ελληνική μουσική
    461 online   ·  210.821 μέλη

    Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας για πολυποίκιλο ρεπερτόριο

    Iluvatar
    09.07.2011, 18:28

    Γεια σας παιδιά...!
    Εϊμαι νέος στο Site και θα ήθελα να σας παραθέσω ένα ερώτημά μου...
    Έχω αγοράσει μια ηλεκτρική κιθάρα Yamaha (ναι απ΄το Νάκα δυστυχώς) και πριν απο λίγο καιρό κατάλαβα οτι δεν είναι μια κιθάρα η οποία προορίζεται για χρόνια χρήση...
    Τα μουσικά είδη που παίζω ποικίλλουν,κυρίως παίζω Metal και όλα τα υποιδιώματά του,αλλά και πολύ Blues,Rock...
    Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι : Ποια κιθάρα θα μου προτείνατε για να παίζω διάφορα είδη μουσική αλλά κυρίως Metal...?
    Το ξέρω πως είναι δύσκολο ερώτημα,αλλά όποιος είναι πρόθημος και μπορεί να βοηθήσει τον παρακαλώ να το κάνει...
    Ευχαριστώ προκαταβολικά...!


    Iluvatar
    11.07.2011, 01:49
    Φίλε βοήθησες αρκετά και ευχαριστώ πολύ... Ενισχυτή έχω τον Line 6 Spider 30 watts... Δεν ήξερα και για αυτό ρώτησα 14 χρονών είμαι,το να μην ξέρεις απο πότε θεωρείται αδίκημα..? Και ανώριμος και ανήλικος είμαι...αν δεν ήμουν θα υπήρχε πρόβλημα... Πάντως και πάλι σε ευχαριστώ γιατί βοήθησες...!! Την Yamaha την βαρέθηκα όντως,αλλά δυστυχώς δεν είναι κανείς πρόθυμος να την αγοράσει και τον καταλαβαίνω...
    Iluvatar
    11.07.2011, 13:27
    Φίλε σε ευχαριστώ και πάλι ΠΑΡΑ πολύ... ΘΑ κάνω γύρα και θα ψάξω ενισχυτές γιατί πιστεύω έχεις δίκιο και δεν έχω εκμεταλλευτεί πλήρως τις δυνατότητές της... Α και μια τελευταία ερώτηση αν μπορείς να μου απαντήσεις... Άμα αλλάξω χορδές γίνεται κάτι...? Μήπως υπάρχουν κάποιες χορδές που είναι πιο ευέλικτες ίσως..?
    Iluvatar
    11.07.2011, 18:24
    Κατάλαβα... Άρα δηλαδή το πιο σημαντικό για να πάρω τον ήχο που θέλω είναι ο ενισχυτής. Ποιος ενισχυτής κατα τη γνώμη σου είναι ο πιο κατάλληλος για να μπορείς να παίζεις διάφορα είδη μουσικής..? Καταλαβαίνω οτι είναι θέμα των επιλογών πάνω στον ενισχυτή αλλά εσύ ποιος πιστεύεις οτι είναι ο πιο ''κατάλληλος'' ας πούμε..?
    trelakias
    11.07.2011, 20:59

    Καλήν εσπέρα συμφορουμίτες!

    Καιρό έχω να μπω και ξεκινάω από δω την πρώτη μου καλοκαιρινή απάντηση {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Αγαπητέ Iluvatar ο σπαρτιάτης έχει δίκαιο σε αυτά που λέει.  Οι διπλοί μαγνήτες θα σου δώσουν όγκο που χρειάζεσαι απ' ότι κατάλαβα.  Άρα, πας σε κιθάρα με ένα ή δύο διπλούς ανάλογα με τα γούστα.

    Δυστυχώς κατά τη γνώμη μου ο στρογγυλός μπλουζ ήχος δεν έχει σχέση με τον βαρύ μεταλάδικο.  Έτσι όπως τα είπε ο spartan μπορείς να τα συνδιάσεις, αλλά για άλλες καταστάσεις δεν γίνεται.  Θα τα χωρίσω σε 3 κατηγορίες παρακάτω αλλά εσύ θα πας να δοκιμάσεις για να διαλέξεις τι θες και τι σου ταιριάζει, γιατί εγώ δεν κατάλαβα καλά τι ψάχνεις.  Επίσης δεν είδα για πόσα λεφτά μιλάμε οπότε δεν μπορώ να γίνω και πολύ συγκεκριμένος...

    Λοιπόν,

    1. Κάτι που είναι ανάμεσα σε μπλουζ, ροκ και μέταλ είναι οι μαγνήτες P90 αλλά θα πρέπει να τους ακούσεις ο ίδιος για να καταλάβεις αν σου κάνουν για τις μεταλιές που θες.  Στα δικά μου αυτιά ο τόνος τους είναι περισσότερο για Hard Rock και όχι για ατελείωτη βρώμα (ας πούμε του στυλ των amon amarth). Αν ανήκεις σε αυτή τη κατηγορία τότε δες κιθάρες όπως les paul και sg.

    2. Αν αυτό που θες είναι τόσο βαρύ και ασήκωτο που δεν σου φτάνει το παραπάνω, τότε ψάξε τίποτα σε Ibanez, jackson, ESP, gibson flying V.  Πρόκειται για κιθάρες με λεπτό σχετικά μανίκι και διπλούς βαρβάτους μαγνήτες όπως οι emg, dimarzio κλπ που όμως για μπλουζ δεν θα είναι και ό,τι καλύτερο.

    3. Μία strat-style κιθάρα με 1 διπλό μαγνήτη στη γέφυρα... Όχι τόσος όγκος, άλλο στυλ γενικά.  Πιο σπάνια έχει χρησιμοποιηθεί για Metal σε παλιά και κλασικά πράγματα... Blues του στυλ SRV, Gallagher, Buddy Guy, Hendrix κλπ...

     

    Αυτά νομίζω είναι τα 3 βασικά είδη και ανάλογα με το τι ζητάς, ψάχνεις και το ανάλογο.  Ο ενισχυτής σίγουρα παίζει ρόλο... Ο λαμπάτος είναι μία καλή λύση πάντα αλλά ειδικά αν είσαι στην κατηγορία 2 (high gain), θα πρέπει να δώσεις πάρα πολλά οπότε κοίτα για ένα καλό τρανζιστοράτο ενισχυτή (για Metal ο spiderIV 75W μια χαρά είναι).  Σίγουρα θες 12' ηχείο (ή περισσότερα ηχεία) και από εκεί και πέρα να βρεις τον τόνο και το gain που θες... Κάτι σε orange ίσως θα σου ταίριαζε... Τον ήχο κατα το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό τον διαμορφώνει ο ενισχυτής οπότε ο ενισχυτής είναι επένδυση.  Αν πας για αγορά ενισχυτή ψάξε καλά και δώσε λίγα ευρώ παραπάνω αν περισσεύουν μέσα στην κρίση.


    -----------------
    Blues on the Rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 11-07-2011 21:02 ]


    Iluvatar
    12.07.2011, 23:36
    Ευχαριστώ φίλε...! Είχα ψηθεί πολύ για αυτήν http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7405 Αν θες πες μου την γνώμη σου όπως και ο Spartan αν θέλει... πιστεύω πως καταρχάς είναι αρκετά καλή για το Metal ήχο που θέλω και ίσως με την βοήθεια κάποιου καλού ενισχυτή να βγάλω έστω και σε μικρό βαθμό τον Blues ήχο που θέλω...
    trelakias
    13.07.2011, 11:55

    Ό,τι και αν πάρεις να το ακούσεις πρώτα!

    Οι active EMGs δεν είναι Bluesy αλλά υποκειμενικά είναι αυτά.  Δεν μπορούμε εμείς να σου πούμε ναι ή όχι γιατί σημασία έχει τι ταιριάζει σε σένα.  Αλλά φιλικά πάντα, δεν ξέρω ακόμα τι μπλουζ και τι μεταλ θες να παίζεις... Δεν ξέρω γιατί δεν θες τη Yamaha... Και μάλλον δεν ξέρεις ούτε εσύ...

    Μπλουζ και μέταλ μπορείς να παίζεις με όλες τις κιθάρες.   Παίζουν τα χέρια σου, δεν παίζει η κιθάρα, γι' αυτό ασχολήσου με αυτά...  Αν αλλάξεις κιθάρα, αν πάρεις την ακριβότερη που υπάρχει, δεν σημαίνει ότι θα παίζεις καλύτερα.  Το ίδιο θα είναι... Οπότε η καλύτερη επένδυση που μπορείς να κάνεις είναι στη μελέτη σου...