ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.833 μέλη

    Καθαρισμός μουσικού οργάνου

    mandolinplayer
    22.12.2014, 07:40

    Έχω ένα μαντολίνο και θέλω να καθαρίσω τα τάστα κυρίως.

    Τι να προσέξω και τί προτείνετε;;;


    STEFANOS604
    23.12.2014, 17:40

    Tα "σιδεράκια" που χωρίζουν τα τάστα μπορούμε να τα κάνουμε για γυαλίσουν με μαλακό σύρμα για κατσαρόλες, αφού όμως έχεις ντύσει με χαρτοταινία τους μαγνήτες  γιατί αν εισρεύσουν  ρινίσματα είναι δύσκολο να απομακρυνθούν.

    Αν τα τάστα ή η επιφάνεια της κιθάρας είναι λουστραρισμένα , μια πολύ μικρή ποσότητα καθαρού οινοπνεύματος σ’ ένα μικρό κομμάτι βαμβακιού, αν δεν έχεις αγοραστό καθαριστικό, 2-3 φορές το χρόνο δεν θα της κάνει κακό. Άλλοι επιμένουν ότι  το καθαριστικό Dunlop Lemon Oil καταστρέφει το ξύλο άλλοι χρησιμοποιούν ζιπέλαιο (το υγρό που γεμίζουν τους αναπτήρες)….

    Για χρόνια εγώ την κλασσική (Yamaha) & ακουστική (Takamine) κιθάρα μου καθάριζα με λίγο οινόπνευμα. Μετά εδώ και μερικά χρόνια χρησιμοποιώ το Guitar Polish Spray (planet wave)που μου κάνανε δώρο και το έχω ακόμα χωρίς κανένα πρόβλημα.

    PΠιστεύω το ίδιο μπορείς να κάνεις και με το μαντολίνο


    mandolinplayer
    23.12.2014, 18:54

    σε ευχαριστώ για την απάντηση...

    Το polish spray "το έβαλα και εγώ στο μάτι"... Για το dunlop lemon oil δεν το γνώριζα.

    Δεν σκοπεύω να βάλω οινόπνευμα, νομίζω ότι θα διαβρώσει τα τάστα με το καιρό.

    Με τί προτιμείς να καθαρίζεις τις χορδές;;;


    STEFANOS604
    23.12.2014, 22:06

    Εγώ χρόνια τώρα χρησιμοποιώ ένα βελούδο ύφασμα (τα ''κίτρινα'' )  σκέτο έτσι για να φεύγει ο ιδρώτας. Προτιμώ μετά από παίξιμο 2 μηνών να αλλάζω χορδές (φτηνές και συχνά αλλαγή παρά ακριβές και μακροχρόνιο παίξιμο) .

    Μερικά προϊόντα :

    String cleaner :

    Dunlap 65 String cleaner

    Κάποτε που παρήγγειλα από Αμερική μουσικά προϊόντα αξίας περίπου 600 ευρώ υπήρχε δώρο ένα GUITAR CARE CLOTH (καλό αλλά κάπου το έβαλα και το έχασα) και μια διπλή πένα .


    mandolinplayer
    07.01.2015, 13:31

    για ταστιέρα από παλίσανδρο τί καθαριστικό προτείνεις;;;


    STEFANOS604
    07.01.2015, 14:28

    Πολλοί δε συστήνουν Lemon Oil γιατί λένε ότι φθείρει τα τάστα(σιδεράκια). Απλά στο αναφέρω χωρίς να έχω εμπειρία. Ένα τέτοιο είναι το DUNLOP.

    Πάντως όλα αυτά τα καθαριστικά  για τις ταστιέρες καλόν είναι  να τα χρησιμοποιούμε μόνο αν απαιτείται  και όχι συχνά (για φθορά των τάστων).

    Όπως είπα χρησιμοποιώ το Guitar Polish Spray (planet wave).