ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.832 μέλη

    Προτάσεις για αγορά ηλ.κιθάρας

    chrimyri
    07.04.2012, 13:23

    Καλησπερα σε ολους! Έχω αγοράσει μια Epiphone les paul standard την εχω γυρω στους 2 μηνες και εχω πορωθεί τωρα να παρω μια Fender Stratocaster που πιστευω με αντιπροσωπευει πιο πολυ στο ειδος της μουσικης που θελω να παιζω. θελω η τιμη της να ειναι μεχρι 400 ευρώ! Αυτη που ειδα και μαρεσε ειναι η Fender SQUIER Stratocaster CLASSIC VIBE 50s FR.θελω να μου πειτε τη γνώμη σας και προτασεις για αλλες!Να σημειώσω οτι μαρεσει ο Rock ηχος και σαν συγκεκριμμενο στυλ αυτη την περιοδο Funk Rock.red hot chilli peppers,john frusciante και τετοια :p (την les paul σκεφτομαι να την ξεφορτοθώ αν ενδιαφέρει κανεναν :p)


    inkve
    08.04.2012, 17:31

    και το οργανο που ηδη εχεις μια χαρα ειναι για αυτο που γουσταρεις να παιζεις,,,ψαξτο λιγο...ανακαλυψε το...περασε αρκετο χρονο με αυτο....να το εξαντλησεις,,,και μετα αποφασιζεις για το επομενο...

    προς το παρον θα ελεγα να ξοδεψεις το υπαρχων κεφαλαιο σου αγοραζοντας καποιον καλο ενισχυτη...


    chrimyri
    09.04.2012, 00:16

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 08-04-2012 στις 17:31 έγραψε...

    και το οργανο που ηδη εχεις μια χαρα ειναι για αυτο που γουσταρεις να παιζεις,,,ψαξτο λιγο...ανακαλυψε το...περασε αρκετο χρονο με αυτο....να το εξαντλησεις,,,και μετα αποφασιζεις για το επομενο...

    προς το παρον θα ελεγα να ξοδεψεις το υπαρχων κεφαλαιο σου αγοραζοντας καποιον καλο ενισχυτη...

    Συμφωνω φιλε... απλα προκειται περι πόρωσης τωρα με την squier :P




    ElGreco03
    09.04.2012, 01:22

    Παράθεση:

    Το μέλος chrimyri στις 07-04-2012 στις 13:23 έγραψε...

    Καλησπερα σε ολους! Έχω αγοράσει μια Epiphone les paul standard την εχω γυρω στους 2 μηνες και εχω πορωθεί τωρα να παρω μια Fender Stratocaster που πιστευω με αντιπροσωπευει πιο πολυ στο ειδος της μουσικης που θελω να παιζω. θελω η τιμη της να ειναι μεχρι 400 ευρώ! Αυτη που ειδα και μαρεσε ειναι η Fender SQUIER Stratocaster CLASSIC VIBE 50s FR.θελω να μου πειτε τη γνώμη σας και προτασεις για αλλες!Να σημειώσω οτι μαρεσει ο Rock ηχος και σαν συγκεκριμμενο στυλ αυτη την περιοδο Funk Rock.red hot chilli peppers,john frusciante και τετοια :p (την les paul σκεφτομαι να την ξεφορτοθώ αν ενδιαφέρει κανεναν :p)



    Την standard πόσο τη δίνεις ??


    chrimyri
    09.04.2012, 10:08

    Παράθεση:

    Το μέλος ElGreco03 στις 09-04-2012 στις 01:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος chrimyri στις 07-04-2012 στις 13:23 έγραψε...

    Καλησπερα σε ολους! Έχω αγοράσει μια Epiphone les paul standard την εχω γυρω στους 2 μηνες και εχω πορωθεί τωρα να παρω μια Fender Stratocaster που πιστευω με αντιπροσωπευει πιο πολυ στο ειδος της μουσικης που θελω να παιζω. θελω η τιμη της να ειναι μεχρι 400 ευρώ! Αυτη που ειδα και μαρεσε ειναι η Fender SQUIER Stratocaster CLASSIC VIBE 50s FR.θελω να μου πειτε τη γνώμη σας και προτασεις για αλλες!Να σημειώσω οτι μαρεσει ο Rock ηχος και σαν συγκεκριμμενο στυλ αυτη την περιοδο Funk Rock.red hot chilli peppers,john frusciante και τετοια :p (την les paul σκεφτομαι να την ξεφορτοθώ αν ενδιαφέρει κανεναν :p)



    Την standard πόσο τη δίνεις ??



    340€ boy,αλλά είναι για βιτρίνα να σου δώσω να καταλάβεις!Ούτως ή αλλως την εχω και μόνο 2 μήνες


    chrimyri
    09.04.2012, 11:55

    Παράθεση:

    Το μέλος chrimyri στις 09-04-2012 στις 10:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ElGreco03 στις 09-04-2012 στις 01:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος chrimyri στις 07-04-2012 στις 13:23 έγραψε...

    Καλησπερα σε ολους! Έχω αγοράσει μια Epiphone les paul standard την εχω γυρω στους 2 μηνες και εχω πορωθεί τωρα να παρω μια Fender Stratocaster που πιστευω με αντιπροσωπευει πιο πολυ στο ειδος της μουσικης που θελω να παιζω. θελω η τιμη της να ειναι μεχρι 400 ευρώ! Αυτη που ειδα και μαρεσε ειναι η Fender SQUIER Stratocaster CLASSIC VIBE 50s FR.θελω να μου πειτε τη γνώμη σας και προτασεις για αλλες!Να σημειώσω οτι μαρεσει ο Rock ηχος και σαν συγκεκριμμενο στυλ αυτη την περιοδο Funk Rock.red hot chilli peppers,john frusciante και τετοια :p (την les paul σκεφτομαι να την ξεφορτοθώ αν ενδιαφέρει κανεναν :p)



    Την standard πόσο τη δίνεις ??



    340€ boy,αλλά είναι για βιτρίνα να σου δώσω να καταλάβεις!Ούτως ή αλλως την εχω και μόνο 2 μήνες

    Πες μου πως σου ακούγεται και αν σε ενδιαφέρει το συζητάμε! ;)


    adantonia
    09.04.2012, 13:01

    καλησπερα σας, χρειαζομουν τη γνωμη - βοηθεια καποιου που να ειναι σχετικος. Ο γιος μου αποφασησε να αρχισει μαθηματα ηλεκτρικης κιθαρας, που πρεπει να κοιταξω για να του αγορασω ολα αυτα που θα χρειαστει...κιθαρα, ενισχυτη κλπ.

    το οτι ειναι αριστεροχειρας ειναι προβλημα; θα βρω ευκολα κατι οικονομικο; ευχαριστω!


    chrimyri
    09.04.2012, 14:40

    Παράθεση:

    Το μέλος adantonia στις 09-04-2012 στις 13:01 έγραψε...

    καλησπερα σας, χρειαζομουν τη γνωμη - βοηθεια καποιου που να ειναι σχετικος. Ο γιος μου αποφασησε να αρχισει μαθηματα ηλεκτρικης κιθαρας, που πρεπει να κοιταξω για να του αγορασω ολα αυτα που θα χρειαστει...κιθαρα, ενισχυτη κλπ.

    το οτι ειναι αριστεροχειρας ειναι προβλημα; θα βρω ευκολα κατι οικονομικο; ευχαριστω!



    Λοιπον, μπορεις να ψάξεις στα: www.Thomann.de/gr , www.musicstore.com τα οποια ειναι εξυπηρετικοτατα!Μία πολυ οικονομικη λυση ειναι τα εξής:

    -κιθαρα: http://www.Thomann.de/gr/harley_benton_hbms15lhbk_egitarre.htm

    -ενισχυτής: http://www.Thomann.de/gr/behringer_at108_akustikcombo.htm

    ρίξε και μια ματια στο http://www.guitarstore.gr/ το οποίο ειναι και ελληνικο μεν,αλλα εχει και πολυ καλες τιμές δε ;)


    inkve
    09.04.2012, 14:46

    Παράθεση:

    Το μέλος adantonia στις 09-04-2012 στις 13:01 έγραψε...

    καλησπερα σας, χρειαζομουν τη γνωμη - βοηθεια καποιου που να ειναι σχετικος. Ο γιος μου αποφασησε να αρχισει μαθηματα ηλεκτρικης κιθαρας, που πρεπει να κοιταξω για να του αγορασω ολα αυτα που θα χρειαστει...κιθαρα, ενισχυτη κλπ.

    το οτι ειναι αριστεροχειρας ειναι προβλημα; θα βρω ευκολα κατι οικονομικο; ευχαριστω!



    μια αναγνωριστικη βολτα απο τα μουσικα καταστηματα ειναι οτι καλυτερο ωστε να κανετε μια ερευνα αγορας....

    η αληθεια ειναι πως σε οικονομικη κατηγορια τα αριστεροχειρα οργανα σπανιζουν καπως ομως με λιγη υπομονη θα βρειτε κατι να ανταποκριθει σε αυτο που ψαχνετε.

    εαν η επιθυμια του μικρου ειναι μεγαλη τοτε δεν ειναι κακη ιδεα να δωσετε κατι παραπανω στο θεμα του οργανου καθως μια καλυτερη κιθαρα θα την κρατησει περισσοτερο καθως δεν θα χρειαστει να την αλλαξει σε μικρο χρονικο διαστημα,,,,μην ξεχνατε πως ενα καλυτερο οργανο δεν σημαινει μονο καλυτερος ηχος και ποιοτητα κατασκευης αλλα και περισσοτερη βοηθεια σε αυτον που την παιζει καθως μπορει να ανταποκριθει στην τεχνικη του εξελιξη σαν παιχτης....

    σε αρκετα μουσικα καταστηματα υπαρχουν ""πακετα""ενισχυτη-κιθαρας για αρχαριους....ομως δεν εχει τυχει να δω αριστεροχειρη κιθαρα(η σπανιοτητα που αναφερθηκα παραπανω)

    λογικα θα κινηθειτε εκτος τετοιων "πακετων"και κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερο....τα οργανα και οι ενισχυτες σε αυτες τις προσφορες ειναι κατα 99% κακης ποιοτητας.

    οποτε καλυτερα να εχετε στο μυαλο σας πως θα επενδυσετε κατιτις παραπανω απο αυτο που ισως σκεφτεστε...

    αν μπορουσατε να μας πειτε ενα συνολικο ποσο που θα θελατε να κινηθειτε σιγουρα θα περνατε πιο συγκεκριμενες προτασεις

    οι περισσοτερες προτιμησεις στους αρχαριους περιοριζονται σε οργανα τυπου Epiphone les paul η Fender squier.....τιμια μεν στις τιμες που κυμαινονται υπαρχουν ομως και καλυτερα δε...παντα κατα την γνωμη μου...

    κοιταξτε και την εταιρια Ibanez η την εταιρια cort...

    για να βρειτε κιθαρα για αριστεροχειρα ισως πληρωσετε κατι παραπανω,,,,οχι ομως τιποτα αποτρεπτικο προς αγορα,,,,απλως η σπανιοτητα δυστυχως πληρωνεται,,,


    trelakias
    09.04.2012, 14:54

    Πολλοί έλληνες επαγγελματίες έχουν λογικευτεί με τις τιμές και προσωπικά προτιμώ να αγοράζω από αυτούς.  Στο κέντρο θα βρεις διάφορα μαγαζιά όπου μπορείς να πας.  Υπάρχουν οικονομικά πακέτα ηλεκτρικής-ενισχυτή για αρχάριους που είναι μια χαρά.  Πηγαίνετε και οι 2 μαζί ώστε να διαλέξει αυτό που θα του αρέσει.

    Το ότι είναι αριστερόχειρας ναι είναι πρόβλημα κατά κάποιο τρόπο γιατί οι κιθάρες που βγαίνουν για αριστερόχειρες είναι λίγες (και αυτό δημιουργεί κολλήματα στην αγορα-πώληση κιθάρας). Αν δεν παίζει καθόλου κιθάρα, θα μπορούσε να μάθει σαν δεξιόχειρας... Το έχουν κάνει κάποιοι αλλά προσωπικά δεν ξέρω κάτι περισσότερο γιατί είμαι δεξιόχειρας.  Πάρτε και τη γνώμη του δασκάλου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 09-04-2012 14:56 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 09-04-2012 14:57 ]


    delta66
    09.04.2012, 22:28

    Ο δασκαλος λογικα θα δωσει την πιο σημαντικη βοηθεια στην αγορα του καταλληλου εξοπλισμου.

    Μη αγορασεις απο πριν εξοπλισμο.


    adantonia
    10.04.2012, 20:05
    σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για το αμεσο ενδιαφερων που δειξατε, τελικα ηταν πολυ πιεστικος, πηγαμε σε ενα κοντινο μας καταστημα, ευτυχως νιωθει πως μπορει καλυτερα με το δεξι αν και αριστεροχειρας, μετα απο διαφορες δοκιμες κατεληξε να παρει μια κιθαρα granite, αν και τον παροτρυνα να δει και κατι καλυτερο. ο ενισχυτης ειναι spider IV 15. ελπιζω να μην καναμε τελειως ακυρη επιλογη! θα με ενδιεφερε η γνωμη σας αν μπορουσατε kai pali eyxaristv!
    delta66
    10.04.2012, 21:09

    Ο ενισχυτης αξιοπρεπης για την κατηγορια του.

    Θα προτιμουσα τον 30αρη με πιο πολλες επιλογες και μεγαλυτερο μεγαφωνο.

    Η κιθαρα... μμμμμ

    Συντομα δεν θα τον ικανοποιει.


    adantonia
    12.04.2012, 21:12
    μακαρι να κολλησει με τη μουσικη, ηταν κατι που το ευχομουν και μεχρι τωρα δεν εδειχνε κανενα ενδιαφερον κι εγω θα κοψω το λαιμο μου να του παρω και καλυτερες... σε ευχαριστω παρα πολυ παντως κι οταν ερθει αυτη η ωρα να εισαι σιγουρος θα σε ξανα ενοχλησω!