ελληνική μουσική
    630 online   ·  210.848 μέλη

    Μικρη βοηθεια

    alexis15
    27.03.2011, 23:45

    Καλησπερα ειμαι 15 ετων και ασχολουμαι εδω και ενα μιση χρονο περιπου με την κιθαρα , προσπαθωντας σχεδον παντα να συνοδεψω τραγουδια που παιζω με τη φωνη μου , η εκταση που πιανει η φωνη μου σχετικα ανετα ειναι απο την ρε που βρισκεται 2 ημιτονια πισω απο την 6 χορδη ( δηλαδη δν υπαρχει στην κιθαρα ) εως την λα στην πρωτη χορδη (5ο ταστο) , δν θελω να ζητησω βοηθεια για να την διευρυνω η κατι τετοιο , αλλα απλα να μου πειτε απο ποια οκταβα αρχιζει η κιθαρα για να καταλαβω σε τι τονικο υψος βρισκομαι (γιατι βλεπω πχ καποιοι που λενε εχω απο Β2  ως C5 τα οποια απο οτι καταλαβαινω αναφερονται στις οκταβες του πιανου) και αν μπορειται να μου πειτε καποιον ελληνα τραγουδιστη που τραγουδα σε παρομοιο τονικο ευρος με μενα , γιατι ολοι οσοι μ ακουνε ειτε να μιλω ειτε να τραγουδω μου λενε οτι εχχω πολυ μπασα φωνη.

    Οσο αφορα τη βοηθεια θα ηθελα αν μπορειτε ειτε να μιυ λινκαρετε- στειλτε καποια μεθοδο , ειτε να μου πειτε καμμια ασκηση που θα μπορουσα να κανω για να βελτιωσω τον τροπο που αναπνεω ωστε να μπορω να στηριζω καλυτερα και για περισσοτερο χρονο τις οποιες νοτες βγαζω

    Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον ασχοληθει με το θεμα μου


    freddieKrueger
    30.03.2011, 00:36

    Ποιο ειναι το θεμα σου φιλε?Δεν γραφεις ξεκαθαρα...θες να σιου πουμε με αριθμους και γραμματα που αντιστοιχει τι?Δηλ αν η πρωτη χορδη του 5ου ταστου ειναι η Α4 νοτα και η χαμηλοτερη σου ειναι η D2?

    Το ποσο πιανεις δεν λεει απο μονο του τιποτα για τη φωνη σου...Εχεις μια καλη εκταση για τραγουδιστη αι μαλιστα αρχαριο...Σιγουρα μπορεις να βελτιωθεις και παραπανω...ψαξε στο φορουμ μας εχουμε γραψει πολυ χρησιμες ασκησεις...

     

    Μια συμβουλη:Ετσι οπως μου δινεις την εκταση σου για αρχη τραγουδα απο Α2(5η χορδη κιθαρας ανοιχτη)μεχρι D4(2η χορδη 3ο ταστο)