ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.832 μέλη
    nikolis9
    08.03.2013, 20:21

    Γεια σας, πριν δυο βδομαδες περιπου αγορασαμια πεταλιερα Zoom G5 και ενα MIDI Controller απο το Thomann.

    Τωρα, θελω να την συνδεσω στο Cubase LE που περιειχε μεσα η πεταλιερα.Θελω οταν ειναι συνδεμενη στο PC να ακουω αυτα που παιζω αλλα και να εχω παραλληλα συνδεμενο το MIDI ωστε να παιζω Drums 'n' Keyboard παραλληλα, πραγμα το οποιο δεν γινεται. Δεν γινεται εφοσον οταν ακολουθησω τον οδηγο εγκαταστασης δεν ακουω την κιθαρα μονο οταν την ηχογραφησω και την αναπαραγω στη συνεχεια. Ακομη οταν εχω κανει αυτου του ειδους επιλογη σε Input 'n' Outpout (Zoom G series ASIO), χανω τον ηχο απο το MIDI.

    Υπαρχει καποια λυση στο συγκεκριμενο προβλημα????

    Ευχαριστω εκ' των προτερων.


    noizreduction
    08.03.2013, 22:16

    Το πιο πιθανον ειναι πως οταν ανοιγεις ενα νεο καναλι ( ενω ηδη εχεις ανοικτο το midi ) να απενεργοποιειται η εγγραφη του midi καναλιου, αρα να μην δεχεται σημα! Αυτο γινεται by default στο Cubase και δεν αλλαζει.

    Προτεινω να δεις εαν συμβαινει κατι τετοιο παντως. Απλως ενεργοποιησε το record ΚΑΙ στο audio καναλι ΚΑΙ στο midi!


    nikolis9
    11.03.2013, 13:57

    Κατ΄αρχας ευχαριστω για την απαντηση.

    Το θεμα ειναι οτι με το Zoom ASIO Driver σε επιλογη στο Cubase μου στελνει τον ηχο πισω στην πεταλιερα, αρα αν θελω να ακουσω αυτα που παιζω και αυτα που ηχογραφω, πρεπει να συνδεσω ακουστικα στην πεταλιερα η τα ηχεια στην εξοδο που εχει (αναγκαιο κακο).

    Αυτο το ελύσα, το ζητημα μου τωρα ειναι, πως το USB MIDI Keyboard Controller δεν λειτουργει οταν εχω το ZOOM ASION Driver και ψαχνω μια λυση για να μπορω ταυτοχρονα να γραφω και την κιθαρα και τα υπολοιπα VST που εχω μεσω του MIDI Keyboard χωρις να χρειαζεται να συνδεω, να ξεσυνδεω και να αλλαζω ολες τις ρυθμισεις στο CUBASE Device Setup.

    Ειναι κατι τετοιο εφικτο και αν ναι τοτε τι λαθος κανω.

    Ευαχριστω εκ των προτερων.


    noizreduction
    11.03.2013, 14:02

    Με τη σειρα:

    1) Σιγουρα θα πρεπει να χρησιμοποιεις την εξοδο της πεταλιερας/καρτας ηχου! Αλλιως δεν εχει νοημα να εχεις Input την πεταλιερα κι output...την onboard καρτα ηχου! Ειναι λαθος και προκαλει προβληματα!

    2) Εαν εχεις κανει το παραπανω "μαγικο",τοτε πολυ πιθανον η λυση στο προβλημα σου να ειναι...μια καρτα ηχου ( δηλαδη να αποφασισεις ποια καρτα ηχου θεςν α κρατησεις και για εξοδο και για εισοδο ).


    nikolis9
    11.03.2013, 14:19

    Eγω συνδεω την κιθαρα με την πεταλιερα(INPUT), μετα μεσω USB την πεταλιερα με το PC και για να ακουω τον ηχο μεσω ακουστικων απο την πεταλιερα, δηλαδη το Outpout των Phones.

    Στην συνεχεια στην δευτερη θυρα USB του PC συνδεω το MIDI Keyboard, το οποιο ομως δεν λειτουργει με αυτες τις ρυθμισεις στην πεταλιερα χωρις να εχω θεμα στιε θυρες.Ηχο εχω μεσω των ακουστικων στα VST, το θεμα ειναι πως δεν μπορω να τα χειριστω μεσω MIDI.

    Aκομη δεν τιθεται θεμα ποια καρτα ηου θα χρησιμοποιησω αφου εχω μονο μια, της πεταλιερας. Το Keyboard ειναι απλα MIDI δεν παραγει ηχο και εδω ειναι που ξεκιναει το προβλημα στην αναγνωριση του MIDI απο CUBASE οταν εχω κανει τις παρπανω ρυθμισεις στην πεταλιερα, οι οποιες στο επιπεδο της πεταλιερας δεν μου δημιουργουν καποιο προβλημα.


    noizreduction
    11.03.2013, 14:44

    Με λιγα λογια, οταν συνδεεις την πεταλιερα ως καρτα ηχου, η θυρα USB που συνδεεται το MIDI παυει να λειτουργει; Εχεις δοκιμασει να συνδεσεις αναποδα την καρτα με το midi keyboard? ( δηλαδη σε αλλη θυρα USB ).

    Επισης, ο υπολογιστης σου, by default, εχει καρτα ηχου. Πρεπει να μπεις στο BIOS και να την απενεργοποιησεις, για καλο και για κακο!

    Τελος, μιλαμε για laptop ή PC?


    nikolis9
    11.03.2013, 14:51
    Μιλαμε για PC ο υπολογιστης δεν εχει καρτα ηχου και αναποδα συνδεμενες οι θυρες το αποτελεσμα ειναι το ιδιο, οταν συνδεσω την πεταλιερα κι λειτουργει κανονοικα με το PC δεν μπορω να συνδεσω το MIDI.
    noizreduction
    11.03.2013, 14:57

    Αποκλειεται να μην εχει η μητρικη σου καρτα on board audio interface!! Ριξε μια ματια απο πισω κι αν δεις υποδοχες για mini jack βυσματα, μολις βρηκες την καρτα ηχου του υπολογιστη!!


    Περα απο αυτο, μου φανταζει απιστευτο το γεγονος πως ο υπολογιστης...δεν μπορει να αναγνωρισει το ενα ως midi device και το αλλο ως καρτα ηχου!


    Απο το menu των windows εχεις επιλεξει την καρτα ηχου Zoom πριν προχωρησεις σε καποια κινηση?! Δοκιμασες τους τελευταιους drivers της καρτας Zoom? Επισης, ποιο midi controller αγορασες?


    nikolis9
    11.03.2013, 15:03
    Ναι εχεις δικιο εχει βυσματα mini jack. Επιλεγοντας την καρτα ηχου ZOOM λειτουργει κανονοικα η πεταλιερα και το EDIT&SHARE Software της ZOOM που ειναι ξεχωρο απο το θεμα μας ομως μετα βαζοντας το MIDI USB CONTROLLER της MIDITECH το MIDISTART 3 USB δεν ελεγχω καανενα απο τα VST.
    noizreduction
    11.03.2013, 15:21

    Λοιπον, εχω αρχισει να μπερδευομαι!


    Δηλαδη, ανοιγεις το CUBASE κι εχεις ρυθμισει τo Zoom ASIO. Μετα μπορεις να ηχογραφεις την κιθαρα σου κανονικα, αλλα οταν πας να συνδεσεις το midi keyboard και να βαλεις ενα VST instrument, δε το "βλεπει" το Cubase.

    Ο υπολογιστης πεταει συννεφακι που να λεει πως νεο μηχανημα εντοπιστηκε και εγκατασταθηκε;



    nikolis9
    11.03.2013, 17:26

    Ακριβως οταν συνδεσω το MIDI Keyboard δεν το ανγνωριζει, ταα VST που ειναι εγκατεστημενα στο CUBASE παιζουν δεν εχουν θεμα, απλως δεν μπορω να τα ελεγξω χωρις το Keyboard. Ναι ο υπολογιστης δεν πεταει το συννεφακι οτι εντοπιστηκε και εγκατστθηκε νεο υλικο.

    Χιλια συγνωμη φιλε μου αν σε μπερδεψα και πραγματικα σε ευχαριστω για την ενασχοληση σου με το προβλημα μου.


    noizreduction
    11.03.2013, 18:54

    Οχι, ισα ισα αρχιζουμε να βρισκουμε μια ακρη:

    1) Δοκιμασες να συνδεσεις το Midi keyboard πριν ανοιξεις το Cubase? Τοτε σου βγαζει συννεφακι εγκαταστασης;

    2) Οταν συνδεεις το keyboard χωρις να εχεις συνδεσει την Zoom, σου βγαζει συννεφακι;

    3) Γενικοτερα...οταν δεν συνδεεις την Ζοομ, πως εισαι σιγουρος πως δουλευει το midi keyboard αφου ( θεωρητικα ) δεν ακους απο πουθενα ηχο; Εαν ακους, σημαινει πως θα ειναι απο την build in καρτα ηχου, που σημαινει πως πρεπει απαραιτητως να την απενεργοποιησεις μεσω του BIOS.


    4) Οταν βλεπεις πως δεν λειτουργει το midi καναλι, εχεις επιλεξει να ειναι σε record mode; Εχει μεγαλη σημασια αυτο!


    nikolis9
    11.03.2013, 19:20

    Οταν συνδεσω το MIDI Keyboard χωρις να εχω επιλεξει στο CUBASE το ZOOM ASIO DRIVER λειτουργει κανονοικα το MIDI και εχω και ηχο απο τα ηχεια.

    Οταν συνδεσω το ZOOM και το ρυθμισω τοτε προσπαθωντας να συνδεσω το KEYBOARD δεν γινεται τιποτα.

    Οταν συνδεω το MIDI χωρις το ZOOM επιλεγω απο τις ρυθμισεις στο CUBASE DEVICE SETUP την ASIO 4ALL V2 και λειτουργει κανονοικα.Βεβαια τοτε δεν εχω ηους στο ιντερνετ οταν δουλευω στο CUBASE, δεν ξερω αν αυτο λεει κατι, αλλα δεν με ενδιαφερει κιολας.Οταν εχω την ZOOM ρυθμισμενη τοτε ακουω ηχους και απο το ιντερνετ π.χ. βιντεακια στο YOYTUBE, μεσω των ακουστικων.

    Για του λογου το αληθες θα κανω αλλη μια δοκιμη μηπως δεν εχω το RECORD MODE ενεργο και σου ξαναγραφω σε 5 λεπτα.


    nikolis9
    11.03.2013, 20:08

    Οχι οταν ειναι επιλεγμενο το ZOOM ASIO DRIVER σαν ν μην υπαρχει KEYBOARD οταν επιλεξω το αλλο ASIO DRIVER στο CUBASE DEVICE SETUP λειτουργει κανονοικοτατα.
    Τι μπορει να φταιει τωρα εδω???


    noizreduction
    11.03.2013, 20:15

    Εχεις δοκιμασει σε αλλη USB θυρα?! Προτεινω να το δοκιμασεις και σε υπολογιστη φιλου,για να εισαι σιγουρος πως δεν φταιει η USB θυρα!


    nikolis9
    11.03.2013, 20:18
    τη μια το συνδεω στη μια και την αλλη στην αλλη θυρα για να βεβαιωθω και σιγουρα δεν ειναι θεμα θυρας.
    noizreduction
    11.03.2013, 20:56

    Μπορει να μην δινει σωστα εντολες οταν ειναι συνδεδεμενα και τα δυο, γι' αυτο προτεινω να το δοκιμασεις το συστημα αυτο και σε αλλον υπολογιστη!