ελληνική μουσική
    530 online   ·  210.908 μέλη

    vert on Air : Τριημιτόνια και κώνια

    vert
    15.11.2010, 21:01

    Μια νέα εκπομπή ξεκίνησε και τυπικά σήμερα στις 4 το απόγευμα και θα ακούγεται κάθε Δευτέρα 16:00-18:00, με τον τίτλο "Τριημιτόνια και κώνια" με σκοπό να παίζει ελληνικά τραγούδια από ρεμπέτικα, μέχρι έντεχνα κι ελληνικό ροκ (αν υφίσταται ο όρος). Τα "Τριημιτόνια" προσδιορίζουν το περισσότερο λαϊκό ύφος των επιλεγμένων τραγουδιών που θα κινούνται αναπόφευκτα σε κλίμακες που εμπεριέχουν τριημιτόνια διαστήματα, ενώ τα "κώνια" μια περισσότερο νοσταλγική/μελαγχολική, παρά κεφάτη/τσιριμπίμ τσιριμπόμ διάθεση.

    Φιλοδοξία της εκπομπής είναι να υπάρχει κάποιο συγκεκριμμένο σημείο αναφοράς των τραγουδιών τουλάχιστον για την πρώτη ώρα, ή κάποιο "θέμα" πάνω στο οποίο θα κινείται, αφιερώματα σε συνθέτες -στιχουργούς, είδη μουσικής (ρεμπέτικο-δημοτικό-μελοποιημενη ποίηση-ελληνικός κινηματογράφος κλπ κλπ) και γενικότερα ό,τι ιδέες μου δίνουν οι ακροατές. Απ΄τους οποίους θα περιμένω πάντα την ενεργή συμμετοχή τους και την βοήθειά τους στην διαμόρφωση του προγράμματος.

    Καλά μουσικά ταξίδια να ΄χουμε...Smile


    AlfaWolf
    15.11.2010, 21:32

    Καλώς Όρισες (και επίσημα) Θοδωρή στον Μουσικό μας Παράδεισο Smile

    σου εύχομαι να καταφέρνεις όμορφες εκπομπές όπως εσύ τις θέλεις

    άκουσα με ικανοποίηση την πρώτη και παρθενική σου εκπομπή

    ήταν πολύ όμορφη με πολύ καλές επιλογές και ωραίο ρυθμό {#emotions_dlg.thumbup}

    μου θύμισε παλιά αγαπημένα ραδιοφωνικά χρόνια με ελεύθερους παραγωγούς χωρίς υποχρεωτικές playlist και γραμμές

    είναι χαρά μου να νιώθω ότι το ραδιόφωνο μας έχει όλο κα περισσότερο ψυχή και όραμα .

    Νικόλας

    {#emotions_dlg.beer}


    vert
    16.11.2010, 22:52

    Σε ευχαριστώ Νικόλα για τα καλά σου λόγια κι ελπίζω να ανταποκριθώ στις προσδοκίες σας...Smile

    Ξέχασα να αναφέρω πως το θέμα της πρώτης εκπομπής ήταν ένα κοινό κι εύκολο θέμα για τα τραγούδια...Ο "χωρισμός, ο πόνος της απουσίας κλπ παρελκόμενα".

    Το θέμα της επόμενης εκπομπής λέω να είναι τραγούδια για το "περιθώριο"και την "αντίδραση", "Ιστορίες απόκληρων, ανθρώπων που παρέκαμψαν το σύστημα, κι αντέδρασαν  στον καθωσπρεπισμό της κοινωνίας"...


    -----------------
    ...θα περάσει κι αυτό επίσης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vert στις 16-11-2010 22:53 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vert στις 16-11-2010 22:54 ]


    vert
    27.11.2010, 22:10

    Το θέμα της εκπομπής της Δευτέρας 16:00-18:00 θα είναι τραγούδια που θα μιλάνε για αναμνήσεις και ενθύμια... Smile


    -----------------
    ...θα περάσει κι αυτό επίσης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vert στις 05-12-2010 23:20 ]


    vert
    05.12.2010, 23:27

    Αύριο Δευτέρα 06/12/2010 ώρα 16:00 -> 18:00  η εκπομπή θα έχει ως θέμα τραγούδια που μιλάνε για την Φιλία, τις φιλικές παρέες, προδομένες φιλίες κ.λ.π κ.λ.π.  Smile  σας περιμένω...

    (υ.γ. μπορείτε να ζητάτε εκ΄των προτέρων από εδώ προμισθωμένες παραγγελίες, ώστε να είναι σίγουρη η παράδοσή τους την ώρα της εκπομπής...)


    -----------------
    ...θα περάσει κι αυτό επίσης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vert στις 05-12-2010 23:28 ]


    mary_omikron
    06.12.2010, 00:56

    Θοδωρή ωραίο και ευαίσθητο θέμα έπιασες για την εκπομπή σου! Θέλω να ακούσω αν γίνεται το "Φίλε αδελφή ψυχή" με τον Νίκο Παπάζογλου και επειδή έχω "χάσει" ένα και μοναδικό πατέρα/αδελφό/φίλο θέλω -ακόμα και αν δεν ταιριάζει με το ύφος- το τραγούδι "Κλείστε την πόρτα της ζωής" με τον Στέλιο Καζαντζίδη... Ευχαριστώ πολύ...


    sillia
    06.12.2010, 01:03

    Το "φίλε έλα απόψε που πονάω"με Πουλόπουλο μιά χαρά πάει στην θεματολογία της εκπομπήςSmile

    Θα είμαστε εκεί{#emotions_dlg.rolleyes}


    alkyoni
    06.12.2010, 02:09

    Χμμ....  να ταιριαζουν και με το υφος της εκπομπης....σωστα?{#emotions_dlg.rolleyes}
    Οποτε....  "Οι φιλοι" απο την Χαρουλα Αλεξιου    ή    "Γι' αυτο υπαρχουνε οι φιλοι" απο τον Γιωργο Νταλαρα. 
    Αν ειναι ομως εντελως εκτως, εχω και το  "Εγω κι εσυ μαζι" Αλκινοος Ιωαννιδης , Τζιμης Πανουσης. Wink
    Αφιερωμενα στους φιλους μου. {#emotions_dlg.inlove}
    Καλη εκπομπη!!!{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.beer}


    mary_omikron
    06.12.2010, 18:03

    Θοδωρή ευχαριστώ πολύ για την ωραία εκπομπή... για τα προπληρωμένα τραγούδια, αλλά και για τα έκτακτα.... και μέσω εσού και τον Φίλιππο...Smile


    vert
    06.12.2010, 18:56

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 06-12-2010 στις 18:03 έγραψε...

    Θοδωρή ευχαριστώ πολύ για την ωραία εκπομπή... για τα προπληρωμένα τραγούδια, αλλά και για τα έκτακτα.... και μέσω εσού και τον Φίλιππο...Smile



     

    Εγώ σ΄ευχαριστώ Μαίρη για την ακρόαση και την παρέα, καθώς και όλους όσους με ακούσανε λίγο ή πολύ, όσους συμμετείχαν ενεργά με προτάσεις και ιδέες, όπως και τον χορηγό της εκπομπής τον Φίλιππο. {#emotions_dlg.biggrin} 

     

    Την επόμενη Δευτέρα 13/12 και ώρα 16:00->18:00, το θέμα της εκομπής θα είναι "η μάχη των δύο φύλων".

    Γυναίκες και άντρες απογοητευμένοι ή και θυμωμένοι απο την ατυχή κατάληξη της σχέσης τους, εξαπολύουν κατηγόριες και αναθέματα στην/ον πρώην αγαπημένη/ο... "τι μου ΄κανες... τι σου ΄κανα... μου΄φαγες τα καλύτερα χρόνια μου.. είσαι τἐτοια.. είσαι πάντιος..." κ.λ.π. κ.λ.π.{#emotions_dlg.mad}

    περιμένω τις  προτάσεις και προμισθωμένες παραγγελιές σας...Smile


    -----------------
    ...θα περάσει κι αυτό επίσης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vert στις 06-12-2010 19:01 ]


    vert
    17.12.2010, 20:56

    Ζητὠ συγνώμη που δεν έγινε η προηγούμενη εκπομπή, αλλά η 13η του μηνός αποδείχθηκε όντως γρουσούζικη μέρα, καθώς απ΄την μια οι συνεχείς αναβαθμίσεις δε μου επέτρεπαν καν να μπω στη σελίδα του σταθμού, αφετέρου η δική μου σύνδεση δεν ήταν επαρκής. τεσπά...

    Ελπίζω η επόμενη εκπομπή την Δευτέρα στις 20/12/2010 και ώρα 16:00->18:00, να έχει περισσότερη τύχη...

    Το θέμα που θα ασχοληθεί θα είναι η Μοναξιά. Τραγούδια που θα μιλάνε για μοναχικές καταστάσεις, μὀνους ή μοναχικούς ανθρώπους κλπ παρελκόμενα. Περιμἐνω από εδώ τις δικές σας προτάσεις και προμισθωμένες παραγγελίες... Cool

    Καλές γιορτές σε όλους...Smile


    vert
    16.01.2011, 17:33

    Αύριο Δευτέρα 17/01/2011  και ώρα 16:00 με αφορμή την μεθαυριανή μέρα 18/01, ημερομηνία γέννησης αλλά και θανάτου του Βασίλη Τσιτσάνη, θα παίξουμε τραγούδια του μεγάλου αυτού λαϊκού δημιουργού. Smile


    vert
    07.02.2011, 21:05

    Tα τριημιτόνια , για προσωπικούς λόγους θα πάψουν να εκπέμπουν. Παρακαλώ να δοθεί η ώρα μου σε νέους παραγωγούς.

    Άντε... να φεύγω τώρα, είναι η ώρα... και ίσως σας ξαναδώ. Αντίο !