ελληνική μουσική
    721 online   ·  210.832 μέλη

    Σύγκριση Gibson και Fender ως προς την ακουστικότητα και το υλικό τους.

    Candylove
    08.03.2011, 15:36

    Ο παραπάνω τίτλος αντιπροσωπέυει την εργασία μου και θα 'θελα πρόσθετο υλικό και από τους γνώστες του θέματος.Αν κάπου έχω κάνει λάθος στον τρόπο διατύπωσης ή παραείναι γενικό θα 'θελα να μου το πείτε διότι εξαρτάται ο βαθμός μου!!!! {#emotions_dlg.happycrazy}


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Candylove στις 08-03-2011 15:36 ]


    antoniss27
    08.03.2011, 15:38
    Εργασία;
    Candylove
    08.03.2011, 20:02
    Στην τεχνολογια... :D
    delta66
    09.03.2011, 23:24

    Gibson μια μελετημενη κιθαρα με καλα υλικα και με φυσικο αποτελεσμα τον αρτιο ηχο.

    Fender μια προχειροδουλεια, ενα λαθος της φυσης, που ξεπερασε ολες τις προβλεψεις και τα οργανα μετρησεων και εγραψε ιστορια.

     

    Και καθαρισες .... {#emotions_dlg.biggrin}


    Candylove
    09.03.2011, 23:53

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 09-03-2011 στις 23:24 έγραψε...

    Gibson μια μελετημενη κιθαρα με καλα υλικα και με φυσικο αποτελεσμα τον αρτιο ηχο.

    Fender μια προχειροδουλεια, ενα λαθος της φυσης, που ξεπερασε ολες τις προβλεψεις και τα οργανα μετρησεων και εγραψε ιστορια.

     

    Και καθαρισες .... {#emotions_dlg.biggrin}



    {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}


    dim3
    10.03.2011, 20:22
    Gibson THE BEST
    Candylove
    22.03.2011, 21:14
    Παιδιά είναι έτοιμη....Ευχαριστώ βαθιά όσοι ήσασταν πρόθυμοι και μου απαντήσατε!!!
    Giorgossx
    22.03.2011, 21:46

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 09-03-2011 στις 23:24 έγραψε...

    Gibson μια μελετημενη κιθαρα με καλα υλικα και με φυσικο αποτελεσμα τον αρτιο ηχο.

    Fender μια προχειροδουλεια, ενα λαθος της φυσης, που ξεπερασε ολες τις προβλεψεις και τα οργανα μετρησεων και εγραψε ιστορια.

     

    Και καθαρισες .... {#emotions_dlg.biggrin}



    φιλε εισαι τελειως off,και ντροπη σου που θες να λεγεσαι και δασκαλος!οποιος εχει παιξει και με τις δυο κιθαρες ξερει!!!!!

    Τωρα για σενα που ρωτας gibson ή fender να γραψεις στην εργασια σου οτι αυτο ειναι ενα ερωτημα που δεν εχεις απαντηθει ποτε και σιγουρα κατι που δεν θα μπορεσουμε και να απαντησουμε!αυτο ειναι στα γουστα του καθε κιθαριστα και στο ειδος της μουσικης που παιζει!οποτε και fender και gibson!

    και οσον αφορα το αν η fender ειναι λαθος της φυσης,οταν πρωτοκυκλοφορησε η strat σιγουρα δεν ηταν και οι πιο εμπορικες κιθαρες και θα ειχε σταματησει η κυκλοφορια της αν δεν ηταν ο ΘΕΟΣ JIMI,και οταν επαιζε ο ΘΕΟΣ με stratocaster τι μπορουμε να πουμε εμεις οι κοινοι θνητοι!


    delta66
    22.03.2011, 22:19

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgossx στις 22-03-2011 στις 21:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 09-03-2011 στις 23:24 έγραψε...

    Gibson μια μελετημενη κιθαρα με καλα υλικα και με φυσικο αποτελεσμα τον αρτιο ηχο.

    Fender μια προχειροδουλεια, ενα λαθος της φυσης, που ξεπερασε ολες τις προβλεψεις και τα οργανα μετρησεων και εγραψε ιστορια.


    Και καθαρισες .... {#emotions_dlg.biggrin}



    φιλε εισαι τελειως off,και ντροπη σου που θες να λεγεσαι και δασκαλος!οποιος εχει παιξει και με τις δυο κιθαρες ξερει!!!!!

    Φιλε μου σε δικαιολογω, προφανως δεν καταλαβες τι διαβασες. {#emotions_dlg.biggrin}

    Και υποθετω δεν ξερεις τιποτα απο κατασκευες κιθαρας για να καταλαβεις τι εννοω με το "λαθος της φυσης"


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 22-03-2011 22:23 ]


    takispag
    23.03.2011, 00:37


    Παράθεση:

    Και υποθετω δεν ξερεις τιποτα απο κατασκευες κιθαρας για να καταλαβεις τι εννοω με το "λαθος της φυσης"



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 22-03-2011 22:23 ]



    Ομολογώ πως ούτε κι εγώ έχω καταλάβει. Αν δεν βαριέσαι να γράφεις, θα με ενδιέφερε να μάθω το γιατί τις λες έτσι... Τρελλός Gibsonάκιας είμαι, αλλά έχω μπριζωθεί να ακούσω την εξήγηση!


    odis13
    23.03.2011, 00:54

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgossx στις 22-03-2011 στις 21:46 έγραψε...

    φιλε εισαι τελειως off,και ντροπη σου που θες να λεγεσαι και δασκαλος!οποιος εχει παιξει και με τις δυο κιθαρες ξερει!!!!!

     

    AXAXAXAXAXAXAAXAXAXAXAXAXAXXAXAXAXAAXXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXXAXA.

     

     

     

     

     

    Σοβαρα τωρα, Candy τι θες για την εργασια σου ακριβως? Προκειται για δυο πολυ διαφορετικες σχολες οργανων, δεν τιθεται θεμα καλυτερου/χειροτερου. Αν θες πληροφοριες και μια βασικη περιγραφη των χαρακτηριστικων & των διαφορων τους μπορεις να κανεις ενα ψαξιμο στο net και θα βρεις αρκετες πληροφοριες. Αν βρω χρονο αυριο ισως μπορω να σου γραψω μερικα βασικα πραγματα.

     

    Επισης, οταν λες gibson να φανταστω οτι στο μυαλο σου εχεις την Les Paul, σωστα? Μη σου γραψω κανα κατεβατο για ES χωρις λογο :D

     

    Υ.Γ. Ποσο καιρο εχω να γραψω εδω μεσα...

    Υ.Γ.2. Δ.,  καιρο εχω να σε πετυχω πουθενα, ολα καλα?

     


    delta66
    23.03.2011, 02:03

    Δεν ειναι δυνατον να γραψω σεντονι-ποστ, αλλα με λιγα λογια ο Leo καταφερε με εξυπνο σχεδιασμο να μετατρεψει στο εργαστηριο του επιδιορθωσης ραδιοφωνων, μια οικονομικη κιθαρα μαζικης κατασκευης, σε εργαλειο των σουπερ κιθαριστων.

    Τα φτηνα ξυλα και η bolt-on κατασκευη (που ειναι το "λαθος της φυσης" που ελεγα), θεωρουνται απο πολλους μειονεκτηματα (ακομα και απο οργανα μετρησεως πχ παλμογραφος).

    Αλλα ο εξυπνος μηχανικα και μαζι βολικος για τους παιχτες (αλλα και σεξυ) σχεδιασμος του οργανου, ειναι που εδωσαν ενα καινουριο ιδιαιτερο ηχο στην ιστορια της ηλεκτρικης κιθαρας.

     

    Bolt-on neck

    Easier and cheaper to mass produce

    Sloppy construction or assembly of a bolt-on guitar exacerbates any of its inherent disadvantages

    http://en.wikipedia.org/wiki/Bolt-on_neck

     

    Neck-through construction is significantly harder to mass-produce than bolt-on or set-in neck constructions and is primarily found on high-end guitars

    http://en.wikipedia.org/wiki/Neck-through

     

    set-in neck

    Warmer tone. Usually better access to top frets in comparison to bolt-on necks utilizing a metal plate (as seen on Fender guitars)

    http://en.wikipedia.org/wiki/Set-in_neck

     

    Εχω και απο τα τρια ειδη κιθαρων, και μπορω να πω οτι και εγω ειμαι fan του "λαθους της φυσης" Wink


    delta66
    23.03.2011, 02:07

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 23-03-2011 στις 00:54 έγραψε..

     

    Υ.Γ.2. Δ.,  καιρο εχω να σε πετυχω πουθενα, ολα καλα?


    Μια χαρα Οδυσσεα.

    Εδω, δικαιολογω τα αδικαιολογητα Smile


    takispag
    23.03.2011, 02:47

    Ωραία, με κάλυψες. Ιδέα δεν είχα.Smile


    Giorgossx
    23.03.2011, 14:34

    sory φιλε delta66 αν παρεξηγησα τα λεγομενα σου,αλλα δεν μπορεις να πετας ενα "λαθος της φυσης" χωρις να το δικαιολογεις!

    Εγω προσωπικα ειμαι fun και της les paul και της strat αλλα η καθεμια στο ειδος της!!!!


    Candylove
    23.03.2011, 14:52

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 23-03-2011 στις 00:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgossx στις 22-03-2011 στις 21:46 έγραψε...

    φιλε εισαι τελειως off,και ντροπη σου που θες να λεγεσαι και δασκαλος!οποιος εχει παιξει και με τις δυο κιθαρες ξερει!!!!!

     

    AXAXAXAXAXAXAAXAXAXAXAXAXAXXAXAXAXAAXXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXXAXA.

     

     

     

     

     

    Σοβαρα τωρα, Candy τι θες για την εργασια σου ακριβως? Προκειται για δυο πολυ διαφορετικες σχολες οργανων, δεν τιθεται θεμα καλυτερου/χειροτερου. Αν θες πληροφοριες και μια βασικη περιγραφη των χαρακτηριστικων & των διαφορων τους μπορεις να κανεις ενα ψαξιμο στο net και θα βρεις αρκετες πληροφοριες. Αν βρω χρονο αυριο ισως μπορω να σου γραψω μερικα βασικα πραγματα.

     

    Επισης, οταν λες gibson να φανταστω οτι στο μυαλο σου εχεις την Les Paul, σωστα? Μη σου γραψω κανα κατεβατο για ES χωρις λογο :D

     

    Υ.Γ. Ποσο καιρο εχω να γραψω εδω μεσα...

    Υ.Γ.2. Δ.,  καιρο εχω να σε πετυχω πουθενα, ολα καλα?

     



     

    Ευχαριστώ αλλά είναι έτοιμη!Και βγήκε πολύ ωραία και έμαθα και τρία πράγματα παραπάνω.Μετά από μπόλικο ψάξιμο έκανα περιγραφή τις Les Paul (Goldtop,Custom,Studio,Standard) σχήμα και υλικό εε και λίγα ιστορικά στοιχεία το ίδιο και με τις Fender (Stratocaster,Telecaster) και σύγκρινα τις ιδιότητες των ήχων.Και τέλος!!Κουραστικό αλλά η αλήθεια είναι το ευχαριστήθηκα!!!!Ευχαριστώ και πάλι πάρα πολυ!!{#emotions_dlg.walkman}


    delta66
    23.03.2011, 14:59

    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgossx στις 23-03-2011 στις 14:34 έγραψε...

    sory φιλε delta66 αν παρεξηγησα τα λεγομενα σου,αλλα δεν μπορεις να πετας ενα "λαθος της φυσης" χωρις να το δικαιολογεις!

    Εγω προσωπικα ειμαι fun και της les paul και της strat αλλα η καθεμια στο ειδος της!!!!



     

    Εγραψα ομως στη συνεχεια "ενα λαθος της φυσης, που ξεπερασε ολες τις προβλεψεις και τα οργανα μετρησεων και εγραψε ιστορια."

    Και καθαρισες ....



    Ολο το κολπο ηταν για να γραψει την εργασια σε δυο γραμμες Wink

     

    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 23-03-2011 15:01 ]


    JohnCherry
    10.04.2011, 20:12
    Gibson=ποιότητα