ελληνική μουσική
    809 online   ·  210.883 μέλη

    Δε θα συνεργαζόμουν με τον Χατζηγιάννη

    AlfaWolf
    17.09.2010, 02:50

    Στο περιοδικό «Εγώ» μίλησε ο Μπάμπης Στόκας δίνοντας μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη!

    Πολλοί καταξιωμένοι καλλιτέχνες υποστηρίζουν πως ο Μπάμπης Στόκας μπορεί με την φωνή του να ερμηνεύσει τα πάντα... Τι λέει ο ίδιος γι' αυτό; "Είναι βαρύς ο τίτλος. Έχω τραγουδήσει διαφορετικά πράγματα, και, απ' ότι λένε, καλά. Το γεγονός ότι δεν είμαι σ' ένα συγκεκριμένο είδος αποτελεί και... πρόβλημα μου, γιατί σκέφτομαι ότι θέλω να κάνω ένα λαϊκό δίσκο, ένα μυστήριο ηλεκτροπόπ και έναν έντεχνο. Αυτό είναι μπέρδεμα!"

    Ο Μπάμπης Στόκας, αναπολεί την εποχή που σημείωνε την τεράστια επιτυχία με τους Πυξ Λαξ και αυτόματα η σκέψη του περνά στον Μάνο Ξυδού:"Ο Μάνος ήταν ένας άνθρωπος που σχεδίαζε τα πάντα". Του χρόνου το καλοκαίρι οι "Πυξ-Λαξ" ενώνονται κι πάλι, ως φόρο τιμής στον Μάνο Ξυδού: "Θα είναι πάρα πολύ δύσκολο όταν το "εισπράξουμε" πάνω στην σκηνή. Ο Μάνος ήταν ο συνδετικός κρίκος, αυτός που μας ισορροπούσε. Ήταν ο πιο κατασταλαγμένος, ο πιο λογικός. Μου λείπει πάρα πολύ γιατί έφυγε και νωρίς".

    Τέλος, δηλώνει πως δε θα έκανε ποτέ ντουέτο με τον Μιχάλη Χατζηγιάννη: «Δεν μου αρέσει καθόλου όπως τραγουδάει ο Χατζηγιάννης».





    επισυναπτόμενα: mpasto.jpg 
    mitsi87
    17.09.2010, 13:05

    Δεν είναι ο μόνος που το λέει αυτό για τον Χατζηγιάννη...πολλοι καλλιτέχνες το έχουν δηλώσει σε συνεντευξή τους. Για παράδειγμα, έτυχε να ακούσω μία συνέντευξη της Sunny Μπαλτζή στο Freedom να λέει ότι έχει μετανιώσει που έδωσε το τραγούδι "Τιτλοι τέλους" στον Χατζηγιάννη και ότι δεν θα το ξανακάνει αυτό το λάθος...Και ο Λάκης Παπαδόπουλος είχε μια διαμάχη για τα δικαιώματα των τραγουδιών που του έδωσε, και οι Κατσιμιχαίοι είχαν πει ότι τον είχαν βοηθήσει στην αρχή της καριέρας τους και εκείνος ήταν αχάριστος...Δεν είναι λίγα τα παραδείγματα...


    kwstasagas
    17.09.2010, 15:22

    "Για παράδειγμα, έτυχε να ακούσω μία συνέντευξη της Sunny Μπαλτζή στο Freedom να λέει ότι έχει μετανιώσει που έδωσε το τραγούδι "Τιτλοι τέλους" στον Χατζηγιάννη και ότι δεν θα το ξανακάνει αυτό το λάθος...Και ο Λάκης Παπαδόπουλος είχε μια διαμάχη για τα δικαιώματα των τραγουδιών που του έδωσε, και οι Κατσιμιχαίοι είχαν πει ότι τον είχαν βοηθήσει στην αρχή της καριέρας τους και εκείνος ήταν αχάριστος"

     

    Εγώ, πάντως, θα το εκτιμούσα περισσότερο αν όλοι οι παραπάνω δεν είχαν βγει ΔΗΜΟΣΙΩΣ να εκφράσουν τα παράπονά τους ή την απογοήτευσή τους από τη συνεργασία τους με τον κ. Χατζηγιάννη .... Προσοχή : Δεν υπερασπίζομαι τον Μιχάλη Χατζηγιάννη [ο οποίος ως καλλιτέχνης δεν μού αρέσει και δεν με εκφράζει ούτε κατ' ελάχιστον]. Αλλά .... η ταπεινή μου άποψη είναι ότι όταν κάποιος καλλιτέχνης είτε έχει παράπονο από τη συνεργασία του με άλλον καλλιτέχνη, είτε έχει απογοητευθεί ή, κατά τη γνώμη του, ζημιωθεί από αυτή τη συνεργασία, είναι χίλιες φορές καλύτερα όποια ενέργεια έχει να κάνει κατ' αυτού να την κάνει ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΑ, σε προσωπικό επίπεδο, και ουχί "δημοσίως". Αν, λοιπόν, οι προαναφερθέντες έχουν μετανιώσει που συνεργάστηκαν με τον κ. Χατζηγιάννη, που τον βοήθησαν κλπ, θα ήταν, κατά τη γνώμη μου, χίλιες φορές καλύτερα να του το πούνε "στα ίσια" και "σε προσωπικό επίπεδο" παρά μέσω κάποιας εφημερίδας, κάποιας τηλεοπτικής εκπομπής κλπ κλπ. Αν μη τι άλλο, εμείς θέλουμε να ασχολούμαστε με τα τραγούδια τους και να τους κρίνουμε ΜΟΝΟ από αυτά [είτε θετικά είτε αρνητικά]. Οι μεταξύ τους σχέσεις, είτε σε προσωπικό είτε σε επαγγελματικό επίπεδο, δεν μάς αφορούν και δεν μας ενδιαφέρουν διόλου !!! Μάς φτάνουν και μάς περισσεύουν "τα δικά μας" τα προσωπικά .....  


    -----------------
    And you feel just like Cagney, she looks like Rita Hayworth at the counter of the Schwab's drugstore [Tom Waits - Invitation to the blues]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 17-09-2010 15:22 ]


    AlfaWolf
    17.09.2010, 15:50

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 17-09-2010 στις 15:22 έγραψε...

    "Για παράδειγμα, έτυχε να ακούσω μία συνέντευξη της Sunny Μπαλτζή στο Freedom να λέει ότι έχει μετανιώσει που έδωσε το τραγούδι "Τιτλοι τέλους" στον Χατζηγιάννη και ότι δεν θα το ξανακάνει αυτό το λάθος...Και ο Λάκης Παπαδόπουλος είχε μια διαμάχη για τα δικαιώματα των τραγουδιών που του έδωσε, και οι Κατσιμιχαίοι είχαν πει ότι τον είχαν βοηθήσει στην αρχή της καριέρας τους και εκείνος ήταν αχάριστος"

     

    Εγώ, πάντως, θα το εκτιμούσα περισσότερο αν όλοι οι παραπάνω δεν είχαν βγει ΔΗΜΟΣΙΩΣ να εκφράσουν τα παράπονά τους ή την απογοήτευσή τους από τη συνεργασία τους με τον κ. Χατζηγιάννη .... Προσοχή : Δεν υπερασπίζομαι τον Μιχάλη Χατζηγιάννη [ο οποίος ως καλλιτέχνης δεν μού αρέσει και δεν με εκφράζει ούτε κατ' ελάχιστον]. Αλλά .... η ταπεινή μου άποψη είναι ότι όταν κάποιος καλλιτέχνης είτε έχει παράπονο από τη συνεργασία του με άλλον καλλιτέχνη, είτε έχει απογοητευθεί ή, κατά τη γνώμη του, ζημιωθεί από αυτή τη συνεργασία, είναι χίλιες φορές καλύτερα όποια ενέργεια έχει να κάνει κατ' αυτού να την κάνει ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΑ, σε προσωπικό επίπεδο, και ουχί "δημοσίως". Αν, λοιπόν, οι προαναφερθέντες έχουν μετανιώσει που συνεργάστηκαν με τον κ. Χατζηγιάννη, που τον βοήθησαν κλπ, θα ήταν, κατά τη γνώμη μου, χίλιες φορές καλύτερα να του το πούνε "στα ίσια" και "σε προσωπικό επίπεδο" παρά μέσω κάποιας εφημερίδας, κάποιας τηλεοπτικής εκπομπής κλπ κλπ. Αν μη τι άλλο, εμείς θέλουμε να ασχολούμαστε με τα τραγούδια τους και να τους κρίνουμε ΜΟΝΟ από αυτά [είτε θετικά είτε αρνητικά]. Οι μεταξύ τους σχέσεις, είτε σε προσωπικό είτε σε επαγγελματικό επίπεδο, δεν μάς αφορούν και δεν μας ενδιαφέρουν διόλου !!! Μάς φτάνουν και μάς περισσεύουν "τα δικά μας" τα προσωπικά .....  


    -----------------
    And you feel just like Cagney, she looks like Rita Hayworth at the counter of the Schwab's drugstore [Tom Waits - Invitation to the blues]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 17-09-2010 15:22 ]



    Είναι η πρώτη φορά που θα διαφωνήσω μαζί σου Κώστα μου Smile

    Ίσως εσένα προσωπικά να μην σ ενδιαφέρει… αλλά έμενα με ενδιαφέρει  περά από τον καλλιτεχνικό του χαρακτήρα  και ο προσωπικός του χαρακτήρας για μένα αυτά τα δυο είναι αδιάρρηκτα συνδεμένα για την όλη εικόνα του μέσα μου.

    Όσο για την δημοσιοποίηση κάποιων πραγμάτων …

    Δεν μπορεί να βγαίνει πχ ο Χ και να λέει ότι ‘’Το Μαγαζάκι’’ Έντεχνο πέθανε και να μην βγαίνει ο Π Κατσιμίχας να τον βάλει στην θέση του με την γνωστή επιστολή Smile


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 17-09-2010 15:51 ]


    Hastaroth
    17.09.2010, 16:37

    Οι σχέσεις μεταξύ τών διαφόρων καλλιτεχνών σε προσωπικό επίπεδο ασφαλώς αφορούν αυτούς και μόνον.

    Οι σχέσεις τους όμως σε επαγγελματικό επίπεδο αφορούν κι'εμάς,την κοινή γνώμη δηλαδή,αφού από αυτές τίς σχέσεις προκύπτουν οι καλές ή κακές συνεργασίες τίς οποίες μάς καλούν να παρακολουθήσουμε.

    Επίσης οι σχέσεις τών καλλιτεχνών σε επαγγελματικό επίπεδο μάς δίνουν πληροφορίες και γιά τό "ποιόν" τών καλλιτεχνών αυτών,το οποίο επηρεάζει την εικόνα που έχουμε εμείς γι'αυτούς.

    Οταν λοιπόν πολλοί καλλιτέχνες λένε ότι μετάνιωσαν που συνεργάστηκαν με τον κο Χ. ή ότι δέν θα ήθελαν να συνεργαστούν μαζί του,αναπόφευκτα μάς δημιουργούν ερωτηματικά,γιατί είναι λογικό ένας καλλιτέχνης που "απωθεί" με τίς πράξεις του τους άλλους καλλιτέχνες να "απωθή" τό ίδιο και το κοινό....

    Ενώ ένας καλλιτέχνης γιά τόν οποίο όλοι λένε ότι χαίρονται ή χάρηκαν την συνεργασία τους μαζί του ή ότι θα ήθελαν πολύ να συνεργαστούν μαζί του,μάς κάνει να συμπεράνουμε τά καλύτερα για τό εν γένει ήθος του....

     


    john1987
    18.09.2010, 02:10

    Πως τραγουδαγε του αρεσε?Αμαν πια με την εμπαθεια στον Χατζηγιαννη.

     

    http://www.greektube.org/content/view/74919/2/


    mitsi87
    18.09.2010, 11:50

    Παράθεση:

    Το μέλος john1987 στις 18-09-2010 στις 02:10 έγραψε...

    Πως τραγουδαγε του αρεσε?Αμαν πια με την εμπαθεια στον Χατζηγιαννη.

     

    http://www.greektube.org/content/view/74919/2/



     

    Κοίτα εγω προσωπικά δεν έχω εμπάθεια με τον Χατζηγιάννη, ίσα ίσα που κάποια τραγουδιά του μου αρέσουν πολύ (Κρυφό φιλί, Ανάποδα...). Όμως το καλοκαίρι τον είδα σε μία συναυλία του στην Καστοριά και τραγούδαγε κάπως περίεργα...του τύπου "δείτε τη τέλεια φωνή που έχω και κάνω και γυρίσματα στο άσχετο (δεν είμαι ειδικός στην μουσική, μην παρεξηγηθώ)". Μπορεί σ'αυτό το στυλ να αναφερόταν ο Στόκας...


    freddieKrueger
    19.09.2010, 23:10

    Toso o Stokas oso kai o Xatyhgiannhs einai poly kaloi tragoudistes...apo kei kai pera h anafora tou Stoka sto Xatzhgiannh me tropo apaksiwtiko(den m aresei opws tragouda)akougetai ''kakia''...

    Den mporeis na les gia kapoion kataksiwmeno tragoudisth pws den s aresei o tropos pou tragouda kai na mhn to tekmhriwneis...px den m aresei giati den me sygkinei,giati einai poly dhthen,giati to hxoxrwma ths fwnhs tou einai asxhmo ktl...h giati thewrw ton eayto mou poly kalytero,giati thewrw pws egw tragoudw poly kalytera...(pswnio)

    Genika na pw pws apo th merida twn kataksiwmenwn kallitexnwn,oi pio polloi tha prepei na metrhsoun ta...kalamia tous na doun pios to xei...makrytero...