ελληνική μουσική
    628 online   ·  210.827 μέλη

    Ψάχνω πρόγραμμά δημιουργίας μουσικής

    poly019
    26.09.2010, 04:16

    Ψάχνω ένα πρόγραμμά στο οπoίο να μπορώ να δημιουργώ  playbacks. Δηλαδή να μπορώ να γράφω τες δίκες μου ηλεκτρονικές/εικονικές μελωδίες πιάνου τες δίκες μου συγχορδίες κιθάρας τον δικό μου ρυθμό ντραμς...

    Και στο τέλος να καταλήξω με ένα δικό μου ολοκληρωμένο playback.


    apostolis55
    26.09.2010, 10:17

    .

    [ τροποποιήθηκε από τον/την apostolis55, 27-09-2016 02:58 ]


    Candylove
    15.10.2010, 19:57

    Ένα ωραίο προγραμματάκι που ξέρω εγώ είναι το Finale αλλα του 2008.Είναι σαν το Guitar Pro αλλά είναι πιο επαγγελματικό.


    dbmusroom
    17.10.2010, 18:19

    Καλησπέρα,

    το καλύτερο πρόγραμμα δημιουργίας και επεξεργασίας μουσικής είναι το Q-BASE το οποίο μπορεί να συνεργαστεί με άλλα προγράμματα όπως το REASON κλπ  αλλά να συνδεθεί και με όργανα, όχι μόνο  MIDI αλλά όλα όσα παίρνουν βύσμα.

    Υ.Σ. Και με μικρόφωνο μπορείς να κάνεις εγγραφή αλλά χρειάζεσαι το κατάλληλο χώρο.


    dbmusroom
    17.10.2010, 18:22

    Παράθεση:

    Το μέλος Candylove στις 15-10-2010 στις 19:57 έγραψε...

    Ένα ωραίο προγραμματάκι που ξέρω εγώ είναι το Finale αλλα του 2008.Είναι σαν το Guitar Pro αλλά είναι πιο επαγγελματικό.



     

     

    Αν δεν κάνω λάθος το FINALE είναι πρόγραμμα παρτιτούρας...και όχι αυτό που χρειάζεται ο φίλος.


    RockVasso
    13.01.2011, 17:34
    file.... to guitar pro s proteinw k egw.... einai pl kalo alla einai dusevreto oloklhro... ekana mia vromada na to vrw... ola auta p uparxoun st internet einai eite spasmena eite palies ekdoseis....
    PsycheLovesDragonflies
    13.01.2011, 17:44

    Αδιαμφισβήτητα Guitar Pro. Έχω υπόψη μου και το Power Tab, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.


    iStathis
    13.01.2011, 22:07

    Φιλε αν ειναι να ασχοληθεις με παραγωγη μουσικης θα πας σε επαγγελματικα προγραμματα.Δεν ειναι τιποτα,οσο θα κανεις να μαθεις το guitar pro τοσο θα κανεις να μαθεις τα βασικα στα υπολοιπα,και μετα αν σου αρεσει και θες κατι παραπανω μπορεις να κανεις με αυτα τα επαγγελματικα προγραμματα τα παντα,και αυτα τα προγραμματα ειναι τα εξης:Cubase,nuendo,sonar,logic pro,pro tools,reason,fruity loops,ableton live.Αυτα ειναι τα πιο δημοφηλη με δημοφηλεστερο απο οτι βλεπω ειναι το cubase( το nuendo ειναι παρομοιο της ιδιας εταιριας επεκταση του cubase και δεν υπαρχει λογος χρησιμοποιησης γιατι και το cubase κανει παπαδες,απλα αν πεσει στα χερια σου χρησιμοποιησε αυτο.).Το guitar pro ισως στην αρχη να σου φανει πιο οικιο ,οχι πιο ευκολο,γιατι χρησιμοποιει παρτιτουρες ως εισαγωγη των νοτων,ενω ολα τα υπολοιπα χρησιμοποιουν sequencer κατι το οποιο αν το δεις θα σου φανει πολυ πιο απλο απο τις παρτιτουρες.Δοκιμασε ενα απο αυτα και θα εχεις μετα την επιλογη να κανεις ο,τι θες λογω των απεριοριστων δυνατοτητων που θα σου δινουν.Πολλοι εχουν ξεκινησει απο το fruity loops και δεν ξερω τον λογο.Δεν το εχω σε καμια εκτιμηση.Προσωπικη μου αποψη ειναι να αρχισεις με cubase(ξαναλεω αν πεσει nuendo δε λες οχι) γιατι για τα βασικα δεν ειναι δυσκολο.Το Ableton Live ειναι παρομοιας φιλοσοφιας με το cubase απλα ο,τι εχεις δημιουργησει εκει,μπορεις να το μιξαρεις αργοτερα και live και να προσθεσεις και effects σε realtime,μπορεις ακομα και να φορτωσεις audio κομματια και να τα μιξαρεις και γενικοτερα να κανεις ενα ωραιο live ,εξου και ableton "Live",ετσι για την ιστορια ολα αυτα...Επομενως και σε Live αν πηγαινες δεν θα ηταν ασχημα.Υποψιν,σε οποιο προγραμμα και να κινηθεις θα θελεις καποιον να σου δειξει την αρχη γιατι μονος σου ισως τρελαθεις.Εγω αρχισα μονος με το reason και μετα μου ηταν ευκολο να μεταβω σε αλλα προγραμματα γιατι ο,τι εμαθα σχετικα με τον τροπο που λειτουργουν πανω κατω τα προγραμματα και με την ορολογια που χρησημοποιουν τα εμαθα απο εκει.Και επειδη το προγραμμα ειναι διαφορετικης φιλοσοφιας απο τα αλλα,πιστευω οτι ισως σε κανει να το μαθεις πιο ευκολα απο οτι τα αλλα.Εγω που ξεκινησα με αυτο και αργοτερα επιασα το cubase,τοτε το προγραμμα το εμαθα σε πολυ μικροτερο χρονικο διαστημα απο οτι το reason,ενω αν επιανα το cubase ως πρωτο προγραμμα (παντα χωρις το ατου καθοδηγησης) τοτε ισως να αγανακτουσα και να τα παρατουσα ευκολα.Γι αυτο προτεινω να σου δειξει καποιος το cubase?ableton live γιατι η φιλοσοφια τους δε διαφερει τοσο οσο του reason με τα αλλα.Γι αυτο βρες καποιον να σου δειξει ενα απο τα επαγγελματικα προγραμματα γιατι αξιζει...μην μαθεις guitar pro δεν ειναι για παραγωγη μουσικης.Ελπιζω να μη ζαλισα κοσμο...{#emotions_dlg.biggrin}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : iStathis στις 13-01-2011 22:27 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : iStathis στις 13-01-2011 22:47 ]


    thaliey
    22.01.2011, 01:35

    Παράθεση:

    Το μέλος iStathis στις 13-01-2011 στις 22:07 έγραψε...

    Φιλε αν ειναι να ασχοληθεις με παραγωγη μουσικης θα πας σε επαγγελματικα προγραμματα.Δεν ειναι τιποτα,οσο θα κανεις να μαθεις το guitar pro τοσο θα κανεις να μαθεις τα βασικα στα υπολοιπα,και μετα αν σου αρεσει και θες κατι παραπανω μπορεις να κανεις με αυτα τα επαγγελματικα προγραμματα τα παντα,και αυτα τα προγραμματα ειναι τα εξης:Cubase,nuendo,sonar,logic pro,pro tools,reason,fruity loops,ableton live.Αυτα ειναι τα πιο δημοφηλη με δημοφηλεστερο απο οτι βλεπω ειναι το cubase( το nuendo ειναι παρομοιο της ιδιας εταιριας επεκταση του cubase και δεν υπαρχει λογος χρησιμοποιησης γιατι και το cubase κανει παπαδες,απλα αν πεσει στα χερια σου χρησιμοποιησε αυτο.).Το guitar pro ισως στην αρχη να σου φανει πιο οικιο ,οχι πιο ευκολο,γιατι χρησιμοποιει παρτιτουρες ως εισαγωγη των νοτων,ενω ολα τα υπολοιπα χρησιμοποιουν sequencer κατι το οποιο αν το δεις θα σου φανει πολυ πιο απλο απο τις παρτιτουρες.Δοκιμασε ενα απο αυτα και θα εχεις μετα την επιλογη να κανεις ο,τι θες λογω των απεριοριστων δυνατοτητων που θα σου δινουν.Πολλοι εχουν ξεκινησει απο το fruity loops και δεν ξερω τον λογο.Δεν το εχω σε καμια εκτιμηση.Προσωπικη μου αποψη ειναι να αρχισεις με cubase(ξαναλεω αν πεσει nuendo δε λες οχι) γιατι για τα βασικα δεν ειναι δυσκολο.Το Ableton Live ειναι παρομοιας φιλοσοφιας με το cubase απλα ο,τι εχεις δημιουργησει εκει,μπορεις να το μιξαρεις αργοτερα και live και να προσθεσεις και effects σε realtime,μπορεις ακομα και να φορτωσεις audio κομματια και να τα μιξαρεις και γενικοτερα να κανεις ενα ωραιο live ,εξου και ableton "Live",ετσι για την ιστορια ολα αυτα...Επομενως και σε Live αν πηγαινες δεν θα ηταν ασχημα.Υποψιν,σε οποιο προγραμμα και να κινηθεις θα θελεις καποιον να σου δειξει την αρχη γιατι μονος σου ισως τρελαθεις.Εγω αρχισα μονος με το reason και μετα μου ηταν ευκολο να μεταβω σε αλλα προγραμματα γιατι ο,τι εμαθα σχετικα με τον τροπο που λειτουργουν πανω κατω τα προγραμματα και με την ορολογια που χρησημοποιουν τα εμαθα απο εκει.Και επειδη το προγραμμα ειναι διαφορετικης φιλοσοφιας απο τα αλλα,πιστευω οτι ισως σε κανει να το μαθεις πιο ευκολα απο οτι τα αλλα.Εγω που ξεκινησα με αυτο και αργοτερα επιασα το cubase,τοτε το προγραμμα το εμαθα σε πολυ μικροτερο χρονικο διαστημα απο οτι το reason,ενω αν επιανα το cubase ως πρωτο προγραμμα (παντα χωρις το ατου καθοδηγησης) τοτε ισως να αγανακτουσα και να τα παρατουσα ευκολα.Γι αυτο προτεινω να σου δειξει καποιος το cubase?ableton live γιατι η φιλοσοφια τους δε διαφερει τοσο οσο του reason με τα αλλα.Γι αυτο βρες καποιον να σου δειξει ενα απο τα επαγγελματικα προγραμματα γιατι αξιζει...μην μαθεις guitar pro δεν ειναι για παραγωγη μουσικης.Ελπιζω να μη ζαλισα κοσμο...{#emotions_dlg.biggrin}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : iStathis στις 13-01-2011 22:27 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : iStathis στις 13-01-2011 22:47 ]



    αυτα τα προγραμματα θα προτεινα και εγω! αν και δικης μου προτιμησης απ ολα αυτα ειναι το σοναρ!!!!!αλλα αυτο εχει να κανει καθαρα με το οτι το χω μαθει καλυτερα καθως εμαθα να το χρισιμοποιω ως κυριο sequencer!απο κει κ περα ολα ειναι καλα οποιο και να μαθεις με λιγο ψαξιμο ξες να τα δουλευεις ολα


    azwtoo
    09.09.2011, 13:37

    γεια σας!να κανω μια ερωτηση υπαρχει καποιο site gια να κατεβασω το cubase 5 η 6 64 bit.το 32 το βρισκω αλλα θελω 64 αν γωριζετε.ευχαριστω


    klefths
    12.12.2011, 00:01

    Προτεινω το cubase η το ableton live.

    Tο πρωτο γιατι ειναι πολυ διαδεδομενο και θα βρισκεις ευκολοτερα βοηθεια, το δευτερο γιατι δειχνει να ειναι το sequenser του μελλοντος, μιας και χρησημοποιειται απο παρα πολλους μουσικους και dj's για ζωντανα παιξιματα.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος azwtoo στις 09-09-2011 στις 13:37 έγραψε...

    γεια σας!να κανω μια ερωτηση υπαρχει καποιο site gια να κατεβασω το cubase 5 η 6 64 bit.το 32 το βρισκω αλλα θελω 64 αν γωριζετε.ευχαριστω



     

    Φιλε, το 64μπιτο cubase μονο απο την steinberg και δεν το συνιστω λογω ασυμβατοτητας με πολλα 32μπιτα plugins παλαιοτερης αλλα και νεας τεχνολογιας, και CPUs. Aσε που πρεπει να δημιουργησεις ειδικα 32μπιτα και 64μπιτα αρχεια για τα plugins και τα dll ωστε το συστημα να μην βρισκει μονο τα 32αρια. Προς το παρων χρησημοποιησε στο 64μπιτο συστημα σου το 32μπιτο cubase και προτιμησε plugins vst3 και το freeze του προγραμματος. Σιγουρα σε 3-4 χρονια τα πραγματα θα ειναι πολυ καλυτερα. Υπομονη.


    yianniso
    29.12.2013, 20:30
    Παιδιά καλησπέρα και από μένα. Με ενδιαφέρουν πολύ αυτά που διαβάζω και θέλω να σας ρωτήσω. Μπορώ να χρησιμοποιήσω τη μουσική που θα δημιουργήσω με το garageband επαγγελματικά?Τι εννοώ: θέλω να γράψω μουσική με την εφαρμογή αυτή και να τη βάλω σε ντοκιμαντέρ και άλλα βιντεάκια που θα φτιάξω και θα τα ανεβάσω σε ιστοσελίδα. Ενδεχομένως θα βάλω και διαφημίσεις, οπότε μπορεί να υπάρξει και οικονομικό κέρδος. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις λούπες (πνευματικά δικαιώματα κτλ)?Αλλιώς ποιο πρόγραμμα μπορώ να χρησιμοποιήσω? Ευχαριστώ!
    investor
    29.12.2013, 21:59
    Χρειάζεσαι DAW(digital audio workstation),στο οποίο θα επεξεργάζεσαι loops,εικονικά όργανα,midi/μελωδίες,θα κάνεις μίξη κλπ.Πρέπει να γραφτείς σε μια σχολή ή να βρείς έναν δάσκαλο για να μάθεις τα βασικά,να αγοράσεις ένα πρόγραμμα(και όχι απαραίτητα το cubase,υπάρχουν στα ίδια χρήματα πολύ ανώτερα)και να έχεις και αρκετά χρήματα στην άκρη γιατί πρόκειται για ακριβό χόμπι και μέχρι να βρεις τι θέλεις και πως θα το κάνεις,θα έχεις επενδύσει χιλιάδες ευρώ σε άχρηστο εξοπλισμό.
    yianniso
    29.12.2013, 23:28
    Το garageband μπορώ να το χρησιμοποιήσω?Ό,τι δημιουργήσω με τις λούπες του, μου ανήκει???
    DeanKTheo
    05.11.2014, 16:09
    παιδια θελω να κανω μια ερωτηση! θελω να συνθετω ρεγκε και χιπ χοπ μουσικη ξερει καποιος ποιο προγραμμα ειναι το καταλληλοτερο για τετοια ειδη μουσικης?και τι εξοπλισμο θα χρειαστω!
    chriskrikelis
    25.11.2014, 22:39
    Εδώ και αρκετό καιρό δουλεύω με διάφορα προγράμματα δημιουργίας & παραγωγής μουσικής.(Cubase, Reason, AudioMulch, για συνθεση , Sequoia 12 kai Izotope5 για mastering. Για κάποιον, λοιπόν που είναι μουσικός και έχει γνώσεις σύνθεσης αλλά και γνώστης μουσικού -ών οργάνων, θα συνιστούσα να ξεκινήσει από το Cubase. Αν και παλιό, κρατάει ακόμα μια θέση ανάμεσα στα άλλα της ίδιας κατηγορίας Reason, Fruit Loop,Reaper ecc. Με πολλά VST plugin& instruments, αν κάποιος θελήσει να συνδέσeι την παλιά απλή ταστιέρα midi στον υπολογιστή του, κάνει απίστευτα πράγματα. Βέβαια υπάρχει και η δυνατότητα εξωτερικής εγγραφής με μία μέτρια κονσόλα και μια καλή κάρτα ήχου. Μπορώ νομίζω να σας προτείνω τέτοιες διάφορες. Για κάποιον που δεν είναι μουσικός, αλλά έχει σαν χόμπυ την μουσική, υπάρχουν πολλά προγράμματα στην αγορά που κυριολεκτικά θα του "λύσουν" τα χέρια. Προγράμματα που περιέχουν χιλιάδες loop όλων των ειδών της μουσικής, virtual instruments, FX,voice και αλλα πολλά που στο τέλος θα είναι μια ολοκληρωμένη παραγωγή που δεν θα πιστεύει στα αυτιά του.Και το καλύτερο από πλευράς value for money για εμένα που έχω δουλέψει αρκετά, είναι το mixcraft 6 (from Acoustica ltd). Μια μικρή εταιρία της Αμερικής με πολλά υποσχόμενα project και τελικό αποτέλεσμα που θα σας καταπλήξει. Και για να το δοκιμάσετε υπάρχει και η demo έκδοση εδώ.http://www.acoustica.com/mixcraft/download.htm Πάντως, από προσωπική εμπειρία, μιάς και το κόστος αγοράς δεν είναι μεγάλο, δεν ξεπερνά τα 80 ευρώ, αξίζει να το αγοράσετε και όχι να το κατεβάσετε επειδή, η acoustica έγινε με κόπο και οι άνθρωποι που την συντηρούν είμαστε εμείς οι "μουσικοι" και οι χομπίστες που με την μικρή μας συμμετοχή βοηθούμε την μικρή αυτή εταιρία να γίνει καλύτερη. Παρακαλώ άν το έχετε ήδη δοκιμάσει,ή το αποκτήσετε και το δοκιμάσετε, στείλτε μου τις εντυπώσεις σας.Δουλειές μου με το συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορείτε να ακούσετε στο http://www.reverbnation.com/imakemusicgr Με εκτίμηση φίλοι μου,Χρήστος Κρικέλης και σε λίγες ημέρες θα έχετε και την www.imakemusic.gr ( σε λίγες μέρες on line. Η σελίδα των Ελλήνων Μουσικών Δημιουργών) μιά Ελληνική σελίδα που φτιάξαμε με πολύ αγάπη για την μουσική αλλά και κόπο και έξοδα, που αξίζει να μπείτε να δείτε το ανεβασμένο ενημερωτικό banner. Και ο κόσμος της μουσικής δημιουργίας αλλάζει!)
    panosdk
    04.05.2018, 15:56
    tracktion 6. Δωρεάν. Αν ποτέ μάθεις τόσα πολλά που θα βρείς οτι πλέον δεν σε καλύπτει ( που θα περάσουν χρόνια γιαυτό και αν) πάρε κάτι άλλο.Με την πειρατεία συνέχεια δεν λέει κάτι.
    killbill2
    04.05.2018, 21:56
    Αναζητώ εφαρμογή για κινητό, η οποία το μόνο που θέλω να κάνει είναι να μπορώ να ορίζω κάποιες συγχορδίες με το όνομά τους, και να μου εμφανίζει κουμπιά -κουτακια με τα ονόματα των συγχορδιών, που όταν τα πατάω να ακούγονται οι συγχορδίες με ήχο πχ strings. Υπάρχει κάτι τετοιο; Θέλω ΜΟΝΟ ακκορντα, όχι πλήκτρα πιάνου, όχι νότες, όχι μελωδίες. ΜΟΝΟ ΑΚΚΟΡΝΤΑ!
    iwpat
    14.08.2018, 22:22

    Cubase ή το logic