ελληνική μουσική
    748 online   ·  210.833 μέλη

    Ενδιαφέρομαι για πληροφορίες σχετικά με τις ηλεκτρικές κιθάρες.

    Stelkel
    17.08.2010, 12:49

    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους/ες του forum.

    Αγόρασα την πρώτη μου ηλεκτρική κιθάρα πριν 6 χρόνια και η επιλογή της ήταν κάθε άλλο παρά μια σοβαρή έρευνα αγοράς. Ήθελα απλά μια ηλεκτρική κιθάρα για να αρχίσω να παίζω. Μου άρεσε το σχήμα-χρώμα της, και η τιμή της ήταν λογική, όπότε... το όνομα αυτής  Fender Squire Bullet Strat!

    Ώντας γενικά αυτοδίδακτος (έχω κάνει μόνο ένα χρόνο με δάσκαλο), και έχοντας παίξει σε Live με 2-3 "εποχιακά" συγκροτήματα, θεωρώ οτι οι απαιτήσεις μου πλέον έχουν ανέβει, και εν όψει της επερχόμενης συμμετοχής μου σε μια αξιόλογη μπάντα ( το είδος μουσικής της είναι pop-rock και indie ), θα ήθελα να αγοράσω μια καινούρια κιθάρα, η οποία να είναι πιο ποιοτική και να ανταποκριθεί στις νέες προσδοκίες μου, καθώς και σε ένα αξιοπρεπές live.

    Το θέμα είναι οτι δεν γνωρίζω σε καμία περίπτωση τα χαρακτηριστικά που πρέπει να κοιτάξω σε μια κιθάρα. Διαβάζω τόσα πράγματα που έχουν γραφτεί εδώ σε παρεμφερή Post αλλά δυσκολεύομαι να καταλάβω και πολλά.

    Θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν κάποιος φίλος μου εξηγούσε από την αρχή τι κοιτάμε σε μια ηλεκτρική κιθάρα, να μου εξηγήσει τι σημαίνουν οι διάφοροι όροι που χρησιμοποιούνται για την περιγραφή των χαρακτηριστικών της και να μου προτείνει κάποιες επιλογές στην κλίμακα 500-1000 ευρώ.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά

    Stelkel


    Giorgossx
    19.08.2010, 23:19

    την κιθαρα την διαλεγεις αναλογα με τα ακουσματα που εχεις και το στυλ της μουσικης που παιζεις!!εφοσον εχεις squier(που ειναι μια απομιμηση της fender)και σε εχει βολεψει μπορεις να παρεις μια αυθεντικη fender stratocaster(αμερικανικη φυσικα),κανει γυρω στα 1500!!αν δωσεις και κατι παραπανω παιρνεις επανεκδοση!!


    jethroomi
    20.08.2010, 10:20

    Οριστε δυο κιθαρες που σου ταιριαζουν.

    Για τα ειδη που παιζεις θα σου προτεινα την BAJA.

     

     

    FENDER 60S CLASSIC PLAYER STRAT

    FENDER CLASSIC PLAYER BAJA TELE VB


    Giorgossx
    20.08.2010, 19:06

    autes oi kithares pou tou deixnete den exoun kamia diafora me thn squier pou exei twra!!!otan pairneis mia kithara fender tha koitas na einai american(oposdhpote),alliws den aksizei ton kopo na thn alakseis!mia fender pou kanei 600-700 eurw einai mexikanikh(2hs poiothtas)!!!an einai americanikh den koitas tipota allo,thn pairneis me kleista matia!!!apo kei kai pera psaxneis na vreis ti sou tairiazei ston hxo(an thes dld  strat h tele).


    jethroomi
    21.08.2010, 14:46

    H CP Stratocaster και ειδικα η BAJA ειναι μεξικανες που ξεπερνουν αρκετες αμερικανες

    που ειναι 400-500 ευρα ακριβωτερες. Αρα γιατι ντε και καλα αμερικανες; Στο κατω-κατω

    θα του μεινουν λεφτα και για κανενα ενισχυτη ή πεταλακια.

    Φιλε Stelkel, σχετικα προσφατα αντικατεστησα μια Bullet strat και μια Affinity tele με αυτες

    FENDER CLASSIC SERIES 50 STRAT MN FR

    FENDER STANDARD TELECASTER MN BSB2009

    (στο dv247 ειναι πιο φτηνες)

    και ειμαι πολυ ικανοποιημενος, καμμια σχεση με Bullet και Affinity.

    Βεβαια θα προτιμουσα αυτες που προτεινω σε εσενα αλλά...αχ η ατιμη κριση.


    Giorgossx
    21.08.2010, 20:02

    tote re file emeis pou pairnoume americanikes kai plhrwnoume ta maliokefala mas gia na exoume ton swsto hxo eimaste hlithioi!!!den paizei se kamia periptwsh auto pou les,oi meskikanikes einai antigrafes kai den apexoun kai polu apo thn squier pou exei twra!!!kai sou milaw ek peiras!!!


    delta66
    21.08.2010, 20:21

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgossx στις 21-08-2010 στις 20:02 έγραψε...

    tote re file emeis pou pairnoume americanikes kai plhrwnoume ta maliokefala mas gia na exoume ton swsto hxo eimaste hlithioi!!!den paizei se kamia periptwsh auto pou les,oi meskikanikes einai antigrafes kai den apexoun kai polu apo thn squier pou exei twra!!!kai sou milaw ek peiras!!!



    Φιλε μου καμια φορα τα εργατικα που πληρωνονται μπορει να ριξουν την τιμη και το προιον να ειναι ιδιο και καλυτερο.

    Οι αμερικανοι πληρωνονονται πολυ καλυτερα απ τους μεξικανους και οι μεξικανοι εχουν κανει μεγαλοι προοδο στην ποιοτητα τους, μη ξεχναμε πως εχουν καποιους απο τους μεγαλυτερους μαστορες σε κιθαρο-ενισχυτο-κατασκευο-αναβαθμισεις.

    Μην ειμαστε απολυτοι.

    Αν μιλαγαμε για αμερικανα παλια (πριν το 79) μεταχειρισμενη να το εξεταζαμε το θεμα.

    Οι καινουριες αμερικανες δεν εχουν μεγαλες διαφορες με τις μέξικο.

    Τα ξυλα να ειναι καλα και να ειναι "δεμενο" καλα το οργανο, και ολα τα αλλα τα φερνουμε εκει που θελουμε (γιατι και οι αμερικανες σηκωνουν update)

     

    -----------------
    ----

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 21-08-2010 21:36 ]


    dimko
    21.08.2010, 21:02

    Τι ακριβώς δε σου αρέσει στην κιθάρα που ήδη έχεις;


    Giorgossx
    22.08.2010, 09:47

    ti les re file???tha ksexasoume kai auta pou kseroume!dld exeis paiksei se mexikanikh kai se americanikh kai den vrhkes kamia diafora????????????????kat arxhn oi magnhtes,den einai idioi!!an htan etsi oloi tha pairname mexikanikes pou exoun kai thn mish timh!!!!den mporei na sugrithei,opws h squier einai apomimhsh ths fender etsi kai oi mexikanikes!mporei na mhn einai ftiagmenes apo kontra plake alla sigoura exoun pio fthna ulika apo tis americanikes,kai den einai toso elegmenes!!!!


    delta66
    22.08.2010, 20:50

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgossx στις 22-08-2010 στις 09:47 έγραψε...

    ti les re file???tha ksexasoume kai auta pou kseroume!dld exeis paiksei se mexikanikh kai se americanikh kai den vrhkes kamia diafora????????????????kat arxhn oi magnhtes,den einai idioi!!an htan etsi oloi tha pairname mexikanikes pou exoun kai thn mish timh!!!!den mporei na sugrithei,opws h squier einai apomimhsh ths fender etsi kai oi mexikanikes!mporei na mhn einai ftiagmenes apo kontra plake alla sigoura exoun pio fthna ulika apo tis americanikes,kai den einai toso elegmenes!!!!



    Συγνωμη φιλε μου αν σε αναστατωσα.


    anorimos
    22.08.2010, 23:56

    μια TELE ... ειναι οτι πρεπει... Η BAJA εχει πολυ καλους μαγνητες και επι πλεον επιλογες στους ηχους της απο τις κλασικες tele....αλλα δωσε βαση και στον ενισχυτη.......παρε ενα vox... o ac15vr ειναι top για τα χρηματα του και θα εισαι καλυμενος ειτε στο σπιτι για fun - μελετη - προβα ειτε σε    live.....  ΠΡΟΣΟΧΗ  η tele δεν ειναι strat...ειναι ιδιοτροπη κιθαρα......στον ηχο....εχει μονοπηνιους μαγνητες..ειναι πιο οriginal..!...και η baja  εχει ενα μπρατσο...πολυ παχυ...αλλα απο εκει βγαινει ολη η ατακα της.......δοκιμασε τη αν σου κανει στο χερι...!

     


    anorimos
    23.08.2010, 00:13


    -----------------
    τα πάντα ρει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : anorimos στις 23-08-2010 00:21 ]


    επισυναπτόμενα: watch[1] 
    soulara1910
    23.08.2010, 00:21
    p36 και με ενα 600 την παιρνεις και ειναι και πολυυυυ..τελεια....ψαξτο..
    Nikiforos94
    23.08.2010, 13:41

    Εντάξει οι Αμερικάνικες ειανι καλύτερες ποιοτικά (μπορει οχι ακουστηκα)

    Παντος οι ''ΤΕΧ-ΜΕΧ'' δεν εχουν να ζηλέψουν και πολλα....

    Καλύτερα να παρεις μια καλή μεξικάνικη και να σου μείνουν και χρηματα  για κανενα πεταλακι ή κανεναν ενισχυτη....


    cobal
    23.08.2010, 20:12
    Αν και δεν ειμαι κιθαριστας, εγω θα ελεγα να αλαξεις μαγνητες στην κιθαρα σου και με τα λεφτα σου παρε ενα λαμπατο ενισχυτη και κανα δυο πεταλια.... Αργοτερα αν τα εχεις παρε μια αμερικανικη κιθαρα
    jethroomi
    24.08.2010, 00:48

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 23-08-2010 στις 20:12 έγραψε...

    Αν και δεν ειμαι κιθαριστας, εγω θα ελεγα να αλαξεις μαγνητες στην κιθαρα σου και με τα λεφτα σου παρε ενα λαμπατο ενισχυτη και κανα δυο πεταλια.... Αργοτερα αν τα εχεις παρε μια αμερικανικη κιθαρα

    Αν ο φιλος παρει τη Baja του μενουν απ τα 1000 περιπου 300 ευρα.

    Αγοραζει ενα λαμπατο 5watt (για το σπιτι) κι ο,τι του μεινει παιρνει και κανενα πεταλακι.

    Αν δεν του αρεσει η κατασταση αλλαζω τις προαναφερθεισες κιθαρες μου με την Baja.

    Αλλά παω στοιχημα οτι δεν θα αλλαζει με τιποτα.


    cobal
    24.08.2010, 19:33
    τι να το κανει το 5 watt???... Τεσπα.... Εσεις ξερετε καλυτερα
    delta66
    24.08.2010, 19:56

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 24-08-2010 στις 19:33 έγραψε...

    τι να το κανει το 5 watt???... Τεσπα.... Εσεις ξερετε καλυτερα

    H λαμπα για να παιξει καλα θελει τσιτωμα. Γιατι σπιτι (χωρις ειδικη ηχομονωση) 5-20W ειναι καλη προταση, με τα 5-10W καλυτερη προταση αρκει να εχουμε καλο και μεγαλο μεγαφωνο για ογκο και ποιοτητα στον ηχο χωρις μεγαλη ενταση.

     


    cobal
    25.08.2010, 12:20
    Δασκαλε.... Πως γινεται ενας ενισχυτης 5 - 10 βατ να εχει μεγαλο γουφερ??? Επειδη ασχολουμαι με αυτα τα πραματα... Εγω θα προτεινα εναν ενισχυτη τουλαχιστον 40 βατ
    jethroomi
    25.08.2010, 14:10

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 25-08-2010 στις 12:20 έγραψε...

    Δασκαλε.... Πως γινεται ενας ενισχυτης 5 - 10 βατ να εχει μεγαλο γουφερ??? Επειδη ασχολουμαι με αυτα τα πραματα... Εγω θα προτεινα εναν ενισχυτη τουλαχιστον 40 βατ

    Φιλοι μου τα 5watt (λαμπατα) ειναι αρκετα για το σπιτι, για να μην πω πολλα. Δεν προτεινω περισσοτερα watt για το σπιτι επειδη

    οπως προαναφερθηκε η λαμπα θελει τσιτωμα. Εχω ακουσει λαμπατο ιδιοκατασκευη μολις 1watt με καμπινα 1Χ12'' και επαθα πλακα.

    Παιδια μην συγχεουμε τους λαμπατους ενισχυτες με τους τραντζιστορατους, οι λαμπατοι αποδιδουν

    ακουστικα τα διπλασια watt.

    .BUGERA V5

    Στο παρακατω λαμπατο κεφαλι, μπορεις ανετα να συνδεσεις καμπινα 4Χ12'' και να εχεις μ@μ@το ηχο.

    EPIPHONE VALVE JUNIOR HEAD