίντεο που "κατακρεουργούν" το final countdown [13 - 14 ετών] .... ίσως οι περισσότεροι από εμάς, που παίζουμε μουσικά όργανα, κάπως έτσι να ξεκινήσαμε κάποτε .... κανείς δεν γεννιέται "μουσικάρα" .....  

     

      


    optimus222
    13.06.2010, 22:45

    Δε μπορώ να πω για τους χειρότερους γιατί το πιθανότερο είναι να μην τους ξέρει κανείς, πάντως μπορώ να πω πολλούς υπερεκτιμημένους: Μάλαμας, Νταλάρας, Ozzy, Strauss και άλλοι. Αν ήταν γνωστοί μου θα πήγαινα να τους δω για 5-10 ευρώ με ποτό δυο φορές το μήνα αλλά ο ντόρος γύρω από το όνομά τους μου φαίνεται τεράστιος. Και ξαναλέω, υπερικτιμημένοι, όχι κακοί, γιατί όσο κακός κι αν είναι κάποιος μετά από λίγη ενασχόληση θα αποκτήσει μουσικό αυτί και θα σταματήσει μόνος του αν δεν έχει αποκτήσει καμία άλλη ικανότητα!!!


    gjb94
    13.06.2010, 23:01

    Αν αυτό το πράγμα θεωρίται μουσικός , θα πω το όνομα Βέρρα Λάμπρου !!!

    Αλλα πλάκα πλάκα έχει δύσκολη δουλειά !
    Οι στίχοι που της δίνουν είναι πολύ δύσκολοι!!!(βλ. τραλαλα - τραλαλο)!!!


    D4skalos
    14.06.2010, 11:59

    Συμφωνώ με τον πεντατονικό: Όντως ο Μάλαμας τα τελευτάια χρόνια έγινε γνωστός, και ο Ozzy έχει απαίσια φωνή παρ' όλη την ψυχεδέλεια που βγάζει.. Ρε παιδια ακούστε το Mr Crowley και μετά πείτε άμα τραγουδάει ή κλ@νει.. Είχα ακούσει πως έγινε πολύ γνωστός λόγω της γυναίκας του που ήταν και manager του.

    Όσο για το Νταλάρα είναι όντως πολύ γνωστός και δεν νοπμίζω άδικα. Πιστεύω πως κανένας δεν μπορεί να μιμηθεί επιτυχώς τη φωνή του (κάτι σαν τον Στέλιο Καζαντζίδη) και όπως να το κάνουμε είναι μοναδική.

    Διευκρίνησε για πιο Strauss μιλάς, γιατί ελπίζω να μη λες για τον κλασικό Johan Strauss..


    optimus222
    14.06.2010, 16:14

    Ναι, τον κλασσικό Johan Strauss εννοώ γιατί δεν είναι τόσο τεχνικά καταρτισμένος για να μπαίνει στο ίδιο τσουβάλι με Μπετόβεν, Μότσαρτ, Μπαχ. Ένα-δυο σκαλοπάτια πιο κάτω.

     

    Συγνώμη πάντως που ξεφεύγω και αναφέρω τέτοια ονόματα σε topic με τους χειρότερους μουσικούς, αλλά αν πιάσουμε ένα-ένα τα πανηγυράκια* δε θα τελειώσουμε ποτέ, ενώ στους πάρα πολύ καλούς μουσικούς ο ένας που είναι απλά πολύ καλός ξεχωρίζει.

     

    *Δεν εννοώ τους τραγουδιστές που τραγουδούν στα πανηγύρια. Εννοώ αυτούς που θα έπρεπε να μείνουν εκεί αλλά προχώρησαν ένα βήμα παραπάνω ενώ δεν έπρεπε. Όπως η Έφη Θώδη, αν έμενε εκεί όχι απλά δε θα τη βάζαμε στους χειρότερους αλλά όποιος την έβλεπε και σε κάποια μικροεκδήλωση θα περνούσε μια χαρά!

    Ο νέος Dickinson δε μπαίνει σε αυτό το topic; Και κάποια ονόματα της Αννίτας, εκτός τον κυριούλη που λέει "Τζέημς Μποντ θα γίνω"

     

    Τον Μάλαμα τον ακούω από πολύ μικρός και είχα σχηματίσει μάλλον λάθος εντύπωση, για να το λέτε κι οι δυο σας ότι δεν είναι τόσο ψηλά όσο νομίζω τότε δεν είναι υπερεκτιμημένος. Μάλλον φταίει που έγινε γνωστός όταν ξεκίνησα κι εγώ να μεγαλώνω και δεν είδα με τα μάτια μου αν ήταν τόσο γνωστός παλιότερα, γιατί το'χουμε αυτό στην Ελλάδα μόλις κάποιος "παλιός" βγει στο φως να γινόμαστε όλοι παλιοί θαυμαστές και ακροατές από την αρχή της καριέρας του. (Βασικά μόλις προβλήθηκα κι εγώ ως τέτοιος ακροατής!)


    panoslentzios
    15.06.2010, 21:19

    Παράθεση:

    Το μέλος optimus222 στις 13-06-2010 στις 22:45 έγραψε...

    Δε μπορώ να πω για τους χειρότερους γιατί το πιθανότερο είναι να μην τους ξέρει κανείς, πάντως μπορώ να πω πολλούς υπερεκτιμημένους: Μάλαμας, Νταλάρας, Ozzy, Strauss και άλλοι. Αν ήταν γνωστοί μου θα πήγαινα να τους δω για 5-10 ευρώ με ποτό δυο φορές το μήνα αλλά ο ντόρος γύρω από το όνομά τους μου φαίνεται τεράστιος. Και ξαναλέω, υπερικτιμημένοι, όχι κακοί, γιατί όσο κακός κι αν είναι κάποιος μετά από λίγη ενασχόληση θα αποκτήσει μουσικό αυτί και θα σταματήσει μόνος του αν δεν έχει αποκτήσει καμία άλλη ικανότητα

    Καλησπέρα..

    Μια μικρή διευκρίνιση..Αρχικά το θέμα αναφέρεται στους χειρότερους μουσικούς και όχι στους πιο υπερτιμημένους...Εστω λοιπόν οτι θεωρείς τον Μάλαμα άσχετο μουσικό...πες μου αρχικά ποιους θεωρείς σχετικούς...για να καταλάβω...(και για να μην μιλήσω ακόμα για την ποιότητα της μουσικής του η οποία δεν έχει να κάνει μόνο με τη φήμη του αλλά με τις ιδιαιτερες ικανοτητές του..)


    optimus222
    16.06.2010, 16:25

    Παράθεση:

    Το μέλος panoslentzios στις 15-06-2010 στις 21:19 έγραψε...

    Μια μικρή διευκρίνιση..Αρχικά το θέμα αναφέρεται στους χειρότερους μουσικούς και όχι στους πιο υπερτιμημένους...

     

    Γι'αυτό το λόγο δε θα συνεχίσω. Γιατί δε θεωρώ κανένα από αυτούς που αποκάλεσα υπερτιμημένους άσχετο. Απλά αν η κοινή γνώμη τους βάζει 8 στα 10 εγώ θεωρώ πως αντικειμενικά ήθελαν 6-7. Υποκειμενικά στον Ozzy θα έβαζα παραπάνω και στον Νταλάρα λιγότερο αλλά όσο αντικειμενικά μπορώ να το δω δεν είναι τόσο καλοί μουσικοί (τεχνικά και ακουστικά) όσο αγαπητοί είναι στο κοινό και όσο πολύς είναι ο κόσμος που έχουν επηρεάσει. Αυτό είναι ο καλλιτέχνης, όχι ο μουσικός. Άσχετος δεν είναι κανένας από όσους έχω αναφέρει και επειδή το θέμα είναι για τους χειρότερους μουσικούς τους οποίους πραγματικά δε μπορούμε να τους βρούμε γιατί είναι τόσο κακοί που δεν τους αφήνει ούτε το χειρότερο μουσικό αυτί να τραγουδήσουν.


    christosoikonomou
    18.06.2010, 12:51

    Φοβερά αυτά τα thread (χωρίς νόημα ουσιαστικά)
    αλλά τραβάνε σα μαγνήτης για να γράψεις κάτι...

    Α Κατηγορία: Δεν τους αντέχω πιά...

    ο Δήμος Αναστασιάδης (μαλλί,γυαλί, και παντελόνι Lee).
    Στην ουσία ένας Ρουβάς με ανούσια τραγούδια και καλά "ροκ"
    (του ασανσέρ).Ούτε μέχρι τον 1ο όροφο!

    o Nino (Α-Ν-Υ-Π-Ο-Φ-Ο-Ρ-Ο-Σ, ο λαμέ επαναστάτης των Β.Π.,ο μαϊντανός
    που θα παίξει από τα mad, μέχρι την εκδήλωση του Πανσερραικού Χαλβά
    στα καλλιστεία της Πτολεμαϊδος)...

    ο (ΟΧΙ ΑΛΛΟ) Πλιάτσικας. Η πετυχημένη συνταγή του μέτριου (προς τα κάτω)
    με αδιάφορα τραγούδια και στίχοι ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ (συνήθως αριστεροhappyμίζερα),
    τα μισά διασκευές ή κλεμμένα, και το ανεκδιήγητο Ο Πλιάτσικας στο Μέγαρο Μουσικής
    ειναι για γερά νεύρα.

    ο Σαββόπουλος - αφού μας έσπασε τα νεύρα με τις χαζοδιασκευές του στο "ξενοδοχείο"-
    μας πέταξε και την Καλομοίρα (μέσα από τούρτα) στα μούτρα...Ζωντανή απόδειξη
    της απόγνωσης που μπορεί να πιάσει ένα καλλιτέχνη στα "-ήντα" του.

    οι Μatisse (πολύ χάλια λέμε)

    ο boy (το απερίγραπτο)

    Β Κατηγορία : Οι Υπερεκτιμημένοι

    Μονικα: Μέτριοι δίσκοι, πολύ σπρώξιμο, και απορείς γιατί όλος αυτός ο ντόρος.
    Χάλια δεν είναι αλλά οι στίχοι είναι απο μέτριοι ως κακοί, και η φωνή της πολύ μέτρια.
    Η μουσική της έχει κάτι αλλά υπάρχουν πράγματα που με συγκινούν πολύ περισσότερο,
    από αυτή τη σκηνή.
    Rous: ΟΚ καλό το κομματάκι αλλά ο υπόλοιπος δίσκος (CD εννοώ) είναι σαν να μην τον άκουσες.
    Κρίμα...
    Γιωργάκης Παπανδρέου: ο καταλληλότερος για πρωθυπουργός που τον πέρασε ο "κανένας"
    στις δημοσκοπήσεις.

    Γ Κατηγορία: Οι αγαπημένοι
    Αλκίνοος Ιωαννίδης, Θηβαίος (αν και μας τα χαλάει κάποιες στιγμές),
    Πανούσης, Βαμβακάρης, Τσιτσάνης, Τρύπες, Active member,
    και απο αγγλόφωνα
    2L8
    Minimal
    Lumiere Brother (το αδελφάκι της Μονικα)
    infidelity
    Sleeping Pillow







    djmetronomos
    19.06.2010, 03:24

    Μη χαλάτε μελάνι... Συντονιστείτε στο STAR Channel κάποιο μεσημέρι... Εκεί θ' ακούσετε τους χειρότερους μουσικούς (?) να παίζουν τα χειρότερα τραγούδια στο χειρότερο κοινό ever...

    Για να σοβαρευτούμε τώρα... Έχω ένα DVD με την ιστορία του φοβερού Alice Cooper... Λοιπόν, ο ίδιος αφηγείται πως όταν ξεκίνησαν να παίζουν στο L.A. όλοι τούς έθαβαν σαν το χειρότερο γκρουπ που έχουν ακούσει. Είχε γίνει μόδα (στα 60's) να πηγαίνει ο κόσμος στα κλαμπ που έπαιζαν, να πληρώνει εισιτήριο και κατόπιν να σηκώνεται να φεύγει στο δεύτερο τραγούδι!

    Λέτε γι' αυτό να τράβηξαν την προσοχή του Frank Zappa ?  Που τους πήρε υπό την προστασία του και κυκλοφόρησε δύο άλμπουμ τους στη δική του εταιρία...

    Λοιπόν, για πολλούς θα ήθελα να γράψω, αλλά σα μουσικός που είμαι, είναι λεπτή η θέση μου... Μου είναι πιο εύκολο να στρέψω τα βέλη μου σε μια ...εισαγόμενη μπάντα που άμα την ξανακούσω, θα βγάλω σπυριά. Αυτοί οι Περουβιανοί που παίζουν κάτι φλογέρες, με Ινδιάνικα φτερά στο κεφάλι, συνήθως στην πλατεία Μοναστηρακίου - ένα αξιοθρήνητο τουριστικό ατραξιόν, με τις πιο νερόβραστες μελωδίες που μπορεί κάποιος να φανταστεί... Pleaaaaase... Ας τους βγάλει κάποιος ένα εισιτήριο για την Λατινική Αμερική...


    kwstasagas
    19.06.2010, 13:41

    "Αυτοί οι Περουβιανοί που παίζουν κάτι φλογέρες, με Ινδιάνικα φτερά στο κεφάλι, συνήθως στην πλατεία Μοναστηρακίου - ένα αξιοθρήνητο τουριστικό ατραξιόν, με τις πιο νερόβραστες μελωδίες που μπορεί κάποιος να φανταστεί"

    Α, εγώ πάντως τους αγαπάω τους μουσικούς του δρόμου [στα γερμανικά Straβenmusikanten], απ' όποιον τόπο κι αν προέρχονται .... ακόμη και τους πιο φάλτσους, ακόμη και τους πιο άτεχνους .... ακόμη κι αυτούς με τα κουρελιασμένα και βρώμικα ρούχα .... ακόμη και με τις ξεκούρδιστες [ή με λειψές χορδές] κιθάρες τους ή τις φάλτσες φωνές τους κάνουν πολύ πιο όμορφες τις στιγμές της καθημερινότητάς μου, δηλαδή τις στιγμές που περιφέρομαι πανικόβλητος στο κέντρο της πόλης με το άγχος να διεκπεραιώσω τις δουλειές μου .... οι δυο - τρεις νότες, έστω και φάλτσες ή ξεκούρδιστες, που θα ακούσω περνώντας από δίπλα τους, συνήθως βιαστικά, είναι υπερ - αρκετές για να κάνουν τη μέρα μου, έστω και λιγάκι, καλύτερη ....   

    Τώρα, ας ξαναέρθω στο θέμα μας .... "Οι χειρότεροι μουσικοί" .... πραγματικά, πολύ δύσκολο ερώτημα να απαντηθεί .... διότι κάποιος μουσικός που παίζει κάκιστα το μουσικό του όργανο, δεν αποκλείεται να έχει τόσα και τόσα άλλα προσόντα, όπως προσωπικότητα, ευρύτερη καλλιέργεια κλπ, που "υπερκαλύπτουν" αυτήν την έλλειψή του ... 

    Ας πάρουμε για παράδειγμα τους SEX PISTOLS .... Ως μουσικοί ήταν κάτω του μετρίου [όπως κι οι ίδιοι παραδέχονται]. Κι όμως .... κατάφεραν κι άλλαξαν τα πάντα στο χώρο της ροκ μουσικής ....

     


    rollinngstone
    19.06.2010, 16:57

    Πω τι μου θυμίσατε με την αναφορά στους λεγόμενους "πλανόδιους μουσικούς". Ούτε που ήξερα κάτι για αυτούς, μέχρι που μια μέρα συνάντησα μια ομάδα Ινδιάνων, στη Θεσσαλονίκη. Το θέαμα ομολογώ δεν μου προξένησε και πολύ το ενδιαφέρον, πιο πολύ με παραξένεψε. Αν έβλεπα ούφο την ίδια στιγμή η έκπληξή μου δε θα ήταν μεγαλύτερη. Μετά από κανά χρόνο είδα ακριβώς τους ίδιους μουσικούς και στην πόλη μου. Δεν μπορούσαν να περάσουν απαρατήρητοι και ένα πλήθος είκοσι ατόμων είχε μαζευτεί γύρω τους. Το πιο περίεργο, όμως ήταν κάποια CD με ινδιάνικη μουσική που είχαν φέρει μαζί τους και όπως λέγαν ήταν δικά τους. Σκέφτηκα: "Μα καλά ποιος παλαβός θα τα αγόραζε". Αλλά υπήρχαν τέτοιοι άνθρωποι. Ένας από αυτούς ήταν και ένας στενός μου φίλος, ο οποίος είχε λατρέψει τη μουσική τους με το που τους άκουσε.

    Αλλά αυτοί οι συμπαθητικοί ερυθρόδερμοι δεν είναι οι μοναδικοί καλλιτέχνες που μπορείς να συναντήσεις στον δρόμο. Υπάρχουν κλαρινετίστες, λυράρηδες, ακορντεονίστες, βιολιστές, πιο πολύ φτωχοί άνθρωποι με παρέα ένα μικρό τσαντάκι στο οποίο, όποιος έχει την καλοσύνη μπορεί να τοποθετήσει το υστέρημά του, ή οτιδήποτε θελήσει. Μου φαίνεται ότι όλοι αυτοί έχουν ενσωματωθεί με την πόλη και έχουν γίνει αναπόσπαστα κομμάτια αυτής. Πολλοί από αυτούς είναι συχνά 'άτεχνοι', αλλά έχει όντως ενδιαφέρον να τους παρακολουθείς.

     

    Όσο για το κύριο θέμα της συζήτησης θεωρώ το να πεις ποιοι είναι οι χειρότεροι μουσικοί όλων των εποχών είναι τόσο υποκειμενικό όσο και το να πεις ποιοι είναι οι καλύτεροι, με μια διαφορά: Τους καλύτερους μπορείς να τους επιλέξεις εύκολα, ενώ τους χειρότερους δύσκολα, καθώς συνήθως οι πραγματικοί κακοί μουσικοί κρυμμένοι και δύσκολα βγαίνουν στην επιφάνια. Αυτό βέβαια έχει εξαιρέσεις, αν δεις μερική από τη σαβούρα που τρώμε συνέχεια στη μούρη.

    Αλλά αν το σκεφτείς δεν υπάρχει καλός η κακός μουσικός, τουλάχιστον όχι υποκειμενικά. Μπορεί κάποιος να θεωρεί έναν μουσικό ταλαντούχο και ένας που θεωρεί τον ίδιο καλλιτέχνη ατάλαντο. Και οι δύο απαντάνε σωστά, αλλά και λάθος ταυτόχρονα. Είναι πολύ δύσκολο να καθορίσεις την αλήθεια γύρω από ένα αντικείμενο. Αυτό μπορεί να έχει την αξία του, αλλά αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο στον προσδιορισμό του από τους γύρω. Έτσι για παράδειγμα απαντώντας στην ερώτηση, "ποιοι είναι οι καλύτεροι μουσικοί", να απαντήσει κάποιος εντελώς υποκειμενικά τους Beatles και στην ερώτηση, "ποιοι είναι οι χειρότεροι μουσικοί", να απαντήσει κάποιος άλλος, πάλι υποκειμενικά τους Beatles. Οι Beatles έχουν μια σταθερή άγνωστη αξία, η οποία δεν μεταβάλλεται, απλά ο καθένας την χειρίζεται όπως θέλει. Και οι δύο απαντήσεις είναι το ίδιο σωστές και το ίδιο λανθασμένες. Αυτή είναι η γνώμη μου σχετικά με το θέμα.


    D4skalos
    22.06.2010, 16:58

    Παιδιά μιας και συζητάμε για μουσικούς του δρόμου έχετε δεί το παρακάτω βιντεάκι?

    Κάθε φορά που το βλέπω με αγγίζει.. Ο καθένας τους είναι τόσο ξεχωριστός και διαφορετικός και σχεδόν όλοι σε κάνουν να αναρωτιέσαι πως είναι να ζείς μια τέτοια ζωή όπου όπου να βγάζεις το ψωμί σου παίζοντας για τα ψιλά των περαστικών. Για μένα αυτά τα άτομα κρύβουν πόνο αλλά αντιπροσωπεύουν μια βαθύτερη ελευθερία..

    >