ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.832 μέλη

    υπαρχει τροπος να γινει η φωνη πιο μαλακιά/λεπτη?

    agnwsti123
    09.09.2013, 23:35

    γειά σας,είμαι καινούριο μέλος.Την ιστοσελίδα αυτή την βρήκα τυχαία όταν πληκτρολόγησα κάτι στο google και σκέφτηκα να κανω εγγραφή μπας και καταφέρω να βρω λύση σε ένα πρόβλημα που με βασανίζει.Είμαι κορίτσι στην εφηβεία και οι φίλοι/ες μου μου έχουν πει πως έχω μια σιγανή και λίγο σκληρή φωνή.επειδή όμως είναι λίγο σκληρή η φωνή κάποια άτομα με κοροϊδεύουν.εγώ δεν έχω καμία σχέση με τη μουσική και θέλω να σας ρωτήσω εαν θα μπορούσα να κάνω κάτι ώστε η φωνή μου να γινει γενικα λίγο πιο απάλη ,μαλακιά ή έστω πιο λεπτή ,δεν θέλω να είναι λίγο σκληρή.Εάν υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω ώστε να γίνει πιο απαλή θα ήθελα να μου απαντήσετε!:/

    [ τροποποιήθηκε από τον/την agnwsti123, 01-10-2013 16:00 ]


    freddieKrueger
    10.09.2013, 13:35

    Καλησπέρα...μάλλον περισσότερο σκληρή ακόμη κι από τη φωνή σου είναι η κριτική των ατόμων που σε κοροιδεύουν...Οπότε μάλλον εκείνοι θα πρέπει να αποκτήσουν πιο λεπτούς τρόπους και να μαλακώσουν λίγο...

    Εκτός αυτού σου δίνουν και λάθος κίνητρα για να φτιάξεις τη φωνή σου.Δεν είναι κίνητρο να βελτίώσω τη φωνή μου γιατί με κοροιδεύουν...Είναι όμως κίνητρο να το κάνω,αν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα υγείας σχετικό με τη φώνηση.

    Ψάξε στο φόρουμ μας να βρείς κάποιες ασκήσεις που βελτιώνουν τη διαφραγματική αναπνοή και την τοποθέτηση της φωνής στη μάσκα.

    Πάντως ένα πολύ γρήγορο τιπ είναι να κάνεις τα εξής 4 πράγματα

    1)Σε 4 χρόνους να κάνεις 4 εισπνοές απ τη μύτη,για 4 χρόνους κράτα ανάσα και βγάλε αέρα με 4 εκπνοές..

    2)Ξάπλωσε χαλαρά στο πάτωμα και ανάσαινε με ένα βιβλίο στην κοιλιά σου χωρίς να κάνεις κάτι άλλο

    3)Ζεστανε τη φωνη σου με ένα ζζζζζζζ και κατόπιν ζζζζζααααα η δδδδδδδ και δδδδδααααα ζζζζζζιιιι δδδδδιιιι κτλ

    4)Διάβαζε κείμενα αργά και σταθερά έχοντας ήρεμη ανάσα ενώ ταυτόχρονα έχεις τοποθετήσεις ανάμεσα στο πάνω και στο κάτω σαγόνι σου κάτι για να ακινητοποιήσεις την κάτω γνάθο πχ δαγκώνοντας ένα μήλο.

    Αυτές οι απλές ασκήσεις θα σε κάνουν να μιλάς πιο άνετα και να ρθεις σταδιακά πιο κοντά στην αυθεντική χροιά φωνής σου...


    agnwsti123
    10.09.2013, 13:47
    Έχετε απόλυτο δίκαιο!!οι άλλοι πρέπει να χαλαρώσουν που νομίζουν πως είναι τέλειοι και κοροϊδευουν τους άλλους και ευχαριστώ πάρα πολύ για αυτές τις φωνητικές ασκήσεις ή ότι είναι και ελπίζω να χουν κάποιο θετικό αποτέλεσμα
    freddieKrueger
    10.09.2013, 14:49

    Παρακαλώ!

    Είναι σημαντικό να καταλάβεις πως η φωνή είναι ένα πολύτιμο εργαλείο που μας βοηθά να περνάμε μηνύματα,απόψεις,αλλά το κυριότερο...να δείχνουμε το τι νοιώθουμε άνάλογα με το πως η φωνή μας χρωματίζεται...

    Μάθε να αγαπάς τη φωνή σου ως κομμάτι του εαυτού σου...μια φωνή απαλλαγμένη από την αρνητικη εικονα που σου προβάλλουν αυτοί που την κοροιδεύουν δεν μπορεί να είναι άσχημη...


    GiorgosPapas
    12.09.2013, 19:58

    Βρίσκεσαι πάνω στη μεταφώνηση και ειναι λογικό η φωνή να εχεις κάποιες αλλαγές! τι εννοείς σκληρή; μήπως απλώς τυχαίνει να εχεις πιο βαρειά φωνή απο τα άλλα κορίτσια εκ του φυσικού σου; αυτο δεν είναι κατι άσχημο και ειναι και σπάνιο! επισκέψου έναν ωριλά να κοιτάξει τη φωνή σου και αν σου πεί ότι όλα ειναι εντάξει απλά μην ασχολείσαι με τέτοιες κριτικές... αν προσπαθήσεις να αλλαξεις τη φυσική σου φωνή το πιθανοτερο ειναι να την κουράζεις ευκολότερα! :) 


    agnwsti123
    14.09.2013, 21:02
    Βασικά δεν ξέρω τι ακριβώς εννοούν όταν λένε σκληρή μάλλον λίγο πιο βαρεία απ'τις δικές τους πάντως ευχαριστώ για την βοήθεια
    earinos
    23.09.2013, 11:40

    Για όνομα του Θεού !!! μέσα απο ένα φόρουν ποτέ δεν βελτιώνεται κανείς..

    Αν κάποιος έχει πρόβλημα με τα φωνητικά του .. Το πρώτο πράγμα είναι η διάγνωση ενός ωρηλά..και με αυτήν την διάγνωση πηγένεις και κάνεις μαθήματα φωνητικής σε έναν καλό δάσκαλο..Να δείς τι βελτίωση θα έχεις !!! και πως τα προβλήματα φευγουν..Στο "άψε σβήσε "..


    floweraki
    24.09.2013, 19:07

    Νομίζω πως δεν πρέπει να δίνεις σημασία στους συμμαθητές σου που σε κοροϊδεύουν! Μην ντρέπεσαι και μην αισθάνεσαι καθόλου άσχημα. Κάποιοι ηθοποιοί έχουν κάνει καριέρα εξαιτίας της ιδιαίτερης χροιάς της φωνής τους που την χρησιμοποιούν σε ταινίες κινουμένων σχεδίων!

    Όλοι μας περάσαμε από την ηλικία σου και ξέρουμε πόσο σκληρά μπορούν να γίνουν κάποια παιδιά...

    Αν υπήρχε κάποιο πραγματικό πρόβλημα θα σου το είχαν επισημάνει και οι γονείς σου και θα σε είχαν παραπέμψει σε κάποιον ειδικό.

    Αγάπα τον εαυτό σου όπως είναι!


    MARINAPASSIOTI
    28.09.2013, 20:10
    Δυστυχώς τα παιδιά, πολύ συχνά είναι ιδιαίτερα σκληρά. Εγώ στην ηλικία σου, είχα γλυκιά φωνή. Το ίδιο και τώρα, αλλά παρατηρώ ότι είναι λίγο σκληρή όταν θυμώνω πολύ και φωνάζω. Κι αυτό, επειδή σφίγγω το λαιμό μου, κάτι που είναι μεγάλο λάθος, και δυστυχώς το κάνουμε σχεδόν όλοι. Θυμάμαι τη μητέρα μου, που μου έλεγε ότι τραγουδάω λίγο σκληρά, λίγο "ξύλινα", και ότι δεν ερμηνεύω,δεν βγάζω συναίσθημα, αλλά ξεφωνίζω λίγο. Είδα τεράστια διαφορά, όταν άρχισα τα μαθήματα Φωνητικής. Δεν φταίει λοιπόν τόσο η φωνή σου, όσο ο λάθος τρόπος με τον οποίο τη βγάζεις προς τα έξω. Χρειάζεται αυτοσυγκέντρωση, πλήρης ηρεμία, έλλειψη άγχους, αναπνοή από το διάφραγμα και όχι το θώρακα, σωστή τοποθέτηση φωνής, σωστή προφορά φωνηέντων...και άλλα ακόμα, που μόνο ένας ειδικός μπορεί να σου εξηγήσει. Ξέρω μια καθηγήτρια Φωνητικής, με μεγάλη μεταδοτικότητα. Προς το παρόν, κάνει μαθήματα κ α ι δωρεάν. Σου τη συστήνω ανεπιφύλακτα. Δεν ξέρω όμως αν μπορώ να δώσω τα στοιχεία της εδώ! Υπάρχει άλλος τρόπος τον οποίο δεν γνωρίζω; Αν θέλεις, απάντησε μου.
    agnwsti123
    01.10.2013, 16:00
    Μαρινα γινεται με καποιο τροπο να σου στειλω μηνυμα?οταν μου το λενε αυτο ειμαι σε στυλ αγχους βαρεμαρας κατι τετοιο,μηπως φταιει αυτο?δηλαδη θα πρεπει να μιλαω λιγο με πιο χαμογελο χωρις αγχος και να βαριεμαι?
    c-bouzouksis
    01.10.2013, 17:21
    Όσο αφορά τους ανθρώπους που σε κοροϊδεύουν. Ξέρω ανθρώπους που κράζουν τον Β. Καρρά, άλλους ανθρώπους που κράζουν τον Μ. Φραγκούλη, άλλους που κράζουν την Ν. Θεοδωρίδου άλλους την Ελ. Πέτα την... τον... και ούτω καθ' εξής... με λίγα λόγια δε μπορεί να αρέσει σε ΟΛΟΥΣ αυτό που κάνεις, είναι ΑΔΎΝΑΤΟΝ! (Φαντάσου οτί ακόμα και σε ένα απλό πράγμα όπως ειναι ο.. καφές(!), υπάρχουν προτιμήσεις, μετριο γλυκό κπλ.) Κάνε αυτό που αγαπάς κι άσε τους άλλους... κι αν το αγαπάς, κάνε το καλά!
    freddieKrueger
    01.10.2013, 17:49

    Παράθεση:

    Το μέλος agnwsti123 στις 01.10.2013, 16:00 έγραψε...

    Μαρινα γινεται με καποιο τροπο να σου στειλω μηνυμα?οταν μου το λενε αυτο ειμαι σε στυλ αγχους βαρεμαρας κατι τετοιο,μηπως φταιει αυτο?δηλαδη θα πρεπει να μιλαω λιγο με πιο χαμογελο χωρις αγχος και να βαριεμαι?

    Μικρή???Ξεκόλλα!!Σου απαντήσαμε τι πρέπει να κάνεις.

    Απαγορεύεται να βαριέσαι ή να έχεις άγχος δλδ?

    Όχι βέβαια!

    Όμως το να νοιώθεις διαρκώς ότι θα πρέπει να απολογείσαι για το πως νοιώθεις και εκφράζεσαι,αυτό είναι αντικείμενο καζούρας από πολλούς.Δυστυχώς ειδικά τα παιδιά και οι έφηβοι μπορουν να γίνουν πολύ σκληροί στην κριτική τους...ειδικά αν σε πάρουν 'πρέφα'πως σε νοιάζει η γνώμη τους αυτό θα πυροδοτήσει ακόμη περισσότερο δούλεμμα!!


    MARINAPASSIOTI
    11.10.2013, 16:40
    Μόλις σήμερα είδα το μήνυμά σου, μετά από 11 μέρες! Μπορείς να μου στείλεις email, στο passiotim47@gmail.com. Θα σε περιμένω με μεγάλη μου χαρά!
    freddieKrueger
    12.10.2013, 14:42

     

    Είναι υπερβολή να ξεκινήσει κάποιος μαθηματα ορθοφωνίας φωνητικής μόνο και μόνο επειδή τον κοροιδεύουν οι φίλοι του στο σχολείο για τη φωνή του...

    Αυτά τα μαθήματα προορίζονται για κάποιον που αγαπά το τραγούδι ή και γι αυτούς που το επάγγελμά τους απαιτει έντονη και διαρκή φώνηση κι ως εκτούτου ορθοφωνία με στόχο την προστασία της φωνής.

    Συνεπώς αγαπητή που άνοιξες το θέμα:Αν δεν αγαπάς το τραγούδι ή αν δεν σκοπευεις να γίνεις ραδιοφωνική παραγωγός,αθλητικός ρεπόρτερ,εκπαιδευτικός κτλ τα μαθήματα φωνητικής δεν σου χρειάζονται...

     


    MARINAPASSIOTI
    12.10.2013, 21:07
    Πόσο σωστοί είναι οι δύο προηγούμενοι! Το ότι τα παιδιά στο σχολείο είναι πολλές φορές σκληρά αλλά και κακομαθημένα, δεν το τόνισα προηγουμένως. Αν ΔΕΝ δείχνεις σίγουρη για τον εαυτό σου και δείχνεις φοβισμένη και μαζεμένη(το γνωρίζω, από πάμπολλες προσωπικές εμπειρίες)τότε, μην περιμένεις ν'ακούσεις κάτι θετικό. Εμένα για παράδειγμα, με έλεγαν "χοντρή" και "άσχημη", ενώ ούτε το ένα είμαι ούτε το άλλο. Δυστυχώς δεν έχω ακούσει τη φωνή σου για να σου πω αν όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή όχι. Πάντως, αν ΚΑΝΕΝΑΣ δεν σου έχει πει ότι έχεις πρόβλημα παρά μόνο τα παιδιά στο σχολείο, αυτό με βάζει σε υποψίες...Στο ξαναγράφω, αν θες μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου. Μπορεί να μην είμαι δασκάλα Φωνητικής ή Ορθοφωνίας, αλλά ως Μουσικός στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, αν σε ακούσω πώς μιλάς(ή και να τραγουδάς, θα καταλάβω τι συμβαίνει!
    freddieKrueger
    13.10.2013, 14:37

    Νομίζω πως το θέμα έχει εξαντληθεί κι έχουν φωτιστεί όλες οι οπτικές του γνωνιες(η αντικειμενική,η υποκειμενική και η...κωμικοτραγική{#emotions_dlg.helpsmilie})

    Φίλη μου μη δίνεις σημασία στα σχόλια των φίλων σου.Αν υπήρχε αντικειμενικό πρόβλημα θα σουν σε θέση να το αντιληφθείς κι εσύ η ίδια εκτός απ τους γονείς σου και τους πιομκοντινούς κι έμπιστους ανθρώπους σου.

    Αν παρόλα αυτά συνεχίσεις να αμφιβάλλεις για τη φωνη σου και κατά πόσο αυτη ειναι φυσιολογική ή όχι,μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό λογοθεραπευτή ίσα ίσα για να σου φύγει η ανησυχία...

    Αν κι επαναλαμβάνω πως το να έχεις λίγο ''σκληρή'' φωνή ή ''όχι τόσο λεπτή και μαλακιά''(υποκειμενικοί παράγοντες κρίσης) δεν θα πρεπε να σε ανησυχεί καν...αν μπορούσες να μοιραστείς μαζί μας σε επίπεδο ΠΜ ένα μικρό δειγματάκι της φωνής σου ενώ κάνεις ανάγνωση αυτό θα μας βοηθούσε να σου πούμε κάτι περισσότερο ουσιαστικό,όχι ως επα ί οντες,αλλά ως αντικειμενικό-χωρίς διάθεση ''να σε κοροιδέψουμε'' -τρίτο μάτι.

    Μπορεί η φωνή σου να ναι μια χαρά και να μην έχεις ανάγκη από τίποτε παραπάνω από μια τόνωση αυτοπεποίθησης!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 13-10-2013 14:39 ]


    Traduel
    07.08.2015, 23:26
    Σε καταλαβαίνω...