ελληνική μουσική
    473 online   ·  210.886 μέλη

    καθηγήτρια μονωδίας

    elen7
    24.06.2012, 19:56

    Γειά σας, είμαι καινουργια στο φορουμ και θα ήθελα να ρβτήσω κάποια πράγμτα σχετικά με τη δασκάλα μου στη μονωδία και αν μπορείτε θα ήθελα να με διαφωτίσετεSmile

    κάνω λίγους μήνες μμονωδία,  και πηγαίνω σε ένα από τα πολύ γνωστά ωδεία. η καθηγήτριά μου κάνει και μοντέρνο και κλασικό τραγούδι, έχει βέβαια κλασικέσ σπουδες και ειναι mezzo, ωστόσο στο κλασικό έχει μόνο μία μαθήτρια η οποία είναι προχωρημένη γιατί ήρθε από αλλού, και τώρα και εμένα. δεν έχει κάποια ιδιαίτερη καριέρα στο τραγούδι, σαν καθηγήτρια δεν είναι χαλαρή δηλαδή δεν σου χαιδεύει τα αυτιά αλλά προβληματίζομαι με τισ ασκήσεις που κάνουμε..δηλαδή παίζει στο πιάνο νότες τισ οποίεσ εγω τραγουδάω και μου λεει πιο μπροστά η φωνή, στήριζε το διάφραγμα , ενεργοποίησε τη σταφυλή σου κλπ..δηλαδή αυτό είναι το μάθημα στη μονωδία? κάπως έτσι θα συνεχιστεί και τα επόμενα χρόνια? αν κάποιος γνωρίζει θα μπορούσε να μου πει πως πρέπει να διδάσκεται το συγκεκριμένο μάθημα ?  επίσης μου έχει πει ότι είναι νωρίς για να μου πει που ανήκω αν και πιστεύει οτι είμαι ή mezzo ή soprano dramatico. μου έχει κάνει πολύ καλά σχόλια γενικά παρά το οτι κάνω λίγο καιρό κ μου έχει πει ότι έχει πάρα πολλές δυατότητες κλπ κλπ δεν έχει σημασία βέβαια αυτό τώρα. έχω δει ότι έχει βελτιωθεί πολύ η φωνή μου από τότε που ξεκίνησα επειδή όντως έχω αρχίσει να στηρίζω και επειδή δουλεύω την τοποθέτηση μου. αλλά επειδή αυτό που θέλω να ακολουθήσω επαγγελματικά είναι το κλασικό τραγούδι, φοβάμαι μήπως πάει κάτι στραβά με τη δασκάλα, μήπως δεν πήρα τη σωστή απόφαση για ωδείο και μπορούσα να είχα βρει καλύτερη καθηγήτρια.. αν μπορείτε να συμπεράνετε κάτι ή να κάνετε καποια παρατήρηση σε αυτά που περιέγραψα εσείς που γνωρίζετε και παραπάνω πράγματα, θα με βοηθούσατε πολύ. ευχαριστώ εκ των προτέρωνSmile


    Ner0
    24.06.2012, 20:47
    Καλως ηρθες! Νομιζω πως αφου ειδες καποια βελτιωση στην φωνη σου σε συντομο χρονικο διαστημα οπως λες,αυτο ειναι καλο και σημαινει οτι κανετε σωστη δουλεια.Και γω οταν ηθελα να ξεκινησω μαθηματα εψαχνα για καποιον που δεν θα μου ''χαιδευει τα αυτια'' και θα ναι αυστηρος και αντικειμενικος κριτης μου.Τωρα αν εσυ δεν νιωθεις ανετα μπορεις να το συζητησεις μαζι της.
    elen7
    25.06.2012, 11:25

    ευχαριστω πολυ{#emotions_dlg.biggrin}και για τισ συμβουλες και για το καλωσορισμα{#emotions_dlg.biggrin} εμαθα επισης προσφατα οτι δε εχει διπλωμα αλλα πτυχιο μονωδιας και δεν ξερω αν αυτο παιζει καποιο ρολο..επισης ο βαθμοσ πτυχιου παιζει καποιο ρόλο για ενα δασκαλο?? γιατι δεν εχει αριστα.δεν ξερω τι θα κανω παντως εχω αρχισει να εχω αμφιβολιες..


    Agatha-L
    26.06.2012, 11:43
    Παράθεση:

    Το μέλος elen7 στις 24-06-2012 στις 19:56 έγραψε...

    Γειά σας, είμαι καινουργια στο φορουμ και θα ήθελα να ρβτήσω κάποια πράγμτα σχετικά με τη δασκάλα μου στη μονωδία και αν μπορείτε θα ήθελα να με διαφωτίσετεSmile

    κάνω λίγους μήνες μμονωδία,  και πηγαίνω σε ένα από τα πολύ γνωστά ωδεία. η καθηγήτριά μου κάνει και μοντέρνο και κλασικό τραγούδι, έχει βέβαια κλασικέσ σπουδες και ειναι mezzo, ωστόσο στο κλασικό έχει μόνο μία μαθήτρια η οποία είναι προχωρημένη γιατί ήρθε από αλλού, και τώρα και εμένα. δεν έχει κάποια ιδιαίτερη καριέρα στο τραγούδι, σαν καθηγήτρια δεν είναι χαλαρή δηλαδή δεν σου χαιδεύει τα αυτιά αλλά προβληματίζομαι με τισ ασκήσεις που κάνουμε..δηλαδή παίζει στο πιάνο νότες τισ οποίεσ εγω τραγουδάω και μου λεει πιο μπροστά η φωνή, στήριζε το διάφραγμα , ενεργοποίησε τη σταφυλή σου κλπ..δηλαδή αυτό είναι το μάθημα στη μονωδία? κάπως έτσι θα συνεχιστεί και τα επόμενα χρόνια? αν κάποιος γνωρίζει θα μπορούσε να μου πει πως πρέπει να διδάσκεται το συγκεκριμένο μάθημα ?  επίσης μου έχει πει ότι είναι νωρίς για να μου πει που ανήκω αν και πιστεύει οτι είμαι ή mezzo ή soprano dramatico. μου έχει κάνει πολύ καλά σχόλια γενικά παρά το οτι κάνω λίγο καιρό κ μου έχει πει ότι έχει πάρα πολλές δυατότητες κλπ κλπ δεν έχει σημασία βέβαια αυτό τώρα. έχω δει ότι έχει βελτιωθεί πολύ η φωνή μου από τότε που ξεκίνησα επειδή όντως έχω αρχίσει να στηρίζω και επειδή δουλεύω την τοποθέτηση μου. αλλά επειδή αυτό που θέλω να ακολουθήσω επαγγελματικά είναι το κλασικό τραγούδι, φοβάμαι μήπως πάει κάτι στραβά με τη δασκάλα, μήπως δεν πήρα τη σωστή απόφαση για ωδείο και μπορούσα να είχα βρει καλύτερη καθηγήτρια.. αν μπορείτε να συμπεράνετε κάτι ή να κάνετε καποια παρατήρηση σε αυτά που περιέγραψα εσείς που γνωρίζετε και παραπάνω πράγματα, θα με βοηθούσατε πολύ. ευχαριστώ εκ των προτέρωνSmile



    γεια σου elen7 . Είναι φυσικό να σου φαίνονται όλα αυτά που κάνεις περίεργα γιατί μπήκες σ' ένα καινούριο δρόμο. Καταρχήν είναι σωστό που η δασκάλα σου προσπαθεί να τοποθετήσει τη φωνή σου σωστά, να σου διδάξει πως πρέπει να αναπνέεις κι αυτό δε γίνεται απ τη μια μέρα στην άλλη, χρειάζεται χρόνο. Όταν εκείνη θα κρίνει ότι είσαι έτοιμη, θα αρχίσεις να κάνεις ρεπερτόριο. Στην αρχή εύκολα προκλασικά κομμάτια και σιγά-σιγά θα μεγαλώνει ο βαθμός δυσκολίας. Όταν με τον καιρό αξιολογήσει και κατατάξει τη φωνή σου, θα σου δώσει το κατάλληλο οπερατικό ρεπερτόριο. Χρειάζεται χρόνος γι' αυτό. Όσο για το αν η δασκάλα σου είναι κατάλληλη, αυτο δεν θα το καθορίσει το αν έχει πτυχίο ή δίπλωμα αλλά η πείρα και το ταλέντο στη μεταδοτικότητα( εφόσον υπάρχουν γνώσεις). Καλό θα ήταν βέβαια να έχει δίπλωμα. Πάντως ένα κριτήριο για το αν γίνεται σωστή δουλειά είναι αν πονάει ο καημός σου, αν νιώθεις σφιγμένη όταν τραγουδάς ή όταν ο ήχος δεν βγαίνει άνετα. Όλα τα προηγούμενα είναι δείγμα ότι κάτι δε γίνεται σωστά. Υ. Γ συγνώμη για την φλυαρία μου. Ελπίζω να σε βοήθησα
    elen7
    26.06.2012, 17:29

    ευχαριστω πολυ για την απαντηση( καθολου φλυαρια:p)Smile μονο στα πρωτα 2-3 μαθηματα ποεσε λιγο ο λαιμος μου αλλα νομιζω οτι ηταν δικο μου φταιξιμο επειδη δεν πηγαινα τη φωνη μου στη σωστη κατευθυνση.μετα δεν ειχα τετοιο θεμα και η φωνη δεν κουραζεται για να βγει, και απο οτι μου ελεγε ημουν στη σωστη κατευθυνση.. απλως επειδη οπως ειπα το βλεπω σοβαρα και οχι απλα σαν ενα χομπι (παρεπιπτοντως ειμαι 18.5 χρονων μηπως αργησα?) εχω αμφιβολιες για το κατα ποσο θα ηταν καλυτερο να παω καπου αλλου που θα υπαρχει και η απαιτουμενη εμπειρια(διοτι η συγκεκριμενη δεν εχει καθολου εμπειρια στην πρακτικη πλευρα του επαγγελματος παροτι δεν ειναι μικρη) και ολοκληρωμενες σπουδες...δεν λεω οτι ενα χαρτι ειναι το παν γιατι υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που πραγματικα δεν λεει τιποτα, αλλα ας πουμε πχ το ωδει ο αθηνων εχει μια καλη φημη εδω και πολλα χρονια και πολυ καλους καθηγητες απο οτι εχω ακουσει στη μονωδια χωρισ βεβαια αυτο να αναιρει οτι υπαρχουν και αλλου καλοι καθηγητες.  οσον αφορα το ρεπερτοριο το ξερω οτι θα εμπαινα απο σεπτεμβρη γιατι τωρα εκανα κατι σαν προετοιμασια γιατι δεν ειχα παει απο την αρχη της χρονιας και δεν μπορουσα να μπω στο κανοικο προγραμμα. και οσο για τις ασκησεις, ειχα ακουσει απο μια γνωστη μου που εκανε ο αδελφος της κλασικο οτι ασκησεισ του τυπου βαλε διαφραγμα, πιο ψηλα, περισσοτερο σταφυλη κλπ δεν ειναι επαρκεις χωρις να πει ομως τι πρεπει να γινεται.. γενικα το σκεφτομαι και προσπαθω να κρινω αντικειμενικα οσο μπορω με τις μηδαμινες γνωσεις μουσικης που εχω μεχρι στιγμης το θεμα του καθηγητη γιατι εχω ακουσει και συνειδητοποιω και εγω οτι ειναι πολυ σημαντικο να εχεις καποιον που θα αισθανεσαι σιγουρια και που θα ξερεις οτι μπορει να σε καθογησει σωστα..                 συγγωμη που σας κουραζω ,το ξερω οτι ειπα πολλα..


    Agatha-L
    26.06.2012, 22:01
    Πρώτα απ' όλα η ηλικία σου είναι μια χαρά. Όσο για τη δασκάλα σου, δεν θα ήθελα να εκφέρω γνώμη για το αν είναι κατάλληλη για να προχωρήσεισ μαζί της σωστά γιατί δε γίνεται να βγάλω συμπέρασμα για τον τρόπο δουλειάς της και δεν το θεωρώ σωστό. Πιστεύω ότι παρότι δεν έχεις γνώσεις για να κρίνεις τη δουλειά της, το ένστικτό σου θα σε οδηγήσει σωστά. Ο μαθητής καταλαβαίνει αν ο δάσκαλος έχει να του δώσει πράγματα . Επειδή στο τραγούδι έχουμε να κάνουμε με πράγματα που δεν φαίνονται, πρέπει ο δάσκαλος να μπορεί να δημιουργεί εικόνες για το πώς τοποθετούμε τη φωνή κ.λ.π Α! Και κάτι ακόμα. Εφόσον θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με το κλασικό τραγούδι, θα πρέπει να παρακολουθήσεις και τα λεγόμενα υποχρεωτικά μαθήματα της μουσικής( δεν ξέρω ποιο είναι το επίπεδο των γνώσεων σου στη μουσική). Αν χρειαστείς κάτι άλλο είμαι στη διάθεσή σου!..
    elen7
    27.06.2012, 10:36

    ναι ναι φυσικα χρειαζονται τα αλλα μαθηματα και ανυπομονω να τα κανω!! {#emotions_dlg.biggrin}επειδη μπηκα στη μεση της χρονιας μου ειπαν οτι δεν μπορουσα να μπω στη θεωρια..αλλα για να δω πως ειναι διαβαζα μονη μου την πρωτη θεωρια Smile ευχαριστω πααρα πολυ για τις συμβουλες πραγματικα μου ξεκαθαρισαν το τοπιο ως προς το θεμα δασκαλοςSmile