ελληνική μουσική
    932 online   ·  210.853 μέλη
    drummertz
    22.06.2014, 20:13

    Γεια σας παιδιά είμαι νεος εδώ και σκεύτομαι να πάρω ενα κόντρα μπάσο ... Αν μπορείτε να μου πείτε για τα κουρδίσματα που έχει και βαθμό δυσκολίας ... Σας ευχαριστώ


    JULIOS
    24.06.2014, 15:55

    Εγω προσωπικα δεν παιζω κοντρα μπασο (αν κ το εχω πιασει 5-6 φορες στα χερια μου σε προβα)

     Αλλα να ξερεις πως εχει ξεχωριστη κ ιδιαιτερη τεχνικη.Με λιγα λογια πρεπει να το μελετησεις το οργανο (οπως κ καθε αλλο οργανο εδω που τα λεμε).Απο οτι καταλαβα δεν εχεις σχεση (τουλαχιστον με το συγκεκριμενο ειδος οργανου)

     Δυο πραγματα λοιπον θα σου πω..Πρεπει να πληρωσεις πολλα εως παρα πολλα για να εχεις ενα καλο οργανο κ πρεπει να μαθεις να παιζεις κ με δοξαρι κ με δακτυλα (διαφορετικες τεχνικες αλλα απαραιτητες αν θες να λες πως παιζεις κοντραμπασσο) πραγμα που σημαινει πως πρεπει να βρεις καποιον καλο καθηγητη για να κανεις μαθηματα.

     Αν μπορεις να βρεις ενα 2ρο χερι,καλα ειναι,ειδικα στην αρχη.Αργοτερα ομως πρεπει να βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη.Δυστυχως στην περιπτωση αυτη δεν ειναι απλα "τα δακτυλα κανουν την διαφορα" αλλα το πως θα ακουγεται αυτο που παιζεις εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απο την ποιοτητα του οργανου που εχεις στα χερια σου.Για να σου δωσω να καταλαβεις ενα μετριο προς καλο δοξαρι (μιλαω μονο για το δοξαρι) κοστιζει πανω απο 600-700 ευρω κ παει λεγοντας.Ειναι κατι που ισχυει σε ολα τα ακουστικά οργανα.Οσο καλυτερο,τοσο ακριβοτερο κ τοσο καλος κ ο ηχος μας.

    Ελπιζω να βοηθησα.


    drummertz
    24.06.2014, 23:21
    σε ευχαριστω πολυ φιλε μ !!! απο οτι καταλαβα για να κανει 700 ευρο το δοξαρι πρεπει το κοντρα μπασο να κανει πανω απο 1000 .... ειναι οντοσ πααρα πολα λευτρα ... αλλα δεν απελπιζομαι !
    trelakias
    25.06.2014, 09:28

    Κουρδίσματα υπάρχουν πολλά για διάφορους σκοπούς.  Το standard είναι το γνωστό E-A-D-G αλλά χρησιμοποιείται και για παράδειγμα το  F#-B-E-A.

    Βαθμός δυσκολίας πολύ μεγάλος και μαζί με την τιμή του είναι τα δυο αρνητικά του πιστεύω (εντάξει ίσως και ο όγκος {#emotions_dlg.biggrin}).

    Είναι καταπληκτικό όργανο γι αυτό η αξία του να μάθεις να παίζεις ανεκτίμητη {#emotions_dlg.blush}  Μακάρι να είχα ασχοληθεί όταν υπήρχε χρόνος και υπομονή...


    JULIOS
    30.06.2014, 20:49

    Δες ενα παρομοιο θεμα εδω

    http://www.noiz.gr/index.php?topic=198745.0

    Στην ερωτηση "τι δοξαρι να παρω μεχρι 250 ευρω σαν δωρο" η απαντηση ειναι "μην παρεις τπτ κ δωσε του τα λεφτα" ή "με 250 ευρω παρε του χορδες"


     Αυτο για να καταλαβεις τι τιμες παιζουν.Τεσπα.