ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.832 μέλη

    Γίνεται να φτάσω σε υψηλό επίπεδο;

    NikosKing
    10.01.2012, 20:04

    Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Πριν από 2-3 μέρες ανακάλυψα τη σελίδα σας (άργησα κάπως) και ομολογώ πως είναι μια ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ σελίδα για όλους έμας που ασχολούμαστε με τη μουσική. Θα ήθελα να σας ρωτήσω άτι λοιπόν, μιας και εδώ βρίσκονται άτομα με μεγάλη εμπειρία στο θέμα κιθάρας. Είμαι 24 χρονών και έχω κάνω μαθήματα κιθάρας εδώ και 2 χρόνια. Ήθελα να αρχίσω από τη "σχολική" μου εποχή, αλλά βλέπετε τα μαθήματα, οι ξένες γλώσσες κ.λ.π. δεν ευνόησαν τόσο πολύ αυτή την επιθυμία μου. Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω αν γίνεται να φτάσω σε ένα υψηλό επίπεδο, δηλαδή κάποια στιγμή να μπορώ να παίζω "βιρτουόζικα" κομμάτια ( βλ. Dream Theater ), ή αν έχω χάσει το τρένο. Δεν ξέρω δηλαδή αν είναι πλέον πολύ αργά λόγω ηλικίας να επιτύχω αυτόν τον στόχο. Προσπαθώ πάρα πολύ και μελετάω καθημερινά γύρω στις 5 ώρες (κλίμακες,ασκήσεις,κομμάτια κ.λ.π). Επίσης, σύμφωνα με την κρίση σας, θα έχω ποτέ τη δυνατότητα να σταθώ επάξια σε μια μπάντα?

    Ευχαριστώ πολύ που διαβάσατε το θέμα μου και αναμένω τις απαντήσεις σας. Συγγνώμη αν σας κούρασα ή αν βρήκατε τις παραπάνω "φιλοδοξίες" κάπως εξωπραγματικές.

    ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ


    delta66
    17.01.2012, 01:38

    Ολα εξαρτωνται απο το "ταλεντο" σου (εγω το μεταφραζω στην αντιληψη να εκλαμβανει καποιος ευκολα τα θεματα που εχουν σχεση με τον ηχο και το χρονο, καποιοι λενε και για μια αυξημενη πρωτεινη στο DNA που ευθυνεται για το "ταλεντο" στη μουσικη).

     

    Η σωστη, οργανωμενη και πολυωρη μελετη (γενικα της μουσικης και οχι μονο του οργανου) ειναι το επομενο βημα.

     

    Ο καλος και σωστος (για το καθε ειδος) εξοπλισμος ειναι επισης επιθυμητος αν και οχι παντα απαραιτητος.

    Βοηθαει ομως πολυ στο να σε "φτιαχνει" και να εχεις ορεξη για μελετη.

     

    Ομως πρεπει να ξεκαθαρισουμε τι εννοει ο καθενας με τον ορο υψηλο επιπεδο.

    Υψηλο επιπεδο καταλαβαινω πως εσυ εννοεις την εκτελεστικη δεινοτητα σε δυσκολα κομματια με γρηγορη ταχυτητα.

    Αυτο εχει να κανει με την πολυωρη μελετη του οργανου τεχνικα.

    Αυτο θελει απλα slow down το μετρονομο (πχ 50% ή και πιο κατω) και πολλες επαναληψεις στη καθε "φραση" αλλα με σωστη δαχτυλοθεσια και picking (ακομα και στην αργη ταχυτητα που δεν φαινεται στην αρχη να παιζει ρολο, αλλα τελικα οταν ερθεις στη γρηγορη ταχυτητα θα δεις οτι δεν μπορει να παιχτει αν το εχεις μαθει απο αργα με λαθος fingering ή/και picking).

    Υψηλο επιπεδο ομως δεν ειναι μονο αυτο.

    Υψηλο επιπεδο μπορει να εχει και ο πιο αργος κιθαριστας, που παιζει μονο πεντατονικες σε ολοκληρα στα 60 bpmWink


    -----------------
    m/ Spyros Delta m/ Μαθήματα Κιθάρας m/

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 17-01-2012 01:41 ]


    NikosKing
    17.01.2012, 18:26

    Αγαπητέ κύριε delta66, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

    Επίσης χαίρομαι που η μεθοδολογία της μελέτης μου συμπίπτει με τη δική σας νοοτροπία που είστε και καθηγητής.

    Βασικά οι δικοί μου ενδοιασμοί είχαν να κάνουν με την ηλικία, επειδή ξεκίνησα την κιθάρα στα 22, κάπως αργά δηλαδή και είχα τις αμφιβολίες μου σχετικά με το αν ποτέ θα μπορώ να παίζω τεχνικά κομμάτια αφού δεν έχω αρχίσει από 10 χρονών για παράδειγμα...

    Να υποθέσω ότι με την απάντηση σας, εννοείτε να βγάλω αυτή την αμφιβολία από το μυαλό μου?


    Nikiforos94
    17.01.2012, 21:10

    Για τα χρονια σου νομιζω πως δεν πρεπει να ανυσηχεις...

    Εισαι πολυ νεος ακομα και αμα συνεχισεις με 5ωρη μελετη καθημερινώς σε 2-3 χρονακια θα εχεις γινει και γαμω τους κιθαριστες... Φυσικα παιζει ρολο το ταλεντο αλλα η σκληρη δουλεια ειναι αυτη που θα σε παει μπροστα...

    Εγω σημερα ειμαι 18 ετων και ασχολουμε με την κιθαρα απο 3η δημοτικου δηλαδη περιπου απο 8 ετων...Μεχρι πριν 3 χρονια ημουνα απλα ενα παιδι που επαιζε απο μικρος κιθαρα χωρις ιδιαιτερες ικανοτητες... Παντα ειχα την εμφυτη ταση στροφης προς την μουσικη , απλα ποτε δεν βρηκα τον χρονο να μελετησω με ευλάβεια. Το καλοκαιρι του 2008 ομως ασχοληθηκα με σοβαροτητα και συνέπεια και ο ιδιος καταλαβα οτι εστω και με 3 μηνες καλης δουλειας ειχα ανέβει level.

    Τωρα εαν μπορεις να σταθεις σε μια μπαντα ειναι πολυ υποκειμενικο.... Αμα παιζεις εντεχνο στυλ πυξ λαξ που ειναι σχετικα ευκολα τραγουδια ηδη μπορεις με μεγαλη ανεση.... Αν τωρα θες να αχοληθεις με δυσκολοτερες μορφες μουσικης οπως Jazz, Blues, Rock εκει ισως αντιμετωπισεις μικρο προβλημα γιατι απαιτειται τελειος συντονισμος και σιγουρια στις κινησεις σου ... Αυτα απο εμενα με την λιγη εμπειρια που εχω

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Nikiforos94 στις 17-01-2012 21:12 ]


    katrinasp
    19.01.2012, 09:39
    Γεια σου Νίκο... Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολή να σκέφτεσαι ότι έχει παρέλθει η ηλικία σου και εξαιτίας αυτής δεν θα καταφέρεις να φτάσεις σε υψηλό επίπεδο...αν σκέφτεσαι έτσι τι πρέπει να πω και εγώ που κοντεύω τα τριάντα και είμαι στην ίδια φάση με σένα...με την έννοια ότι και εγώ κάνω δύο χρόνια κιθάρα και προσπαθώ να βελτιωθώ Άσε που πιστεύω ότι στην ηλικία που είσαι...είσαι πιο συνειδητοποιημενος, αγαπάς αυτό που κάνεις γι' αυτό και δουλεύεις πιο συστηματικά...για μένα αυτό είναι το κλειδί της επιτυχίας. Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω είναι αν συνεχίζεις μαθήματα με δάσκαλο...αν ναι ...ο δάσκαλος τι άποψη έχει πάνω σε αυτό το θέμα? Όσο για τη μπάντα...φυσικά και θα μπορείς να σταθείς...γνωρίζω άτομα που αν και αυτοδίδακτοι με λίγα χρόνια ενασχόλησης με τη κιθάρα παίζουν σε μαγαζάκια...επομένως μην αγχώνεσαι και συνέχισε τη σκληρή δουλειά!!!
    delta66
    19.01.2012, 10:41

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosKing στις 17-01-2012 στις 18:26 έγραψε...

    Να υποθέσω ότι με την απάντηση σας, εννοείτε να βγάλω αυτή την αμφιβολία από το μυαλό μου?


    Φυσικα.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος katrinasp στις 19-01-2012 στις 09:39 έγραψε...
    ..γνωρίζω άτομα που αν και αυτοδίδακτοι με λίγα χρόνια ενασχόλησης με τη κιθάρα παίζουν σε μαγαζάκια...
    Το οτι παιζουν σε μαγαζια, δεν αποτελει αποδειξη της αξιας τους.

    Οπως σε ολα τα επαγγελματα στην Ελλαδα, ετσι και στη μουσικη, οτι δηλωσεις εισαι. Wink

     

    (Φυσικα οι περισσοτεροι, ειναι αξιοι και πολυ καλυτεροι μουσικοι απο οτι χρειαζεται ενα .... "μαγαζι" Wink)


    noe13
    19.01.2012, 15:37
    Δηλ εγω που ξεδκινησα στα 27 τι να κανω,να πεσω απο το μπαλκονι?
    NikosKing
    20.01.2012, 19:44

    Επειδή δεν ξέρω πώς να γράψε σε παράθεση, katrinasp, ναι κάνω μαθήματα κανονικά σε ωδείο. Και όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα, η δασκάλα μου μόνο που δε με έχει χτυπήσει με κανένα ξύλο στο κεφάλι για να μου φύγει αυτή η ιδέα {#emotions_dlg.biggrin}. Απλά ντάξει ρώτησα και εδώ για να μην επαναπαύομαι στη γνώμη ενός ατόμου...


    Telecast
    24.01.2012, 12:29

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosKing στις 20-01-2012 στις 19:44 έγραψε...

    Επειδή δεν ξέρω πώς να γράψε σε παράθεση, katrinasp, ναι κάνω μαθήματα κανονικά σε ωδείο. Και όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα, η δασκάλα μου μόνο που δε με έχει χτυπήσει με κανένα ξύλο στο κεφάλι για να μου φύγει αυτή η ιδέα {#emotions_dlg.biggrin}. Απλά ντάξει ρώτησα και εδώ για να μην επαναπαύομαι στη γνώμη ενός ατόμου...



    Κάπου σε μια συζήτηση με έναν φίλο(δε ξέρω κατα πόσο ισχύει γιατί δε το έψαξα...)λεγαμε για κιθαρίστες και η συζήτηση έπεσε στον Steve Vai και λέγεται λοιπόν ότι ο συγκεκριμένος (γαμάτος) κιθαρίστας είπε σε συνέντευξη του ότι δεν είχε έμφυτο το ταλέντο απλά έκανε αρκετές ώρες εξάσκηση την ημέρα(πανω απο 10 δε θυμάμαι ακριβή αριθμό...)και είδες που έχει φτάσει και τι παίζει...εγώ συγκεκριμένα τώρα, πηγαίνω σε ωδείο τους τελευταίους 6 μήνες(πριν ξεκινήσω το ωδείο δεν είχα κάνει κάτι το ιδιαίτερο μόνος μου εκτός απο κάτι κλασσικές συγχορδίες μινόρε και ματζόρε που είχα μάθει τις θέσεις τους). Δυστυχώς χωρίς σχεδόν καθόλου μελέτη στο σπίτι(με ελάχιστες εξεραίσεις κάποιες φορές που θα καθόμουν για κανα 2ωρο το πολύ) αραιά και που σε φάση άντε να δούμε και αυτή την άσκηση 5 λεπτά ή αντε ας δούμε 2 λεπτα και το κομμάτι αλλά αυτό θα γινόταν αρκετές φορές μέσα στην μέρα...παρ όλα αυτά έχω δει αρκετά μεγάλη βελτίωση και αν αποφασήσω να στροθώ στην μελέτη θα καταφέρω αρκέτα πράγματα και το πιστεύω αυτό. Λέγοντας αυτά θέλω να σου πω ότι εσύ αν ασχολήσε 5 ώρες την ημέρα ήδη(τουλάχιστον με τα δικά μου δεδομένα) θα πρέπει να βγάζεις φοβερά πράγματα με την κιθάρα σου και κάνεις κ σχεδόν 2 χρόνια... Εννοείτε ότι δε θα πρέπει να σε ανησυχεί τίποτα κάθε πράγμα έρχεται στον καιρό του...και στην τελική αν είναι να γίνεις ο επόμενος Petrucci ή Al di meola, θα γίνεις αργά η γρήγορα(στ χέρι σου είναι κυριολεκτικά)...


    Scorpanto
    06.02.2012, 17:20
    Δεν υπαρχει αυξημενη πρωτεινη στο DNA μη γραφετε βλακειες.
    delta66
    06.02.2012, 18:29

    Παράθεση:

    Το μέλος Scorpanto στις 06-02-2012 στις 17:20 έγραψε...

    Δεν υπαρχει αυξημενη πρωτεινη στο DNA μη γραφετε βλακειες.

    Yπο ποια ειδικοτητα εισαι τοσο κατηγορηματικα ... προσβλητικος??


    Scorpanto
    06.02.2012, 21:10
    συγνωμη αν σε προσεβαλα,δεν το ηθελα, απλα δε στεκει επιστημονικα αυτο που εγραψες..
    Scorpanto
    06.02.2012, 21:14
    ισως να εννοουσες πως μπορει να υπαρχει καποιο γονιδιο, παντως συμφωνω απολυτα σ αυτο που ειπες για την αντιληψη.
    delta66
    06.02.2012, 22:09

    Μπορεις να εξηγησεις γιατι δεν στεκει επιστημονικα ετσι ωστε να μη ξαναεκφραστω λαθος?

    Εχεις καποια σχεση με τη βιολογια?


    JimmisK-7
    10.02.2012, 11:59

    Αγαπητε κυριε delta66 ειστε εσεις μηπως βιολογος ή εχετε καποια επιστημονικη ανακαλυψη για την αυξημενη αυτη πρωτεινη ;
    Ολα οσα γραφετε κατω απο αυτο ειναι ωραια και σωστα, ισως τοτε να το ειπατε για πλακα αλλα η συνεχεια ειναι προσβλητικη για εσας μιας και τυχανεται να ειστε καθηγητης κιθαρας. Ως καθηγητης θα εχετε και μαθητες, αυτο τους λετε δηλαδη οτι αν δεν εχεις αυτη την πρωτεινη ή το γονιδιο δεν κανεις τιποτα ; και ολο το γονιδειωμα να εχεις γεματο με μουσικα γονιδια αν δεν σε ενδοιαφερει δεν κανεις τιποτα ή ας το παμε στην αλλη πλευρα, αν θελεις και αγαπας την μουσικη και θες να ασχοληθεις καμια πρωτεινη ή επιστημονικη ανακαλυψη δεν θα σε σταματησει ολα κρυβονται στην θεληση, τη αγαπη και την αντηληψη(οπως προειπατε) να καταλαβαινεις και να μαθαινεις γρηγορα και σωστα ολα οσα θα πρεπει να ξερεις για αυτο που θες στη μουσικη.
    NikosKing η ηλικια δεν παιζει ρολο, αν αγαπας την κιθαρα θα πετυχεις τον στοχο σου. Χαρα κτηριστικο παραδειγμα ο Δοκτωρας παρακατω


    delta66
    10.02.2012, 12:18

    Απο οτι καταλαβαινω ουτε εσυ εχεις γνωση βιολογιας.

    Οι δικες μου για να διευκρινησω αφορουν τα βασικα, ισως και λιγο περισσοτερα απο τα βασικα λογω της μελετης μου σε θεματα που αφορουν το χομπι μου (ενυδρειακη βιολογια).

    Αυτα που διαδασκω τους μαθητες μου ειναι αυτα που γνωριζω εγω και τιποτα παραπανω.

    Η αναφορα μου σε μια πληροφορια που δεν εχω διασταυρωσει μεν αλλα θεωρησα χρησιμη να αναφερθει, ηταν σαφης  και ξεχωριζε απο την δικη μου αποψη:

    "εγω μεταφραζω.... - καποιοι λενε....."

    Και πιο κατω ανεφερα και τι πρεπει να κανει καποιος απο εκει και μετα, για να εκμεταλευετει το ταλεντο του και να φτασει σε υψηλο επιπεδο που ειναι και το ερωτημα του θεματος και οχι απλα η ενασχοληση με τη μουσικη.

    Ισως δεν επρεπε να συμμετειχα καθολου σε μια δημοσια σηζητηση οπου δεν διαβαζεται απο καποιους σωστα το κειμενο μου, με αποτελεσμα να δινονται προσβλητικες απαντησεις, να κρατουσα τις πληροφοριες για ιδιωτικη χρηση, και να ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι και cool, χωρις προσβολες. Cool

    Καλημερα και καλη συνεχεια.

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 17-01-2012 στις 01:38 έγραψε...

    Ολα εξαρτωνται απο το "ταλεντο" σου (εγω το μεταφραζω στην αντιληψη να εκλαμβανει καποιος ευκολα τα θεματα που εχουν σχεση με τον ηχο και το χρονο, καποιοι λενε και για μια αυξημενη πρωτεινη στο DNA που ευθυνεται για το "ταλεντο" στη μουσικη).

     

    Η σωστη, οργανωμενη και πολυωρη μελετη (γενικα της μουσικης και οχι μονο του οργανου) ειναι το επομενο βημα.

     

    Ο καλος και σωστος (για το καθε ειδος) εξοπλισμος ειναι επισης επιθυμητος αν και οχι παντα απαραιτητος.

    Βοηθαει ομως πολυ στο να σε "φτιαχνει" και να εχεις ορεξη για μελετη.


    -----------------
    m/ Spyros Delta m/ Μαθήματα Κιθάρας m/

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 10-02-2012 12:27 ]


    JimmisK-7
    10.02.2012, 12:57

    Γνωσεις βιολογιας...;; για να σκεφτω κατι λιγα ξερω και εγω, εχω ασχοληθει καποια χρονια καλως-κακως (κακως γιατι η κατευθυνση μου στο σχολειο με αναγκαζε, Θετικη)
    Οσο για το θεμα παραπανω τωρα εσυ δεν διαβαζεις το κειμενο μου αλλα μονο οτι σε πειραξε, ειπα οτι οσα γραφεις κατω απο το θεμα της πρωτεινης ειναι ωραια και σωστα, ειναι και η αποψη ενος μουσικου-καθηγητη που εχει δουλεψει και με "μεγαλα" ονοματα και εχει δει και ακουσει καποια πραγματα. Οπως ειπα ισως να το ειπες για πλακα αλλα το οτι το συνεχησες ειναι προσβλητικο για σενα, δεν γινεται καθηγητης κιθαρας να λεει κατι τετοιο εστω και για πλακα. Αν το ελεγε καποιος που απλα παιζει κιθαρα δεν θα ειχε και τοσο νοημα γιατι απλα ειναι μια αποψη, εσυ ομως μουσικος και καθηγητης κιθαρας πως το ξεστωμεις αυτο; Δεν με ενδιαφερει τι ειπαν τα παραπανω ατομα και αν σε προσβαλαν εγω παντως δεν σε προσβαλα ουτε σε εβρησα ουτε αναιρεσα την ιδιοτητα σου σαν μουσικος.
    Εχω μιλησει με μουσικους απο πολλες χωρες αυτα τα πραγματα και τις αντιληψεις ειλικρινα μονο στην Ελλαδα τις εχω συναντησει. Τι παει να πει πρωτεινες και γονιδια, ανθρωπε μου θες να παιζεις και να φτασεις ψηλα ειναι στο χερι σου βαλε κατω τον κωλο σου, παρε στα χερια σου το μουσικο οργανο και παιζε καθημερινα,το αν θα φτασεις ψηλα εσυ θα το αποφασησεις.

    Αν καποιος προσβληθηκε ζητω συγνωμη αλλα μαθαιτε να στηριζεστε στα δικα σας ποδια, καλη η ανταλλαγη αποψεων βοηθαει αλλα εσυ εχεις τον τελευταιο λογο για την ζωη σου.

    --Μια διορθωση γιατι δεν θελω να τσακωθω απλα ειπα την γνωμη μου σαν ατομο που εχει ακουσει και γνωμες αλλων εκτος ελλαδας. Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι ισως καποια γενετικη "ανωμαλια"(με την καλη εννοια) να ευθυνεται για το ταλεντο του καθενος, αλλα ας μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι δηλ με οποιος δεν εχει συγγενεις μουσικους δεν μπορει να ασχοληθει ο ιδιος με τη μουσικη και να φτασει ψηλα ; δεν το νομιζω, εγω π.χ ουτε μανα ουτε πατερας ουτε κανενας προγονος δεν εχει ασχοληθει με τη μουσικη, εγω ομως την αγαπω ειναι κομματι της ζωης μου. Αυτο ηθελα να πω αγαπητε Σπυρο και οσοι αλλοι παρεξηγηθηκαν με τα λογια μου--

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JimmisK-7 στις 11-02-2012 13:11 ]


    jorge
    10.02.2012, 13:12
    Jimmi, θεωρείς οτι ο οποιοσδήποτε καθίσει 5000 ώρες, στο ίδιο περιβάλλον, με τον ίδιο δάσκαλο, θα αποδώσει το ίδιο καλά; Σαφώς όχι. Κάποιοι παράγοντες θα κάνουν έναν από τους 2 να είναι καλύτερος κιθαρίστας.

    Αυτό αναζητά και ο Delta. Αυτούς τους παράγοντες, που πιθανότατα (κάποιοι λένε, έγραψε ο Delta) εντοπίζονται στο DNA. Θα ήταν ενδιαφέρον να είχαμε και μια πηγή, αλλά δεν είναι συναδελφική στάση αυτή, απέναντι σε κάποιον που εμπλουτίζει τις γνώσεις μας σε κάθε ευκαιρία και απλά παραθέτει μια μη-διασταυρωμένη πληροφορία. Ούτε το διδάσκει, ούτε θεωρεί οτι η αποδοση δεν ειναι θεμα σκληρης δουλειας.
    JimmisK-7
    10.02.2012, 13:22
    jorge δεν ειπα ποτε οτι ο Σπυρος δεν εχει δωσει χρησιμες πληροφοριες που και εγω ο ιδιος εχω χρειαστει. Πηγη..;; σε τι στο οτι δεν υπαρχει αυτο ε τι να πω ελατε στο εργαστηριο να το δουμε. επειδη εχουμε ξεφυγει απο το ζητημα απλα ειπα οτι απο τον Σπυρο δεν περιμενα να πει κατι τετοιο. Οσο για το ερωτημα σου, ενα μονο εχω να πω..δεν υπαρχει δεν μπορω υπαρχει δεν θελω, οταν το θες πολυ ακομη και τον δασκαλο μπορεις να περασεις
    trelakias
    10.02.2012, 14:55

    Συγνώμη που παρεμβαίνω ως τρίτος αλλά επειδή το έψαξα για 2 λεπτά βρήκα κάτι που μπορεί να ξεκαθαρίσει λίγο κάποια πράγματα.

     

    "Σύμφωνα με τους νόμους της κληρονομικότητας, ένα ταλέντο (για παράδειγμα, στη μουσική) ενός ανθρώπου ίσως είναι αποτέλεσμα γενετικής κλίσης και οφείλεται σε κάποια γονίδια."

    "Κάθε γονίδιο αντιπροσωπεύει μία συγκεκριμένη πληροφορία, η οποία κωδικοποιεί μία πρωτεΐνη. Τα γονίδια, δηλαδή, είναι αυτά που καθορίζουν, παράγουν και κωδικοποιούν τις πρωτεΐνες που επιτελούν τη διάπλαση και τη λειτουργία του ανθρώπινου οργανισμού."

     

    Πηγή: http://www.ivf.gr/pressroom_71.html

     

    Επειδή ένας μουσικός δεν είναι και βιολόγος, πολύ εύκολα, με αυτά που γράφονται μπορεί να μπερδέψει την πρωτεϊνη με το γονίδιο.  Δεν είναι κανένα τραγικό λάθος, στο κάτω κάτω σε παρένθεση είναι γραμμένο και δεν είναι αυτό το θέμα.  Γιατί δημιουργεί πρόβλημα?

    Κατα τ' άλλα εγώ διάβασα:

    "Ολα εξαρτωνται απο το "ταλεντο" σου (εγω το μεταφραζω στην αντιληψη να εκλαμβανει καποιος ευκολα τα θεματα που εχουν σχεση με τον ηχο και το χρονο, καποιοι λενε και για μια αυξημενη πρωτεινη στο DNA που ευθυνεται για το "ταλεντο" στη μουσικη)."

    Το οποίο δεν βρίσκω προσβλητικό... Για το ταλέντο μιλάει.

    Αλλά μετά διάβασα ως απάντηση:

    "Δεν υπαρχει αυξημενη πρωτεινη στο DNA μη γραφετε βλακειες."

    Το οποίο είναι προσβλητικό γιατί λέει "λες βλακείες"

     

    Υπάρχουν πολύ καλύτεροι τρόποι να μιλάει κανένας, άλλο αν δεν γνωρίζουμε από τρόπους.  Όποιος δεν γνωρίζει από τρόπους ας μάθει ότι μπορεί να εξηγήσει σε κάποιον το λάθος αφού γνωρίζει, παρά να του πει "λες βλακείες".  Το "λες βλακείες" προσβάλει και δεν προσθέτει τίποτα στο διάλογο.  Αφού ξέρετε εξηγείστε να μάθουν και οι υπόλοιποι.  Γι αυτό σπουδάζει κανείς, για να βοηθάει τον κόσμο, όχι να τον βρίζει.

    Γιατί να υπάρχει η διάθεση κόντρας όλη την ώρα?

    Εν τελει, το θέμα δεν είναι η βιολογία, είναι η μουσική.  Και εκτός από τη μελέτη εγώ πιστεύω ότι το "ταλέντο" ή η κλίση κάποιου στη μουσική τον βοηθά να προχωρήσει.  Ο delta μεταφράζει το ταλέντο ως αντίληψη, κάποιοι λένε για πρωτεϊνη.

    So what?

     

    Όποιος έχει όρεξη να ξεδώσει ας κάνει έρωτα, όχι πόλεμο


    -----------------
    Blues on the Rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 10-02-2012 14:57 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 10-02-2012 15:00 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 10-02-2012 15:01 ]