ελληνική μουσική
    513 online   ·  210.821 μέλη

    Ένα παράδειγμα νεοελληνικού πολιτισμού

    optiras
    05.08.2011, 19:36

    Ένα ακόμα παράδειγμα νεοελληνικού πολιτισμού εντόπισα ψάχνοντας για γιορτές μπύρας:

    http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=80&aid=318876&cid=122

    Με την γιορτή μπύρας δεν ασχολείται κανένας(ούτε αυτοί που ανέβασαν το θέμα)!Αντιθετα είναι όλοι πολύ απασχολημένοι με το να μπινελικιάζονται μεταξύ τους!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-08-2011 01:07 ]


    mary_omikron
    05.08.2011, 20:09

    Συνηθισμένο φαινόμενο παλληκαρισμών, λεονταρισμών, απαξίωσης και γενναίου "πολιτισμού" πάνω στα πλήκτρα...

    Υπάρχουν παντού !


    aviectus
    06.08.2011, 01:19

    Ε ναι γιαυτο εδιωξαν και τις σκηνες απο την πλατεια,να μπορουν να βαλουν τα τραπεζακια με την ησυχια τους....


    optiras
    06.08.2011, 09:31

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 05-08-2011 στις 23:27 έγραψε...

    Για να μην ψάχνεις άδικα, δεν έγινε καμία Γιορτή Μπύρας στο Σύνταγμα…

    Ασχολούμαι με τις γιορτές μπύρας (φαν γαρ) .Άρα ξέρω που γινονται και πότε (ανεβάζω θέματα σε άλλο φόρουμ)...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 05-08-2011 στις 23:27 έγραψε...

    Το όλο Post -που παρέβαλες- ήταν ένα σκωπτικό – ειρωνικό σχόλιο για τις συγκεντρώσεις των αγανακτισμένων πολιτών εκεί…

    Προσωπικά μου φάνηκε σαν αποτυχημένο /μεταχρονολογημένο πρωταπριλιάτικο ψέμα...Και καθόλου πιστευτό....

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 05-08-2011 στις 23:27 έγραψε...

    Για αυτό έλαβε και τις ανάλογες απαντήσεις στα comments που διάβασες…

    Οι απαντήσεις που έλαβε δεν ήταν σχόλια αλλά καζούρα μεταξύ οπαδών...Χαμηλής ποιότητας και καθόλου πρωτότυπα...Και χαμηλού πολιτιστικού επιπέδου...Αυτό μου χτύπησε περισσότερο και αυτό ήθελα να κατακρίνω...Για αυτό και ανέβασα το θέμα...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 05-08-2011 στις 23:27 έγραψε...

    Καλό είναι πριν βιαστούμε να αναρτήσουμε ένα post, να διασταυρώνουμε τις πληροφορίες μας…Το ίδιο πρέπει να κάνουμε και όταν καλούμαστε να σχολιάσουμε κάτι...

    Σωστή η παρατήρηση γενικά αλλά εδώ μάλλον άσχετη....

    Όπως θα πρόσεξες πουθενά δεν καταγγέλω τι ζούγκλα για διασπορά ζευδών ειδήσεων...Και επίσης και το δικό μου σχόλιο( '' δεν ασχολούνται με την γιορτή μπύρας ούτε αυτοί που ανέβασαν το θέμα'' ) ειναι σκωπτικό,όπως λες και εσύ:είναι το σχόλιο μου στο πως παρουσιάζουν οι της ζούγκλας τα τεκτενόμενα.Είναι όμως δευτερεύον στο ζήτημα που ήθελα να θέσω και για αυτό δεν ασχολήθηκα παραπέρα...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 05-08-2011 στις 23:27 έγραψε...

    η ιεραρχική θέση μας δεν είναι του απλού μέλους…

    Δεν ξέρω για σένα...Εγώ εδώ είμαι απλό μέλος...

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 05-08-2011 στις 20:09 έγραψε...

    Συνηθισμένο φαινόμενο παλληκαρισμών, λεονταρισμών, απαξίωσης και γενναίου ''πολιτισμού'' πάνω στα πλήκτρα...Υπάρχουν παντού

    Ακριβώς το ότι είναι συνηθισμένο δείχνει το επίπεδο του πολιτισμού μας:έχουμε εθιστεί στην απολιτιστη συμπεριφορά....


    mary_omikron
    06.08.2011, 10:12

    @ Optiras

    Με το σχόλιο μου ψέγω και δεν επικροτώ την απολίτιστη συμπεριφορά, και ναι (εγώ τουλάχιστον) εντόπισα οτι το θέμα σου εστιάζει στα "πολιτισμένα σχόλια" και όχι στο που καταναλώθηκαν οι μπύρες, που ελάχιστα ενδιαφέρει...


    optiras
    09.08.2011, 10:45

    Ένα ακόμα παραδειγμα νεοελληνικού πολιτισμού:

    http://www.thestival.gr/society/item/5501-we-park-at-the-crazy-pavement-of-tsimiski

    Είναι τρελλοί αυτοί οι ρωμιοί!

    Υ.Γ.:η Τσιμισκή είναι ο κεντρικός εμπορικός δρόμος της Θεσσαλονίκης


    mary_omikron
    09.08.2011, 11:04

    Μα είχε δίκιο ο άνθρωπος...{#emotions_dlg.thumbup} δεν πρόσεξες ότι κάτω στον δρόμο είχε ήλιο και η απέναντι σκιερή πλευρά ήταν πιασμένη?

    Που να το έβαζε δηλαδή για να έχει σκιά ??? {#emotions_dlg.rolleyes}


    optiras
    09.08.2011, 17:07

    Ναι!'Εχεις δίκιο....Άσε που εκεί που το έβαλε δεν ενοχλεί και την κίνηση των οχημάτων


    Hastaroth
    09.08.2011, 18:10

    Την είδα κι'εγώ την φωτογραφία και σχολίασα δεόντως.Σωστός ο οπτήρ.Οντως εκεί που το έβαλε ο όνος το αμάξι του δέν ενοχλεί την κίνηση τών λοιπών οχημάτων.

    Οσο γιά τους πεζούς,άς κάνουν και λίγο άλμα επί αυτοκινήτω (πώς λέμε "άλμα επί κοντώ"...)

    Το αποκορύφωμα πάντως το είχα δεί πρό ημερών σε δρόμο τής γειτονιάς μου:ο πεπολιτισμένος οδηγός όχι μόνο είχε παρκάρει πάνω στο πεζοδρόμιο,αλλά κάλυπτε και το κεκλιμένο κομμάτι που προορίζεται να διευκολύνη τους ανάπηρους με τα αμαξίδια.Δυστυχώς είχα ξεχάσει την φωτογραφική μηχανή στο σπίτι {#emotions_dlg.mad}....