ελληνική μουσική
    716 online   ·  210.847 μέλη

    Προβλημα με strat

    Kitharodos21
    14.06.2011, 20:59

    Έχω μια strat mexican και μου δημιουργει το παρακάτω προβλημα. Η αποσταση στο μπλε κυκλο αυτου του εξαρτηματος που δεν ξερω και πως λεγεται απο την κιθαρα ειναι ή μαλλον μου φενεται πολυ μεγαλη. Απ'οτι θυμαμαι οταν την ειχα αγορασει δεν ηταν ετσι. Πώς μπορω να το ρυθμίσω?

    http://imageshack.us/photo/my-images/718/p1406112038.jpg/

    http://imageshack.us/photo/my-images/204/p1406112039.jpg/


    trelakias
    14.06.2011, 23:23

    Πόσο καιρό έχεις την κιθάρα;

    Μήπως την "πείραξε" κανείς; (βίδες, ελατήρια κλπ)

    Έχεις αλλάξει χορδές; (αν ναι... πότε; έβαλες χορδές σαν αυτές που είχε πριν η κιθάρα σου ή ό,τι νά 'ναι;)


    Kitharodos21
    15.06.2011, 01:46

    χορδές αλλάζω περιπου κάθε 1 μήνα και βαζω τις Ernie Ball 9ρες. Την κιθαρα την αγόρασα τον Ιουνη του 2009 και απο το registration number της βρηκα πως κατασκευαστηκε το 2003. Δεν την εχει πειραξει κανεις περα απο εμενα και τον πρωην μου δασκαλο που απλα σφιξαμε καποιες βιδες οπως κανουν σε ενα setup. Το ερωτημα μου ειναι αν αυτο το προβλημα που εχω μπορει να επιδιορθωθει. Αν ξεβιδωσω τις βιδουλες που εχει στο πανω μερος του μεταλλικου καβαλαρη επανερχεται στα ισια του αλλα αν περασω και σφιξω τις χορδες ξαναχαλαει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kitharodos21 στις 15-06-2011 02:40 ]


    trelakias
    15.06.2011, 03:26

    Κατάλαβα καλά;

    Βγάζεις χορδές > ξεβιδώνεις τις 6 βίδες στον καβαλάρη > κατεβαίνει ο καβαλάρης > περνάς πάλι τις χορδές > ο καβαλάρης ανεβαίνει πάλι όπως στη φωτο

     

    Όταν βγάζεις τις χορδές ο καβαλάρης δεν πέφτει μόνος του; πρέπει να ξεβιδώσεις τις 6;

    Μήπως άλλαξες το gauge των χορδών σου; (μήπως είναι σεταρισμένη για άλλες χορδές)

    Ποιές σφίξατε τότε με το δάσκαλο (και το πρόβλημα δεν έφυγε);

     

    Πάντως πάντα ΜΕ χορδές όταν ρυθμίζεις το tremolo και αυτό που θες το ρυθμίζεις από τις πίσω 2 βίδες που κρατάνε τα ελατήρια.  Τις 6 μπροστά μην τις πειράζεις αλλά αν τις πειράζεις...

    Νομίζω πρέπει να πας την κιθάρα σε έναν καλό μάστορα για σετάρισμα.


    -----------------
    blues on the rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 15-06-2011 03:28 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 15-06-2011 03:36 ]


    delta66
    15.06.2011, 11:07

    Ή μπηκαν πιο χοντρες χορδες ή "καποιος" εσφιξε τα ελατηρια του γεφυρας.


    Kitharodos21
    15.06.2011, 13:56

    σωστά καταλαβες. Πείτε μου απ[\λα πως το ρυθμιζω αυτό. απο ποιες βιδες και θα κανω κατι μονος μου γιατι δεν παιζουν λεφτα για μαστορα. χπρδες παντα 9ρες εβαζα απντως. τα ελατηρια οντως τα χω πειραξει αλλα και που οσο και να ρτα ξεσφιξω ή να τα σφιξω παλι ο καβαλαρης παει εκει....


    delta66
    15.06.2011, 14:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Kitharodos21 στις 15-06-2011 στις 13:56 έγραψε...

    σωστά καταλαβες. Πείτε μου απ[\λα πως το ρυθμιζω αυτό. απο ποιες βιδες και θα κανω κατι μονος μου γιατι δεν παιζουν λεφτα για μαστορα. χπρδες παντα 9ρες εβαζα απντως. τα ελατηρια οντως τα χω πειραξει αλλα και που οσο και να ρτα ξεσφιξω ή να τα σφιξω παλι ο καβαλαρης παει εκει....



    Αυτο μου λεει οτι μαλλον λειπει ελατηριο.

    Αντε παρε ενα (ειναι πολυ οικονομικα) και προσθεσε το.

    Ποσα ελατηρια εχει αυτη τη στιγμη?

     

    Μιλαω για αυτα.


    trelakias
    15.06.2011, 15:03

    Και με 2 ελατήρια γίνεται δουλειά... αλλά καλύτερα πεταξέ τα και βάλε 3 καινούρια.

     

    Εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω πως συμβαίνει να βγάζεις τις χορδές και να μην πέφτει ο καβαλάρης, αλλά να πέφτει με το ξεβίδωμα των 6 που λες...  Τεσπα...

     

    Τα ελατήρια αυτά αποτελούν την αντίσταση στην τάση των χορδών σου που ασκείται στον καβαλάρη.  Σύμφωνα με τον απλό νόμο του Νεύτωνα αυτές πρέπει να είναι ίσες... Όσο λοιπόν σφίξεις τις βίδες που σου έδειξε ο delta τόσο αυξάνεις την αντίσταση και το tremolo κατεβαίνει.  Όσο ξεβιδώνεις ανεβαίνει.  Εσύ προσπάθησε να το φέρεις παράλληλα με το σώμα της κιθάρας.

    Για να το κάνεις αυτό η κιθάρα φοράει κανονικά τις χορδές της (τα ελατήρια θα τα έχεις φτιάξει πριν βάλεις τις χορδές βέβαια).  Καλύτερα μην κουρδίζεις κανονικά, την πρώτη φορά άστες λίγο πιο χαλαρές (ένα τόνο κάτω το πολύ).  Στη συνέχεια σφίγγεις/ξεσφίγγεις βίδες... κουρδίζεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ... ξανα σφίγγεις/ξεσφίγγεις... ξανακουρδίζεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ...  και πάλι και πάλι μέχρι να έχεις καβαλάρη παράλληλο με το σώμα και το επιθυμητό κούρδισμα.  Υπομονή, θα το κάνεις αρκετές φορές φαντάζομαι.

    Τα ελατήρια με τις βίδες συνδέονται με ένα εξάρτημα το οποίο λέγεται tremolo claw... Πρόσεξε αυτό να είναι κάθετο στην φορά των χορδών (δηλαδή οι 2 βίδες να είναι ίσα βιδωμένες) ή η κάτω βίδα που έχει να κάνει με τις ψιλές σου χορδές (σολ, σι, μι καντίνι) να είναι λίιιιγο πιο ξεβιδωμένη από την άλλη.  ΛΙΓΟ είπαμε.  Αν σε μπερδεύει άστο και κάντες ίσες...

     

     

    Ορίστε και φωτό.  Ξαναλέω όταν μιλάμε βίδες πρόκειται για αυτές τις 2 μόνο.

     

     

    Έτσι είναι η τομή αν θα μπορούσαμε να πούμε της κιθάρας και του τρέμολο.  Μπορείς να φανταστείς έτσι πως είναι η τάση-αντίσταση και πώς λειτουργεί.

     

     

     

    Προσοχή!

    -Μην πειράξεις/χαλάσεις το καλώδιο που θα βρείς κολλημένο στο tremolo claw.

    -Τις βίδες σιγά σιγά να τις βιδώνεις/ξεβιδώνεις. Κάθε λίγο να ελέγχεις το ύψος του καβαλάρη.  Μην βιαστείς.

     

     

    Επίσης, ελπίζω τις 6 βίδες τις επανέφερες εκεί που ήταν.  Αλλιώς όταν θα τελειώσεις με το setup του tremolo θα έχεις άλλα προβλήματα στο action και intonation της κιθάρας σου (δεν ξέρω και ποιά από τις 2 εξάδες βιδώνεις και ξεβιδώνεις).  Και για αυτά δεν φταίει το τρέμολο.  Έτσι τον μάστορα δεν θα τον αποφύγεις μου φαίνεται, αργά ή γρήγορα, για να επανέλθει η κιθάρα στα φυσιολογικά της.

     

    Τα συνοψίζω:

    0. Διάβασέ τα και σιγουρέψου ότι κατάλαβες.  Κοίτα και κανένα video στο youtube.

    1. βγάζεις χορδές

    2. βάζεις νέα ελατήρια

    3. βάζεις χορδές

    4. κουρδίζεις

    5. βιδώνεις/ξεβιδώνεις τις 2 βίδες

    6. επαναλαμβάνεις τα 4 και 5 μέχρι ο καβαλάρης να είναι παράλληλος με το σώμα και να έχεις κουρδίσει κανονικά.

     

    Καλή τύχη

     

    ΥΓ: αν μπορείς γράψε πιο καθαρά και περιγραφικά για να καταλαβαίνουμε.  αν καταλάβουμε λάθος, θα σου λέμε και λάθος πράγματα να κάνεις.

     

     


    -----------------
    blues on the rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 15-06-2011 15:12 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 15-06-2011 15:17 ]


    Kitharodos21
    15.06.2011, 17:37
    Σας ευχαριστώ πάρα πολυ για την βοηθεια σας ειστε πολυ περιγραφικοι. Θα σας δειξω μια φωτο των ελατηριων μου που δεν νομιζω πως θελουν αλλαγμα. Αυτες τς δυο βιδες που πειραζεις στο claw φοβομουν να της βιδωσω πιο βαθια διοτι νομιζα πως απλα δεν κανει αλλα αποτι φενεται και στις φωτο σας ο τυπος ο αλλος τις εχει "χωσει" για τα καλα μεσα στη κιθαρα. Τις αλλες 6 βιδουλες που πειραζω εννοω τις καθετες με το σωμα τις κιθαρας. Αμα βγαλω τις χορδες ο καβαλαρης ακομα και τοτε δεν ερχεται ΠΛΗΡΩΣ στα ισια του εχει 1-2 χιλιοστα αποκλειση οταν δεν εχω πανω χορδες και 6 καθετες βιδουλες (top just adjusting screw) ειναι τερμα βιδωμενες. Θα ηθελα παντως να πειραματιστω με την κιθαρα μου διοτι ετσι πιστευω θα μαθω... Και θελω να μαθω να κανω setup στην κιθαρα μου μονος μου. Πιστευω απο τα βιντεακια του youtube οτι γενικα ειναι ευκολο πραγμα το setup σε μια strat... Το μονο που κανεις ειναι να βιδωνεις-ξεβιδωνεις βιδακια... Δεν μ φενεται κατι τρελο..... Οριστε και η φωτο http://imageshack.us/photo/my-images/847/p1506111732.jpg/
    trelakias
    15.06.2011, 18:00

    Νομίζω έχουν να κάνουν με το action αυτές οι 6 βίδες που λες... Για το ύψος του καβαλάρη ευθύνονται αυτές στο claw, τα ελατήρια και το tension των χορδών.  Στη φωτο δεν είδα κάτι και δεν ξέρω γιατί σου συνέβη.

    Το ότι βγάζεις τις χορδές και το tremolo πάει στη θέση του είναι ανάποδο... Όταν τις βάζεις πρέπει να γίνεται αυτό.

    Πάντως διορθώνεται!

    Αν ξέρει και κανείς άλλος να βοηθήσει ας πει τίποτα, μην λέω μπούρδες όλη την ώρα εγώ {#emotions_dlg.whistling}


    Kitharodos21
    15.06.2011, 18:30
    μια ερωτηση μονο. Αποτι βλεπω και στο σχειδαγραμμα αφου οριζοντιοποιηθει σωστα ο καβαλαρης και δεν εχει αυτο το κενη π χα δειξει στις πρωτες φωτο, το τρεμολο ερχεται σε γωνια 45 μοιρων περιπου απο το σωμα της κιθαρας. Δηλαδη ειναι φυσιολογικο να "βρισκει" πανω στα κουμπια και στο σωμα της κιαθρα αν βιδωσεις το τρεμολο και του κανεις περιστροφες σωστα?
    trelakias
    15.06.2011, 18:58

    Δεν ξέρω αν είναι 45 μοίρες, ούτε αν το σχήμα είναι τόσο αληθοφανές...

    Δεν είναι εκεί η ουσία αλλά στο ότι ο καβαλάρης είναι παράλληλος με το σώμα...  Από εκεί και πέρα υπάρχουν κάποιοι που ρίχνουν το tremolo πιο χαμηλά απ' το σύνηθες.  Έτσι έχουν μεγαλύτερο περιθώριο να "σπρώχνουν" το tremolo bar προς τα μέσα, μειώνοντας όμως τη δυνατότητα του "προς τα έξω".  Εξαρτάται τι θέλουν να κάνουν.

    Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ...

    Το να χρησιμοποιείς το tremolo δεν είναι απλή υπόθεση, είναι μια τεχνική και αν μάθεις να το χρησιμοποιείς δεν θα έχεις πρόβλημα με τα κουμπιά και το σώμα.  Επίσης υπάρχουν διάφορα είδη tremolo, το καθένα για άλλες προτιμήσεις...

    Δες στο wiki...

    http://en.wikipedia.org/wiki/Whammy_bar

     

    Για παράδειγμα ο Jeff δεν νομίζω να βρίσκει πουθενά εδώ... {#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------
    blues on the rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 15-06-2011 18:59 ]


    Kitharodos21
    16.06.2011, 00:05

    έκανα βημα βημα οτι μου πατε και ο καβαλαρης ηρθε στα ισια του κατα 99%. Το επομενο προβλημα ειναι το Intonation. Κανω οτι λεει αυτο το βιντεακι
    Link

    " target="_blank">> αλλα αντιμετοπιζω το εξης θεμα. Κουρδιζω την μι ασ πουμε ανοιχτα και παιζω στο 12ο και βλεπω ειναι παρακατω απο κει που πρεπει αρα βιδωνω την βιδουλα. Αμα τη βιδωσω το 12ο ταστο ερχεται κουρδισμενο αλλα το ανοιχτο παντα θα ναι πιο ψηλα οποτε επαναλαμβανω την διαδικασια και δεν βλεπω διαφορα. Κανω κατι λαθος?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kitharodos21 στις 16-06-2011 02:52 ]


    trelakias
    16.06.2011, 12:32

    Ήμουν σίγουρος... μα μέχρι τώρα πως έπαιζες με αυτή την κιθάρα{#emotions_dlg.biggrin}

     

    Λοιπόν, αφού έφερες στα ίσια του τον καβαλάρη... πρέπει να διορθώσεις το relief του μπράτσου.  Δηλαδή κατα πόσο ίσιο είναι... Τσέκαρέ το πριν φτάσεις στο intonation, είναι το πρώτο που κοιτάμε σε ένα set up.

    Αφού φτιάξεις το relief, φαντάζομαι οι χορδές θα είναι ή πολύ χαμηλά ή πολύ ψηλά... Αυτό σημαίνει ότι έχεις πρόβλημα στο action και πρέπει να δεις το nut σου...

    Επειδή όμως το nut είναι έτσι απ' όταν πήρες την κιθάρα και δεν νομίζω να είναι τόσο προβληματικό, πρέπει να ρυθμίσεις το ύψος των χορδών σου (action) από τον καβαλάρη... Τότε πάς και πειράζεις εκείνες τις μικρές βίδες στα saddles που ρυθμίζουν τον καβαλάρη.  Πρέπει να τον φτιάξεις έτσι ώστε οι χορδές να ακολουθούν το radius του μπράτσου.  Δεν είναι εύκολο και με το μάτι δεν θα το πετύχεις...

    Στο τέλος όλων αυτών πας για το intonation... Πρέπει να έχεις κάνει δηλαδή όλα τα άλλα για να φτάσεις εκεί.

    Η ρύθμιση γίνεται με τις 6 μεγαλύτερες βίδες που είναι παράλληλες με το σώμα τις κιθάρας και ρυθμίζουν το "άνοιγμα" των saddles... Αφού κουρδίσεις τσεκάρεις αν η νότα κάθε ανοιχτής χορδής είναι ίδια με την νότα στο 12 τάστο.  Αν η νότα είναι υψηλότερη απ' όσο πρέπει τότε βιδώνεις (φέρνεις το saddle προς τα πίσω) ενώ αντίθετα αν η νότα είναι χαμηλότερη ξεβιδώνεις και πάει προς τους μαγνήτες σου μέχρι να πετύχεις τη σωστή νότα.  Φυσικά για να τα κοιτάς αυτά η κιθάρα είναι καλά κουρδισμένη.

     

    Θυμίσου ότι όλα αυτά είναι σε μία ισορροπία... Πειράζοντας το ένα πιθανώς θα "χάσεις" κάπου αλλού.  Κάν' τα με τη σειρά που σου είπα και μετά τσέκαρε πάλι σε τί κατάσταση βρίσκεται το καθένα, όπως έκανες με το ύψος της γέφυρας και το κούρδισμα δηλαδή.  Για μικρές επεμβάσεις δεν υπάρχει τόσο θέμα αλλά όταν είναι τόσο στραβά τα πράγματα όσο να ναι θα παιδευτείς λίγο περισσότερο να τα καταφέρεις.

     

    Προσοχή:

    - Η κιθάρα να είναι συνεχώς καλά κουρδισμένη... όχι να φτιάξεις το relief, tremolo, action, intonation με ξεκούρδιστη κιθάρα γιατί όταν κουρδίσεις θα πρέπει να τα ξανακάνεις από την αρχή.

    - Θα χρειαστείς τα κατάλληλα σύνεργα.


    -----------------
    blues on the rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 16-06-2011 12:35 ]


    Kitharodos21
    16.06.2011, 16:53
    Καταρχας με αυτη τη κιθαρα θα παιξω σε ενα live που θα κανω αυριο με τη μπαντα.... Οσο αναφορα τις χορδες εκανα την τακτικη να πατησω στο τελεφταιο και πρωτο ταστο και μετα να δω την αποσταση στο 8ο και ειδα πως ειναι λιγο, πολύ λιγο χαμηλοτερα αποτι θα πρεπε αλλα δεν με ενοχλει καθολου κια πιστευω ειναι σε καλο σημειο. Οσο αναφορα τα υπολοιπα τα saddles που λες εμενα επειδη ειναι mexican και δεν ειναι ο διος μηχανισμος με τις αμερικανικες πρπεει να λειτουργει αντιστροφα. Δηλαδη για να ανεβασω τη χορδη πρεπει να ΒΙΔΩΣΩ. Ομως οπως ανεφερα δεν βλεπω καμια διαφορα οσο τη βιδωνω διοτι το 12ο παει στη θεση του αλλα μετα ξεκουρδιζεται το 0 και μετα παλι κουρδιζω το 0 και υστερα βιδωνω παλι το 12ο που επεσε να ρθει στη θεση του και παλι δεν γινεται τιποτα... Λες να θελει να το κανω αρκετες φορές? Δεν εχω καταλαβει 100% πως λειτουργει αυτό.... Πιστευω καλα τα χω καταφερει μεχρι στιγμης...!
    trelakias
    16.06.2011, 17:03

    Θέλει να πετύχεις το σημείο αλλά για μια ελάχιστη διαφορά δεν υπάρχει πρόβλημα.

     

    Κοίτα το ύψος των χορδών αν είναι οκ για να μπορείς να παίξεις τώρα που το τρέμολο είναι στη θέση του και... καλό live!