ελληνική μουσική
    637 online   ·  210.833 μέλη

    Είναι καταλληλη η καθηγητρια μου στη φωνητική;

    CeliaParaskeva
    01.12.2013, 20:56

    Κανω φωνητικη πολλα χρονια.. Ομως εχω μια αμφιβολια για το ποσο αποτελεσματικα ειναι τα μαθηματα.. Μου αρεσει να τραγουδαω εντεχνο και Rock.. Η καθηγητρια μου, απο την αλλη, ειναι σοπρανο, καθηγητρια κλασσικου τραγουδιου.. Μου εχει φτιαξει μια πολυ καλη φωνη.. Δεν λεω.. Ομως οι τεχνικες που μου μαθαινει να χρηιμοποιω ειναι αυτες που χρειαζονται για τα δικα μου ειδη? Μηπως μου επιφερει και αρνητικα αποτελεσματα?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 01-12-2013 22:39 ]


    MARIAXANIA
    16.12.2013, 16:33

    Η βαση ειναι το κλασικο τραγουδι για ολα τα ειδη μουσικης. Ομως αν σε βαζει να τραγουδας αριες κ εσενα δε σου αρεσει δεν υπαρχει λογος να το κανεις. Ξεκινα μαθηματα συγχρονου τραγουδιου κ οχι κλασικου. Προκειται για διαφορετικα τμηματα. Ρωτα στο ωδειο που πηγαινεις αν εχουν τμημα συγχρονου τραγουδιου. Αν κανεις ιδιαιτερα πες της να σου κανει συγχρονο επειδη το κλασικο δε σε ενδιαφερει κ αν δε θελει αλλαξε καθηγητρια.Δε σου κανει ζημια το κλασικο απλα μαλλον δεν ειναι αυτο που θελεις


    freddieKrueger
    17.12.2013, 15:30

    Να προσθέσω πως ένας σωστός καθηγητής φωνητικής ότι είδος κι αν διδάσκει σέβεται τις βασικές αρχές στήριξης και τοποθέτησης της φωνής μακριά απ το λαιμό.

    Είτε κάποιος διδάσκεται κλασσικό είτε μοντέρνο τραγουδι,θα πρέπει να μάθει αν χρησιμοποιεί σωστα τη φωνη του.

    Εγω θα λεγα πως η βαση γα το τραγουδι ειναι ΚΟΙΝΗ.

    ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ δεν γίνεται με το καλημέρα σας κάποιος αρχάριος να ξεκινήσει να τραγουδά κλασσικό ρεπερτόριο.

    Απαιοτείται η φωνή του να ωριμάσει αρκετά.

    Η σωστή σειρά που δεντηρείται κατά τη γνω΄μη μου είναι:

    Βημα 1:Μαθαίνω να μιλώ σωστά-ορθοφωνία.Γνωριμία με τη σωστή στάση του σώματος και με το αίσθημα χαλάρωσης κατά την ανάσα και την ομιλία.Εκμάθηση σωστής άρθρωσης σε συμφωνα και φωνήεντα.

    Βημα 2:Μαθαίνω να παταω σωστα σε απλες νοτες και να τραγουδω παιδικες μελωδιες.Γνωριμία με τη σωστη διαφραγματικη ανασα,με τον άνετο ήχο για τραγούδι και με τη σωστή αντήχησή του.

    Βήμα 3:Μαθαίνω να τραγουδώ πιο συνθετα κομματάκια από πλευράς έκτασης ή ερμηνείας πάνω σε απλά κομμάτια μοντέρνου ρεπερτορίου.

    Βήμα 4:Μαθαίνω να τραγουδώ ακόμη πιο σύνθετα άσματα από τη λαική μας παράδοση.Μαθαίνω να κάνω σωστά και άνετα γυρίσματα στη φωνή μου.

    Σ αυτό το σημείο αρχίζω να συνειδητοποιώ πως η φωνή είναι ένα ολοκληρωμένο ΜΟΥΣΙΚΟ όργανο που μπορεί να παράγει κατά βούληση διάφορες μελωδίες με ποικίλλους τρόπους.

    Βημα 5:Ενασχόληση με ''βαριά'' είδη τραγουδιού όπως είναι το Heavy Metal ή το κλασσικό τραγούδι.

    Προυπόθεση για να μπεις σε αυτα τα τόσο διαφορετικά είδη με μοναδικό κοινό τους τις ΥΨΗΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ και ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΕΙΣ για το λάρυγγα είναι να έχεις έναν ΕΝΤΕΛΩΣ ανοιχτο λαιμο,ανετη δυνατη ανασα με καλη στηριξη φωνης και ΣΩΣΤΗ τοποθετηση.

    Αυτα ειναι τα σωστα βηματα στα οποια καποιος σεβεται τη φωνη του.

    Οποιοδηποτε αλμα κατευθειαν σε βαρυ ρεπερτοτιο μπορει να βλαψει τη φωνη η να κοστισει τη μη βελτιωση της με το χρονο.


    CeliaParaskeva
    18.12.2013, 22:32
    ευχαριστω και τους δυο σας. σαν καθηγητρια ειναι πολυ καλη απο θεμα τεχνικης, πιστευω. βεβαια ζω και σε επαρχιακη πολη,οποτε οι επιλογες ειναι περιορισμενες. απλως ο ενδοιασμος ειναι οτι εχω ακουσει οτι εφαρμοζοντας τις τεχνικες του κλασσικου δεν θα μπορεσω να τραφουδησω οπως πρεπει τα αλλα ειδη, κατι που μπορει να ειναι ανεπανορθωτο. . .
    MARIAXANIA
    19.12.2013, 07:06
    Η θεση ειναι σιγουρα διαφορετικη.ανεπανορθωτα δε θα σε βλαψει το κλασικο απλα πρεπει να μαθεις να ξεχωριζεις τη θεση που πρεπει να ειναι η φωνη στο κλασικο κ στοσυγχρονο. Συζητησες με τη δασκαλα σου για ολα αυτα? Επισης ποσα χρονια κανεις? Κανεις μονο κλασικο? Αριες δηλαδη κτλ?
    CeliaParaskeva
    27.12.2013, 22:32
    δεν εχω συζητησει για τις τεχνικες των αλλων ειδων, ομως εχω εκφρασει την επιθυμια μου για τα αλλα ειδη.. γενικα με το τραγουδι ασχολουμαι, μεσα απο μια χορωδια 10 χρονια, ομως μαθηματα κανω 2. και οχι. στο μαθημα σπανια κανω αριες κλπ.. κυριως πιο συγχρονα κομματια κανω.
    MARIAXANIA
    11.01.2014, 08:47
    Οπότε ήδη κάνεις σύγχρονο ρεπερτόριο και όχι κλασικό. Ζήτα πληροφορίες για τις διαφορές ανάμεσα στις τεχνικές και σίγουρα θα σου δώσει κάποιες απαντήσεις.
    CeliaParaskeva
    23.01.2014, 22:35
    ευχαριστω πολυ!!!