ελληνική μουσική
    647 online   ·  210.831 μέλη

    Γιατι δεν μπορω να μαθω κιθαρα;

    sakis887
    01.01.2012, 13:03

    ουτε εγω θυμαμαι ποσα χρονια ασχολουμε με την κιθαρα αλλα δεν μπορω να μαθω με τιποτα!!!μπορει να βοηθησει κανεις?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 03-01-2012 01:17 ]


    sakis887
    01.01.2012, 13:13
    θα θελα πολυ να παρω καποια γνωμη γιατι νομιζω οτι βασικο ειναι το ταλεντο.κι αν δεν το εχεις ......
    noe13
    02.01.2012, 04:27
    οταν λες 'δεν εχω μαθει κιθαρα' εννοεις οτι δεν παιζεις σαν τον Vai ή δεν ξερεις να παιζεις ουτε μια συγχορδια?Επισης ποσο καιρο παιζεις?
    sakis887
    02.01.2012, 10:56
    σαν τον vai δεν παιζω και ουτε προκειται,για συγχορδιες τα βασικα,παιζω πανω απο 10 χρονια και δεν μπορω να παιξω ρε αδερφε μια μελωδια!!!εχω αναλωθει σε ασκησεις μα κλιμακες μονο και μονο για να μαθω να φτιαχνω κατι μελωδικο αλλα παλι τζιφος,αταλαντος τελειως!!εχω ξεκινησει στραβα νομιζω.παιζω πανω απο 10 χρονια τουλαχιστον 1 ωρα την ημερα.τα φωτα σας μπας και σωσω την κατασταση!!!η κιθαρα ειναι το παθος μου!!!!!
    delta66
    03.01.2012, 00:25

    Αν παιζεις 10 χρονια απο μια ωρα την ημερα και δεν εχεις καταφερει να παιξει κατι που .... να ακουγεται .... δυσκολα τα πραγματα.

    Δεν μπορω να το διανοηθω.

    Μηπως τα παραλες και εισαι πολυ απαιτητικος?

     

    Δεν ανεβαζεις ενα βιντεακι στο youtube να το βαλεις και εδω να σε ακουσουμε?


    noe13
    03.01.2012, 02:44

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 03-01-2012 στις 00:25 έγραψε...

    Αν παιζεις 10 χρονια απο μια ωρα την ημερα και δεν εχεις καταφερει να παιξει κατι που .... να ακουγεται .... δυσκολα τα πραγματα.

    Δεν μπορω να το διανοηθω.

    Μηπως τα παραλες και εισαι πολυ απαιτητικος?

     

    Δεν ανεβαζεις ενα βιντεακι στο youtube να το βαλεις και εδω να σε ακουσουμε?



    ή ξεκινα drums


    freddieKrueger
    03.01.2012, 09:00
    Κατ αρχήν,καλή χρονιά και χρόνια πολλά με υγεία σε όλους! Κατά δεύετερον...φίλε μου η φράση ''ξέρω κιθάρα'' είναι πολύ υποκειμενική...για αυτό και αν ενδιαφέρεσαι για τη γνώμη μας θα πρέπει να μας δώσεις κάτι το αντικειμενικό και χειροπιαστό για τον τρόπο παιξίματος σου.Είτε ένα βιντεάκι στο Youtube είτε κάποιο αρχείο ηχογράφησής σου... Από εκεί και πέρα εγώ μπορώ να υποθέσω πως μάλλον εννοείς πως παίζεις 10 χρόνια και πως δε μπορείς να παίξεις αρκετά καλή κιθάρα που να μπορεί να συνοδέψει άλλα μουσικά όργανα ή να σταθεί σ ένα live.Εσύ θα με διαψεύσεις.Καλημέρες!!
    sakis887
    03.01.2012, 19:03
    ευχαριστω για τις απαντησεις σας.βλεπω να παιζουν σολαρες ανθρωποι που ασχολουνται 2-3 χρονια, και εγω ουτε ενα απλο σολο σε πεντατονικη δεν μπορω να σταυρωσω!!!!ολα μου βγαινουν σαν ασκησεις...πανω κατω πανω κατω,εκανα 3 χρονια για να καθαρισουν τα πατηματα μου πανω στις χορδες.ενα λαμινορε αρπετζιο δεν μπορω να το βγαλω χωρις βρωμια.λεω να ξεκινησω απο την αρχη με προγραμμα,και υπομονη.εχετε να μου προτεινετε καποιο αξιο βιβλιο για το νεο μου ξεκινημα?θα σας ειμαι υποχρεος!!
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    theskiadopoulos
    04.01.2012, 15:22
    Μπορείς να ξεφύγεις από τα βιβλία και να αρχίσεις να παίζεις αυτοδίδακτα. Στο youtube υπάρχουν τόσα video για τους αρχαριους που αρχίζουν την κιθάρα. Μπορείνα να αρχίσεις να μαθαίνεις από το youtube. Κι εγώ από εκεί έχω μάθει να παίζω. Δεν μπορώ να διαβάσω παρτιτούρες αλλά ξέρω και παίζω πολύ δύσκολα κομμάτια πχ Van Halen,Guns N' Roses, Metallica
    katrinasp
    19.01.2012, 10:13
    Eχω περάσει από αυτή τη φάση ...και μπορώ να σε καταλάβω!! Όμως όπως προαναφέρανε και τα υπόλοιπα παιδιά της παρέας μας, 10 χρόνια ενασχόλησης και δεν μπορείς να παίξεις τπτ? Δηλαδή ούτε ένα απλό κομμάτι? Απλά σκέψου ένα κομμάτι (ξένο ) που σου αρέσει πολύ ...χωρίς αρπίσματα με απλό ρύθμό...μπες στο youtube και βρες ένα βίντεο tutorial που θα σου δώσει το ρυθμό του δεξιού χεριού (όπως πρότεινε και ο χρήστης theskiadopoulos). Με την πρώτη σίγουρα δεν θα το βγάλεις ...θα το κάνεις δεκάδες φορές εξάσκηση...ε δεν μπορεί κάποια στιγμή θα το μάθεις... Μήπως δεν υπάρχει πολύ θέληση και αγάπη? Μην παρεξηγήσε απλά προσπαθώ να καταλάβω...και να βοηθήσω. Και εγώ όταν πρωτοξεκίνησα κιθάρα σχετικά πρόσφατα (2 χρόνια πριν)...πήγαινα σε δάσκαλο ...έκανα νότες ...θεωρία ( τώρα δεν θυμάμαι καθόλου θεωρία) είχα ψιλοαπογοητευτεί και είχα κουραστεί...φαντάσου ήθελα να τα παρατήσω. Από σπόντα βρήκα στο youtube ένα βιντεο tutorial για το "knocking on heavens doors" (G, D, AM DD UUDUDU DDUUDUDU)και έτσι πήΡα τα πάνω μου και συνέχισα. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ...ίσως να σου να σου φαίνονται και αυτονόητα ...αν χρειαστεις κάτι πάντως εδώ είμαστε :)