ελληνική μουσική
    592 online   ·  210.884 μέλη
    menelaosp
    22.05.2013, 17:01

    Καλησπέρα σας! Γράφω μουσική εδώ και λίγο καιρό και πρόσφατα άρχισα να γράφω και σε λογισμικό στον υπολογιστή. Η σύνθεση με το πληκτρολόγιο του υπολογιστή δε βολεύει πολύ οπότε σκέφτηκα ότι με ένα midi keyboard θα ήταν ευκολότερο. Έχω βρει αυτό

    http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=131432

    και κάποια παρόμοια. Θα ήθελα να παίρνω το keyboard μαζί μου (π.χ. σε διακοπές) γι'αυτό και προτιμώ να έχει 49 ή 61 πλήκτρα για να μην είναι πολύ μεγάλο αλλά ούτε και να έχει περιορισμένη έκταση.  Ακόμη, τα πληκτρολόγια midi είναι συμβατά με όλα τα προγράμματα σύνθεσης στο pc ή υπάρχει περίπτωση να μη δουλεύει; (έχω το musescore). Τέλος, έχετε εσείς να μου προτείνετε κάποιο, κατά προτίμηση να μην ξεπερνάει τα 200 ευρώ;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


    blogarismenos-enge-falos
    23.05.2013, 04:48

    ένα MIDI keyboard (λογικά) έχει
    υποδοχή βίσματος ΜIDI IN,
    υποδοχή βίσματος MIDI OUT,
    υποδοχή βίσματος MIDI THRU,
    υποδοχή βίσματος USB (μετά το 2000)
    LINE OUT, έξοδο
    SPEAKER, έξοδο
    SUSTAIN, είσοδο πεταλιού
     
    Ένα παλιό αρμόνιο που είχα τα είχε αυτά πλήν το USB το οποίο το βρίσκεις πλέον.
    Άν βρείς κάτι αντίστοιχο μεταχειρισμένο θα σου βγεί λογικά κάτω απο 30-50 ευρώ
    (πολλές φορές μαζί με την θήκη/stand που κάνουν τόσο καινούρια)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την blogarismenos-enge-falos, 23-05-2013 05:01 ]


    nvluc
    23.05.2013, 09:55

    Προς αναζήτηση μεταχειρισμένου midi keyboard, καθώς και πολλών άλλων αντικειμένων σχετικών με την μουσική, πιστεύω θα σε βοηθήσει η ιστοσελίδα :

    http://smart.noiz.gr/


    menelaosp
    23.05.2013, 12:09
    Γιατί πρέπει να είναι μεταχειρισμένο;
    blogarismenos-enge-falos
    23.05.2013, 22:40
    Δέν πρέπει. Είναι μια πρόταση. Και αυτό γιατί θα είναι πιο φτηνό. Γιατί άν είναι παλιό πιθανότατα να είναι φτιαγμένο και γερό. Γιατί μαζί με την χαμηλή τιμή θα έχεις επιπλέον αξεσουάρ απο κάποιον που θέλει να ξεφορτωθεί αντικείμενα που μπορεί να του πιάσουν χώρο ενώ εσύ πιθανόν να χρειαστεί να αγοράσεις έξτρα. Γιατί και καινούριο να το πάρεις δεν είναι σίγουρο οτι θα σου το αντικαταστήσουν άν υπάρξει πχ υπερβολική τάση ρεύματος ή πέσει καφές ή ή ή ... Το μεταχειρισμένο είναι εγγύηση γιατί έχει χαμηλό κόστος πιθανής χασούρας. Αυτά για αρχή
    menelaosp
    24.05.2013, 12:03

    δεν έχω πάρει ποτέ μεταχειρισμένο και δεν ξέρω γιατί αλλά ανησυχώ επειδή δεν ξέρω τί μπορεί να έχει κάνει ο πρώην ιδιοκτήτης... εννοώ ότι μπορεί να είναι έτοιμο να χαλάσει, να έχει κάποιο πρόβλημα στο hardware ή τέλοσπαντων κάτι τέτοιο και γιαυτό θέλει να το δώσει σε χαμηλή τιμή. Αν είναι παλιό πώς είναι πιο γερό από ένα καινούριο που δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ; Και (μπορεί να κάνω και λάθος) αλλά ένα μαγαζί με μουσικά είδη δεν είναι πιο φερέγγυο από έναν ιδιώτη που απλά έτυχε να πουλάει το προϊόν που ψάχνω; Πάντα τις είχα αυτές τις απορίες σχετικά με τα μεταχειρισμένα και θα ήθελα να ξεκαθαρίσω τα πράγματα κάποια στιγμή. 

    Γι' αυτό που είπες ότι τα μεταχειρισμένα έχουν χαμηλό κόστος πιθανής χασούρας... Δεν είναι όμως πιο "εύκολο", επειδή έχουν χρησιμοποιηθεί περισσότερες φορές από ένα καινούριο, να χαλάσουν γρηγορότερα;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την menelaosp, 24-05-2013 18:37 ]