ελληνική μουσική
    615 online   ·  210.843 μέλη

    Διαφραγμα

    Boobes
    01.10.2014, 22:40

    Γεια σας...ηθελα να ρωτησω καθε φορα που κανω ασκησεις διαφραγματος με σχεση με της ανασες οταν περνω ανασα στο λεμο μου νιωθω σαν να ζοριζετε ενα μερος και δεν ξερω πως να το σταμαησω βασικα δεν ξερω γιατι το παθενω αυτο! 

    και συγνωμη για τα ορθογραφικα ειναι λογο δυσλεξιας! ;(


    lifewithoutmusicisnolife
    05.10.2014, 18:40
    Δεν είμαι σίγουρη για αυτα για αυτο μην τα πάρεις και πολύ στα σοβαρά αλλα μπορει και να ισχύουν γιατί και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα :D : Ίσος παίρνεις πολύ βαθιές αναπνοές ενώ δεν έχεις προπονηθεί αρκετά και έτσι ζορίζεις τον λαιμό και το διάφραγμά σου .Κατα την γνώμη μου πρέπει να ξεκινήσεις αρχικά με μικρές διαφραγματικές αναπνοές και κάθε φορά να παίρνεις λίγο πιο βαθιές .Ετσι και ο λαιμός σου θα "συνηθίσει" και δεν θα πονάς τόσο .Ελπίζω να βοήθησα λίγο :)
    STEFANOS604
    08.10.2014, 11:38

    Απαντώ επειδή είμαι ασθενής με Χ.Α.Π (Χρόνια Αποφρακτική Πνευμονοπάθεια – λόγω …..της βλακείας καπνίσματος 2 πακέτα/ημερησίως  μέχρι πριν 13 έτη και καθημερινής άσκησης αναπνοών με την κοιλιά)

    Οι ασκήσεις που με βοήθησαν τα μέγιστα και ο τρόπος εκτέλεσης τους  μαζί με τη φυσαρμόνικα αναφέρονται αναλυτικά  ΕΔΩ .

    Αυτές οι  ασκήσεις αναπνοής χρησιμοποιούνται μερικές φορές και σαν μια μορφή χαλάρωσης (οπουδήποτε ακόμα και στη στάση του λεοφωρείου...), και μπορούν  να οδηγήσουν στην ανακούφιση ή πρόληψη των συμπτωμάτων που συνήθως συνδέονται με το άγχος , υψηλή πίεση του αίματος , πονοκεφάλους , στομάχι , πονόλαιμους, κατάθλιψη,…..

    Προσπαθώντας να διδαχθείτε τις διαφραγματικές αναπνοές ή αναπνοές με την κοιλιά, πιθανότατα να μη μπορείτε άμεσα γιατί το μυαλό σας θα σας μεταφέρει πίσω στο συνηθισμένο  τρόπο που είναι αναπνοές από το στήθος. Δηλαδή για να κάνουμε  διαφραγματικές αναπνοές ΠΡΕΠΕΙ να το σκεφτούμε.

    Επειδή όμως , όπως ήδη ανέφερα, αυτές ανακουφίζουν και το λαιμό :

    Μήπως έχεις πόνο στο λαιμό και οι ασκήσεις τον ανακουφίζουν ? …

    Σωστή απάντηση από γιατρό