ελληνική μουσική
    581 online   ·  210.833 μέλη

    Δημιουργία backing track

    Greg88
    13.01.2014, 16:30

    Καλησπέρα σας!


    Ενδιαφέρομαι για τη δημιουργία δικών μου backing track και θα ήθελα τη βοήθειά σας και τα φώτα σας κυρίως για τα drums.Οι έτοιμοι ελληνικοί ρυθμοί που υπάρχουν,τα drum loops,δε με καλύπτουν γενικότερα και θα ήθελα κάτι πιο επαγγελματικό.Τι μπορώ να βρω στο διαδίκτυο?Κάποιο πρόγραμμα,site ίσως?
    Να ξεκαθαρίσω πως ενδιαφέρομαι μόνο για τα κρουστά καθώς παίζω διάφορα μουσικά όργανα.


    STEFANOS604
    13.01.2014, 16:43

    Ρίξε μια ματιά εδώ στα δεκάδες τέτοια software:

    Από τους 20 Έτοιμους Ελληνικούς Ρυθμούς που έφτιαξα εδώ απομονώνοντας τα drums από ελληνικά τραγούδια τα ‘’ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΑ’’ τα έφτιαξα με τέτοιο Drum Beat Maker


    Greg88
    13.01.2014, 16:58
    Σ' ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση αλλά όπως προείπα τέτοια loops δε με καλύπτουν.
    STEFANOS604
    13.01.2014, 17:13

    Πράγματι τα drum loops που δίνω εγώ είναι απλά όμως με αυτά τα software εκτός από απλά drum loops έχουν τη δυνατότητα να υποδιαιρούν το beat σε 2 , 3 , 4 …νότες ώστε να βοηθούν το μουσικό στην πρακτική μελέτη των ρυθμών. Δηλαδή παράγουν νότες με αξία μικρότερη του 1 beat. Οπότε είναι κάτι το πιο επαγγελματικό. Δεν ξέρω ακριβώς σε τι αναφέρεσαι. Αν το βρεις αυτό που θέλεις μας ενημερώνεις.