ελληνική μουσική
    448 online   ·  210.826 μέλη
    Boobes
    20.09.2014, 23:59

    γεια σας...ηθελα να ρωτησω για να γραψεις στοιχους πως πρεπει  να καταληξης 

    διαβασα στα αγγλικα οτι υπαρχουν πολλα ειδη στοιχων..οπως επεισης στο τραγουδι σε καποιο μερος πρεπει να μιλας για την περιοχη η για τα συνεσθηματα σου οταν ξεκινας δηλαδη...και επειτα μιλας με το προσοπο σου μιλας για σενα κατι τετοιο!

    μπορειτε να με βοηθησετε λεπτομερος σε αυτο τ θεμα

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 21-09-2014 00:27 ]


    yiannakis
    21.09.2014, 03:08
    Γεια σου φιλε μου. Βασικα, οι στιχοι δεν ακολουθουν κανονες, οπως αυτο που αναφερεις για περιοχη σου κλπ. Ειναι κατι που θα σου βγει εντελως αυθορμητα, και θα εκθραζει τις σκεψεις και τα συναισθηματα σου εκεινη ακριβως τη στιγμη. Δεν υπαρχουν "πρεπει" δηλαδη. Οτιδηποτε σου ερθει στο μυαλο το αποτυπωνεις στο χαρτι, ασχετα αν ειναι καλο η οχι, γιατι ακριβως γραφεις αποκλειστικα για'σενα! Το θεμα τους; Ο,τι θες! Μπορει να ειναι για αγαπες, φιλιες, πολιτικα, κοινωνικα, χιουμοριστικα κλπ. Δεν υπαρχει απολυτως κανενας περιορισμος! Γραψε δηλαδη αυτο που θες και ασε το τι λεγεται και γραφεται!
    DanaeAthanasiadou
    21.09.2014, 21:25

    Παράθεση:

    Το μέλος Boobes στις 20.09.2014, 23:59 έγραψε...

    γεια σας...ηθελα να ρωτησω για να γραψεις στοιχους πως πρεπει  να καταληξης 

    διαβασα στα αγγλικα οτι υπαρχουν πολλα ειδη στοιχων..οπως επεισης στο τραγουδι σε καποιο μερος πρεπει να μιλας για την περιοχη η για τα συνεσθηματα σου οταν ξεκινας δηλαδη...και επειτα μιλας με το προσοπο σου μιλας για σενα κατι τετοιο!

    μπορειτε να με βοηθησετε λεπτομερος σε αυτο τ θεμα

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 21-09-2014 00:27 ]






    Για να γράψεις στίχους το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να μάθεις ελληνικά, σύνταξη, γραμματική και κυρίως ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ.

    Αφού μάθεις αυτά, γράψε ότι νιώθεις και ότι θες να βγάλεις από μέσα σου.

    Δεν υπάρχουν κανόνες για το τι θα γράψεις ή πως θα το γράψεις.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DanaeAthanasiadou, 21-09-2014 21:26 ]


    faidonalkinoos
    22.09.2014, 09:31

    άφησε την ψυχή σου ελεύθερη,

    για να καταγράψεις αισθήματα συναισθήματα σκέψεις.

    Δεν υπάρχει καθοδήγηση και τυποποίηση.

    Αλλά "Αισθητικά - Κριτικά - Σολωμικά" του Κώστα Βάρναλη ίσως σε βοηθήσει

    ή και το "Κριτικά – Αισθητικά – Ιδεολογικά" του Μάρκου Αυγέρη.

    Επίσης διάβαζε στίχους κάποιων Δημιουργών προσπαθώντας να εμπεδώσεις

    τον τρόπο τους (μέτρο, τονισμό, ρυθμό, εικόνες, πρώτο τετράστιχο, επωδός (ρεφρέν),

    δεύτερο τετράστιχο κλπ.

    Αλλά, κυρίως και πρωτίστως,

    ακολούθα και τη συμβουλή της DanaeAthanasiadou, είναι σημαντικότατη.

    ..................

    μην τα παρατάς όμως ...

    θέλει πολύ δουλειά ...

    και δεν φτάνει μόνο το ταλέντο ...


    Orfeus
    22.09.2014, 09:35

    Άμα "το 'χεις", δεν χρειάζεσαι συμβουλές. Αν πάλι "δεν το 'χεις", τι να τις κάνεις;


    elasson
    23.09.2014, 19:54
    Οταν η ψυχή μάθει να εκφράζεται θα μάθει και το στόμα!!!
    Eirwnas
    26.12.2019, 17:11

    Εγώ έμαθα να γράφω με βάση τα αυτο που νιόθω, δηλαδή ανάλογα με το πως είμαι.

    Είναι σχετικά απλό


    freddieKrueger
    22.05.2020, 16:40
    Δημιουργείς μια ιδέα μέσα σου. Πχ τη νοσταλγία για μια παραλία. Μετά αναρρωτιέσαι "γιατί μου άρεσε αυτή η παραλία?" Γιατί εκεί πχ έδωσα το πρώτο μου φιλί με την Έφη.(τυχαίο όνομα) Γράφεις ουσιαστικά που περιγράφουν την κατάσταση: Παραλία,ουρανός,αστέρια,Φιλί,Έφη. Και ουσιαστικά που δεν αφορούν ύλη Έρωτας,νοσταλγία,ανατριχίλα,καρδιοχτύπι. Προσπαθείς να βρείς λέξεις με ρίμα ανάμεσα στα δυο σύνολα η μεταξυ τους ή να προσθέσεις άλλες λέξεις με ρίμα πχ Αστέρια χέρια Έφη,της καρδιάς το ντέφι Την παραλία φώτιζαν της νύχτας τα αστέρια Κι εγώ σφιχτά σε κράταγα στα δυό ζεστά μου χέρια Καθώς φιλί σου έδωσα μονάκριβή μου Έφη Αγγέλοι εσολάριζαν με της καρδιάς το ντέφι Κτλ Δίνεις ένα ρυθμό ώστε να μπορεί να τραγουδηθεί έμμετρα και αυτό ήταν!
    mysticist
    23.05.2020, 07:50

    Δε νομίζω πως υπάρχουν "πρέπει", οδηγίες, κανόνες κλπ. για κάτι τέτοιο. Η γνώμη μου είναι πως αν είσαι στην κατάλληλη φάση ο στίχος θα σου βρει από μόνος του. Αυτό είναι και ττο καλύτερο γιατί θα σου βγει αυθόρμητα. Δεν είναι να το πιέζει κάποιος γιατί κάπου χάνεται και η μαγεία της όλης διαδικασίας.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mysticist, 23-05-2020 07:51 ]


    killbill2
    24.05.2020, 08:48
    Ρίξε μια ματιά και στο βιβλίο "έτσι φτιαχνονται οι στίχοι" Δημήτρη Τσακαλια
    okiaxo
    12.09.2021, 00:44

    Δεκάδες φορές είχα δει εκείνο το κορίτσι και παρόλο που ήταν όμορφο τούτο πλέον δεν μου αρκούσε για να γράψω κάτι για εκείνο . Έως τη μέρα που την είδα με ένα κόκκινο φόρεμα , που την έκανε να μοιάζει μέσα στο λιγοστό φως της νύχτας , ζωής καυτή ανάσα. Και να γράψω μεταξύ άλλων κάπου στο ρεφρέν .

    Μες το κόκκινο φουστάνι πυρκαγιά είσαι σωστή,

    και αν ζήσω η πεθάνω, κρέμεται σε μια κλωστή.

    Αυτό που από μέσα μας ξεχειλίζει λατρεύει το χαρτί, γιατί ενίοτε μέσο αυτού γίνεται αθάνατο εμπνέοντας εποχές , γενιές , φυλές ..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την okiaxo, 12-09-2021 00:48 ]


    freddieKrueger
    12.09.2021, 09:51
    Akiaxo Κι αν θα ζησω η θα πεθανω κρεμεται σε μια κλωστη Ετσι ειναι εμμετρο Για να τραγουδηθει Λυσε μου μια απορια ομως σε παρακαλω Γιατι δηλωσες ημερομηνια εγγραφης 1 Ιανουριου 1970; Πως γινεται αυτο; Αλλαξε το για να μη σε περναμε για ρομποτ φιλε Βαλε την πραγματικη ημερομηνια εγγραφης σου
    okiaxo
    14.09.2021, 11:29
    Από πού αλλάζω την ημερομηνία εγγραφής; Μπαίνω στην επεξεργασία προφίλ αλλά δε το βρισκω
    Orfeus
    21.09.2021, 20:59

    Εφτιαξα δοκιμαστικά ένα δεύτερο προφίλ και μου έβγαλε ημερομηνία εγγραφής 1 Ιανουαρίου 1970. Άρα μην το ψάχνεις.