ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη

    θέλω να μάθω αν έχω φωνή

    nikosp27
    20.03.2016, 21:07

    καλησπερα ειμαι 17 χρονων και εδω και περιπου 2 μηνες ξεκινησα μαθηματα κιθαρας και σκεφτομαι να ασχοληθω με το τραγουδι.. αυτο που με προβληματιζει ειναι πως δεν ξερω αν εχω καλη φωνη .. υπαρχει καποιος τροπος για να καταλαβω αν το εχω.. χωρις να παω σε καποιον δασκαλο φωνητικης που εχει οικονομικο συμφερον η καποιον αλλον κοντινο μου ανθρωπο?? καθως δεν με παιρνεις κανενας στα σοβαρα που θελω να ασχοληθω με την μουσικη..


    stamkos
    22.03.2016, 12:50

    Αυτή τη στιγμή φίλε Νίκο δεν "το έχεις", ίσως το αποκτήσεις αφού επενδύσεις σε αυτό και καταβάλλεις προσπάθεια, χρόνο και χρήμα...

    Όχι δεν υπάρχει "κάποιος τρόπος" να το καταλάβεις έτσι απλά από ένα forum και όχι κανένας μας δεν μπορεί να "μετρήσει" τη φωνή σου και να πει αν είναι "καλή" καθώς δεν υπάρχουν σαφή κριτήρια γι αυτό. Θές ένα παράδειγμα; Για κάποιους "ειδικούς" η φωνή του Luis Armstrong θα ήταν καλή μόνο για να πουλάει ψάρια στη λαϊκή. Ευτυχώς που δεν τους άκουσε και μάθαμε το μεγαλείο της Jazz...

    Όσο για το ερώτημα των παιδιών της ηλικίας σου, το να το κάνεις χωρίς δάσκαλο, ναι μπορείς αλλά καλύτερα να ξεκινήσεις από την αρχή σωστά μαζί του και να σου μάθει πολύ γρηγορότερα όσα χρειάζεσαι. Με αυτό τον τρόπο θα καταλάβεις πως τελικά ήταν "πολύ πιό φτηνός" από όσο νόμιζες.

    Καλές νότες...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την stamkos, 22-03-2016 12:51 ]


    XeniaRodo
    27.04.2016, 23:47
    Αν το αγαπάς και δουλέψεις και μέτριο -λέμε τώρα- όργανο να έχεις, θα δεις ότι θα φτιάξει.
    lio13
    28.04.2016, 19:46
    Να πας στο x factor! :P