ελληνική μουσική
    800 online   ·  210.850 μέλη

    Θα κάνατε/έχετε κάνει ποτέ live με κάποιο guitar modelling software;

    antoniss27
    18.02.2011, 10:40

    Χαιρετώ,

    Είναι γεγονός ότι οι προσωμοιώσεις κάποιον guitar modelling applications έχουν φτάσει σε αρκετά καλό επίπεδο τουλάχιστον στα αυτιά μου. Αν σκεφτεί κανείς παραμέτρους όπως το κόστος, η πολυμορφικότητα και πληθώρα των επιλογών, η ποιότητα του ήχου στα μαγαζιά, κλπ. τελικά αξίζει ένα πανάκριβο setup (pre, fx stomp boxes/racks, power amp, ρεύματα, midi controllers, κλπ);

    Πραγματικά εντυπωσιάστηκα όταν σε καλοκαιρινή συναυλία με πολύ γνωστούς τραγουδοποιούς του έντεχνου-ροκ τραγουδιού, ο lead κιθαρίστας βγήκε με το Guitar Rig (το οποίο συγκεκριμένα δεν συμπαθούσα πολύ σε σχέση με το Amplitube). Από την θέση που καθόμουν μπορούσα να το διακρίνω. Όλο το βράδυ προσπαθούσα να βρω πού είναι λάμπες.. μέσα στο laptop, κάτω από το laptop, μέσα στην οθόνη, πού; {#emotions_dlg.blush}

    Θα ήθελα να να ακούσω τις δικιές σας γνώμες και εμπειρίες σε περίπτωση που το έχει δοκιμάσει κάποιος.


    BAGRATION
    02.03.2011, 00:41

    Ανετα θα έπαιζα. Ο ήχος που έχω βρει στο gutar rig 4 είναι παρα πολύ καλός. Αλλα δυστυχώς δεν έχω laptop. εχω Μόνο desktop pc.

    Βεβαιως υπάρχει και η πιθανότητα να κολλήσουν τιποτα windows στα μισά του κομματιού, η να πέσει κανένας Asio driver, αλλά και πάλι είναι μικρή


    cobal
    03.03.2011, 19:10

    Mολις εχθες μου μιλουσε ο κιθαριστας μου για το rig4 και τον ρωτησα αν γινεται να παιξει live και μου ειπε ναι........ Αλλα ρε μαγκες θα ξενερωνα αν εβλεπα την κιθαρα πανω σε λαπτοπ εν ωρα συναυλιας και μαλιστα να κολαγε κιολας.........


    inkve
    06.03.2011, 19:51

    cobal??εισαι ντραμμερ....

    ειναι το ιδιο να παιζεις με φουλ ηλεκτρονικα τυμπανα και το ιδιο με φυσικα??

    σαφως και οχι....

    ιδια και ακομα μεγαλυτερη ειναι η διαφορα  αναμεσα σε ενισχυτη και modeling software μιλωντας για κιθαριστικο ηχο...

    δεν ειμαι οπαδος των ακρων....υποστηριζω μεν περισσοτερο την old school κατασταση ομως η εξυπνη επιλογη και ο συνδιασμος και των 2 σχολων ειναι οτι καλυτερο...

    οταν ομως μιλαμε για συχνοτητες και  ηχο αυτο επιτυγχανεται ΜΟΝΟ με λαμπατο ενισχυτη και οχι με προσωμοιωσεις....Smile


    cobal
    06.03.2011, 20:07

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 06-03-2011 στις 19:51 έγραψε...

    cobal??εισαι ντραμμερ....

    ειναι το ιδιο να παιζεις με φουλ ηλεκτρονικα τυμπανα και το ιδιο με φυσικα??

    σαφως και οχι....

    ιδια και ακομα μεγαλυτερη ειναι η διαφορα  αναμεσα σε ενισχυτη και modeling software μιλωντας για κιθαριστικο ηχο...

    δεν ειμαι οπαδος των ακρων....υποστηριζω μεν περισσοτερο την old school κατασταση ομως η εξυπνη επιλογη και ο συνδιασμος και των 2 σχολων ειναι οτι καλυτερο...

    οταν ομως μιλαμε για συχνοτητες και  ηχο αυτο επιτυγχανεται ΜΟΝΟ με λαμπατο ενισχυτη και οχι με προσωμοιωσεις....Smile



    Δε νομιζω οτι διαφωνουμε καπου??? Ακριβως την ιδια αποψη εχω περι ηλεκτρονικων γενικα


    antoniss27
    06.03.2011, 20:18
    Φαντάζομαι ότι δεν διαφωνεί κανείς για την ποιότητα στον ήχο ένος full λαμπάτου setup σε σχέση με ένα software. Η δική μου εμπειρία τον τελευταίο καιρό μου σε clubakia και barakia που παίζω στην κονσόλα δείχνει ότι αφενώς ο κόσμος δεν καταλαβαίνει την παραμικρή διαφορά (κι αυτό είναι πλεόν το πιο σημαντικό) και αφετέρου σου προτείνουν τα ίδια τα μαγαζιά να μην φέρεις καμπίνες - ενισχυτές λόγω έλλειψης χώρου. Σου πετάνε 2-3 monitor και αυτό ήτανε. Σε κάθε περίπτωση, αυτό που μου έκανε εντύπωση και άνοιξα την κουβέντα είναι ότι έχω δει και σε συναυλίες ανοιχτού χώρου αλλά και σε μεγάλα μαγαζιά τύπου club και μπουζούκια να βγαίνουν κιθαρίστες (που οι πλειοψηφία τους είναι παιχταράδες) με το laptopaki τους. Και με πολύ πειστικό αποτέλεσμα. Σχετικά με τα drums δεν είναι ακριβώς το ίδιο νομίζω. Πχ. για να δώσεις συναμικές σε ηλεκτρονικά drums θα πρέπει να έχεις αρκετά ακριβό μηχάνημα (της τάξεως των 4000ε), από ότι έχω ακούσει από διάφορους drummer. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Τελικά η ευκολία και το portability παίρνουν σιγά σιγά την θέση της παραδοσιακής ποιότητας;
    inkve
    06.03.2011, 23:02

    Παράθεση:

    Το μέλος antoniss27 στις 06-03-2011 στις 20:18 έγραψε...

    Φαντάζομαι ότι δεν διαφωνεί κανείς για την ποιότητα στον ήχο ένος full λαμπάτου setup σε σχέση με ένα software. Η δική μου εμπειρία τον τελευταίο καιρό μου σε clubakia και barakia που παίζω στην κονσόλα δείχνει ότι αφενώς ο κόσμος δεν καταλαβαίνει την παραμικρή διαφορά (κι αυτό είναι πλεόν το πιο σημαντικό) και αφετέρου σου προτείνουν τα ίδια τα μαγαζιά να μην φέρεις καμπίνες - ενισχυτές λόγω έλλειψης χώρου. Σου πετάνε 2-3 monitor και αυτό ήτανε. Σε κάθε περίπτωση, αυτό που μου έκανε εντύπωση και άνοιξα την κουβέντα είναι ότι έχω δει και σε συναυλίες ανοιχτού χώρου αλλά και σε μεγάλα μαγαζιά τύπου club και μπουζούκια να βγαίνουν κιθαρίστες (που οι πλειοψηφία τους είναι παιχταράδες) με το laptopaki τους. Και με πολύ πειστικό αποτέλεσμα. Σχετικά με τα drums δεν είναι ακριβώς το ίδιο νομίζω. Πχ. για να δώσεις συναμικές σε ηλεκτρονικά drums θα πρέπει να έχεις αρκετά ακριβό μηχάνημα (της τάξεως των 4000ε), από ότι έχω ακούσει από διάφορους drummer. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Τελικά η ευκολία και το portability παίρνουν σιγά σιγά την θέση της παραδοσιακής ποιότητας;

    δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες ομως πρεπει να σκεφτεις κατι...

    τι γνωμη και αποψη μπορουν να εχουν οι μπουζουκλερι για τον κιθαριστικο ηχο???να μιλησουμε για μινι φουστες και κανενα ξωπλατο να σου πω ναι...ειναι ειδικοι!χαχαχα

    εγω κατανοω τον επαγγελματια διοτι το κουβαλημα τετοιου εξοπλισμου οσο ναναι κοστιζει στην μεση σου ομως και τους ιδιους αν ρωτησεις δεν νομιζω να θεσουν καποια μεγαλη αμφιβολια με τι setup βγαινει το καλυτερο(κιθαριστικο)αποτελεσμα...

    αλλωστε οπως ο ιδιος ανεφερες σε πολλα μαγαζια αναγκαζονται να παιζουν με moddeling εξοπλισμο λογω ευκολιας στο κουβαλημα και ισως και στην ηχοληψια(εδω εχω τρομερες αμφιβολιες)....και οντως ετσι ειναι....οσο κουραστικο και να ειναι να κουβαλας....τις περισσοτερες φορες δεν τους δινετε καν η επιλογη ωστε να παιξουν με κανονικο ενισχυτη,,,

    εγω προσωπικα σε ανοιχτο live βρεθηκα προδωμενος απο ψηφιακη κεφαλη που κατα τα αλλα μεσα σε μαγαζια ηταν μια χαρα....το περιμενα οτι καποια στιγμη θα κολωνε.....αλλα τοσο πολυ οχι,,,,με λιγα λογια σε ολη την διαρκεια του live δεν ακουσα την κιθαρα μου ουτε μια φορα....ουτε μια νοτα!!!

    δεν αναφερομαι στα μονιτορ....αναφερομαι στον ενισχυτη,,,,σημειωτεον επαιζα με 4X12 καμπινα....και το κεφαλι μου που εσκυψα στην καμπινα κατα την διαρκεια δεν ακουσα τιποτα!!!!το ωραιο ειναι οτι μου ειπαν οτι ειχα και καλο ηχο...παλι καλα ειπα απο μεσα μου που εστω  ακουγομουν κατω!!{#emotions_dlg.lol}


    antoniss27
    06.03.2011, 23:45

    Φαντάζομαι κάνεις πλάκα. Οι "μπουζουκλερί" όπως λες είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία τεράστιοι μουσικοί και παιχταράδες. Δεν ξέρω αν έχεις πάει ποτέ να δεις πχ. την ορχήστρα του Κιάμου ή του Μαζωνάκη.. γιατί θα βάλεις τα κλάμματα! Smile

    Για να μην παρεξηγηθώ, δεν υποστηρίζω κανέναν, αλλά οφείλω να σεβαστώ τους μουσικούς που παίζουν πάνω από 1.000 κομμάτια σε μια βραδυά απέξω, από ροκιές και μεταλιές στο άνοιγμα μέχρι το πιο τελειωμένο τσιφτετέλι. Επαγγελματίες είναι οι άνθρωποι, την δουλειά τους κάνουν, την κάνουν πολύ καλά και πληρώνονται αδρά. Btw πρέπει να είμαστε η μοναδική χώρα στη κόσμο (αλίμονο!) που γίνεται αυτό το σκηνικό με τα μπουζούκια..


    Το ό,τι σε κρέμασε το setup σου σε ένα live θα μπορούσε να συμβεί με οποιοδήποτε setup και στον οποιοδήποτε. Το ότι δεν άκουγες on stage μάλλον ήταν θέμα συχνοτικό και όχι έντασης ή πολύ απλά όχι σωστού soundcheck. Δεν αναφέρομαι απλά σε μη λαμπάτο setup, αλλά συγκεκριμένα σε software.


    inkve
    07.03.2011, 16:18

    δεν κανω πλακα αλλα παρεξηγησες τα λογια μου

    μιλωντας για μπουζουκλερι ΔΕΝ αναφερθηκα στους μουσικους....για αυτο αλλωστε σημειωσα οτι και τους ιδιους να ρωτησεις θα προτιμουσαν να παιζουν με κανονικους ενισχυτεςSmile...οπως αλλωστε εγραψα οτι τις περισσοτερες φορες ΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ να παιζουν με ψηφιακο εξοπλισμο...πουθενα δεν εδειξα ελλειψη σεβασμου

    και συμφωνουμε απολυτα ως προς το θεμα τις συχνοτικης ανεπαρκειας που σε αρκετες περιπτωσεις ο ψηφιακος εξοπλισμος επιδεικνειει...και για αυτο ακριβως ανεφερα την 4X12 καμπινα...ωστε να δωσω να καταλαβουμε οτι προβλημα εντασης δεν υπηρχε....συχνοτικο ειναι το προβλημα...

    δοκιμασε σε ανοιχτο live να παιξεις με ψηφιακο ενισχυτη οταν οι υπολοιποι παιζουν με λαμπατους ...και αναφερομαι και στον αλλο κιθαριστα,,,και στον μπασιστα αλλα και στα πληκτρα...εκει θα ψαχνεις να βρεις τον ηχο σου απλα και μονο επειδη το μηχανημα σου δεν αρκει,,,,δεν μπορει να ανταπεξελθει στις συχνοτικες απαιτησεις που χρειαζονται και ειναι λογικο...θα νιωθεις θαμμενος οχι απο ενταση....αλλα απο ποιοτητα και παρουσιας του ηχουSmile

    σε μαγαζια η live σκηνες δεν ειναι εντονο το προβλημα...σε εξωτερικο χωρο ομως αρχιζουν οι μπελαδες


    G-makis
    08.03.2011, 12:25

    [ τροποποιήθηκε από τον/την G-makis, 24-04-2013 23:58 ]


    Nikiforos94
    08.03.2011, 15:14

    Εχω κανει μόλις 13 live καθως ειμαι μολις 17.... Ασχολουμαι με την κιθαρα απο τα 6 μου ... Ειμαι λατρης του παλιου κλασικου ήχου. Σε ένα ανοιχτο live επαιξα με φορητο υπολογιστη διπλα μου... Δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστικα.... παραμενω σταθερος στον old time classic ηχο, αλλα οφειλω να ομολογισω οτι ειχα γεματο ηχο, με τον καταλληλο <<όγκο>> και δεν αντιμετωπισα προβλημα... Ενοειται συωεχιζω να ονειρευομαι εναν λαμπατο vox ac30 αν δεν κανω λαθος το ονομα.... Καλο το ψηφιακο αλλα οχι σαν το αναλογικο.... thats my moto!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Nikiforos94 στις 08-03-2011 15:15 ]


    antoniss27
    08.03.2011, 15:26

    Παράθεση:

    Το μέλος Nikiforos94 στις 08-03-2011 στις 15:14 έγραψε...

    Εχω κανει μόλις 13 live καθως ειμαι μολις 17.... Ασχολουμαι με την κιθαρα απο τα 6 μου ... Ειμαι λατρης του παλιου κλασικου ήχου. Σε ένα ανοιχτο live επαιξα με φορητο υπολογιστη διπλα μου... Δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστικα.... παραμενω σταθερος στον old time classic ηχο, αλλα οφειλω να ομολογισω οτι ειχα γεματο ηχο, με τον καταλληλο <<όγκο>> και δεν αντιμετωπισα προβλημα... Ενοειται συωεχιζω να ονειρευομαι εναν λαμπατο vox ac30 αν δεν κανω λαθος το ονομα.... Καλο το ψηφιακο αλλα οχι σαν το αναλογικο.... thats my moto!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Nikiforos94 στις 08-03-2011 15:15 ]



     

    Φίλε Νικηφόρε, καλά δε είναι και λίγα για την ηλικία σου ;)

    Πες μας λίγα πράγματα για το setup σου (OS, software, κάρτα ήχου, ασυμβατότητες/προβλήματα που αντιμετώπισες..)

    ΥΓ. Φυσικά άλλο το ψηφιακό και άλλο το αναλογικό setup, όπως και άλλο το λαμπάτο.


    Nikiforos94
    08.03.2011, 16:09
    χαχα ναι δεν εχω παραπονο... Το set up δεν ηταν δικο μου, δεν μπορω να πω περετερω για το ηλικο που ειχα διπλα μου.... Προβληματα δεν ειχα κανενα... Ηταν πολυ καυτερο το αποτελεσμα απ οτι περιμενα παντος...!
    Nikiforos94
    23.03.2011, 22:19
    LINE 6 Pod Studio UX-1 Usb Interface Πολυεφφέ αυτο!
    delta66
    24.03.2011, 02:41

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 07-03-2011 στις 16:18 έγραψε...

    δεν κανω πλακα αλλα παρεξηγησες τα λογια μου

    μιλωντας για μπουζουκλερι ΔΕΝ αναφερθηκα στους μουσικους....για αυτο αλλωστε σημειωσα οτι και τους ιδιους να ρωτησεις θα προτιμουσαν να παιζουν με κανονικους ενισχυτεςSmile....

    Ακριβως.

    Και αυτο γινεται γιατι συνηθως δεν αξιζει ο κοπος, το τελικο ηχητικο αποτελεσμα αλλα και οι αμοιβες για να κουβαλας ολοκληρο το σετ σου που αντικαθιστουν οι προσομοιωσεις πολυ οικονομικα και ανετα.

    Κοπος γιατι συνηθως αυτα πρεπει να τα κουβαλας (με οποιο ρισκο) και εκτος νυκτερινου κεντρου με αεροπλανα και βαπορια για τα γνωστα εξτρα, συν οτι η δουλεια απο μονη της απαιτει ποικιλια ηχων που θα χρειαζονταν 2-3 ενισχυτες και 2-3 κιθαρες συν μια τεραστια πεταλιερα.

    Προσθετουμε και το συνηθες ηχητικο αποτελεσμα που ειναι ιδιο ειτε κουβαλας σετ ειτε προσομοιωσεις, γιατι η φωνη ειναι στο 11, το μπουζουκι στο 10 και οι υπολοιποι στο πηγαδι.

    Μη ξεχναμε επισης οτι με λιγο γαργαλημα ακομα και οι προσομοιωσεις μπορουν να ακουστουν αξιοπρεπως.

    Τα αυτια μας συνηθιζουν, ξεχνανε ον πργαμτικο ηχο του ενισχυτη και παραμυθιαζομαστε  οτι κατι ακουμε.

    Μην κανουμε μονο το λαθος και ανοιξουμε κανενα ενισχυτη σπιτι και θυμηθουμε πως ειναι ο πραγματικος ηχος και το κλωτσημα απο τα μεγαφωνα της καμπινας {#emotions_dlg.biggrin}

    Φυσικα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις αλλα λιγες. Εκει αξιζε να κουβαλησω σετ. Ασε που δεν κουβαλαγα καν, γιατι υπηρχε προσωπικο για αυτες τις δουλειες.