ελληνική μουσική
    648 online   ·  210.830 μέλη

    Αξίζει να δώσω χρήματα για ανακατασκευή της κιθάρας μου;

    Kaikikikou
    19.09.2012, 16:01

    Γεια χαρά σε όλους.

    Πριν αρκετούς μήνες ένα αγαπημένο μου πρόσωπο μου έκανε δώρο αυτή την κιθάρα:

    http://www.Thomann.de/gr/harley_benton_hbs_580_wr.htm

    Βέβαια,η ποιότητα των ηλεκτρικών και του ήχου είναι επιεικώς άθλια,η ταστιέρα δεν με βολεύει,και γενικά σε θέματα ήχου και παιξίματος υπάρχουν μεγάλα προβλήματα. Όμως λόγω συναισθηματικής αξίας, δεν μου είναι και τόσο ευκολο να την αποχωριστώ... Τι θα μπορούσα να κάνω; Να αλλάξω μαγνήτες κτλ; Χρειάζομαι την βοήθεια σας..Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

    Κ. Smile

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 19-09-2012 16:40 ]


    inkve
    19.09.2012, 16:22

    τα ηλεκτρικα αλλαζουν...ολα το hardware αλλαζει αν το θες...

    ομως οτι και να κανεις για τον ηχο η κακη παικτικη αισθηση θα παραμεινει...και ενα οργανο που δεν μας καθεται στα χερια πολυ απλα δεν το παιζουμε...

    ενα τοσο φθηνο οργανο εχει και αναλογη ποιοτητα...δεν ειμαι οπαδος αυτου του σκεπτικου ομως ολα εχουν καποιο ποιοτικο οριο....και ολα τα οργανα αυτου του υψους τιμης ειναι απλως για να φαινονται,....οχι για να παιζονται...μην ξεχνας οτι ενα κακης παικτικης αισθησης οργανο μπορει να σε βλαψει σε βαθος χρονου

    οπως ειπες αυτη η κιθαρα εχει συναισθηματικη αξια για εσενα...

    οποτε μην ξοδεψεις χρηματα,.,..κρατα της ως εχει...ετσι μεχρι και η τελευταια βιδιτσα που εχει το οργανο θα αντιπροσωπευει στο 100% το δεσιμο που εχεις με την κιθαρα

    αυτη ειναι η γνωμη μου οκ?αυτο θα εκανα εγω δηλαδη αν ημουν στην θεση σου


    Kaikikikou
    19.09.2012, 17:45
    Καταρχάς,ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Και να καταλαβαίνω τι λες,και θα το σκεφτώ σίγουρα από την δική σου πλευρά... Όμως δεν κατάλαβα ένα πράγμα,αν δηλαδή, την πάω σε κάποιον κατασκευαστή-επισκευαστή δεν θα μπορέσει να διορθώσει την ταστιέρα; Ευχαριστώ πολύ και πάλι...
    trelakias
    19.09.2012, 17:56

    Για να κάνεις τέτοιες επεμβάσεις θα ξοδέψεις πολλά περισσότερα απ όσο αξίζει όλη η κιθάρα.


    Kaikikikou
    19.09.2012, 22:26
    Ναι σίγουρα,μα αν το έκανα θα άξιζε τον κόπο; Θα έφτανε σε κάποιο καλό επίπεδο;
    cobal
    20.09.2012, 00:40

    Η δικη μου γνωμη ειναι, Αν αυτη η κιθαρα σε βολευει στο παιξιμο και την εχεις δει Rory Galagher. Τοτε για τους συναισθηματικους λογους που λες (εχω κι εγω κατι τετοια) θα μπορουσες να αλλαξεις ολο το hardware οπως ειπες και σιγουρα θα σου εδινε ενα αλλο αποτελεσμα, σαφως καλυτερο.

    Τωρα αν θα καταφερεις να την κανεις Stratocaster.......... Αυτο δεν το ξερω


    inkve
    20.09.2012, 02:25

    Παράθεση:

    Το μέλος Kaikikikou στις 19-09-2012 στις 22:26 έγραψε...

    Ναι σίγουρα,μα αν το έκανα θα άξιζε τον κόπο; Θα έφτανε σε κάποιο καλό επίπεδο;

    οχι δεν θα εφτανε...απλα θα γινοταν (ισως)λιγο καλυτερη,,,

    οταν λες ανακατασκευη εχεις καθαρα μεσα στο μυαλο σου τι ακριβως εννοεις?

    η κιθαρα αυτη δεν εχει βιδωτο μπρατσο...το μπρατσο της ειναι χωνευτο και κολλημενο στο σωμα...αν ειχε βιδωτο μπρατσο τοτε θα μπορουσες να το αλλαξεις...

    στην ταστιερα να κανεις τι??να την ξεκολλησεις και να βαλεις αλλη καλυτερη??

    μονο και μονο για να

    1)βγαλουν τα ταστα(προσεκτικη και χρονοβορα εργασια),,,,

    2)να ξεκολλησουν την ταστιερα(επισης απαιτει πολυ προσοχη)...

    3)να κολλησουν την επομενη(εδω και αν θελει προσοχη)

    4)και να ξαναβαλουν ταστα(τα ιδια ισχυουν και εδω)....

    θα σε γδυσουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ...ΚΑΙ ΤΕΛΟς ΤΕΛΟΣ ΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ??ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΙΑ ΤΑΣΤΙΕΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΗΧΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ....ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ ΔΕΝ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ....

    ΠΟΣΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΤΑΣΤΙΕΡΑ ΣΕ ΟΡΓΑΝΟ ΤΕΤΟΙΑΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ?

    ΜΗΔΕΝ ΕΙΣ ΤΟ ΠΗΛΙΚΟΝ ΔΗΛΑΔΗ....

    μην μπαινεις σε αυτη την διαδικασια...οχι μονο επειδη κοστιζει πολλα και ειναι και χρονοβορα...αλλα επειδη δεν αξιζει να κανεις τετοιες εργασιες για ενα τετοιο οργανο...

    μαζεψε λεφτα και παρε μια αξιοπρεπης κιθαρα και κρατα αυτην για μοστρα στο δωματιο...

    εγω ας πουμε εχω μια ακουστικη κιθαρα...εκανε 30.000 δρχ και την ειχα παρει για τον στρατο..!!!για τα λεφτα της το οργανο δεν ειναι μουγγο..παιξε ομως συνεχομενα για ενα μηνα με αυτην και θα εχεις μονιμη γκομενα την τενοντιτιδα!!!


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 20-09-2012 02:32 ]


    Kaikikikou
    20.09.2012, 13:18
    Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και την ανταπόκριση και ιδιαίτερα τα μέλη Inkve και Voyager. Λοιπόν μάλλον κατέληξα στο τι θα κάνω:Ένα καλό setup όπως πρότεινε ο Vοyager,για φτάσει τουλάχιστον σε ένα επίπεδο που θα μπορείς να ασχολείσαι,και θα μαζέψω χρήματα για μια πιο αξιοπρεπή κιθάρα,ώστε να μπορέσω σιγά σιγά να χτίσω και pedalboard... Ευχαριστώ παααααααρα πολύ για τις πληροφορίες και τις απόψεις σας. :) Κωστής
    AlexPanagakis
    26.09.2012, 12:58

    Κωστή και γω συμφωνώ με την άποψη του να την πας σε έναν τεχνικό.

    Το θέμα με τα φθηνά όργανα είναι ότι είναι σεταρισμένα με τραγικό τρόπο απ'το εργοστάσιο, και πολλές φορές μια αλλαγή χορδών, λίγο καθαρισματάκι στο ξύλο της ταστιέρας και λίγο υγρό WD40 (η ίδια παπαρίτσα που βάζουν στις πόρτες για να μην τρίζουν) στα ηλεκτρικά κάνουν θαύματα. (Ακόμα και λίγο τρίψιμο και λαδάκι στην ταστέρια κάνουν τεράστια διαφορά μετά).

    Όλα τα παραπάνω συμπεριλαμβάνονται στο κλασσικό set up που κάνουν όλοι οι (καλοί) τεχνικοί, και πιστεψέ με, θα νομιζεις ότι έχεις άλλο όργανο.  Για να έχεις πλήρη άποψη για το αν ένα όργανο είναι καλό ή όχι, πρέπει και να είναι σεταρισμένο σωστά, αλλιώς ξεγελάει πολύ.

    Τώρα όσον αφορά την αλλαγή των μαγνητών, παρότι πολύ πιθανόν να κοστίσουν σχεδόν όσο η κιθάρα σου, η αλήθεια είναι ότι μετά θα δεις τρομακτική διαφορά. Προφανώς, επειδή δεν είναι καλή μάρκα η κιθάρα δεν θα είναι το ίδιο, αλλά σίγουρα θα είναι 15.000 φορές καλύτερη απ'ότι είναι ήδη. Οπότε, γνώμη μου ειναι να κάνεις το set up, δες πως θα τη νιώθεις τη κιθάρα μετά από λίγο καιρό, και άμα σου περισσέψουν λεφτά βάλε καινούργιους μαγνήτες, μόνο καλό μπορεί να κάνει.