ελληνική μουσική
    731 online   ·  210.832 μέλη

    Fender Mexican Stratocaster HSS vs Prs Se Semi Hollow

    billmavra
    19.08.2011, 12:56
    Μουσικοουρανιτες.....!!! Προσπαθώ να πουλησω την Fender Stratocaster HSS Mexico για να πάρω μια Prs Se Semi Hollow .... Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας . Αξίζει τον κόπο ;; Πληροφορίες που μπορεί να χρειαστειτε : παίζω τα πάντα εκτός απο Metal .ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ...!
    delta66
    19.08.2011, 13:54

    Ναι, αν και θα επρεπε να εχεις παντα και μια strat


    billmavra
    19.08.2011, 14:01
    ευχαριστω πολυ delta66...!!!
    trelakias
    19.08.2011, 18:34

    Για μένα δεν τίθεται θέμα γιατί... είναι διαφορετικές κιθάρες.

     

    Θεωρώ ότι έχεις δοκιμάσει semi-hollow κιθάρα κατ' αρχας.  Σίγουρα πάρα πολύ ωραίες αλλά... ΚΑΜΙΑ σχέση με την κλασσική σου στρατ.  Δεν πιστεύω ότι θα παίζεις τα πάντα εκτός από μεταλ και δεν θα σου λείψει η strat οπότε θα συμφωνήσω με τον delta στο να μην τη δώσεις... μια μέρα θα τη θες πίσω.  Αλλά θα μου πεις δύσκολοι καιροί για τέτοιες πολυτέλειες...

    Αν έχεις ψαχτεί βέβαια και κατέληξες σε semi-hollow κιθάρα εγώ μαζί σου, τις λατρεύω.

     

    Αλήθεια, γιατί prs?

     

    ΥΓ:  Όποιος διαβάζει και θέλει strat του προτείνω να την πάρει ανεπιφύλακτα.


    billmavra
    20.08.2011, 11:59
    Αρχικά prs γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για την συγκεκριμένη και όλες οι κριτικές λένε οτι αξίζει τα χρήματα της ...!!! Επίσης θα ήθελε να βάλω και άλλη μια κιθάρα στο παιχνίδι . Epiphone Nighthawk...???
    trelakias
    20.08.2011, 15:46

    Δεν έχω παίξει ποτέ, δεν μπορώ να έχω γνώμη αλλά απ' ότι φαίνεται είναι... άλλο φρούτο.

    Λίγο πιο άγρια, με τόσους μαγνήτες και δεν είναι semi-hollow.  Έχεις όμως 5+5 positions για διαφορετικούς συνδιασμούς στους μαγνήτες.  Γενικά η Epiphone στα λίγο πιο ακριβά της είναι μια χαρά... αλλά δεν νομίζω ότι έχεις βρει τι ακριβώς θες.

     

    O pentatonikos εδώ στο site έχει μια semi-hollow... οπότε όοοταν δει το thread ας μας γράψει πόσο γαμάτη είναι {#emotions_dlg.tt2}

     

    Γενικά, πόσα λεφτά διαθέτεις? Πιο συγκεκριμένα, τι στυλ μουσικής και κιθάρας θες (συγκροτήματα, κιθαρίστες...) ?  Τι ενισχυτή έχεις και τι σου λείπει από τη strat που θες να το αλλάξεις?


    billmavra
    20.08.2011, 20:37
    Χιχιχι σωστό και αυτό .... Βασικά εγώ απλά βαρέθηκα την strat μου και έπαθα μια έξαρση του G.A.S. ...!!!! Λοιπόν ευχαριστώ πολύ όλους σας .... Καταληγω στο να προσπαθήσω να πιάσω και τις άλλες δυο στα χέρια μου και να αποφασίσω ...!!!
    trelakias
    21.08.2011, 13:24
    Με τι ενισχυτή παίζεις? Και αυτός έχει σημασία στο ότι.... βαριέσαι την κιθάρα που έχεις
    trelakias
    21.08.2011, 14:31

    χαχαχαχαχαχα {#emotions_dlg.thumbup}


    billmavra
    21.08.2011, 18:09
    χιχιχιχιχι.....!!!!1 ;) κατι μου θυμιζει....!!!!!