ελληνική μουσική
    582 online   ·  210.848 μέλη

    Επιλογη πεταλιερας...

    hatziste1
    14.02.2012, 22:06

    Γεια σας παιδια...τον τελευταιο καιρο κοιταω συνεχως επιλογες για πεταλιερες...αυτη την στιγμη εχω το floor pod της line6 το παλιο...και ειμαι αναμεσα στην boss GT-10 και στην Rolland gr-55...βεβαια η μια ειναι πεταλιερα ενω το αλλο guitar synthesaiser...ποια θα ηταν κατα την γνωμη σας καλυτερη επιλογη??


    inkve
    15.02.2012, 02:56

    η καλυτερη επιλογη για εμενα θα ηταν να παρεις εναν καλο λαμπατο ενισχυτη....κατα προτιμηση τρικαναλο...να παιζεις με τα καθαρα και τα drive του ενισχυτη και να χρησιμοποιηεις τα εφφε της υπαρχουσας πεταλιερας σουWink

    επιλογες παρα πολλες....αν εχεις ενα κεφαλαιο περιπου στα 500 ευρω υπαρχουν πολλες λυσεις για ολα τα γουστα!!

    τωρα για προτασεις περι πεταλιερας θα σου γραψω οτι εχω γραψει πολλακις εδω στο φορουμ....

    το μονο εφφε που αξιζει να ειναι ψηφιακο και αυτο MONO εαν εχει tap ωστε να ρυθμιζεις ευκολα τις επαναληψεις ειναι το delay...διαφορετικα το αναλογικο delay ειναι ανωτερο...

    τουτεστιν θα προτεινα να στραφεις σε αναλογικα πεταλακια...ειτε μιλαμε για overdrive-distortions η εφφε...ακριβοτερα μεν...στην τιμη των δυο δηλαδη παιρνεις οποιαδηποτε πεταλιερα γουσταρεις...ομως η ποιοτητα ειναι μακραν καλυτερη


    gatzetakias
    09.03.2012, 12:59

    Γειά χαρά σε όλους!

    Ποιος μπορεί να μου πει ποια είναι η διαφορά μεταξύ πεταλιέρας και πολυεφέ?

    Ευχαριστώ


    delta66
    18.03.2012, 02:05

    Παράθεση:

    Το μέλος gatzetakias στις 09-03-2012 στις 12:59 έγραψε...

    Γειά χαρά σε όλους!

    Ποιος μπορεί να μου πει ποια είναι η διαφορά μεταξύ πεταλιέρας και πολυεφέ?

    Ευχαριστώ



    Ενα πολυεφε μπορει να εχει και τη μορφη πεταλιερας, εκτος απο σκετο rack (φετα).

     

    Μια πεταλιερα μπορει να ειναι και πολυεφε, εκτος του να ειναι απλα ενα midi foot-controller για να κοντρολλαρει ενα πολυεφε σε μορφη racκ (φετα)