ελληνική μουσική
    656 online   ·  210.830 μέλη

    Μεταφωνηση

    renia122
    06.08.2014, 16:27

    Γεια σας....ειμαι σχεδον 14 ετων..προσφατα συνειδητοποιησα οτι η φωνη μου εχει αρχισει να αλλαζει και εχει μια ασταθεια,μηπως μπορει να μου πει καποιος απο ποτε ξεκιναει η μεταφωνηση στα κοριτσια?τι πρεπει να κανω αν ειμαι σε αυτο το σταδιο για να μην χαλασω τη φωνη μου? ...{#emotions_dlg.confused1}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την renia122, 06-08-2014 16:28 ]


    STEFANOS604
    06.08.2014, 17:19

    Εξαρτάται από τον οργανισμό και το φύλο του κάθε ενός (το πόσο και πότε αλλάζει το μέγεθος και το σχήμα του λάρυγγα και των φωνητικών χορδών).

     Συνήθως ξεκινάει στα 13 και διαρκεί ανάλογα - κατά μέσο όρο μέχρι τα 18 . Στα αγόρια οι αλλαγές είναι πολύ εντονότερες απ' ότι στα κορίτσια και η φωνή τους γίνεται πιο σταθερή και βαθαίνει.

    Στο στάδιο αυτό της μεταφώνησης , η φωνή είναι ασταθής και μεταβαλλόμενη και αν οδηγείται στα όρια σίγουρα υπάρχει το έντονο ενδεχόμενο τραυματισμού και πιθανόν (ειδικά αν τα όρια αφορούν μπάσες νότες) να επέλθει μόνιμη βλάβη στη φωνή.

    Αυτά θυμάμαι από την εκκλησιαστική  χορωδία που συμμετείχα. Περισσότερες πληροφορίες - ειδικά όσον αφορά τα κορίτσια - καλόν είναι να πάρεις από γνώστη της φωνητικής.

    Πιστεύω ότι το μέλος Freddiekrueger μόλις δει το ποστάρισμα σου, θα σου δώσει τις σωστές πληροφορίες.